Hlavní navigace

Názory k článku Historie vývoje počítačových her (24.část - hry pro konzoli NES)

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 26. 4. 2012 8:58

  pantaril (neregistrovaný) ---.tunnel.tserv6.fra1.ipv6.he.net

  Myslite, ze ty starsi final fantasy ma dnes smysl hrat? FF IV pro SNES povazuju za nejlepsi z cele serie ale starsi dily jsem nezkousel a obrazky me uz trochu odrazuji.

 • 26. 4. 2012 9:22

  pantaril (neregistrovaný) ---.tunnel.tserv6.fra1.ipv6.he.net

  (oprava: misto FF IV pro SNES ma byt samozrejme FF VI pro SNES, v USA vydana jako FF III)

 • 26. 4. 2012 9:05

  Tim kutil Taylor (neregistrovaný) ---.honeywell.com

  Musim uznat, ze CastleVania vypada fakt dobre. Jmeno znam, ale hru jsem nehral. Musim se poohlidnout po verzi pro moje HW srdcovky (At ST :), jak vlastne vypadaly.

 • 26. 4. 2012 9:51

  Dan (neregistrovaný) ---.223.broadband5.iol.cz

  Nejvíce času jsem asi strávil se Starquake na Sinclairu a s Turricane na Amize, ale v paměti mi utkvěly i zmíněné Spy vs Spy a Boulder Dash u kamarádů na Atari a C64, všechno to byly a jsou perfektní kousky, možná už technicky překonané, ale stále zábavné a výborně hratelné.

 • 26. 4. 2012 13:12

  ajne (neregistrovaný) ---.ujep.cz

  Technicky překonané je hned všechno, ale je obdivuhodné, co všechno autoři her pro osmibity dokázali s málem. Boulder Dash je geniální a zábavná svým principem, podobně jako Robbo.

 • 26. 4. 2012 13:01

  ajne (neregistrovaný) ---.ujep.cz

  Vzhledem k tomu, že sleduji Jamese Rolfa a jeho AVGN, tak znám většinu těchto her z pohledu jeho recenzí. Jinak doporučuji jeho přehled Castlevania her - velice zábavné a poučné pokoukání :-)

 • 26. 4. 2012 16:29

  Michales (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Pěkný článek pane Tišnovský. Přál by jsem si do příštího dílu tyto herní legendy z Nintenda NES:

  1. Duck Hunt
  Hra, ve které střílíte kachny, je totiž zábavná a zabaví na dlouhou dobu. Duck Hunt je skvělá hra na pistoli. Na začátku každé hry váš pes zavětří v poli kachnu a běží ji vyhnat z hnízda. Kachna tak začne zběsile létat po obrazovce a vy máte za úkol ji sestřelit, dokud neuletí. Jestliže se vám to podaří, pes jí hrdě zvedne nad hlavu, jestliže minete, škodolibě se vám vysměje. Před každou hrou si můžete vybrat, zda chcete střílet na jednu nebo dvě kachny a nebo si můžete zvolit mód cly shooting, což je střelba na talíře.

  2. Ballon Fight
  Ve hře Ballon Fight létáte po obrazovce zavěšeni na dvou balóncích a máte za úkol propichovat balónky vašich nepřátel. Ti mají balónek jenom jeden, ale zase můžou využít padák a po dopadu na zem si nafouknout nový. Když se jim to podaří, stanou se mnohem nebezpečnějšími než předtím. A tak je musíte zneškodňovat co nejdřív, už také proto, že po čase z mraku vyšlehne blesk a létáním po obrazovce vám znesnadňuje kolo dokončit. Po každých třech kolech následuje jedno kolo bonusové, kde si můžete chytáním balónků připsat body navíc. Můžete si také zahrát mód Ballon trip, kde si létáním mezi blesky procvičíte schopnosti v ovládání hry.

  3. Arkanoid
  Hru Arkanoid asi není třeba představovat, díky napodobeninám Famicomu u nás byla dost oblíbená. Vaším úkolem bylo zničit všechny kostky na hrací ploše pomocí míčku. Když vám míček spadne, tak přijdete o jeden ze tří životů!

