Hlavní navigace

GOG.com aneb hrajeme si bez DRM

4. 9. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Hry na Linuxu nejsou jen Steam. Existuje několik dalších obchodů, z nichž nejzajímavější je asi GOG.com. Prodává totiž hry bez DRM, což ocení nejeden příznivce svobodného softwaru. A navíc plánuje zavedení nepovinného klienta Galaxy, který zachová svobodu a zároveň hráčům přinese velké pohodlí.

Obchod vznikl v roce 2008 pod názvem Good Old Games. Jak už z názvu vyplývá, tehdy se tu prodávaly starší hry, většinou optimalizované pro současné počítače a operační systémy. V roce 2012 však došlo ke změně a obchod začal prodávat i nové tituly. Oficiálním názvem se proto stala již zažitá zkratka GOG.com, což je rovněž internetová adresa obchodu. Obchod vlastní polská společnost CD Projekt, která proslula herní sérií Zaklínač (The Witcher).

Před více než rokem pak GOG.com následovalo Steam a začalo nabízet i tituly pro Linux. Jedná se jak o nové nativní hry, tak i o starší kousky pro Windows nebo DOS ubalené pro snadné použití. Nabídka momentálně čítá něco přes tři sta her s podporou Linuxu. V tomto článku budeme GOG.com srovnávat především se Steamem, který představuje jakýsi etalon moderního hraní na PC.

Výhoda #1: hry bez DRM

Nebudeme chodit kolem horké kaše a rovnou řekneme, že GOG.com staví na nabídce her bez DRM (digital rights management). To znamená, že zakoupenou hru si jednoduše stáhnete a můžete s ní dělat cokoliv, samozřejmě v rámci licenčního ujednání. Nemusíte se nikam přihlašovat, vaše kopie hry se nijak neověřuje a nikdo vám vzdáleně nemůže házet klacky pod nohy. Ještě zajímavější je, že opravdu všech 1223 prodávaných her je bez DRM. GOG.com kompromisy nedělá, což je dnes poměrně unikátní.

Řada hráčů si to ani neuvědomuje, ale i Steam je DRM. Sice většinou funguje bez problémů a uživatele zbytečně neotravuje, ale provozovatel Steamu – Valve – zkrátka má kontrolu nad tím, jestli si zahrajete. Pokud z nějakého důvodu něco nebude fungovat nebo se neověří licence, nezahrajete si. Nesmíme zapomínat ani na možnost uzavření služby. Pokud by Valve např. zkrachovalo, můžete přijít o celou kolekci her. Takový scénář je sice velmi nepravděpodobný, ale možný. U GOG.com si jednoduše stáhnete binárky a CD Projekt ať si krachuje jak chce.

Nabídka her (a filmů)

Jak už jste se dočetli, GOG.com aktuálně prodává 1223 her, přičemž Linux podporuje víc než čtvrtina z nich. Na Steamu už je přes šest tisíc titulů, z toho také cca čtvrtina pro Linux. Velký rozdíl je opět daň za odmítání DRM. Velcí vydavatelé, až na několik málo čestných výjimek, odmítají prodávat hry bez DRM. Nabídku GOG.com proto tvoří zejména nezávislé tituly a starší hry, i když najde se i několik áčkových titulů v čele s domovským Zaklínačem.

GOG.com: nejprodávanější hry pro Linux

GOG.com: nejprodávanější hry pro Linux

Není to tak dlouho, co byla nabídka rozšířena o filmy. Ani zde nečekejte žádné blockbustery, to by ostatně ani nedávalo smysl. Pětapadesát filmů většinou pojednává o hrách, internetu, případně IT vůbec. I filmy jsou samozřejmě bez DRM, takže stáhnete soubor a můžete si ho pouštět kdekoliv, kdykoliv a kolikrát chcete. Většina filmů je v HD a ceny jsou relativně příznivé, v průměru tak šest eur.

Ceny stejné, ale hru tak snadno nevrátíte

Co se týče cen her, je na tom GOG.com podobně jako Steam. Něco je tady o něco málo levnější, jindy zase lehce dražší, ale nakonec jste v průměru na nule. Osobně si myslím, že největší nevýhodou GOG.com je to, že mezi ním a Steamem existuje ještě jeden hráč – Humble Store. Ten za jednu cenu obvykle nabízí klíč na Steam i verzi bez DRM, pokud je k dispozici. Jestliže tedy používáte Steam, ale chcete mít i nějakou zálohu, tak je lepší nakupovat právě v Humble Store.

