Hlavní navigace

GLiv: prohlížeč obrázků s OpenGL

25. 10. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Prohlížečů obrázků je dnes v Linuxu k dispozici dostatek. Jeden z nich se ale běžným konvencím vymyká. GLiv totiž k zobrazení a transformacím využívá hardwarovou akceleraci skrze OpenGL. To zajišťuje pohodlnou a především velmi rychlou práci s aplikací. Co všechno GLiv umí? Jaké výhody nabízí OpenGL?

V dnešní době digitálních fotoaparátů je kvalitní prohlížečka obrázků v podstatě nutností. V Linuxu je velmi často používán program GQview. Ten nabízí většinu potřebných funkcí. Není ale jediný. Představíme si velmi zajímavý program nazvaný jednoduše GLiv.

O GLiv jsme psali v Softwarové Sklizni počátkem loňského roku. Protože se jedná o užitečnou aplikaci, podíváme se dnes na GLiv blíže.

Obecná charakteristika

GLiv je prohlížeč obrázků, nahrávání je realizováno skrze Gdk-pixbuf ve spojení s GTK+-2.6, vykreslování probíhá v OpenGL a grafické rozhraní používá GTK+ s GtkGLExt.

Tolik citace z domovských stránek projektu. Zobrazovací knihovny jsou sice zajímavé, ale nás bude spíše zajímat podpora OpenGL.

Ta je samozřejmě zajímavá ve chvíli, kdy máme akcelerovanou grafickou kartu a používáme ovladače schopné akceleraci využít. Veškeré zobrazování je pak přeneseno na specializované obvody karty.

Co OpenGL nabízí

Výsledkem využití OpenGL je samozřejmě akcelerovaná, a tedy velmi rychlá práce s obrázky. Hlavními činnostmi jsou v tomto případě zoom a rotace. Obě akce lze velmi pohodlně ovládat myší. Kolečko slouží ke zvětšování/zmen­šování a při podržení ctrl a levé tlačítko, můžeme při pohybu plynule rotovat.

Zvětšovat můžeme v podstatě neomezeně, spodní hranice leží pod tisícinou procenta, horní přesahuje mnoho miliard procent. Upřímně řečeno jsem na žádnou faktickou hranici nenarazil. Taková čísla už však nemají reálně smysl, můžeme tedy říci, že lze zoomovat neomezeně.

Rotace je také bez problémů, tam samozřejmě otáčíme fotografií až o 360° a můžeme ji dle libosti otočit kolem osy několikrát.

Gliv 1

Co je ovšem třeba říci je, že veškeré tyto transformace probíhají s maximální plynulostí i na stroji s procesorem Pentium III na 800 MHz a s kartou nVidia FX 5200. Ani při práci s velkými (8 megapixelů) fotografiemi nemá počítač nejmenší problém a procesor není nijak extrémně vytížen.

Karta také automaticky pozměněný obrázek vyhlazuje a svou práci odvádí skutečně výborně. Vyhlazení funguje i při velkém zoomu perfektně.

Co se týče samotného načítání obrázků, tam nehraje pochopitelně akcelerace žádnou roli a v porovnání s už zmíněným GQView je rychlost naprosto stejná. Samozřejmě jsou snímky načítány a dekódovány dopředu, takže při běžné prezentaci zdržení nepocítíte.

Další funkce

Pokud spouštíte GLiv, jako parametr mu předáte adresář, ve kterém chcete snímky zobrazovat.

$ gliv Fotky/Dovolena2007/

Program automaticky načte celý adresář a udělá si náhledy. Pak je možno procházet celou sadu od začátku do konce například s pomocí mezerníku. Pokud chcete mít přehled o jednotlivých snímcích, můžete si zobrazit panel s náhledy. V něm můžete zobrazit jednotlivé obrázky.

Gliv 2

GLiv ale neumí jen akcelerované zobrazování jednotlivých obrázků. Zvládá také prezentaci (slideshow), při které dokáže mezi snímky plynule přecházet. Na rozdíl od GQview tak nejsou přechody ostré, ale je automaticky provedena „prolínačka“, jejíž trvání je možno konfigurovat. Působí to opět velmi plynule a příjemně.

Gliv 3

Co se týče transformací, kromě už zmíněného zoomování a rotace, je k dispozici také několik klasických úprav, jako je horizontální a vertikální překlopení, otožení o 90° nebo 180° a několik dalších drobností. GLiv je ovšem prohlížeč, takže neumí fotografie doopravdy upravovat. Všechny změny jsou tedy jen dočasné a vázané na prohlížení.

Tip do článku - TOP100

V menu je možno si také navolit nejoblíbenější akce, takže si můžete na dvě kliknutí obrázek otevřít v Gimpu, nechat jej otočit nějakou řádkovou utilitkou, provést předvolené zmenšení pro web a podobně.

Závěrem

GLiv je vlastně docela jednoduchá aplikace, která plní velmi dobře jedinou úlohu – prohlížení fotografií. Příjemným bonusem je akcelerace, která vše urychluje a zpříjemňuje. Na klasickou přehlídku fotografií (nejen) z rodinné dovolené se hodí naprosto skvěle a zřejmě nemá příliš mnoho konkurentů.

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.