  4. Track & Field
  Sportovní hra, ve které závodíte v následujících disciplínách: běh na 100 metrů, skok do dálky, 110 metrů překážky, hod oštěpem, střelba na talíře, trojskok, střelba z luku na pohyblivý terč a skok do výšky.
  Hra je docela zábavná a jediné co se jí dá vytknout je to, že rychlost závodníka ovlivňujete rychlostí mačkaní tlačítka gamepadu a proto vás z ní za chvíli začne bolet palec. Na začátku si můžete vybrat lehkou nebo těžkou obtížnost.

 • 26. 4. 2012 16:35

  Michales (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Jinak tady jsou nejlepší NES hry...

  Určitě jste někdy zavzpomínali na ty časy, kdy jste na této legendární konzoli hráli...A není problém si to zopakovat i v dnešních časech....Díky tzv. emulátorům si bez problémů můžete spustit vaši oblíbenou hru, a to během několika vteřin. Stačí si stáhnou jeden z mnoha emulátorů.

  Osobní žebříček her na NES top 10:

  Contra
  Metroid
  Gradius
  Bionic Commando
  Battletoads 1991
  Castlevania III: Dracula’s Curse
  The Legend of Zelda
  Super Mario Bros. III
  Final Fantasy
  Ninja Gaiden

  Nejprodávanější hry na nes:

  Super Mario Bros (všechny díly)
  Duck Hunt
  Tetris
  Dragon Warrior (II, III a IV)
  Mahjong
  Family Stadium
  Teenage Mutant Ninja Turtles
  Zelda II: The Adventure of Link
  The Legend of Zelda
  Duck Tales
  Volleyball
  Pro Wrestling
  Super Mario World
  Super Mario Kart
  Star Fox
  Dragon Quest VI: Realms of Reverie
  Donkey Kong Country 2: Diddy’s Kong Quest
  Street Fighter II: The World Warrior
  Super Mario World 2: Yoshi’s Island
  Street Fighter II: Turbo

 • 26. 4. 2012 16:39

  Michales (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Další hry, které stojí za povšimnutí:

  Bubble Bobble
  Maniac Mansion
  Metal Gear
  Shadowgate
  River City Ransom
  Crystalis
  Base Wars
  Kid Icarus
  Paperboy
  Willow
  Blaster Master
  Super C
  Tecmo Super Bowl
  Snake Rattle ‘n Roll
  Bomberman
  The Magic of Scheherazade
  The Goonies
  Bugs Bunny Birthday Blowout
  Gradius
  StarTropics
  Battletoads
  Robin Hood: Prince of Thieves
  Micro Machines
  Bill & Ted’s excellent Video Game Adventure
  Golgo 13: Top Secret Episode
  Double Dribble
  Double Dragon II: The Revenge
  A Boy and His Blob: Trouble on Blobolonia
  IronSword: Wizards & Warriors II
  Abadox: The Deadly Inner War
  Batman
  Spyhunter

 • 26. 4. 2012 16:43

  Michales (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Popis některých nejlepších her na NES:

  Battletoads 1991
  Příběh hry je jednoduchý. Temná královna unese žabáka Pimpla a princeznu Angelicu a drží je na své planetě v zajetí. A vy máte za úkol je vysvobodit. Hrajete za žabáka jménem Rash nebo jako druhý hráč za Zitze a ránami pěstí, klackem nebo kopanci likvidujete nepřátele. Než dojdete na konec hry a utkáte se s Temnou královnou, projdete dvanáct kol, přičemž jednotlivá kola jsou velice dobře graficky zpracována a každé je naprosto odlišné, takže vás hra jen tak neomrzí. Cestou se budete spouštět roklí po laně, jezdit na tryskových vozítkách, projdete ledovou jeskyní nebo budete plavat tunely. Hra je ale také velmi obtížná a troufám si tvrdit, že se bez neustálého ukládání téměř nedohratelná. Ale i tak je povedená a na jejím zpracování je poznat, že patří mezi ty novější, které na NES vznikly. Vždyť se také dočkala druhého pokračování.
  Pozn. Jestliže chcete hrát ve dvou hráčích, musí druhý hráč během startu hry zmáčknout tlačítko START.

