ja pouzivam neco podobneho pro KDE - KSquirrel. ale na tento se taky podivam, nevsim sem si totiz v KSquirrelu moznosti obrazky taky rotovat a hlavne, pri slideshow mi zobrazuje obrazky napreskacku a ne poporade a nevim jestli to jde nekde nastavit, nikde sem to nenasel. uvidime, co se z GLiv vyvrbi ...
Škoda, že neumí automaticky otočit obrázek podle EXIF, docela dost fotím na výšku a otáčet jednu fotku po druhé nebudu, když to jiné programy (třeba ten Gwenview) bez problémů běžně dělají. Ale nebudu si stěžovat tady, zkusím autora :-)
Ja otacim fotky pomoci exiftran -ai *.jpg hromadne a ihned po prenosu do pocitace. Pak uz je mi uplne jedno, v cem je prohlizim a zda prohlizec fotky otaci nebo ne.
Tenhle přístup ale bohužel nejde uplatnit, pokud fotografujete do RAWu, čili otáčení podle EXIFu má smysl. Tím jsem se zároveň dostal k hlavnímu problému, který mám s drtivou většinou linuxových prohlížečů - nejsou bohužel obvykle schopny zobrazit JPEG uložený uvnitř RAWu. To je pro mě zásadní funkce, protože je to neocenitelné pro prvotní výběr a promazání fotek. Prohlížení vloženého JPEGu je mnohem rychlejší než i ty nejvíce zjednodušené interpolace surových dat a pro promazání vyloženě zkažených fotek to bohatě postačuje. Naštěstí to zvládá gqview ve vývojové verzi, která se ale bohužel obvykle nenachází v distribucích a je třeba si jí zkompilovat. Navíc i tato verze je skoro rok stará, takže budoucí vývoj je asi také trochu nejistý.
Tez fotim do RAWu a digikam mi bez problemu RAWy zobrazi jako jine formaty (vcetne nahledu v celem albu). Sice je nelze nijak priblizit/oddalit ci jinak upravovat. Ale na prvotni promazani (tez primo v digikamu) to plne postacuje (alespon mne)
To ano, ale pokud chcete promazat nepovedené originál, tak to k ničemu moc není. Maximálně že by pak prohlížeč pak uměl pracovat s dvojicí RAW+JPEG a tedy při smazání JPEGu odstranil i RAW, ale i tak: proč mít na disku zvlášť uložený JPEG, když už je tak jako tak obsažen v RAWu?
Tak toto mi naprosto stoprocentně soubor poškodí. Přesněji řečeno, MakerNote obsahuje absolutní odkazy na určitá místa v souboru, a ty se rotací změní, případně dokonce odkazovaná místa zahodí, protože nejsou zahrnuty do velikost struktury EXIF.
Výsledkem je pak soubor, který běžné programy normálně zpracují, ale foťák ho odmítne jako poškozený.
Mezi ztraceným daty je zhruba 50kB v záznamech Mid-Size Preview, CameraSettings a PIM.
EXIF obsahuje všechny standardní položky. I MakerNote je součástí EXIF, ale už není specifikovéno, co přesně v něm je a jak je to uložené. Položky z MakerNote->CameraSettings už zřejmě nejsou uloženy v EXIF (data jsou fyzicky uložena v APP1 za vlastním EXIF záznamem).
Vlastní obrazová data začínají až zhruba 40kB od začátku souboru.
Mid-size preview je pak uložen na konci souboru za obrazovými daty ve struktuře JFIF.
Tak ja vidim dva jfif v EXIF. Jeden Preview 640x480 asi 25kB a druhej Thumbnail 160x120 asi 2kB. Tyto se zachovaji po otoceni jhead -autorot.
Celej soubor se mi o nejakych 40kB zmensi, presne jak rikate, ale nevim, co chybi. Jeste vesti nahled kterej neni soucasti EXIF?
Jinak CameraSettings pres exiftool vidim stejne pred i po otoceni, namatkou:
....
Exposure Time : 1/1000
F Number : 3.2
Exposure Program : Aperture-priority AE
ISO : 100
....
Circle Of Confusion : 0.008 mm
Depth of Field : 1.09 m (5.51 - 6.59)
Focal Length : 40.4mm (35mm equivalent: 158.0mm)
Hyperfocal Distance : 66.44 m
Light Value : 13.3
Možná se exiftool zlepšil, a už nepokazí některé věci, které dříve pokazil, nicméně pokud stále zmenšuje velikost souboru, tak to úplně v pořádku nebude.
