Hlavní navigace

Forte for Java 1.0 CE

16. 6. 2000
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Nedávno se po dlouhé době beta testování na stránkách Sunu objevila finální verze nového produktu Forte for Java 1.0 CE (Community Edition). Sun spolkl firmu Netbeans, která dodávala podobný produkt (stejně tomu bylo např. s balíkem StarOffice), a opět se tak dostal ke "koláčům bez práce". I když jsem s Netbeans neměl žádné velké zkušenosti, byl jsem velice zvědavý. Po prvních testech betaverze jsem byl trošku zklamán - betaverze byla nestabilní a nedalo se v ní pracovat, takže jsem dal od Forte ruce pryč. S vydáním finální verze se však věci poněkud změnily...

Forte for Java 1.0 CE je kompletní prostředí pro rychlou tvorbu appletů a aplikací v jazyce Java. FfJ je kompletně napsán v Javě, což může ze začátku trošku odradit (poněkud větší nároky na paměť – praktické minimum je 64MB, avšak důrazně doporučuji alespoň 128MB). Zejména start prostředí je velice pomalý – zejména pokud máte nainstalováno poněkud více modulů (ke kterým se dostanu později). Pokud to všechno překlenete, určitě budete příjemně překvapeni. FfJ je totiž jedním slovem – geniální!

FfJ, startovací obrazovka

FfJ je geniální v tom, že nekopíruje konkurenční produkty – je prostě jiná. Je totiž skvěle naprogramovaná – naprosto úžasně využívá všech možností Javy a XML. Její pružnost a výhoda tkví v modularitě. Téměř celý systém je sestaven z tzv. modulů, které lze snadno obměňovat a tím lze obohatit celé IDE. Tato procedura může probíhat dokonce on-line pomocí Update centra. FfJ se prostě podívá na server Sunu, zda byly aktualizovány moduly (které se opravují a odlaďují den co den) a nabídne jejich obnovu. Jak již jistě tušíte, můžete si vytvářet vlastní moduly a doplnit si tak IDE dle vlastních potřeb. Moduly jsou digitálně podepsané, takže se nemusíte bát, že byste obdrželi balíky třetích stran.

Celý přístup k tvorbě ve FfJ je jiný a pokud mu přijdete na chuť tak jako já, jistě se vám zalíbí. Neexistuje snad žádná vlastnost Javy, která by nešla ve FfJ pohodlně řešit – ať je to tvorba formulářů, dokumentace nebo finálního JARu. Pokud ve své verzi některou vlastnost nemáte, prostě si seženete modul, který to umí. V tomto článku se pokusím popsat základní principy a vlastnosti Community verze a v dalším si přečtete něco o modulech, které se s CE verzí nedodávají, ale se kterými to teprve začíná být zajímavé!

FfJ, hlavni okno

Ale začneme od začátku. K dispozici máte mnoho šablon a šamanů, kteří vám velmi usnadní práci a pomohou při tvorbě nových tříd. Po vytvoření projektu probíhá připojení (mountování) do virtuálního filesystému. Připojíte si jakýkoliv adresář, ZIP nebo JAR soubor (ty jsou read only). Od tohoto okamžiku máte CLASSPATH z krku. Procházením stromu v tomto filesystému můžete volit nejen soubory (a provádět s nimi operace), ale i třídy a nakonec metody a členské proměnné. K procházení tříd poslouží spíše pohled na projekt nebo výborně řešený Object Browser. Druhým filesystémem je nápověda. Můžete si připojit jakýkoliv adresář (máte-li rychlý počítač i ZIP/JAR), který obsahuje JavaDoc-generovanou nápovědu (nápověda Javy se nedodává, je součástí vlastního SDK a je vhodné si ji namountovat :). Velikou výhodou oproti všem konkurenčním produktům co jsem kdy viděl je fakt, že FfJ si nad nápovědou nevytváří žádné indexy – hledané informace nachází přesně a rychle a pokud máte speciální otázku, jistě ji zodpoví fulltextovým hledáním. FfJ má navíc propracovanou nápovědu k prostředí, tutoriál a quick start. Každý nový modul má navíc návod k použití.

