Obsah
1. Historie vývoje počítačových her (134. část – české textovky II)
2. Indiana Jones a Chrám zkázy
4. Multi Pascal 2.7 aneb Pomsta šíleného Ataristy
1. Historie vývoje počítačových her (134. část – české textovky II)
V dnešní části seriálu o historii vývoje počítačových her se již podruhé budeme zabývat překvapivě rozsáhlým světem českých textovek. Zatímco minule jsme se zmiňovali mj. i o hrách vzniklých překladem původně anglicky „mluvicích“ textovek, všechny dnes popisované hry vznikly v tuzemsku a jejich inspirace jinými textovkami je jen nepřímá. Popsány budou vybrané textovky, které vznikly ve druhé polovině osmdesátých let minulého století i v první polovině let devadesátých pro osmibitové mikropočítače ZX Spectrum (popř. pro počítače se Spectrem kompatibilní, včetně Didaktiku Gama), dále pak hry určené pro osmibitové domácí mikropočítače Atari a minimálně dvě hry – Město robotů a Belegost – se dočkaly svého rozšíření na větší množství počítačů i dalších zařízení, což je v této oblasti spíše výjimečné (naprostá většina českých textovek vznikla pouze pro jeden typ mikropočítače a nebyla nikdy portována).

Obrázek 1: Pirate Adventure – zástupce původně cizojazyčných textovek přeložených do češtiny.
2. Indiana Jones a Chrám zkázy
Se hrami Poklad a Poklad 2 vyvinutými Františkem Fukou jsme se již seznámili v předchozí části tohoto seriálu. Při zpětném pohledu do minulosti je však možné říci, že se jednalo jen o jakési rozcvičky, protože FF začal hráče zásobovat i mnohem propracovanějšími hrami. V roce 1985, tedy ještě před vznikem slavného Podrazu 3 (viz též následující část), byla vydána textovka s názvem Indiana Jones a Chrám zkázy. Jednalo se o propracovanou hru s několika nezbytnými chytáky a velkým množstvím různých pastí, do kterých je hráč (především ten hráč, který si nekreslí mapu :-) neustále chytán. Hra se ovládá klasicky příkazy zadávanými z klávesnice, pohyb hráče v herním světě se řídí taktéž běžnými příkazy S, J, Z, V, N a D. Na tuto textovku přímo i nepřímo navázalo několik dalších dílů, o nichž se podrobněji zmíníme příště. Hra byla převedena i na počítače Atari, více si taktéž povíme příště.

Obrázek 2: Loading screen hry Indiana Jones a Chrám zkázy.

Obrázek 3: Informační obrazovka.

Obrázek 4: Informační obrazovka.

Obrázek 5: Začátek hry.

Obrázek 6: Začátek hry.

Obrázek 7: Jdu… a teď už vlastně padám.

Obrázek 8: Tento obrázek jsem viděl dosti často.
3. Prudent Dactyl
Již v předchozí části tohoto seriálu jsme si řekli, že mnoho (nejenom) tuzemských textovek bylo vyvinuto v programovacím jazyku BASIC, přesněji řečeno v dialektu BASICu dostupného pro osmibitový domácí mikropočítač, na němž daná textovka vznikala a byla spouštěna. Jednou z textovek naprogramovaných v Atari BASICu a určených tak pro všechny typy osmibitových mikropočítačů Atari s alespoň 48 kB RAM je hra nazvaná Prudent Dactyl pocházející z roku 1989. Hráčovým alter egem je v této hře ptakoještěr, což je poněkud netypické, ovšem umožňuje ve hře používat i příkazy typu „POUZIJ ZUBY“ apod. Díky tomu, že je hra vytvořená v BASICu, bylo velmi jednoduché prozkoumat její interní strukturu a naučit se tak některé triky, které Atari BASIC umožňoval využívat. Samotný parser byl velmi jednoduchý, podobně jako u mnoha dalších tuzemských textovek, a umožňoval zápis příkazů skládajících se z jednoho či dvou slov. Podobně jako tomu bylo i u mnoha dalších úspěšných textovek, i zde se hráči dočkali pokračování. Díky absenci jakékoli grafiky (kromě pseudografiky) bylo nahrávání hry poměrně rychlé i při použití kazetového magnetofonu.

