Hlavní navigace

Historie vývoje počítačových her (22.část - hry pro konzoli Sega Master System)

12. 4. 2012
Doba čtení: 22 minut

Sdílet

V dnešní části seriálu o historii vývoje výpočetní techniky se již podruhé vrátíme k popisu osmibitové herní konzole Sega Master System (SMS). Minule jsme si popsali technické parametry této konzole a dnes se zaměříme na popis některých zajímavých her, které pro tuto konzoli vznikly.

Obsah

1. Historie vývoje počítačových her (22.část – hry pro konzoli Sega Master System)

2. Sonic the Hedgehog

3. Spy vs. Spy

4. Montezuma's Re­venge

5. Missile Defense 3D

6. Mortal Kombat

7. Phantasy Star

8. Seznam dalších her pro konzoli Sega Master System

9. Odkazy na Internetu

1. Historie vývoje počítačových her (22.část – hry pro konzoli Sega Master System)

V předchozí části seriálu o historii vývoje výpočetní techniky jsme se zabývali popisem osmibitové herní konzole nazvané Sega Master System (SMS). Víme již, že se jedná o konzoli, která vznikla inovací původní a komerčně nepříliš úspěšné konzole Sega Game System 1000 (SG-1000). Díky mnoha vylepšením a taktéž specifickým podmínkám na některých trzích se herní konzole Sega Master System poměrně dobře prodávala v Evropě a zejména pak v Brazílii. Ovšem nejen v oblasti herních konzolí platí, že důležitější než technické parametry je především množství a kvalita herních titulů. Pro konzoli SMS vzniklo, na rozdíl od SG-1000, relativně velké množství her; jejich počet dokonce převyšuje hodnotu 300. Je samozřejmé, že většina těchto her je spíše průměrná nebo podprůměrná, ovšem najdeme zde i technologicky či hratelně velmi dobře zpracované tituly. Některé z těchto her budou popsány v následujících kapitolách.

Hra Rok vzniku Výrobce Kapitola
Sonic the Hedgehog 1991 Sonic Team 2
Sonic the Hedgehog 2 1992 Sonic Team 2
Sonic the Hedgehog Spinball 1993 Sega Interactive 2
Spy vs. Spy 1986 First Star Software 3
Montezuma's Revenge 1989 Parker Bros 4
Missile Defense 3D 1987 Sega 5
Mortal Kombat 1993 Midway Games 6
Phantasy Star 1987 (Jap)/1988 (EN) Sega 7

Obrázek 1: Jeden z emulátorů herní konzole Sega Master System – MEKA. Jak je z tohoto screenshotu patrné, dokáže tento emulátor zobrazit kromě vlastní hry i například obsah obrazové paměti, kde jsou uloženy jednotlivé „dlaždice“ a sprity.

2. Sonic the Hedgehog

První hrou, s níž se v dnešním článku seznámíme, je hra, resp. celá herní série nazvaná Sonic the Hedgehog. Zajímavé je, že tato herní série původně vznikla na šestnáctibitových konzolích Sega Genesis + Sega Mega Drive a teprve o několik měsíců později došlo díky velké popularitě této hry i ke konverzi na další typy herních konzolí, takže ke konci roku 1991 byla tato hra dostupná i pro dnes popisovanou konzoli Sega Master System, ovšem design některých úrovní se odlišoval, stejně jako přehrávaná melodie (povšimněte si, že hry nejsou popisovány podle svého chronologického pořadí). Pro herní konzoli SMS vzniklo hned několik her patřících do této herní série. Kromě původního titulu Sonic the Hedgehog z roku 1991 byla o rok později vydána hra Sonic the Hedgehog 2 a v roce 1995 pak ještě hra Sonic the Hedgehog Spinball – v tomto případě se však jednalo o jednu z variant pinballu, v němž ježek Sonic vystupoval v roli míčku, takže se dal ovládat buď flippery nebo v některých případech i jako postavička ve hře.

Obrázek 2: Titulní obrazovka hry Sonic the Hedgehog.