FfJ, Object Browser

Velmi důležitá je také editace kódu. Editor je příjemný, plně konfigurovatelný, samozřejmě s automatickým doplňováním kódu. Pokud editor zaregistruje, že se chystáte zadávat parametry jemu známé metodě, nabídne nápovědu pro všechny přetížené metody stejného jména v daném kontextu. Editor se dá srovnávat s těmi nejmodernějšími editory v drahých prostředích. Kontextové menu má také plno zajímavých vlastností, umožňuje třeba měnit parametry již vytvořené funkce. Editor má jednu zvláštnost, kterou jsem viděl ve FfJ poprvé. Pokud vytvoříte kód pomocí editoru formulářů, tak je nepřístupný (pouze pro čtení) a je barevně odlišen. Tím se předejde jakýmkoliv zásahům do citlivého kódu a programátor neztrácí přehled o tom, co je generováno a co ne. FfJ není totiž dvoucestný nástroj (jako JBuilder) a formuláře jsou ukládány do zvláštních souborů (v XML samozřejmě) a kód je generován. Pokud změníte cokoliv v barevných read-only zónách (vně IDE to samozřejmě lze – je to přeci jenom textový soubor), vaše změna bude po úpravě formuláře zase přepsána.

FfJ, Editor

Editor formulářů (GUI designer) je nadprůměrný. Umí pracovat ve dvou režimech: standardní a „realistický“, ve kterém sázíte ovládací prvky přesně tak, jak budou vypadat ve výsledném zobrazení. Nakonec máte možnost formulář bez spuštění programu okamžitě otestovat. Do toolboxu můžete přirozeně okamžitě vkládat nové „fazole“. Properties editor je také vynikající – zejména se mi zamlouvají editory hodnot. Můžete pohodlně zadávat nejen statické hodnoty, ale vlastnosti dynamicky provázat s voláním metody či členskou proměnnou. Debugger nabízí všechno, co budete potřebovat a pokud vám to bude málo, Sun dává k dispozici JPDA debugger (jak jinak než jako modul). V moderních IDE bývá standardně možnost vytvořit si vlastní prostředí (workspace) a ty pak měnit – tato vlastnost nechybí ani ve FfJ. Zajímavou věcí je také kontrolor dokumentace vašich tříd – FfJ prostě zkontroluje, zda jste správně zdokumentovali všechny metody a jejich parametry a umožní vám je dodatečně doplnit. Překvapila mne možnost distribuovaného odlaďování – můžete se připojit na bežící proces na jiném počítači (třeba v Austrálii :) a uživatel, který má problémy vám může na svém počítači předvést chybu, vy si ji odchytíte a odladíte. S prostředím se také startuje mini http server, který umožní ostatním procházet vaším repozitářem a přímo v browseru zkoušet appletové úlohy (nepodařilo se mi připojit, takže nevím nakolik je to pravda).

ICTZ24 early

Nemohl jsem zde popsat všechny perličky a vychytávky, které FfJ má (je jich opravdu mnoho, ze všech mohu jmenovat třeba možnost přeformátování zdrojového kódu, import projektů z Visual Café, MS VJ++ nebo JBuilderu nebo propracovaný Help Browser) – ty jistě najdete sami. Pravdou je, že se sem tam Forte zasekne, ale to není vinou FfJ ale spíše neshody VM se systémem. Sun hodlá dodávat FfJ celkem ve třech provedeních: Community Edition (kterou jsem testoval), Internet Edition (která je ve fázi testování a jejíž moduly jsou v beta verzi k dispozici ke stažení na eap.netbeans.com) a Enterprise Edition (také ve fázi testování).

Forte for Java 1.0 Community Edition je jasně nejlepším produktem na poli levnějších nástrojů, co jsou k dispozici pro platformu Linux. Nejen že vás oslní onou zmiňovanou genialitou a propracovaností, ale zejména cenou. FfJ 1.0 CE nepořídíte ani za $1.000, ani za $100, ale úplně zadarmo! Třeba hned si ji můžete stáhnout ze stránek Sunu. Ať vám slouží!

Byl pro vás článek přínosný?