Obrázek 9: Prudent Dactyl – úvodní obrazovka.
Obrázek 10: Prudent Dactyl – základní informace o hře.

Obrázek 11: Prudent Dactyl – ukázka uživatelského rozhraní hry.

Obrázek 12: Prudent Dactyl – velmi užitečný slovník.

Obrázek 13: Prudent Dactyl – zase se to nepovedlo…

Obrázek 14: Prudent Dactyl – ATASCII Art.

Obrázek 15: Prudent Dactyl – ukázka části zdrojového kódu této hry.
4. Multi Pascal 2.7 aneb Pomsta šíleného Ataristy
Dostáváme se k pravděpodobně nejznámější původní české textovce naprogramované pro osmibitové mikropočítače Atari. Tato hra pocházející z roku 1989 má dosti krkolomný titul Multi Pascal 2.7 aneb Pomsta šíleného Ataristy, ovšem většina hráčů ji zná jen pod zkráceným názvem Pomsta šíleného Ataristy. V této textovce má hráč za úkol nainstalovat takzvaný „likvidátor“ (což je nějaké podomácku zbastlené elektronické zařízení) do budovy Atari klubu v Odrách a zničit tak všechny zde připojené počítače. Dále se o příběhu „šíleného Ataristy“ pravděpodobně nemá smysl do všech podrobností zmiňovat, mnohem zábavnější je si hru spustit v emulátoru, popř. se alespoň podívat na přiložené screenshoty.

Obrázek 16: Pomsta šíleného Ataristy – úvodní obrazovka.
Jak je obvyklé, ovládá se celá hra jednoslovními či dvouslovními příkazy a zajímavá je taktéž závěrečná část, kdy musí hráč opustit budovu Atari klubu a odjet (přesněji řečeno ujet) ve stanoveném časovém limitu. Počítá se přitom reálný čas, nikoli počet provedených kroků. I tato veleúspěšná hra (která je mimochodem poměrně krátká a bez jinak obvyklých „zákysů“) se dočkala pokračování, o němž se zmíníme v některé z navazujících částí tohoto seriálu.
Obrázek 17: Pomsta šíleného Ataristy – intro.

Obrázek 18: Pomsta šíleného Ataristy – intro.
Obrázek 19: Pomsta šíleného Ataristy – intro.

Obrázek 20: Pomsta šíleného Ataristy – intro.

Obrázek 21: Pomsta šíleného Ataristy – prostředí hry.

Obrázek 22: Pomsta šíleného Ataristy – láhev s mlékem se určitě bude hodit.
Obrázek 23: Pomsta šíleného Ataristy – ukázka zkracování příkazů na tři znaky.

Obrázek 24: Pomsta šíleného Ataristy – chudinka kocourek.

Obrázek 25: Pomsta šíleného Ataristy – ve hře vystupují skuteční členové Atari klubu :-)

Obrázek 26: Pomsta šíleného Ataristy – vyřešení problémů se splašeným hřebíkem.

Obrázek 27: Pomsta šíleného Ataristy – vyřešení problémů se splašeným hřebíkem.

Obrázek 28: Pomsta šíleného Ataristy – konec se asi blíží.
(spoiler alert :-) Obrázek 29: Pomsta šíleného Ataristy – konec hry.
5. Arnal a dva dračí zuby
Další populární česká textovka, která byla vytvořena pro osmibitové domácí mikropočítače Atari, nese název Arnal a dva dračí zuby. Příběh hry je inspirován stejnojmenným komiksem Káji Saudka, ostatně i část úvodního textu hry pochází (nikoli zcela doslovně) z tohoto známého (a snad stále ještě dostupného) komiksu. Hra Arnal a dva dračí zuby je opět založena na jednoduchém parseru rozpoznávajícího jednoslovní i dvouslovní příkazy. U popisu lokací je poněkud otravné, že se za čárkami a tečkami ve větách nepoužívají mezery, takže je text relativně obtížně čitelný. Pravděpodobně se jedná o snahu autora napsat na jednu obrazovku co nejvíce textu, protože hra využívá standardní textový režim počítačů Atari se čtyřiceti znaky na řádku a přitom jsou popisy lokací poměrně bohaté (například v porovnání s dále zmíněnou hrou Město robotů nebo minimalisticky pojatou hrou Poklad [ZX Spectrum] zmíněnou v předchozí části seriálu).