  Wild Gunman
  Hra na pistoli, ve které je vaším úkolem trefit protivníka dřív, než trefí on vás. Funguje to jako ve westernech - stoupnete si před obrazovku, dáte si pistoli k pasu, před vás předstoupí pistolník a zařve “fire”. V tu chvíli máte určitý čas, aby jste ho zastřelili. Jestliže nejste dostatečně rychlí, zastřelí on vás.
  Můžete si vybrat ze tří módů hry. Buď můžete střílet na jednoho nebo na dva pistolníky a nebo si můžete zvolit mód Gang, což je podobné, akorát pistolníci nečekaně vylézají ze dveří a oken salónu.

  Contra + Super C
  Klasických 2D stříleček vzniklo na NES obrovské množství, ale Contra od Konami je svým provedením a hratelností určitě předčila. Příběh hry je jednoduchý: V roce 1957 dopadne do odlehlé oblasti v džungli neznámý předmět z vesmíru, kterému nikdo nevěnuje zvláštní pozornost. Po třiceti letech se dostanou do Pentagonu zprávy o vystrašených vesničanech, kteří jsou ohrožováni neznámými vetřelci a armádou jejich přisluhovačů. Pentagon tak oblast uzavře a vyšle tam dva členy elitního vojenského komanda Squad. A vy jste jeden z nich.
  Hrajete za vojáka jménem Lance, popř. jako druhý hráč za Billa a váš úkol není vůbec jednoduchý, protože jak se ukáže, musíte se tváří v tvář postavit nejkrutější životní formě ve vesmíru známé jako Red Falcon. Aby jste Red Falcon pokořili, musíte projít celkem osm rozdílných kol: Jungle, Base1, Waterfall, Base2, Snow field, Energy zone, Hangar zone a Alien's lair. Jednotlivá kola jsou velice dobře graficky zpracována a každé je naprosto odlišné, proto nemusíte mít strach, že by vás hra brzy omrzela. Na výběr máte z několika zbraní jako je laser, kulomet nebo rozprašovač, přičemž si je můžete poměrně často obměňovat. Stačí jen sestřelit létající kapsuli a zbraň je vaše.
  Contra je sice klasická střílečka kde platí zastřel co se hýbe, ale i přesto je zábavná a patří k těm nejlepším hrám, které kdy na konzoli vznikly. Druhý díl tehdy velice zábavné akční hry Contra se odehrává na témže ostrově plném trosek po mohutném výbuchu, jež ho měl zničit celý od základů. Ale nestalo se tak. Asi po dvou letech se komando vrací a klasicky ničí co mu přijde pod ruku.Velice propracovanou grafikou a hudbou se jistě tvůrce KONAMI nemusí stydět, zvlášť jedná-li se o takovou klasiku. Nebylo žádné hry jí podobné, aby předčila její kvality a proto tvůrci nelenili a otevřeli bránu k jejímu třetímu pokračování, ale to je jiná kapitola...

  Popeye
  Pepka Námořníka asi není třeba dlouho představovat, protože chlapíka, který získává obrovskou sílu po špenátu asi každý dobře zná. V této hře ho ovládáte a máte za úkol chytat srdíčka, noty a písmenka, které hází Olive ze shora obrazovky. Při chytání si musíte dávat pozor na Bluta, který vás neustále pronásleduje a snaží se vás chytit. Můžete sice boxovat, ale na Bluta to není nic platné, protože má obrovskou sílu. A tak před ním musíte neustále utíkat a nebo tradičně sníst špenát (jen jednou za kolo), díky kterému ho lehce překonáte. Také mu můžete v prvním kole shodit na hlavu kbelík, který ho na nějaký čas zneškodní. Hra má celkem 3 kola a před jejím začátkem si můžete vybrat ze dvou obtížností, přičemž v těžší obtížnosti po vás ježibaba hází lebky.

  Gradius
  Tato hra u nás byla dost dobrou vesmírnou střílečkou od firmy Konami. Sbíráte v ní totiž power-upy, likvidujete nepřátelé a taky pomocí tlačítka B aktivujete vybraný power-up (například když máte označený speed, tak se vám zrychlí rychlost lodě po stisknutí tlačítka). Na konci každého kola je jeden a ten samý boss, ale jeho obtížnost se čím dál víc zhoršuje, takže není lehké hru dohrát.