GOG.com: stránka hry. Vše je velmi přehledné

GOG.com: stránka hry. Vše je velmi přehledné

I na GOG.com platí, že po zakoupení hry máte nárok na kopii pro všechny, klidně i v budoucnu, podporované platformy. Obchod už bohužel přišel o jednu ze svých výhod, a to 30denní záruku na vrácení peněz. Nárok na ni však máte pouze z důvodu nevyřešitelných technických problémů. Tuto záruku nedávno Steam trumfnul možností vrátit hry bez udání důvodu (do 14 dní od zakoupení a maximálně dvou odehraných hodin). A abych nezapomněl – GOG.com také pořádá velké slevové akce.

Na Steam zaútočí až Galaxy

Pro Steam doposud GOG.com nepředstavovalo vážnou konkurenci. To se ale může změnit. GOG.com už nebude pouze hloupý obchod, ale podobně jako Steam ucelená herní platforma. V současnosti už se na Windows testuje klient Galaxy. Ale nebojte, nejedná se o žádný krok směrem k DRM. Galaxy je čistě nepovinná nadstavba, která hráčům usnadní nákup a instalaci her a umožní využití dalších funkcí. O Galaxy se zde zmíníme jen krátce, protože linuxová verze zatím není k dispozici. Byla však potvrzena.

Betaverze GOG Galaxy

Betaverze GOG Galaxy

Zásadní funkcí Galaxy bude snadné spojení s kamarády včetně chatování a společného hraní. Nebudou chybět ani achievementy, různé herní statistiky a další. Nejenže bude nepovinný samotný klient, nepovinná rovněž bude většina funkcí, které jednoduše půjde vypnout. A vůbec – GOG Galaxy chce být celkově svobodnější než Steam. Umožní např. vypnutí automatických aktualizací a přechod na starší verzi hry, což na Steamu oficiálně nelze. Klient také u některých her umožní snadné přizvání kamarádů do hry, i pokud mají účet pouze na Steamu. Říká se tomu Crossplay.

Nové instalátory

S nástupem GOG Galaxy souvisí jedna změna týkající se distribuce her. Ty už nejsou distribuovány v archivech nebo vlastních instalátorech (Windows), ale v jednotných instalátorech od GOG.com. Je to z toho důvodu, aby si nainstalované hry klient Galaxy snadno našel. Bez problémů pak rozpozná i hry nainstalované bez jeho pomoci a zařadí je do knihovny. Mnozí linuxáci ze změny nadšeni nebyli, ale nové řešení nakonec není tak odlišné. A navíc umožňuje snazší instalaci aktualizací nebo přídavného obsahu (DLC).

cyber23

GOG.com oficiálně podporuje dvě linuxové distribuce: Ubuntu 14.04 s prodlouženou podporou a z něj odvozený Linux Mint 17. Instalátory jsou však univerzální a bez problémů by si měly poradit s jakoukoliv distribucí. Jak už to bývá, funkčnost a rychlost hry bude záviset zejména na použitých grafických ovladačích, nikoliv distribuci. Zde je však třeba zdůraznit, že pokud vám hra nepojede na jiné distribuci, nemáte nárok na technickou podporu ani vrácení peněz.

Zaběhnutá služba, která nezklame

Na GOG.com byste měli nakupovat zejména ve dvou případech: 1) pokud opravdu nesnášíte DRM (i když v mírnější formě Steamu), 2) pokud chcete dát průchod nostalgii a bez problémů si zahrát starší pecky. V ostatních případech na GOG.com nakupovat jen můžete. Pěkný a přehledný web, kvalitní podpora a dobrá pověst. To je ve zkratce GOG.com. Až se plně rozběhne klient Galaxy, a doufejme, že to nebude dlouho trvat, získá GOG.com ještě větší potenciál. Může se stát jedním z nejsvobodnějších a zároveň nejpohodlnějších způsobů, jak hrát hry na PC. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.