Obrázek 30: Arnal a dva dračí zuby – úvodní obrazovka.

Obrázek 31: Arnal a dva dračí zuby – informace o této hře.

Obrázek 32: Arnal a dva dračí zuby – začátek hry s informacemi, které jsou napsány již v komiksu.
Obrázek 33: Arnal a dva dračí zuby – hmm, POMOC mi ve skutečnosti moc nepomáhá…
6. Město robotů
Textovka nazvaná Město robotů je zajímavá především svojí historií. Jedná se totiž o multiplatformní hru, která byla určena pro mnoho osmibitových domácích mikropočítačů používaných v tuzemsku: jednalo se samozřejmě o ZX Spectrum a Didaktik Gama, ale i o PMD 85, IQ 151, Sharp MZ 800 a Ondra (majitelé počítačů vybavených mikroprocesory MOS 6502 však měli v tomto případě smůlu). Hru Město robotů vydala společnost Zenitcentrum, která dokonce v součinnosti s několika státními institucemi vyhlásila celorepublikovou soutěž pro její dohrání. Myšlenka byla jednoduchá – hra se bude dopředu distribuovat na kazetách, ovšem aby byla soutěž spravedlivá, bude hra chráněna heslem, které bude k danému datu (21.9.1989) vyhlášeno po celé republice. Problém spočíval v tom, že mnozí hráči byli schopni heslo „konvalinka“ ze hry získat v předstihu (což se ostatně dalo očekávat, protože šlo skutečně o vstupní heslo a nikoli například o klíč použitý pro dekódování zbytku hry). Samotná hra se ovládá příkazy zadávanými z klávesnice, viz též přiložené screenshoty.

Obrázek 34: Originální hra bez loading screenu s obrázkem.

Obrázek 35: Začátek hry.

Obrázek 36: Tyto společnosti se podílely mj. i na distribuci hesla.

Obrázek 37: Herní příběh není příliš nápaditý.

Obrázek 38: Základní informace o hře.

Obrázek 39: Základní informace o hře.

Obrázek 40: Herní prostředí.

Obrázek 41: První šifra…

Obrázek 42: …je ve skutečnosti velmi jednoduchá.
7. Belegost pro ZX Spectrum
Další textovkou – a to textovkou velmi úspěšnou – je hra Belegost pocházející z roku 1989 (přesněji řečeno z tohoto roku pochází varianta této hry pro osmibitový domácí mikropočítač ZX Spectrum). Na rozdíl od mnohých dalších již popsaných textovek je Belegost odlišný hned v několika ohledech. První z odlišností spočívá v tom, že se příkazy nemusí zadávat ručně na klávesnici. Namísto toho se využívá systém ikon a rolovacích menu, takže odpadá nutnost hledat vhodná slova, opravovat chyby atd. Na druhou stranu je tento systém výhodný i pro vývojáře, neboť nemusí implementovat (někdy i dosti složitý) parser. Druhým rozdílem oproti mnoha dalším textovkám je velmi kvalitní hudba od Františka Fuky, která se přehrává jak na klasickém ZX Spectru 48k (přes beeper), tak i v mnohem lepším provedení v těch modelech ZX Spectra, které jsou vybaveny zvukovým čipem AY-3–8910/11/12.