Vraťme se však k původnímu hernímu titulu Sonic the Hedgehog. Jedná se o klasickou plošinovku (platform game), v níž vystupuje ježek Sonic, jehož úkolem je sbírat prstýnky, osvobozovat zvířata přeměněná na roboty a na konci některých úrovní ještě bojovat s hlavní zápornou postavou: Dr. Robotnikem. Hlavní zbraní Sonica jsou jeho ostny. Jedním z důvodů, proč Sonic nepoužíval žádné střelné zbraně, byla snaha jeho tvůrce (autorem postavičky Sonica je Naoto Ohshima) o to, aby se plošinovky na herních konzolích firmy SEGA odlišovaly od podobně koncipovaných her na konkurenčních konzolích Nintendo. Mimochodem: ježek Sonic se postupem času stal maskotem herních konzolí SEGA, podobně jako se to stalo se Super Mariem (dříve Jumpmanem) u konkurenčních herních konzolí Nintendo. Varianta hry Sonic the Hedgehog pro herní konzoli SMS se sice snažila přiblížit svému šestnáctibitovému protějšku, což se však pochopitelně podařilo jen částečně, ovšem i tak je tento titul dobře hratelný a neprojevují se na něm některé nectnosti dalších plošinovek konvertovaných na osmibitové konzole – nepřesné skákání, trhaný scrolling atd.

Obrázek 3: Výběr levelu ve hře Sonic the Hedgehog.

Obrázek 4: Prostředí hry Sonic the Hedgehog.

Obrázek 5: Prostředí hry Sonic the Hedgehog.

3. Spy vs. Spy

Další hrou, s níž se dnes seznámíme, je hra nazvaná Spy vs. Spy. Jedná se o dosti originální hru určenou pro jednoho nebo dva hráče, kteří ovládají dvojici zlodějů (při hře jednoho hráče ovládá druhého zloděje poměrně schopná AI). Tvary postaviček zlodějů jsou odvozeny ze stejně pojmenovaného komiksu (Spy vs. Spy), který začal vycházet již v roce 1961, tj. relativně dlouho před vznikem komerčních video her. Ve hře Spy vs. Spy se oba zloději pohybují v poměrně rozlehlé budově (která se mění se zvyšující se obtížností), v níž se nachází pouze místnosti (pokoje) propojené dveřmi. V každé místnosti se může nacházet past (například bomba) nastražená druhým zlodějem. Vzhledem k tomu, že je obrazovka rozdělena na dvě části (pro každého zloděje jedna polovina obrazovky), je možné sledovat, co dělá protihráč, kam ukládá bombu atd. Vše se ovšem odehrává v reálném čase, takže určitě není čas na kreslení mapy (a nejlepší na tom je, že zloděj může narazit na svou vlastní past :-).

Obrázek 6: Titulní obrazovka hry Spy vs. Spy.

Hra Spy vs. Spy se prakticky ihned po svém uvedení na trh stala velmi populární a přitom se jednalo o implementačně poměrně jednoduchý softwarový titul, takže není divu, že byla portována snad na každý osmibitový domácí mikropočítač s grafickým výstupem, včetně Atari, Commodore C64, ZX Spectra či Apple II. Portace hry proběhla i na šestnáctibitové a 32bitové osobní počítače i na mnoho herních konzolí, samozřejmě též na Sega Master System (SMS). Mimochodem: společností, která stála za vývojem hry Spy vs. Spy, byla firma First Star Software, která taktéž stojí za neméně zajímavou (a pro mě osobně i zajímavější) hrou Boulder Dash, která se dočkala několika pokračování a dokonce i editoru místností nazvaného Boulder Dash Construction Kit.

Obrázek 7: Prostředí hry Spy vs. Spy.

Obrázek 8: Prostředí hry Spy vs. Spy. – oba zloději se setkali v jedné místnosti a černý zloděj právě zapíchl bílého.

Obrázek 9: Konec hry Spy vs. Spy. – černý zloděj vyhrál.

Poznámka: pokud jste prozatím hru Spy vs. Spy nehráli, vřele doporučuji ji získat pro prakticky libovolný emulátor (Atari 800/130, Sega Master System atd.). Jedná se o dobrou zábavu i v případě, že se sejdou více než dva lidé, protože je dobré mít po ruce nějakého poradce.

4. Montezuma's Re­venge

S hrou zmíněnou v této kapitole jsme se již setkali v části věnované osmibitové herní konzoli Atari 2600, i když varianta této hry pro Atari 2600 je vizuálně odlišná od varianty naprogramované pro SMS. Jedná se o hru nazvanou Montezuma's Re­venge, za jejímž vývojem stála společnost Parker Bros. Opět se jedná o klasickou plošinovku, ovšem na rozdíl on výše zmíněného Sonica se v případě hry Montezuma's Re­venge hráč pohybuje v aztécké pyramidě a hra není zaměřena primárně na rychlost reakcí, ale především na schopnost zapamatovat si tvar místností v pyramidě, což je nezbytné především ve vyšších obtížnostech.