Ten náhled byl 640×480 s kvalitou nastavenou dost nízko a byl fyzicky na konci souboru.
V CameraSettings jsou i věci, kterým exiftool nerozumí, protože je zatím nikdo reverzně nedešifroval. Proto ani nikdo neví, jak je zrelokovat, aby takový obrázek foťák neodmítnul.
Souhlasim, ze prohlizecu je pomerne velke mnozstvi, nevim jestli je to ale dostatek. Velice mi vyhovuje ve windows IrfanView. Nevite nekdo jestli existuje alespon jeden, ktery by ho dokazal nahradit? Mel by umet precist hromadu formatu, nahledy, zoom, orez resize, hromadne upravy, upravu jasu, kontrastu, gamma, konverze do hromady formatu, neztratove otazeni jpeg. Mel by umet rychle nacitani, mel by byt stabilni.
Nasel jsem kdysi XNview, ktery jaks taks splnuje (krome te rychlosti a docela odporneho vzhledu), ale ten uz alespon dva roky nezvysil verzi pro linux, takze to vypada, ze autori na vyvoj linuxove verze zanevreli.
Jak uz jsem psal ve svem prispevku, tak XnView znam a pouzivam.
Je sice maly a usporny, ale rychly i na pomalejsich pocitacich bych nerek. Minimalne srovnani WIN a linuxove verze na stejnem stroji vychazi, ze v linuxu je o poznani pomalejsi. Krome toho za posledni cca dva roky neni nova verze, takze to vypada, ze o linuxovou verzi autori nejevi zajem. Vzhledove je to take, dle meho subjektivniho nazoru, docela odporny program, ktery nezapadne vzhledem ani do KDE, Gnome, ..... Proste se mi nelibi, ale presto ho pouzivam, protoze nic lepsiho neznam.
Procital jsem fora XnView a pozadavek na navyseni linuxove verze je tam pomerne casty. Podle vyjadreni samotneho autora je v planu udelat multiplatformni verzi postavenou na Qt 4, takze doufejme, ze se to podari. Meli bychom se na co tesit, protoze XnView nesaha po kotniky nic na Windows a tim spis na Linuxu.
Stav linuxovych prohlizecu obrazku je neuveritelne tristni. Dlouho jsem pouzival GQView, ted gThumb, ktery je asi o neco lepsi, ale stejne nedosahuje poctu vlastnosti a hlavne rychlosti XnView. Soucasti baliku XnView je i CLI utilitka nconvert, s niz je delani skriptiku na hromadnou konverzi neuveritelne posusnanicko, hlemyzdovity ImageMagick at se jde zahrabat :-).
Kezby autor XnView ho uvolnil pod GPL. Myslim, ze by stalo za to ho vykoupit treba jako v pripade Blenderu. Pro me je XnView podobna killer application jako Total Commander.
Poznamka z nedavne doby: Nechapu, jak je mozne, ze cca 10000x10000 pixelovy TIFF s kompresi CCITT G4 mi v Linuxu div neshodi pocitac (Athlon XP, 1 GB RAM), ale XnView ho bez problemu zobrazi i ve VirtualBoxu se vsemi omezenimi z toho vyplyvajicimi! (Vim, ze cvoku s takovymi pozadavky neni mnoho, ale stejne...)
> Nechapu, jak je mozne, ze cca 10000x10000 pixelovy TIFF s kompresi
Jednoduche - jina implementace interpolace. Obvykly zpusob je 'nacist vstupni soubor a cely ho prevest do pozadovaneho rozliseni'. Druha varianta je 'za kazdy pixel ve vystupnim
souboru nacist nekolik nahodnych pixelu ze vstupniho souboru a vazene zprumerovat'.
Díky moc za super shrnutí novinek a dobrou zprávu. Na procházení fóra jsem čas neměl. I pro mě je XnView bezva aplikace - ikdyž teď zkouším Picasa. Vzhledem k tomu, že XnView učím studenty tak jsem si ho pořádně prošel a opravdu vlastnosti má super.
Autor je docela přístupný. Většinou u těchto prográmků pod Windows je licence "Domácí nekomerční použití", tak by byl problém i ve škole, církvi, neziskovce. Autorovi jsem napsal, že bych to rád učil děti a používal v neziskovce a on licenci změnil. Takže třeba na rozdíl od Irfanu je možné XnView používat v neziskovkách a ve škole.
Oproti IrfanView uvi navic XnView snad jen precist CITy, ale ani ten je neumi prevest "georeferencovane". Bohuzel...