Obrázek 43: Belegost pro ZX Spectrum – loading screen.
Třetím rozdílem oproti mnoha „klasickým textovkám“, který do značné míry souvisí s již zmíněným systémem menu, je způsob pohybu hlavního hrdiny v herním světě. Namísto často používaných příkazů typu Sever, Jih, Západ, Východ, Nahoru a Dolů (tyto příkazy se objevují již v původní hře Adventure, samozřejmě v anglické podobě), se v Belegostu používají logičtější příkazy typu „Jdi k jezírku“, „Jdi na louku“ atd. – ostatně použití kompasu a příkazů Sever/Jih… najdeme i v některých textovkách, které se odehrávají například na kosmické lodi, v níž tento způsob orientace pravděpodobně už vůbec nemá význam. Tato textovka, která již podle svého názvu naznačuje inspiraci dílem Tolkiena, používá kromě ikon a menu i velmi pěkný font, což je patrné ze screenshotů. Technickým zpracováním se jedná o jednu z nejlepších textovek pro osmibitové mikropočítače vůbec.

Obrázek 44: Belegost pro ZX Spectrum – informace o autorech hry.

Obrázek 45: Belegost pro ZX Spectrum – úvodní obrazovka.

Obrázek 46: Belegost pro ZX Spectrum – grafické uživatelské rozhraní hry.
8. Belegost pro IBM PC
Hra Belegost byla v pozdějších letech portována i na další typy mikropočítačů (včetně Atari ST) i na další zařízení. Jeden ze zdařilých portů vznikl i pro osobní mikropočítače IBM PC. Tato varianta Belegostu se v několika ohledech liší od verze určené pro ZX Spectrum. Již při prvním pohledu na screenshoty je patrné, že je grafické uživatelské rozhraní Belegostu zobrazeno inverzně, což je jen dobře, především s ohledem na poměrně nízkou obnovovací frekvenci použitého grafického režimu (aplikace s bílým pozadím výrazně více poblikává, resp. přesněji řečeno je zde poblikávání více viditelné a nepříjemné). Na screenshotech zobrazených v této kapitole je použitý monochromatický režim s rozlišením 640×480 pixelů s vlastním softwarově vykreslovaným fontem, který této hře podle mého názoru vyloženě „sluší“ (celkově je design uživatelského rozhraní velmi elegantní, až na úvodní obrazovku s obdélníky okolo nápisů :-).

Obrázek 47: Belegost pro IBM PC – úvodní obrazovka (srovnej s obrázkem číslo 43).
Způsob ovládání hry Belegost pomocí ikon a roletových menu zůstal zachován, ovšem díky využití myši je hra lépe ovladatelná než její původní varianta pro ZX Spectrum s kurzorovými klávesami nebo joystickem. Z tohoto pohledu se tedy jedná o hru, která by mohla k textovkám přitáhnout i ty hráče, pro něž by bylo zapisování příkazů z klávesnice příliš „hardcore“ :-)

Obrázek 48: Belegost pro IBM PC – informace o autorech (srovnej s obrázkem číslo 44).

Obrázek 49: Belegost pro IBM PC – grafické uživatelské rozhraní hry.

Obrázek 50: Belegost pro IBM PC – menu pro příkaz „Prozkoumej“.

Obrázek 51: Belegost pro IBM PC – menu pro příkaz „Vezmi“.

Obrázek 52: Belegost pro IBM PC – menu pro příkaz „Jdi“.

Obrázek 53: Takto se sekvence příkazů a reakcí zobrazuje na obrazovce.

Obrázek 54: Zajímavé hinty.