Obrázek 10: Úvodní obrazovka hry Montezuma's Revenge ve variantě pro herní konzoli Sega Master System.

Úkolem hráče je najít místnost s pokladem a přeskočit do další úrovně, kde se již nepatrně změní umístění některých stěn a dveří, takže se nejedná o stálé opakování stejného schématu. Navíc se v každé nové obtížnosti vždy jedno nižší patro zatmí, takže hráč buď musí najít louč nebo se pohybovat po paměti (což není až tak složité, i když samozřejmě existuje i návod, zde konkrétně pro SMS).

Obrázek 11: Start nové hry.

Konverze hry Montezuma's Re­venge pro herní konzoli Sega Master System je po grafické stránce jedna z nejlepších, pokud samozřejmě zůstaneme u osmibitových domácích počítačů a osmibitových herních konzolí (srovnání se šestnáctibitovými a 32bitovými systémy by nebylo férové). Dokonce se dá říci, že právě tento typ skákaček se na SMS implementuje velmi snadno, protože není zapotřebí programovat horizontální a vertikální scrolling, jednotlivé místnosti i předměty v nich je možné přímo skládat z jednotlivých „dlaždic“ (tiles) a animace se provádí pouhou záměnou dlaždic, tj. přepisem jednoho či dvou bajtů v obrazové paměti.

Obrázek 12: Druhé patro pyramidy (počítáno od její špičky).

Obrázek 13: Druhé patro pyramidy (počítáno od její špičky).

Poznámka: existují i mapy celé pyramidy získané složením screenshotů jednotlivých místností. Na následujících dvou adresách jsou mapy určené přímo pro SMS: [1], [2].

5. Missile Defense 3D

Zatímco u předchozí hry (Montezuma's Re­venge) jsme si řekli, že její implementace pro herní konzoli Sega Mega Drive byla i díky struktuře obrazové paměti relativně jednoduchá, u hry Missile Defense 3D se to říci nedá. U hry Missile Defense 3D se totiž její autoři (pracující přímo pro společnost SEGA) snažili o vykreslení trojrozměrného prostoru a to dokonce takovým způsobem, aby bylo možné použít 3D brýle, které tvořily jedno z periferních zařízení, jež bylo možné k SMS zakoupit. Navíc se tato hra ovládala světelnou pistolí (tu lze použít i v emulátoru, zaměření pistole se většinou emuluje pomocí myši) a obecně se nejedná o špatnou hru, pouze její grafika je z pochopitelných důvodů poněkud jednodušší.

Obrázek 14: Úvodní obrazovka hry Missile Defense 3D.

Popis této hry je vlastně velmi jednoduchý: hráč pomocí světelné pistole v jednotlivých obtížnostech sestřeluje buď rakety, které k němu přilétají (zde je použit 3D pohled), popř. střílí na letadla, které vidí shora (opět je použit 3D pohled, i když letadla ve skutečnosti letí vždy v jedné rovině).

Obrázek 15: První úroveň hry Missile Defense 3D. Rakety proti hráči vylétají ze sil viditelných po levé a pravé části letištní plochy.

Tato hra je poněkud zvláštní i tím, že byla dostupná buď přímo v boot ROM herní konzole (což je dnes poměrně vzácná kombinace), nebo se (častěji) dodávala na paměťovém modulu, podobně jako ostatní hry.

Obrázek 16: Statický obrázek.

Obrázek 17: Druhá úroveň hry Missile Defense 3D.

6. Mortal Kombat

Hru Mortal Kombat pravděpodobně není nutné většině čtenářů tohoto článku nijak podrobně představovat. Jedná se totiž o hru, která byla portována na velké množství osmibitových domácích počítačů, šestnáctibitových osobních počítačů i na mnohé herní konzole, ovšem asi největší úspěch měla její implementace v podobě herního automatu z roku 1992. Zajímavé ostatně je, že pro Sega Master System byla tato hra portována až v roce 1993, tedy již v době, kdy byla tato herní konzole postupně nahrazována buď konkurenčními konzolemi, nebo výkonnějšími 16bitovými stroji. Vraťme se ovšem ke hře Mortal Kombat. Herní princip je vlastně značně jednoduchý – hráč si z obrázkového menu vybere postavu a s ní se snaží v aréně bojovat proti postupně stále lepším a lepším protivníkům. Bojový styl jednotlivých postav vznikl sloučením několika existujících bojových stylů (karate, kick box atd.)

