Hlavní navigace

S Linuxem proti konzolím: SteamOS bude bojovat za hraní na PC

18. 10. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

SteamOS perex
Válka herních konzolí naplno vypukne už 22. listopadu letošního roku. Do hry ale vstupuje kromě tradičních firem i jeden úplně nový hráč. O pomyslný titul krále obýváku se bude ucházet Steam Box od Valve běžící na linuxovém operačním systému. Má šanci uspět? V čem mu mohou současné konzole zatopit?

Už 22. listopadu nás čeká další velká herní evoluce. Microsoft a Sony vypustí do světa své nové konzole. Cena je překvapivě poměrně nízká a hry, které se na nich mají objevit, přímo září. Jsou rozsáhlejší, mají hezkou grafiku a giganti na poli obývákové zábavy navíc rozšířili své virtuální služby. Nyní vám budou moci koukat vaši fandové doslova pod ruce. Hraní můžete streamovat a podělit se tak o své zážitky s ostatními. Navíc další generace konzolí, obzvláště Xbox One od Microsoftu, chce změnit způsob, jakým se díváme na televizi. Není to tak už jen o hrách. V listopadu přijde všestranná multimediální hračka.

Xbox One od Microsoftu.

Xbox One od Microsoftu.

PlayStation 4 od Sony.

PlayStation 4 od Sony.

Zní to parádně, jaká bude realita, si ale musíme počkat. Marketing totiž pracuje na plné obrátky a přednosti zveličuje na úkor různých „kompromisů“. Jenže, tradiční konzole možná budou mít poněkud nečekaného rivala. Do obýváků chce vtrhnout i firma Valve Corporation. Ta provozuje revoluční službu Steam a v podstatě nás naučila kupovat hry na internetu. Mimo jiné tvoří ještě bezvadné hry. Stačí se podívat na Half-Life 2, Team Fortress 2, Left 4 dead 2 nebo Portal.

Steam Box? Zajímavější bude SteamOS

Firma Valve představila svou vizi ultimátního herního zařízení pod televizi. Pokud mluvíme o nějakém připravovaném Steam Boxu, to je jeho zatím neoficiální název, možná se vyplatí vyvarovat slova konzole. Bude se jednat o téměř obyčejné PC, samozřejmě upravené tak, aby v obýváku moc nepřekáželo a nehlučelo. Revoluce bude v operačním systému s názvem SteamOS, jehož základem je náš oblíbený Linux.

SteamOS ilustrační obrázky

Podobně jako u firmy Google a jejich Androidu, stejně tak i SteamOS budete moc nainstalovat na téměř libovolný hardware, který splňuje jisté parametry. Nechce krabičku do obýváku? Nevadí, nainstalujte si ho na notebook a ten připojte k TV. Je to jedno. Tímto řešením ale přichází SteamOS o podstatnou výhodu konzolí a to brilantní optimalizaci jednotlivých her. Dnešní konzole jsou z hardwarového hlediska opravdu zastaralé, přesto na nich běží poměrně pěkné hry. Stačí se kouknout na fenomén GTA V. Je až neuvěřitelné, co tak starý hardware rozjede.

Optimalizace je mocná čarodějka

Vývojáři z konzolí prostě vymáčknou maximum. U Steam Boxu můžete mít nadupaný hardware, ale pedál až na podlahu asi nikdy nesešlápnete (specifikace Steam Boxu). Nikdy na něm nepojedete na plný výkon a hardware rychleji zestárne. Valve se nebrání přikupování a vylepšování jednotlivých komponent hardwaru, to je však investice navíc.

SteamOS, revoluce v hraní na PC.

Konzole mají dotovaný hardware. Ten postupně splácíte každou novou koupenou hrou, jejíž cena je nastavená o trochu výše než u PC. Na druhou stranu máte slušnou jistotu, že hardware konzole bude podporován mnoho let a pokud pro ni vyjde hra, vždy ji spustíte. Sony i Microsoft navíc chtějí budoucí generaci konzolí na trhu udržet co nejdéle. Možná se dokonce jedná o poslední konzole klasického střihu.

Plná cena vs. dotovaný hardware

Za Steam Box asi zaplatíte plnou cenu hardwaru. Pravděpodobně se nedostanete k 11 tisícům jako u konzolí. Na trhu se jistě brzy objeví různé variace hardwaru. To je zároveň jedna z výhod nové platformy Steam Box. Hrajete jen nenáročné indie hry? Nemusíte kupovat nadupané železo. Postačí něco malého a levného.

Pokud si však budete chtít zahrát ty nejnovější pecky, pravděpodobně se vaše peněženka pěkně prohne. S novou generací konzolí se navýší i hardwarové nároky jednotlivých multiplatformních titulů. Navíc bude na Steam Boxu zatím většina her pouze streamovaných. Už teď si na Linuxu sice zahrajete stovky titulů, skutečně áčkové kousky však zatím ještě citelně chybí. To se s příchodem SteamOS zlepší, ale nebude to hned.

SteamOS ilustrační obrázky

Valve zná hráče na PC

Valve na rozdíl od Microsoftu a Sony zná duši PC hráčů poměrně dobře. SteamOS přijde třeba s rodinnými účty a máte jistotu, že s novou generací „konzole“ neztratíte své portfolio her. To se bohužel u konzolí stává často.

Steam navíc nabízí oblíbené slevy. Zaplatíte tak pravděpodobně za hardware, ale za hry znatelně ušetříte. Kolikrát se stane, že nejnovější pecka je po půl roce ve slevách za polovic. To se u konzolí prostě neděje. Hry ztrácejí svou tržní hodnotu daleko pomaleji.

Jelikož se Linux stává pomalu zajímavou herní platformou, pravděpodobně se dočkáme i vylepšení ovladačů. Především těch na grafické karty. Steam Boxům bude na rozdíl od konzolí vládnout spíše Nvidia, která to s podporou Linuxu doteď nemyslela úplně vážně. To ale opět ukáže až čas. Platforma je samozřejmě otevřená i firmě AMD. Ta bude mít v současné době monopol na tradičních konzolích.

CS24_early

Změní se mentalita hráčů?

To co bude pro Valve největší problém změnit, je mentalita PC hráčů. Naučit je místo myši používat gamepad chce trpělivost a nemusí se to povést. Naštěstí je možnost výběru, ale u televize se dá s myší a klávesnicí hrát jen velmi obtížně. Navíc, když už má člověk koupené nadupané PC a hraje pod platformou Windows, asi těžko bude mít důvod migrovat. Možná to zní jako banalita, ale vážně mají všichni PC hráči obří televizi, na které si mohou vychutnat svoje hry? U konzolistů je to povinnost, s kterou se prostě počítá.

Valve poslalo konzolím jasnou zprávu. PC hraní není mrtvé a vyvíjí se všemi směry. Navíc z toho bude profitovat Linux. Ten se může při troše štěstí stát pro příští roky zajímavou herní platformou.

Steam pro Linux

Byl pro vás článek přínosný?