Obrázek 55: Belegost pro IBM PC – grafické uživatelské rozhraní hry.
9. Odkazy na Internetu
- Město robotů (World of Spectrum)
http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0006677 - Město robotů: návod
http://www.zx-spectrum.cz/index.php?cat1=3&cat2=6&solution_id=mestorobotu_nv.txt - Město robotů: informace o hře
http://www.zx-spectrum.cz/index.php?cat1=3&cat2=3&game_id=mestorobotu.txt - ZX-Spectrum Games: Belegost
http://www.zx-spectrum.cz/index.php?cat1=3&cat2=3&game_id=belegost.txt - Belegost (Wikipedia CZ)
http://cs.wikipedia.org/wiki/Belegost - Belegost (World of Spectrum)
http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0006003 - Indiana Jones a Chrám zkázy (World of Spectrum)
http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0006471 - Neverending Story
http://141.24.37.187:8080/coll/games/e_games.htm - Několik zastavení ve Zlatých časech aneb České textovky pro ZX Spectrum (1. díl)
http://www.textovky.cz/clanky/nekolik-zastaveni-ve-zlatych-casech-aneb-ceske-textovky-pro-zx-spectrum-1-dil/ - Několik zastavení ve Zlatých časech aneb České textovky pro ZX Spectrum (2. díl)
http://www.textovky.cz/clanky/nekolik-zastaveni-ve-zlatych-casech-aneb-ceske-textovky-pro-zx-spectrum-2-dil/ - Fuxoft: tvorba
http://www.fuxoft.cz/tvorba.htm - Adventure of the Week: Stranded (Atari 8-bit, 1984)
http://gamingafter40.blogspot.cz/2013/11/adventure-of-week-stranded-atari-8-bit.html - Colossal Cave Adventure Map
http://www.spitenet.com/cave/ - Colossal Cave Adventure
http://www.rickadams.org/adventure/ - Here's where it all began…
http://www.rickadams.org/adventure/a_history.html - David Kinder's guide to Adventure downloads at the Interactive Fiction Archive
http://www.rickadams.org/adventure/e_downloads.html - Everything you ever wanted to know about …the magic word XYZZY
http://www.rickadams.org/adventure/c_xyzzy.html - Colossal Cave Adventure jako Java Applet
http://www.astrodragon.com/zplet/advent.html - Colossal Cave Adventure
http://en.wikipedia.org/wiki/Colossal_Cave_Adventure - iPod Adventure Game
http://hamimiami.com/ipod/adventure/index.html - Ohlédnutí za herní historií: Textovky
http://www.slunecnice.cz/tipy/ohlednuti-za-herni-historii-textovky/ - Asmodeus – DEMO
http://www.oldgames.sk/game/asmodeus/download/3726/ - Dungeony.cz
http://dungeony.rpghry.cz/hlavni.htm - Dungeony.cz: Rytíři Grálu
http://dungeony.rpghry.cz/seznam/rytirigralu.htm - České RPG hry – díl 1 – iDNES.cz
http://bonusweb.idnes.cz/ceske-rpg-hry-dil-1–0m3-/Clanek.aspx?c=A000125_ceskerpg1_bw - Elvira: Mistress of the Dark
http://en.wikipedia.org/wiki/Elvira:_Mistress_of_the_Dark - Elvira II: The Jaws of Cerberus
http://en.wikipedia.org/wiki/Elvira2:_The_Jaws_of_Cerberus - Crystals Of Arborea (Hall of Light)
http://hol.abime.net/3139 - Crystals of Arborea (Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/Crystals_of_Arborea - Silmarils (company)
http://en.wikipedia.org/wiki/Silmarils_(company) - ISHAR Walkthrough
http://wiki.amigaspirit.hu/index.php/ISHAR_Walkthrough_-_english - Deník nespokojeného hráče – Ishar
http://angryplayer.blogspot.cz/2011/06/ishar.html - Ishar Trilogy
http://www.giantbomb.com/ishar-trilogy/3025–1016/ - Ishar 1: Návody a mapy
http://www.oldgames.sk/game/ishar-legend-of-the-fortress/docs/ - Ishar 3: The Seven Gates of Infinity (mapa)
http://www.oldgames.sk/en/game/ishar-3-the-seven-gates-of-infinity/download/2061/ - Dungeon (video game)