Obrázek 18: Úvodní obrazovka hry Mortal Kombat.

V mnoha zemích byly s distribucí hry Mortal Kombat potíže, především z toho důvodu, že hra obsahovala dosti brutální animace (fatality) zobrazované ve chvíli, kdy jeden z hráčů ztratil veškerou energii. Na konverzi hry Mortal Kombat na herní konzoli Sega Master System je patrné, že její grafický subsystém je lépe připravený především na hry, v níž se na statickém pozadí pohybují relativně malé objekty. U Mortal Kombatu je však nutné animovat vysoké postavičky, které navíc ovládají mnoho chvatů a proto jsou animace trhané a také se na nich projevuje malé rozlišení obrazovky; nicméně charakter originální hry zůstal zachován (včetně výběru postav, obrázků zobrazovaných před vstupem do arény atd.).

Obrázek 19: Výběr hráče.

Obrázek 20: Začátek prvního herního kola.

Obrázek 21: Herní prostředí Mortal Kombat na konzoli Sega Master System.

Obrázek 22: Herní prostředí Mortal Kombat na konzoli Sega Master System.

7. Phantasy Star

V předchozích pěti kapitolách jsme si popsali hry, které svým stylem i způsobem ovládání připomínají klasické hry implementované v herních automatech. Ovšem už na osmibitových herních konzolích se hráči mohli setkat s hrami, které se pro klasické herní automaty nehodily, protože se jednalo o hry, u nichž se herní doba nepočítá na minuty, ale spíše na desítky a mnohdy i stovky hodin. Jedná se o RPG hry, mezi něž patří i herní série Phantasy Star, jenž vznikla právě na herní konzoli Sega Master System a teprve později došlo k jejímu rozšíření i na další herní konzole; například na Sega Mega Drive, Sega Saturn či Game Boy Advance. V první hře celé série – Phantasy Star – použili tvůrci několik postupů, které nakonec ve sféře RPG zdomácněly. Jedná se především o přepínání mezi dvěma styly pohledu: pokud se hlavní hrdina (či přesněji řečeno hrdinka) pohybuje po mapě, je použit 2,5D pohled, ovšem při konverzaci s postavami či při chůzi v dungeonu je použit 3D pohled.

Obrázek 23: Úvodní obrazovka hry Phantasy Star s hlavní hrdinkou.

Při konverzaci s NPC je použit systém menu, který je zde nutný, protože herní konzole nejsou (většinou) vybaveny plnohodnotnou klávesnicí. Zajímavé jsou i technické parametry této hry, protože Phantasy Star byla dodávána na paměťovém modulu s kapacitou 512 kB, což bylo na tehdejší dobu velké číslo, jelikož většina her pro SMS byla umístěna na modul o poloviční, čtvrtinové i menší kapacitě. Původní verze vznikla pro japonský trh (tato verze využívala možností FM syntézy) a teprve o rok později byla připravena i varianta pro trh v USA. Zde je zajímavé taktéž to, že s počáteční cenou dosahující někdy až osmdesáti dolarů se jednalo o nejdražší paměťový modul své éry.

Obrázek 24: Začátek nové hry.

Obrázek 25: Pohyb hrdinky po herním světě zobrazeném v 2,5D stylu.

Obrázek 26: Systém menu použitý ve hře.

K RPG hrám obecně se v tomto seriálu ještě vrátíme.

8. Seznam dalších her pro konzoli Sega Master System

Jak jsme si již řekli v úvodní kapitole, vzniklo pro herní konzoli Sega Master System více než tři stovky her rozličných žánrů a různých výrobců. V následující tabulce jsou vypsány jen některé z těchto her – jedná se o hry, které někteří autoři řadí mezi TOP 10 her pro SMS. Seznam všech oficiálně vydaných her je dostupný na adrese http://en.wiki­pedia.org/wiki/Lis­t_of_Sega_Mas­ter_System_ga­mes.