Souhlasim, ze kdyby XnView bylo graficky prepracovane do mene odporneho vzhledu, nemelo by na linuxu konkurenci.
TIF, ktery ma 10000x10000 pixlu je prece bezny obrazek (napriklad sken listu katastralni mapy, takze cvoku potrebujicich s necim takovym pracovat je jiste mnohem vic... :-)
Snad se skutecne podari ta nova verze, vyuzivajici Qt 4. Ac jinak priznivce GNOME a Gtk, Qt od verze 4 se mi libi. A souhlasim, i ja XnView na Linuxu nevyuzivam z "estetickych" duvodu, proste nezapada do desktopu (myslim ze vyuziva nejaky Lesstif nebo neco takoveho archaickeho).
Taky mi ty co uz existujou nevyhovovaly, tak jsem si napsal vlastni ( http://mpview.sf.net ), ovladanim ma asi k irfanviewu nejblize, i kdyz (zatim) toho neumi tolik, ale ted bych zas mel mit trochu casu s jeho vyvojem lehce pohnout kupredu :)
Souhlasim, ze opravdu kvalitnich prohlizecu pro linux je malo. Jestli vyjde QT4 verze XNview, bude to super, ale porad to nebude opensource.. A SDK XNview neni zrovna buhvi jak bohate, rozhodne se neda mluvit o tom, ze by to byla nejaka platforma pro lidi, kteri chteji zabudovat nejakou novou funkci do prohlizece.
No, a ted trochu reklamy :) Proto jsem jako bakalarskou praci naprogramoval prohlizec obrazku. Par slov z abstraktu:
Digitální zpracování obrazu zahrnuje mnoho technik užitečných pro opravu a korekci fotografií. Je to například filtrace šumu, zaostřování obrázků, vyvažování barev a mnoho dalších. Cílem práce je navrhnout a implementovat přenositelný program, který by umožnil snadnou integraci existujících implementací těchto technik a uživatelům poskytl sjednocené a snadno použitelné uživatelské rozhraní.
Program obsahuje funkce pro procházení, prohlížení a zpracování obrázků. Mezi pokročilé funkce patří spojení expozice -- spojení fotografií stejného objektu pořízených s odlišným nastavením expozice do jedné fotografie s větším dynamickým rozsahem. Nástroj umožňuje aplikovat některé operace na skupinu obrázků. Je to rotace obrázku, změna velikosti obrázku a mediánový filtr. Mechanizmus rozšíření programu zahrnuje podporu pro přidávání nových operací zpracování obrázků, aplikaci těchto operací na skupinu obrázků, přidávání podpory nových grafických formátů, modifikaci a rozšiřování uživatelského rozhraní programu.
Je to naprogramovane v Jave (ale nebojte, na operaci s obrazky se pouziva JAI, ktera na rozsirenych platformach umoznuje vykonani techto operaci nativne). Bohuzel to jeste neni uplne doladene pro pouziti beznymi uzivately. Z nejdulezitejsich veci chybi podpora exif. Neni to optimalizovane, take ne uplne bug free, ... Bohuzel behem nasledujiciho pul roku nebudu mit cas na tom delat..
Pokud to nekoho zaujalo, tak tady si neco o programu muzete precist: http://kubovahut.ic.cz/files/bakalarska_prace/thesis/thesis_11.pdf
Proc ne? ;)
Co se tyka jadra programu a GUI, tak to pri dnesnim vykonu pocitacu neni problem a v Jave se to pekne programuje.. A co se tyka operaci s obrazky, tak tam ano, to by rychlost Javy mohla vadit. Ale prece se daji napsat v cecku a z Javy jenom volat. Ostatne knihovna JAI, kterou se v tom programu pouziva to tak dela. A nabizi spoustu atomickych operaci jako je treba konvoluce atd., takze clovek nakonec muze na cecko zapomenout.
Ale samozrejme nechci tvrdit, ze Java je vhodna pro psani superrychlich prohlizecu obrazku pouzitelnych i na 15 let starych pocitacich, to urcite ne... A take nechci tvrdit, ze uvedeny program je rychly. Ale je to hlavne tim, ze optimalizaci bylo zatim venovano asi tak 0% z casu vyvoje. No, psal jsem, ze to jeste neni pouzitelne pro bezne uzivatele.. Urcite je co zlepsovat a hlavne jak optimalizovat...