http://en.wikipedia.org/wiki/Dungeon_(computer_game) - Dungeon Master (video game)
http://en.wikipedia.org/wiki/Dungeon_Master_(video_game) - Dungeon Master Encyclopaedia
http://dmweb.free.fr/ - Dungeon Master Overview
http://dmweb.free.fr/?q=node/247 - Chaos Strikes Back Overview
http://dmweb.free.fr/?q=node/249 - Dungeon Master II Overview
http://dmweb.free.fr/?q=node/250 - Dungeon Master – Return To Chaos
http://www.ragingmole.com/RTC/ - Dungeon Master Speed Run in 20 minutes! Part 1/2
http://www.youtube.com/watch?v=Ho5E05Bi3bU - Dungeon Master Speed Run in 20 minutes! Part 2/2
http://www.youtube.com/watch?v=Fpht4dWOnGE - Dungeon Master CZ
http://dm.zpc.cz/ - Dungeon Master
http://rpg.yin.cz/d/dungeon-master/ - Return to Chaos (CZ info)
http://dm.zpc.cz/?sekce=rtcinfo - Dungeon Master – kouzla (CZ)
http://dm.zpc.cz/?sekce=dmkouzla - Dungeon Master Java (CZ info)
http://dm.zpc.cz/?sekce=dmjavainfo - Dungeon Master Java (CZ novinky a download)
http://dm.zpc.cz/?sekce=dmjavadownload - Best of Old Games: Dungeon Master
http://www.bestoldgames.net/stare-hry/dungeon-master.php - Muzeum: Dungeon Master – klasika všech klasik
http://www.doupe.cz/default.aspx?article=124596 - Návody – Dungeon Master 1
http://www.abcgames.cz/?p=navody_zobraz&id=1307 - Dungeon crawl
http://en.wikipedia.org/wiki/Dungeon_crawl - Nejlepší hry mého mládí
http://www.reyden.eu/gamesy/nejlepsi-hry-meho-mladi/ - World of Spectrum: Bloodwych
http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0000592 - Wikipedia: Bloodwych
http://en.wikipedia.org/wiki/Bloodwych - Moby Games: Bloodwych
http://www.mobygames.com/game/bloodwych - Eye of the Beholder (video game)
http://en.wikipedia.org/wiki/Eye_of_the_Beholder_(video_game) - Eye of the Beholder
http://www.mobygames.com/game/eye-of-the-beholder - Lands of Lore series
http://www.mobygames.com/game-group/lands-of-lore-series - Lands of Lore series
http://en.wikipedia.org/wiki/Lands_of_Lore_series - Lands of Lore: Throne of Chaos – Nostalgic goodness
http://forums.sarcasticgamer.com/blog.php?b=1161 - Black Crypt (česky)
http://hobring.esero.net/recenze/amiga_black_crypt/rec_black_crypt.htm - Black Crypt (doupě)
http://freehry.doupe.zive.cz/recenze/black-crypt/ - Black Crypt
http://www.ravengames.com/blackcrypt/blackcrypt.php - Black Crypt port to PC
http://www.3ddownloads.com/ravensoft/Black%20Crypt - Black Crypt port to PC
http://retrogaming.sweb.cz/ - Ishar Trilogy
http://en.wikipedia.org/wiki/Ishar - Ishar: Legend Of the Fortress
http://www.angusm.demon.co.uk/AGDB/DBA1/Ish1.html - Ishar 2: Messengers Of Doom (AGA)
http://www.angusm.demon.co.uk/AGDB/DBA1/Ish2.html - Ishar 3: The 7 Gates Of Infinity (AGA)
http://www.angusm.demon.co.uk/AGDB/DBA1/Ish3.html - Ishar compilation
http://www.mobygames.com/game/ishar-compilation - Realms of Arkania: Blade of Destiny
http://en.wikipedia.org/wiki/Realms_of_Arkania:_Blade_of_Destiny - Realms of Arkania: Star Trail
http://en.wikipedia.org/wiki/Realms_of_Arkania:_Star_Trail - Realms of Arkania: Shadows over Riva
http://en.wikipedia.org/wiki/Realms_of_Arkania:_Shadows_over_Riva - Sir-Tech
http://en.wikipedia.org/wiki/Sir-Tech - Sir-tech Software, Inc.
http://www.mobygames.com/company/sir-tech-software-inc - Realms of Arkania: Blade of Destiny
http://www.abandonwaredos.com/abandonware-game.php?gid=MTQzMA== - Arkania.cz
http://www.arkania.cz/ - Oldgames.sk: Blade of Destiny