Alex Kidd in Miracle World
WonderBoy (několik dílů)
Wonder Boy (podle mnohých nejlepší série pro SMS)
Wonder Boy in Monster Land
Wonder Boy III: The Dragon's Trap
Wonder Boy in Monster World
Double Dragon
Zaxxon 3-D
Zillion
Xenon 2 Megablast

Obrázek 27: Screenshot ze hry Zillion 2 (zdroj: Wikipedia)

9. Odkazy na Internetu

 1. Sega Master System Hardware
  http://www.smspo­wer.org/Develop­ment/Documents
 2. SMS/GG hardware notes
  http://www.smspo­wer.org/upload­s/Development/smstech-20021112.txt?sid=28c­370e1fcac51d5774319979bf­96f4c
 3. Sega Master System Museum
  http://alexkid­d.com/
 4. Jadeite's Sega Master System Museum
  http://rp_gamer­.tripod.com/SMS/1­.html
 5. YM2413 FM Operator Type-LL (OPLL) Application Manual
  http://www.smspo­wer.org/maxim/Do­cuments/YM2413Ap­plicationManu­al?sid=28c370e1fcac51d57­74319979bf96f4c
 6. Sega Master System (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Se­ga_Master_Sys­tem
 7. Sega Card (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Se­ga_Card
 8. Sega Master System VDP documentation
  http://www.smspo­wer.org/upload­s/Development/msvdp-20021112.txt?sid=28c­370e1fcac51d5774319979bf­96f4c
 9. bee – The Multi-Console Emulator
  http://www.the­beehive.ws/
 10. Sega Retro: H.E.R.O.
  http://segare­tro.org/H.E.R­.O.
 11. Sega Retro: The Castle
  http://segare­tro.org/The_Cas­tle
 12. Sega Retro: Star Force
  http://segare­tro.org/Star_For­ce
 13. Sega Retro: Girl's Garden
  http://segare­tro.org/Girl's_Gar­den
 14. Sega Retro: The Black Onyx
  http://segare­tro.org/The_Blac­k_Onyx
 15. Catalog of non-gaming Vectrex demos
  http://vectrex­.wikia.com/wi­ki/Catalog_of_non-gaming_Vectrex_de­mos
 16. Nebula Commander
  http://www.clas­sicgamecreati­ons.com/nebula­.html
 17. ParaJVE – Parabellum's Java Vectrex Emulator, version 0.7.0
  http://www.vec­trex.fr/ParaJ­VE/
 18. Vectrex System History – The Mini Arcade
  http://vectrex­museum.com/vec­trexhistory.php
 19. GCE Vectrex: unique system, unique subculture. Part 2. Unique subculture
  http://lady-eklipse.livejou­rnal.com/
 20. Novinky.org: PSPVE v1.0.2 (Emulátor konzole Vectrex)
  http://psp.no­vinky.org/view­.php?cisloclan­ku=2008060010
 21. 3 Generations of Game Machine Architecture
  http://www.ata­riarchives.or­g/dev/CGEXPO99­.html
 22. Atari 5200
  http://www.ata­riage.com/sof­tware_search.html?Sys­temID=5200
 23. Atari 5200 Hardware and Accessories
  http://www.ata­riage.com/5200/ar­chives/hardwa­re.html
 24. Atari 5200 Screenshots
  http://www.ata­riage.com/sys­tem_items.html?Sys­temID=5200&Item­TypeID=SCREEN­SHOT
 25. History of video game consoles (second generation): Wikipedia
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/His­tory_of_video_ga­me_consoles_(se­cond_generati­on)
 26. Atari 5200: Wikipedia
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/A­tari_5200
 27. 6502 – the first RISC µP
  http://ericcle­ver.com/6500/
 28. The Video Game Console Library: Fairchild Channel F
  http://www.vi­deogameconsole­library.com/pg70-fairchild.htm
 29. Jerry Lawson
  http://www.vin­tage.org/2006/ma­in/bio.php?id=1586
 30. Fairchild Semiconductor F8
  http://www.nyx­.net/~lturner/pu­blic_html/F8_in­s.html
 31. Fairchild Channel F 101: A Beginner's Guide
  http://www.rac­ketboy.com/re­tro/fairchild-channel-f-101-a-beginners-guide
 32. Lowell O. Turner: This old microprocessor
  http://www.nyx­.net/~lturner/pu­blic_html/OldCPU­.html
 33. VC&G Interview: Jerry Lawson, Black Video Game Pioneer
  http://www.vin­tagecomputing­.com/index.php/ar­chives/545
 34. Fairchild Channel F
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Fa­irchild_Channel_F
 35. The Great CPU List Part II: Fairchild F8, Register windows
  http://jbayko­.sasktelwebsi­te.net/cpu2.html#Sec2Par­t2
 36. Fairchild F8
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Fa­irchild_F8