XnView: Autor portuje verzi 1.9. Asi to nabírá zpoždění, před prázdninama měl v plánu alphu na konec září, teď je to konec října. Takže do listopadu by to mohl dát.
P.S. XnView je nejkomfortnější, co existuje. Ale verze 1,7 je stará, a na P-II je o dost pomalejší v dekódování jpegů než gqview (asi má optimaliazci halvně na sse). Jinak na opensuse funguje dobře a má nízkou náročnost na RAm a místo na disku (pár mega).
je v prezerani velkych obrazkov presahujucich rozlisenie monitora. Daju sa posuvat pomocou klavesnice v celoobrazovkom rezime, co napr. Irfan nevie. Ak mate napr. kvalitne krajiny v rozliseni 2816x2112, mozete sa v nich plynulo presuvat bez rusivych posuvnikov a list. Aj zazoomovanie napr. na vysku obrazovky je plyule (klavesami + a -), takze si trebars nastavim spravnu vysku snimky a prezeram panoramu. Aj ta rotacia je prijemna pomocou skratiek.
Možná jsem vám nesprávně rozuměl, ale v Irfanview lze bez problémů zobrazit velký obrázek na celou obrazovku a pak se v něm rychle posouvat pomocí klávesnice.
ak uz spominame irfan pod wine, rozhodne musim upozornit na XnView, ktory je pre "vsetky" platformy. Jeho genialnou strankou je siroka ponuka zmensovacich algoritmov (lanczos, mitchel...) a moznost davkoveho spracovania.
Handluje ten prohlizes spravne gammu, zejmena pri zmensovani/zvetsovani a otaceni? Celkem bych se divil, protoze hardwarova akcelerace na tohle vetsinou neni zarizena.
Barevne ICC profily !!!!
Zobrazovat primo nef(Nikon RAW)
Otacet podle exif
Beztratove hromadne otoceni jpegu
Poslat obrazek/y do programu (u me gimp a par jinych scriptu ... pres ktere udelam cokoliv ;-)
Pri zmensovani interpolovat etc.
To vse umi unstable verze .... u me maximalni spokojenost a neznam nic lepsiho, nebot ja fotim do ICC AdobeRGB, monitor mam sRGB ... a profily umi vsechny programy v ceste: ufraw, gimp, gqview .... pak jeste par utilit na hromadnou manipulaci s profily, kdyz chci nekomu preposlat nahledy, protoze ne kazdy ma profesionalni prohlizec, ktery umi s profily delat ;-)
Dekuji za tip, pouzivam gqview ve stable verzi, ve ktere umi zobrazovat gif nahledy z rawu (tedy nefu u nikonu), ale ta unstable je o krok dal. Tip pro debianisty : stahnout rpm a alien gqview-2.1.5-1.i386.rpm, facha vytecne. Jeste jednou dikes moc.
Při prohlížení fotek si zatrhávám ty, které se mně líbí a nakonec ty vybrané zkopíruju do nějakého adresáře na disk.
Nechci ale výběr pomocí CTRL+klik levým tlačítkem, protože se ukliknu a třeba 150 vybraných fotek se mně odznačí. Potřebuju, aby výběr přežil přechod do jiného adresáře, případně nějakou jinou operaci s fotkou.
Zatím nejblíže mému cíli je Správce třídění v gqview, ale tam musím jedním klikem fotku vybrat a druhým zkopírovat, což je příliš klikání.
V GThumb móde zobrazenia náhľadov view as slides má Ctrl+click obdobný efekt ako to zaškrtávanie. "Ukliknout" sa dá nechtiac len ak si človek pomýli Ctrl so Shift-om, ale o tom nebola reč, že?
Tak jsem vyzkoušel Gwenview a KSquirrel, které jseou oba pro KDE (jestli jsem je dobře pochopil - Gwenview názvem trochu mate). Gwenview se mi zdá o něco uživatelsky přívětivější - návyk na XnView.
Oba toho umí zhruba stejně a to díky podpoře KIPI, což jsou nějaké externí moduly:
* hromadné přejmenování,
* vytvoření MPEG z obrázků
* kalendáře,
* html galerie,
a další.
Zdá se mi, že Gwenview je to co jsem hledal. Navíc je repozitory Debianu. KSquirrell se musí stáhnout, ale má taky balíčky pro Debian.
když kliknu na obrázek, gliv mi ho otevře, ale jak ho donutit procházet další obrázky v adresáři :-(
jinak je opravdu jednoduchý a v tom je jeho síla, a tem plynulý ZOOM je vůbec SUPER