http://www.oldgames.sk/en/game/realms-of-arkania-blade-of-destiny/ - Oldgames.sk: Star Trail
http://www.oldgames.sk/en/game/realms-of-arkania-2-star-trail/ - Oldgames.sk: Shadows over Riva
http://www.oldgames.sk/en/game/realms-of-arkania-3-shadows-over-riva/ - Star Trail FAQ:
http://www.gamefaqs.com/computer/doswin/file/564989/2071 - Mapy ze hry Shadows over Riva
http://nlt-hilfe.crystals-dsa-foren.de/page.php?26 - Attic Entertainment Software
http://en.wikipedia.org/wiki/Attic_Entertainment_Software - Oficiální stránky The Dark Eye (německy)
http://www.ulisses-spiele.de/sortiment/rollenspiele/das-schwarze-auge/ - Wiki The Dark Eye (výběr anglických článků)
http://www.wiki-aventurica.de/index.php?title=En:Articles_in_English - Wiki The Dark Eye: Blade of Destiny (1993)
http://www.wiki-aventurica.de/wiki/En:Blade_of_Destiny_(1993) - Wiki The Dark Eye: Star Trail
http://www.wiki-aventurica.de/wiki/En:Star_Trail - Wiki The Dark Eye: Shadows over Riva
http://www.wiki-aventurica.de/wiki/En:Shadows_over_Riva - Realms of Arkania: Blade of Destiny (DOS)
http://www.mobygames.com/game/dos/realms-of-arkania-blade-of-destiny - Realms of Arkania: Star Trail
http://www.mobygames.com/game/game/realms-of-arkania-star-trail - Realms of Arkania III: Shadows over Riva
http://www.mobygames.com/game/realms-of-arkania-iii-shadows-over-riva - Německy psané stránky s podrobnými informacemi o hře Star Trail
http://nlt-hilfe.crystals-dsa-foren.de/page.php?8 - Jon Van Caneghem (autor série Might and Magic)
http://en.wikipedia.org/wiki/Jon_Van_Caneghem - Might and Magic Tribute
http://www.mmtribute.castlegobs.nl/ - Might and Magic (Wikipedia EN)
http://en.wikipedia.org/wiki/Might_and_magic - Might and Magic (Wikipedia CZ)
http://cs.wikipedia.org/wiki/Might_and_Magic - Might and Magic Collectors Guide
http://www.mmpages.net/mmpages/index.php?title=Collectors_Guide - Might and Magic Series
http://www.mobygames.com/game-group/might-and-magic-series - Might and Magic I: Secret to the Inner Sanctum
http://home.comcast.net/~rcmerritt/mandm/mm1.html - Might and Magic II: Gates to Another World
http://home.comcast.net/~rcmerritt/mandm/mm2.html - Might and Magic III: Isles of Terra
http://home.comcast.net/~rcmerritt/mandm/mm3.html - Source of Might and Magic 2 Informations
http://shrines.rpgclassics.com/pc/mm2/index.shtml - Temple of Apshai
http://en.wikipedia.org/wiki/Temple_of_Apshai - Dunjonquest
http://en.wikipedia.org/wiki/Dunjonquest - 10 Classic Computer RPGs
http://www.pcmag.com/slideshow/story/295139/10-classic-computer-rpgs - The History of Computer Role-Playing Games Part 1: The Early Years (1980–1983)
http://www.gamasutra.com/features/20070223a/barton_pfv.htm - The History of Computer Role-Playing Games Part 2: The Golden Age(1985–1993)
http://www.gamasutra.com/features/20070223b/barton_pfv.htm - Dungeon (video game)
http://en.wikipedia.org/wiki/Dungeon_(computer_game) - Ultima (series)
http://en.wikipedia.org/wiki/Ultima_(series) - Wizardry
http://en.wikipedia.org/wiki/Wizardry - Moby Games: Wizardry Gold
http://www.mobygames.com/game/wizardry-gold - Wizardry: Proving Grounds of the Mad Overlord
http://en.wikipedia.org/wiki/Wizardry:_Proving_Grounds_of_the_Mad_Overlord - Wizardry II: The Knight of Diamonds
http://en.wikipedia.org/wiki/Wizardry_II:_The_Knight_of_Diamonds - Wizardry III: Legacy of Llylgamyn
http://en.wikipedia.org/wiki/Wizardry_III:_Legacy_of_Llylgamyn - Wizardry IV: The Return of Werdna