 37. 6+ Nostalgic Emulators For Vintage Video Gaming Enthusiasts (1972–1980)
  http://www.ma­keuseof.com/tag/6-nostalgic-emulators-vintage-video-gaming-enthusiasts-19721980/
 38. Channel F
  http://www.gi­antbomb.com/chan­nel-f/60–66/
 39. MESS Wiki
  http://www.mes­s.org/
 40. O2 Homepage
  http://www.the-nextlevel.com/o­dyssey2/
 41. Magnavox Odyssey2 (1978), Philips Videopac G7000 / C52 (1979)
  http://www.mes­s.org/sysinfo:o­dyssey2
 42. The Video Game Critic's Odyssey 2 Reviews
  http://videoga­mecritic.net/od­d.htm
 43. Computer Closet Collection: Magnavox Odyssey2
  http://www.com­putercloset.or­g/MagnavoxOdys­sey2.htm
 44. PHILIPS Videopac C52
  http://old-computers.com/mu­seum/computer­.asp?c=1060
 45. O2 Tech. Manual V.1.1 (PDF dokument)
  http://www.ata­rihq.com/danb/fi­les/o2doc.pdf
 46. Magnavox Odyssey2
  http://www.game-machines.com/con­soles/odyssey2­.php
 47. Magnavox Odyssey2 (Wikipedia EN)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/O­dyssey2
 48. Magnavox Odyssey2 Games (Wikipedia EN)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Lis­t_of_Videopac_ga­mes
 49. The FPGA Videopac Project
  http://www.fpga­arcade.com/vi­deopac.htm
 50. Last minute addition: Odyssey 2 (P824×) VDC chip!
  http://ploguechip­sounds.blogspot­.com/2009/10/last-minute-addition-odyssey-2-p824×.html
 51. Space Invaders (Killer List of Video Games)
  http://www.arcade-museum.com/ga­me_detail.php?ga­me_id=9662
 52. Spy Hunter (Killer List of Video Games)
  http://www.arcade-museum.com/ga­me_detail.php?ga­me_id=9742
 53. Spy Hunter (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Spy_Hun­ter
 54. DP Interviews … Bob Whitehead
  http://www.di­gitpress.com/li­brary/intervi­ews/interview_bob_whi­tehead.html
 55. Atari Age: Video Chess
  http://www.ata­riage.com/sof­tware_page.html?Sof­twareID=1429
 56. Moby Games: Video Chess
  http://www.mo­bygames.com/ga­me/video-chess
 57. Wikipedia: Video Chess
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Vi­deo_Chess
 58. The Video Game Critic's Atari 2600 Reviews A
  http://videoga­mecritic.net/2600a­a.htm
 59. Classic gaming: Atari 2600 – Bezerk
  http://classic­gaming.gamespy­.com/View.php?vi­ew=GameMuseum­.Detail&id=13
 60. Classic gaming: Atari 2600 – E.T. the Extra-Terrestrial
  http://classic­gaming.gamespy­.com/View.php?vi­ew=GameMuseum­.Detail&id=290
 61. The Video Game Critic's Reviews With „ET“ Icon
  http://videoga­mecritic.net/i­con_ET.htm
 62. Atari 2600 ROMs
  http://www.ata­riage.com/sys­tem_items.html?Sys­temID=2600&Item­TypeID=ROM
 63. Atari 2600 ROMs – #, A through E (582K)
  http://www.ata­riage.com/2600/e­mulation/RomPac­ks/Atari2600_A-E.zip
 64. Atari 2600 ROMs – F through J (298K)
  http://www.ata­riage.com/2600/e­mulation/RomPac­ks/Atari2600_F-J.zip
 65. Atari 2600 ROMs – K through P (432K)
  http://www.ata­riage.com/2600/e­mulation/RomPac­ks/Atari2600_K-P.zip
 66. Atari 2600 ROMs – Q through S (539K)
  http://www.ata­riage.com/2600/e­mulation/RomPac­ks/Atari2600_Q-S.zip
 67. Atari 2600 ROMs – T through Z (260K)
  http://www.ata­riage.com/2600/e­mulation/RomPac­ks/Atari2600_T-Z.zip
 68. Top 10 Best-Selling Atari 2600 Games
  http://retro.ig­n.com/articles/903/903­024p1.html
 69. Top 100 Games Hits (past week) Atari 2600 VCS
  http://www.ata­rimania.com/top-atari-atari-2600-vcs-_G2_7.html
 70. Visitor Top 25 Total Downloads
  http://www.ata­rimania.com/pge­mainsoft.awp?ty­pe=G&system=2
 71. Atari 2600 FAQ
  http://www.ata­riage.com/2600/fa­q/index.html
 72. Atari 2600 Consoles and Clones
  http://www.ata­riage.com/2600/ar­chives/consoles­.html
 73. Atari 2600 Programming (odkazy)
  http://www.ata­riage.com/2600/pr­ogramming/index­.html
 74. Design case history: the Atari Video Computer System
  http://www.ata­riage.com/2600/ar­chives/design_ca­se.html?Syste­mID=2600
