Hlavní navigace

Heslo v Grub2 lze obejít: stačí stisknout 28× backspace

17. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Bezpečnostní analytici Hector Marco a Ismael Ripoll objevili vážnou bezpečnostní chybu v Grub2, který je nejrozšířenějším zavaděčem linuxových distribucí. Může být chráněn heslem, ale tuto ochranu je možné velmi snadno obejít, není k tomu třeba nic speciálního: stačí stisknout 28× po sobě klávesu backspace.

Dva analytici z University of Valencia’s Cybersecurity research, Hector Marco a Ismael Ripoll, objevili v zavaděči Grub2 vážnou zranitelnost, která může být zneužita k překonání ochrany pomocí hesla a kompromitaci cílového počítače.

Není k tomu přitom potřeba žádný složitý postup: stačí 28krát stisknout klávesu backspace. Na některých linuxových distribucích tím zcela obejdete ochranu zavaděče heslem. V tu chvíli vám nic nebrání v předávání vlastních parametrů jádra nebo nastartování vlastního systému.

Grub2 je dnes jedním z nejpoužívanějších zavaděčů, rozhodně na platformě x86. Používá se ale i jinde, například na embedded zařízeních. Navíc nejen na Linuxu – například Solaris jej na x86 také pro zavádění používá.

Ve zveřejněném popisu chyby se píše, že po 28. stisku je překonána ochrana heslem a uživatel má plný přístup k „rescue shellu“ – příkazové řádce zavaděče. Konkrétně se problém týká verzí 1.98 (prosinec 2009) až 2.02 (prosinec 2015). Jde tedy o šest let starou chybu, která je rozšířena do mnoha distribucí.

Za problémem stojí chyba ve funkci grub_username_get, která zaznamenává počet zapsaných znaků a při stisku backspace hodnotu odečítá. Chyba se objevila v commitu b391bdb2f2c5ccf29da66cecdbfb7566656a704d. Nekontroluje se totiž dolní mez proměnné, takže se hodnota snadno dostane do záporných čísel (integer underflow).

Pokud uživatel dále mačká klávesu backspace, přepisují se nulami proměnné umístěné v paměti před tou, která má být ve skutečnosti vynulována. Při správném počtu stisků (28) je přepsána návratová hodnota funkce grub_memset(). To vede ke spuštění funkce grub_rescue_run() a řádka je na světě.

Chybná funkce vypadá takto:

static int
grub_username_get (char buf[], unsigned buf_size)
{
 unsigned cur_len = 0;
 int key;

 while (1)
  {
   key = grub_getkey ();
   if (key == '\n' || key == '\r')
    break;

   if (key == '\e')
    {
     cur_len = 0;
     break;
    }

   if (key == '\b') # Does not checks underflows !!
    {
     cur_len--; # Integer underflow !!
     grub_printf ("\b");
     continue;
    }

   if (!grub_isprint (key))
    continue;

   if (cur_len + 2 < buf_size)
    {
     buf[cur_len++] = key; # Off-by-two !!
     grub_printf ("%c", key);
    }
  }

 grub_memset (buf + cur_len, 0, buf_size - cur_len); # Out of bounds overwrite

 grub_xputs ("\n");
 grub_refresh ();

 return (key != '\e');
}

Útočník může tuto chybu zneužít a i přes ochranu hesla získat přístup k příkazové řádce, která mu umožní:

CS24_early

 • Zvýšit oprávnění a plně ovládat zavaděč,
 • načíst vlastní jádro a/nebo initramfs (třeba z USB) a pak si přečíst obsah disku nebo zavést rootkit,
 • modifikovat nebo smazat data na discích, i když jsou šifrovaná. Je možné takto smazat i Grub samotný a počítač odstavit.

Vývojáři předvedli funkční postup pro vložení backdooru do nainstalovaného systému. Zveřejnili také opravu v podobě velmi krátkého patche. Řada distribucí už vydala opravnou verzi: Debian, Ubuntu, Red Hat a další. Doporučujeme co nejdříve aktualizovat.

(Zdroj: SecurityAffairs.co)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.