http://en.wikipedia.org/wiki/Wizardry_IV:_The_Return_of_Werdna - Wizardry V: Heart of the Maelstrom
http://en.wikipedia.org/wiki/Wizardry_V:_Heart_of_the_Maelstrom - Wizardry VI: Bane of the Cosmic Forge
http://en.wikipedia.org/wiki/Wizardry_VI:_Bane_of_the_Cosmic_Forge - Wizardry VII: Crusaders of the Dark Savant
http://en.wikipedia.org/wiki/Wizardry_VII:_Crusaders_of_the_Dark_Savant - Oldgames.sk: Wizardry 1
http://www.oldgames.sk/en/game/wizardry-1-proving-grounds-of-the-mad-overlord/ - Wizardry 7 on Best Old Games
http://www.bestoldgames.net/eng/old-games/wizardry-7-crusaders-of-the-dark-savant.php - Wizardry IV: The Return of Werdna
http://www.gameswin.org/gameen.php?id=1177 - History of role-playing games
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_role-playing_games - Role-playing video game
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_role-playing_video_games#History_and_classification - Roguelike (Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/Roguelike - Dungeon crawl (Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/Dungeon_crawl - Don D. Worth Home Page
http://worth.bol.ucla.edu/ - Beneath Apple Manor (PC verze)
http://worth.bol.ucla.edu/applemanor.ZIP - Beneath Apple Manor (Moby Games)
http://www.mobygames.com/game/beneath-apple-manor - Chronology of roguelike video games (Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/Chronology_of_roguelike_video_games - Roguelike wiki
http://roguebasin.roguelikedevelopment.org/index.php?title=Main_Page - Rogue Temple (forum)
http://www.roguetemple.com/forums/index.php - Top MUD Sites
http://www.topmudsites.com/ - ASCII-GAMES – Play and Review
http://ascii-games.org/ - Tribute to text-mode games
http://www.textmodegames.com/ - Text-based game (Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/Text-based_game - Wasteland
http://www.mobygames.com/game/wasteland - Wasteland
http://www.gamefaqs.com/pc/564602-wasteland - Wasteland
http://www.moddb.com/games/wasteland - The Year Isometric RPGs Returned
http://www.strategyinformer.com/editorials/21612/the-year-isometric-rpgs-returned - Daimonin
http://www.daimonin.org/ - Ultima VIII Pagan
http://tcrf.net/Ultima_VIII:_Pagan - Project Eternity
https://www.kickstarter.com/projects/obsidian/project-eternity - Cadaver (story + manual)
http://www.lemonamiga.com/games/docs.php?id=272 - Cadaver (oficiální stránky)
http://www.bitmap-brothers.co.uk/our-games/past/cadaver.htm - Cadaver
http://theodor.lauppert.ws/games/cadaver.htm - Cadaver (Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/Cadaver_(video_game) - Isometric RPGs
http://theodor.lauppert.ws/games/rpg-iso.htm - Angband na rephial.org
http://rephial.org/ - Angband.oook.cz
http://angband.oook.cz/ - Angband – stránka s možností downloadu hry
http://angband.oook.cz/download.php - Angband a jejíklony (varianty)
http://angband.oook.cz/variants.php - Další seznam klonů hry Angband (podrobnější)
http://roguebasin.roguelikedevelopment.org/index.php?title=List_of_Angband_variants - Angband (pevnost ve Středozemi)
http://en.wikipedia.org/wiki/Angband - Angband (hra)
http://en.wikipedia.org/wiki/Angband_(video_game) - Motorola 68000 CPU
http://en.wikipedia.org/wiki/68000 - Motorola 68008
http://en.wikipedia.org/wiki/Motorola_68008 - Motorola 68020
http://en.wikipedia.org/wiki/Motorola_68020 - Motorola 68030
http://en.wikipedia.org/wiki/Motorola_68030