 75. Atari 2600 (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/A­tari_2600
 76. Schémata zapojení Atari 2600 (překresleno)
  http://www.ata­riage.com/2600/ar­chives/schema­tics_pal/index­.html
 77. Schémata zapojení Atari 2600 (skeny původních schémat)
  http://www.vin­tagegamingandmo­re.com/atari-2600-schematics
 78. Adventure for the Atari 2600 Video Game Console by Warren Robinett
  http://www.wa­rrenrobinett.com/ad­venture/index­.html
 79. Mapa hry Adventure
  http://www.wa­rrenrobinett.com/ad­venture/adv-map1.gif
 80. Jay Glenn Miner Interview Pasadena, September 1992
  http://www.ra­bayjr.com/jay_mi­ner.htm
 81. Magnavox and the Odyssey systems
  http://www.pong-story.com/odys­sey_other.htm
 82. Magnavox Odyssey First home video game console
  http://www.pong-story.com/odys­sey.htm
 83. The Odyssey in France
  http://www.pong-story.com/ody­pubfr.htm
 84. Magnavox Odyssey at old-computers.org
  http://www.old-computers.com/mu­seum/photos.as­p?t=1&c=883&st=2
 85. Magnavox Odyssey Series (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Mag­navox_Odyssey_Se­ries
 86. MAGNAVOX ODYSSEY (1971)
  http://balduin­.wordpress.com/2007/10­/15/magnavox-odyssey-1971/
 87. Magnavox Odyssey FAQ
  http://www.pong-story.com/o1faq­.txt
 88. Richard Hewison – Level 9: Past masters of the adventure game
  http://www.sin­clairlair.co.uk/le­vel9.htm
 89. Level 9 Computing
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Le­vel9
 90. Worm in Paradise – Level 9 (CZ recenze)
  http://sincla­irzxspectrum.cz/sof­tware/recenze/wor­m_in_paradise­.php
 91. World of Spectrum: Jewels of Darkness
  http://www.wor­ldofspectrum.or­g/infoseekid.cgi?id=0011­293
 92. World of Spectrum: Hry společnosti Level 9
  http://www.wor­ldofspectrum.or­g/infoseekpub­.cgi?regexp=^Le­vel+9+Computin­g+Ltd$&loadpic­s=1
 93. Adventure International
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Ad­venture_Inter­national
 94. Stránky o firmě Infocom a jejích hrách
  http://www.csd­.uwo.ca/Infocom/
 95. atari.fandal.cz
  http://atari.fan­dal.cz/games.php
 96. Zork I: The Great Underground Empire (Moby games)
  http://www.mo­bygames.com/ga­me/dos/zork-the-great-underground-empire/review­s/reviewerId,4465/
 97. Zork I (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Zor­k_I
 98. Zork I Walkthrough
  http://www.ga­mefaqs.com/pc/5644­46-zork-i/faqs
 99. Zork I: The Great Underground Empire
  http://www.csd­.uwo.ca/Infocom/zor­k1.html
 100. Zork II: The Wizard of Frobozz (Moby games)
  http://www.mo­bygames.com/ga­me/dos/zork-ii-the-wizard-of-frobozz
 101. Zork II (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Zor­k_II
 102. Zork II: The Wizard of Frobozz
  http://www.csd­.uwo.ca/Infocom/zor­k2.html
 103. Zork III: The Dungeon Master (Moby games)
  http://www.mo­bygames.com/ga­me/zork-iii-the-dungeon-master
 104. Zork III (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Zor­k_III
 105. SAGA – Scott Adams Grand Adventure
  http://www.msa­dams.com/index­.htm
 106. Player 4 Stage 1: The Productivity Eaters
  http://www.the­doteaters.com/p4_sta­ge1.php
 107. Textovky.cz – Textovkářův ráj
  http://www.tex­tovky.cz/
 108. Scott Adams (game designer, Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Scot­t_Adams_(game_de­signer)
 109. Interview with Scott Adams (Adventure Classic Gaming)
  http://www.ad­ventureclassic­gaming.com/in­dex.php/site/in­terviews/129/
 110. Scott Adams game interpreter
  http://www.ifar­chive.org/inde­xes/if-archiveXscott-adamsXinterpre­ters.html
 111. Ohlédnutí za herní historií: Textovky
  http://www.slu­necnice.cz/ti­py/ohlednuti-za-herni-historii-textovky/
 112. BASIC Computer Games (published 1978) – Hammurabi
  http://atariar­chives.org/ba­sicgames/show­page.php?page=78
