Hlavní navigace

Fish Fillets - Next Generation

Petr Šigut

V dnešním díle si opět trochu prověříme mozkové buňky. K recenzi jsem si totiž vybral čistě logickou hru - Fish Fillets. Hlavními hrdiny jsou dvě sympatické ryby - jedna velká a druhá malá. Vaším úkolem v každé místnosti je dostat je z ní ven kombinací jejich vlastností.

fish fillets

Fish Fillets jsou původně hra od České firmy Altar Interactive. Ta hru vydala v roce 1998 pouze pro operační systémy Windows. Kdyby to zůstalo jen u toho, linuxoví hráči by přišli zkrátka a vy byste teď četli naprosto jinou recenzi… Naštěstí v březnu tohoto roku byly uvolněny zdrojové kódy hry a portovaní na Linux mohlo začít! Hned se toho chytla parta lidí a vytvořili funkční port, který nazvali Fish Fillets Next Generation.

fish fillets

Jak jsem už naznačil v úvodu, jedná se o logickou hru. Podle mapky, kterou vidíte na prvním obrázku, postupujete postupně místnostmi a v každé je váš úkol stejný – dostat obě ryby ven. Na některých místech se mapka větví, a tak máte na výběr více cest, kterými se vydat. Klasicky ryby ovládáte pomocí kurzorových kláves a přepínáte mezi nimi mezerníkem – vždy se pohybujete pouze s jednou z nich, nikdy zároveň. (Alternativně je možno ještě použít ovládání pomocí kláves wsad pro velkou a ijkl pro malou, nemusíte potom přepínat pomocí mezerníku, ale efekt to má stejný – vždy se pohybuje jen jedna ryba.)

Plně ve vašich rukou jsou tedy dvě rybky, které se od sebe liší nejen barvou. Jedna z nich je větší, modrá. Ta sice kvůli své mohutnosti nemůže proplouvat úzkými chodbami apod., ale zase má větší sílu a unese těžké, hlavně ocelové předměty. Naproti tomu její oranžová kamarádka je malá a vleze se do menších skulin a chodbiček, logickou nevýhodou je, že nemůže přesouvat těžké předměty. Musí se tedy naučit spolupráci.

fish fillets

Princip hry tedy spočívá v chytré kombinaci výhodných vlastností obou výše zmíněných ryb. Ve hře platí několik různých zákonitostí, např. jestliže má jedna ryba nějaký předmět na sobě, nemůže ho druhá po ní posouvat – to by první rybu, snášející posunující se předmět, zabilo (změní se v efektní kostřičku za doprovodu příjemně křupavého zvuku:), ale je možné z ní jedním šťouchnutím předmět shodit. Tyhle věci vám ale budou vysvětleny v prvních misích, které, ač nejsou vůbec jednoduché, tvoří přehledný tutoriál. Pravidel ale není zase tak moc a po pár hrách vám přejdou přirozeně do krve a už s nimi budete počítat jako s danými zákony fyziky… Moc se mi líbí, jaké mezi sebou ryby vedou dialogy, jsou občas vtipné a hlavně to velice oživuje hru. Pokud si stáhnete balíček s češtinou, je hra kompletně česky, a to nejen psané dialogy, ale i namluvení!

fish fillets

Až se vám podaří danou místnost projet, můžete si ji zahrát znova – po kliknutí na políčko s projetým kolem se vám zobrazí, na kolik „pohybů rybek“ jste dané kolo zvládli, a můžete se pokusit tento počet ještě snížit, a tím vytvořit nový rekord. Také je k dispozici záznam kola, kde se vám zobrazí postup vašeho úspěšného tažení.

Technické zpracování je velice povedené. Každá místnost i se všemi rozličnými předměty je hezky nakreslena. Plno věcí má i nějakou tu animaci: ryby pohybují ploutvemi, korýši koulí očima, vodní rostliny se pohupují ve vodě apod. Zvuky jsou taktéž skvělé, ozývají se různá šplouchání, předměty vydávají při dopadu zvuky apod. Ve hře hraje také celkem fajn příjemná hudba.

fish fillets

Jestliže se mi povedlo vás na procvičování mozkových buněk nalákat, stačí zajít na stránku projektu, zde zvolit sekci Download a vybrat si, co je vám libo. Na výběr jsou předkompilované balíčky pro distribuce Debian (Sid), Gentoo a Fedora Core 2 a univerzálně použitelný binární balíček. Ten jsem použil i já ve svém Slackwaru 9.1 a funguje bezvadně. K binárce potřebujete ještě datový balíček, a ten má celkem značnou velikost – 42 MB. A pokud chcete, aby hra byla kompletně v češtině včetně namluvených českých dialogů, stáhněte si ještě balíček s českými daty.

Binární balíček jednoduše rozbalte a spusťte ./fillets. Hra očekává data v /usr/local/share/games/fillets-ng  nebo jinde pomocí parametru systemdir. (Jestliže binárku i data máte ve stejném adresáři, stačí zadat ./fillets systemdir=.) A pomocí klávesy F11 se lze přepnout do full-screen režimu. Příjemnou prázdninovou zábavu! (A vám pracujícím alespoň osvěžení v práci.)

Našli jste v článku chybu?

13. 7. 2014 13:39

Martin Sajda (neregistrovaný)

stoprocentne je!

23. 12. 2007 18:58

K1LL3R (neregistrovaný)
Po nastartovani live verze zadej do konzole: " find / -name libSDL_ttf* " - bez uvozovek. Melo by to vypsat adresar, kde to je ulozeny. Tak si ten soubor zkopci nekam (napr na flashku). Restart a nahod normalni Slackware. Pak uz staci ten soubor zkopirovat do sameho adresare jako byl v live edici
( cp libSDL_ttf* /usr/lib - knihovna se zkopiruje napr do /usr/lib ).

Nebo druhá varianta, knihovna je nainstalovana , ale je pravdepodobne updatovana a stara verze byla asi smazana. Pak ve…


Měšec.cz: Exekuční poradna: ptejte se online

Exekuční poradna: ptejte se online

DigiZone.cz: SES zajistí HD pro M7 Group

SES zajistí HD pro M7 Group

Lupa.cz: Levný tarif pro Brno nebude, je to kartel

Levný tarif pro Brno nebude, je to kartel

DigiZone.cz: R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

Vitalia.cz: 7 originálních adventních kalendářů pro mlsné

7 originálních adventních kalendářů pro mlsné

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

DigiZone.cz: Sat novinky: slovenská TV8 HD i ruský NTV Mir

Sat novinky: slovenská TV8 HD i ruský NTV Mir

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Vitalia.cz: Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Vitalia.cz: Test na HIV je zdarma i za pět set

Test na HIV je zdarma i za pět set

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách