Hlavní navigace

GPL je podle Gatese infekcí

25. 4. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V posledních dnech to vypadá, jako by Bill Gates kandidoval na prezidenta světa. Alespoň tomu nasvědčuje jeho mediální všudypřítomnost. A to i na serverech, které mu jinak příliš nefandí. Mnoho z jeho výroků a aktivit je spojeno se soudním sporem Microsoft versus státy Unie, kde jde o stanovení trestu pro jeho firmu. Bill Gates tento týden vystupuje jako svědek Microsoftu a jeho vystoupení má opravdu solidní ohlas.

Podívejme se, jak situaci pokryl server TheRegister, který samozřejmě reagoval na zprávy agentur a dalších zdrojů. Zacněme zprávou z minulého týdne, která sice nemá bezprostřední vztah k soudní při, ale demonstruje vervu, s jakou dnes hlavní softwarový architekt Microsoftu chrání svou firmu a její myšlenky.

Bill Gates se minulý týden zůčastnil se svou řečí Government Leaders Conference v Seattlu. Mezi nejpozoruhodnější myšlenky jistě patří ty následující:

Pokud se IT infrastruktura vaší země postaví na Open Source softwaru, zvláště na Linuxu, nebudou v budoucnu v zemi žádná pracovní místa v oboru IT. Gates dále odpovídal na nejspíše jemu dopředu známé otázky, týkající se přijímání Open Source ve vládních strukturách.

Bill Gates tvrdí, že použití Open Source ve vládních službách nejen nevytváří pracovní místa, ale navíc ruinuje ekonomiku. Vládní služby je zde nutné chápat tak, že byl na konferenci o vládních službách, jinak by nejspíše osu zla rozšířil i mimo vládní rámec.

Na GPL samozřejmě nezůstala nit suchá, zatímco BSD licence je podle pana Gatese fajn. GPL je dle Gatese jakousi infekcí, která nakazí vše, čeho se dotkne, která je neamerická, a označuje ji za rakovinu. Ve vtipné poznámce vyzval všechny, kdo shledávají GPL za přitažlivou, aby se dle ní řídili, pokud hodlají žít v před-IT společnosti (asi bez počítačů s Windows?). BSD prý je naopak fajn, protože je otevřená a neobsahuje onu klauzuli bránící komercionalizaci.

Originální článek o této záležitosti na TheRegisteru z 22.4.2002 se zove Gates: GPL will eat your economy, but BSD's cool

Tento týden se nese ve jménu svědectví Billa Gatese u soudu.

Zde je první článek z TheRegisteru z 23.4.2002: Gates pitches Armageddon scenario to court

Bill Gates stanul na stupínku pro svědky a v několikaset stránkovém svědectví vyjevil zajímavé věci.

Trest pro Microsoft je vlastně trest pro celý svět. Pokud by prošly návrhy 9 států, které nesouhlasily s prvním (směšným) textem vyrovnání Microsoftu s žalobci, firmu by to vlastně zničilo aj.

Samozřejmě argumentoval komplexitou a složitostí Windows, kde do sebe veškeré komponenty zapadají jako ozubená kolečka a jež nejde oddělit bez zničení celku. Tento projev snad mohl zviklat soudkyni, nicméně všichni ostatní vědí, že po celou dobu, po kterou se táhne soudní spor, se Microsoft snažil vnitřnosti Windows co možná nejvíce zkomplikovat a provázat.

Co je však zajímavé, je fakt, že Bill Gates připustil, že mnoho věcí bylo vytvářeno chaoticky, neexistuje k nim žádná dokumentace a že vlastně šéfoval firmě, která flikovala rozličné části software dohromady aniž měla nějaký komplexní plán.

TheRegister si přihrál polívčičku, když prohlašuje, že silně doporučují, aby byl Microsoft přinucen vyvíjet software civilizovaně.

Pan Gates se též vyjadřoval ke klonování Windows, v tom smyslu, že povolení klonování by rivalům Microsoftu umožnilo Windows klonovat. Též že Microsoft je v zásadně proti klonování software.

Poté byl konfrontován s e-mailem, který dokazuje, že Microsoft klonoval aspekty Netscape Navigatoru, což prohlásil za „OK“, protože nikdo se nemohl dostat ke zdrojovým kódům.

Dalším tahem obžaloby byl e-mail z roku 1998, který dokazuje, že Microsoft uskutečnoval plán, aby žádný konkurenční prohlížeč korektně nefungoval s MS Officem. Prý by umožnění hladké práce s MS Office dokumenty prostřednictvím konkurenčních prohlížečů byla jedna z nejničivějších věcí, která by se společnosti (tj. MS) dala udělat.

Velmi zajímavé je též to, že celou řeč měl Bill Gates napsanou na papírech a zřejmě nikdo neuvěří, že se jednalo o zápisky, které pořídil na chodbě před soudní síní.

Témuž svědectví se věnuje opět na stránkách Theregisteru článek z 23.4.2002: Feel My Pain! – mapping the mind of Chairman Bill

Autor si více všímá jednotlivých pasáží páně Gatesovy promluvy. Z textu je vidět bolest a hrůza, kterou majitel Microsoftu vidí v navrhovaných podmínkách trestu. Emocionální náboj jeho svědectví se prostě snaží znegovat fakt, že Microsoft je již dva roky odsouzený a nyní se jedná o zaslouženém trestu, přičemž firma za ty dva roky učinila všchno možné pro to, aby ten trest byl co nejméně proveditelný.

Z téhož dne je i další sonda, rozebírající svědectví Billa Gatese na stránkách TheRegisteru: Gates testimony a PR jewel

Autor článku vidí v řádcích Gatesova svědectví neklamné stopy PR oddělení Microsoftu. Každá věta i každý odstavec obsahují správně odměřené dávky sentimentu a směřují posluhače k jasným cílům. V tomto článku najdete také podrobný rozbor jednotlivých aspektů páně Gatesovy svědecké výpovědi, ovšem opět z trošku jiného úhlu.

Posledním článkem z 23.4.2002, který se přímo týkal svědectví Billa Gatese, je tento: Judge betraying pro-MS bias?

Autor si všímá podezřelých rozhodnutí soudkyně Kotellyové, která lze velmi snadno označit za pro Microsoftí a velmi těžko jakkoliv jinak.

Soudkyně například dovolila zástupcům Microsoftu provést několik neohlášených presentací, ačkoli prve žádala, aby každé takové vystoupení bylo předem písemně oznámeno. Navíc zástupcům devíti států žádná presentace povolena nebyla.

Zástupci Microsoftu například předváděli, že odstranění Internet Exploreru vede k znefunkčnění Windows. To se dá ukázat mnoha způsoby a ovlivnit vícero metodami, proto nezbývá, než se domnívat, že ukázka zde byla jen proto, aby mohla přijít druhá ukázka. Tentokrát MS ukázal, že s Internet Explorerem jsou Windows 98 mnohem lepší než Windows, co ho neměly integrovaný.

Další smutnou věcí je fakt, že soudkyně neuznala prakticky žádnou námitku žaloby. Znaků, které svědčí pro zaujatost soudkyně Coleen Kollar-Kotellyové ve prospěch Microsoftu ,je vícero.

Vzhledem k vývoji obecně panuje názor, že svědectví Microsoftu a zejména Billa Gatese padlo na úrodnou půdu a vynesení rozsudku, který by reálně Microsoft potrestal a napravil situaci na trhu, má čím dál tím menší šanci na naplnění.

O dalším vývoji situace vás budeme informovat.