 113. Hamurabi – zdrojový kód v BASICu
  http://www.dun­nington.u-net.com/public/ba­sicgames/HMRA­BI
 114. Hamurabi (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Ha­murabi
 115. Hammurabi naprogramovaný v JavaScriptu
  http://www.ham­murabigame.com/ham­murabi-game.php
 116. Empire – hratelné demo (připojení přes telnet)
  http://198.212­.189.111/
 117. Empire Classic (video game)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Em­pire_Classic_(com­puter_game)
 118. Wolfpack empire (moderní verze hry Empire)
  http://www.wol­fpackempire.com/de­fault.htm
 119. FOCAL (programming language, Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/FO­CAL_(programmin­g_language)
 120. Forty Years of Lunar Lander
  http://techno­logizer.com/2009/07­/19/lunar-lander/
 121. Category: Timelines of video games (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Ca­tegory:Timeli­nes_of_video_ga­mes
 122. Dennis M. Ritchie – home page
  http://cm.bell-labs.com/who/dmr­/index.html
 123. Space Travel: Exploring the solar system and the PDP-7
  http://cm.bell-labs.com/who/dmr­/spacetravel.html
 124. Yes, A video game contributed to Unix Development
  http://people­.fas.harvard.e­du/~lib215/re­ference/histo­ry/spacetravel­.html
 125. Space Travel (video game)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Spa­ce_Travel_(vi­deo_game)
 126. Computer and Video Game History
  http://inventor­s.about.com/li­brary/inventor­s/blcomputer_vi­deogames.htm
 127. OXO (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/O­XO
 128. Tennis for Two (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Ten­nis_for_Two
 129. Who really invented the video game?
  http://www.ata­rimagazines.com/cva/v1n­1/inventedgames­.php
 130. The Video Game Revolution
  http://www.pbs­.org/kcts/vide­ogamerevoluti­on/history/ti­meline.html
 131. The First Video Game?
  http://www.bnl­.gov/bnlweb/his­tory/higinbot­ham.asp
 132. První část schématu analogového „počítače“ se hrou Tennis for Two:
  http://www.bnl­.gov/bnlweb/his­tory/images/Vi­deogameSchema­tic1.jpg
 133. Druhá část schématu analogového „počítače“ se hrou Tennis for Two:
  http://www.bnl­.gov/bnlweb/his­tory/images/Vi­deogameSchema­tic2.jpg
 134. MUD (stránka jednoho z tvůrců hry)
  http://www.mud­.co.uk/richar­d/mud.htm
 135. MUD1 (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/MUD1
 136. Text-based game (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Text-based_game
 137. Text mode games
  http://www.tex­tmodegames.com/
 138. Why Text-Mode Games are Cool
  http://www.tex­tmodegames.com/ar­ticles/why-text-mode-games-are-cool.html
 139. The Dragon Ate My Homework
  http://www.wi­red.com/wired/ar­chive/1.03/mud­s.html
 140. Hunt the Wumpus
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Hun­t_the_Wumpus
 141. A Brief History of „Rogue“
  http://www.wichman­.org/roguehis­tory.html
 142. Rogue (video game) (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Ro­gue_(computer_ga­me)
 143. Roguish Charm
  http://www.1up­.com/features/es­sential-50-rogue
 144. Colossal Cave Adventure Map
  http://www.spi­tenet.com/cave/
 145. Colossal Cave Adventure
  http://www.ric­kadams.org/ad­venture/
 146. Here's where it all began…
  http://www.ric­kadams.org/ad­venture/a_his­tory.html
 147. David Kinder's guide to Adventure downloads at the Interactive Fiction Archive
  http://www.ric­kadams.org/ad­venture/e_dow­nloads.html
 148. Everything you ever wanted to know about …the magic word XYZZY
  http://www.ric­kadams.org/ad­venture/c_xyz­zy.html
 149. Colossal Cave Adventure jako Java Applet
  http://www.as­trodragon.com/zplet/ad­vent.html
 150. Colossal Cave Adventure
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Co­lossal_Cave_Ad­venture
 151. iPod Adventure Game
  http://hamimi­ami.com/ipod/ad­venture/index­.html