  Ice Climber
  Ve hře hrajete za eskymáka jménem Popo, popř. jako druhý hráč za Nanu a vaším úkolem je probourávat se pomocí kladiva podlahou patro po patře výše až do dalšího kola. To ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Čekají na vás různé překážky jako kluzké nebo neúplné podlahy, neprobouratelná zeď a pod. Při tom všem si musíte dávat pozor na stále okolo létajícího ptáka a také na tuleně, kteří vám budou zasypávat vaše pracně vytvořené díry v podlahách. Když vyšplháte všech osm pater každého kola, čeká na vás bonusová část, ve které si můžete bez rizika ztráty života připsat body navíc.
  Před začátkem hry si můžete vybrat ze 32 různě obtížných kol.

  Megaman 1-6
  Populární série šesti her od Capcomu, které zaujmou především originalitou, pěknou hudbou a vtipem.

  Final Fantasy 1-3
  Velice populární série RPG her, které měly na svou dobu skvělou grafiku i hudbu, rozsáhlý herní svět, spoustu zbraní, monster a vůbec všechno, co ke správným RPG patří

  Castlevania
  Tato hra je poměrně jednoduchá, chodíte v ní s lovcem upírů Simonem Belmontem a váš úkol je zlikvidovat různé démony svým bičem a speciální zbraní. Po třech kolech bojujete vždy s bossem. Hra má celkem 18 kol. V posledním kole budete bojovat s Drákulou a až ho porazíte, hra končí. Potom ale hrajete znovu se stejným počtem skóre a životů.
  Ve všech kolech najdete různé speciální zbraně, jako je třeba sekera, meč atd... Ale má to jeden háček. Speciální zbraň můžete hodit jen když na to máte dost srdcí (najdete je v démonech a svíčkách). Ale radši si nezahrávejte s časem, až bude na nule tak ztratíte život!

  Super Mario Bros.
  Zřejmě nejznámější hra, která na konzoli vznikla. Jako první používá scrolling obrazu a získává tak na svou dobu nevídané možnosti. Po letech se z ní stala legenda mezi plošinovkami.

  Super Mario Bros. 3
  Třetí a nejpovedenější hra ze série Super Mario Bros. O její kvalitě svědčí mimo jiné i to, že byla po dobu pěti let nejprodávanější hrou na NES vůbec.

  Metroid
  Hra Metroid se stala základem všem adventurám a jim podobným hrám. Hra má totiž odlišné konce a při jejím procházení můžete volit mezi různými cestami. Také jde o první hru, ve které vystupuje jako hlavní postava žena.

  The Legend of Zelda
  Zelda je klasika mezi RPG podobně jako Mário mezi plošinovkami. Hry zabaví na dlouhé hodiny a to i ty, kteří tento druh her zrovna nemusí.

  Donkey Kong
  Jedná se o klasickou automatovou hru od Shigeru Miyamota předělanou na NES. Hra je inspirována filmem King Kong a ovládáte v ní malého tlustého řemeslníka, který musí vysvobodit svou přítelkyni Paulinu ze spárů opice, která se mu únosem mstí za špatnosti, které na ní napáchal. Hra obsahuje tři kola (původní automatová verze měla 4) a v každém z nich musíte vyjít ze spodu obrazovky na její vrchol, kde opice drží vaši přítelkyni. Opice se vám snaží znepříjemnit cestu házením sudů pod nohy a pod. Nintendo zprvu v úspěch hry vůbec nevěří, ale po uvedení na trh se z ní stane obrovský trhák. Bezejmenný řemeslník po uvedení v U.S.A. dostane jméno Mário a postupem času se z něj stane nejpopulárnější postavička videoherního průmyslu a maskot firmy Nintendo (do dneška s ním vznikly stovky her). Také Donkey Kong se časem přemění ze záporného hrdiny na kladného.

  Dragon Spirit: The New Legend
  Toto byla moje velice oblíbená hra na Famicomu. Na první pohled se jedná o jednu z mnoha stříleček, kde ovládáte svůj vraždící stroj ze zhora, ovšem tato hra má něco navíc. Ovládáte zde draka, kterého můžete vylepšovat obrovským množstvím bonusů jako jsou přidání další hlavy, vylepšení střely, přidání dalších menších dráčků. Nepříjemností je, když už máte draka hodně vylepšeného a seberete bonus, který vám vše odebere. Ve hře navštívíte mnoho rozmanitých prostředí od zasněžených plání až po rozpálené sopky. Hra má pěknou grafiku, chytlavou hudbu a velice dobře se hraje. Na tuto hru mám příjemné vzpomínky a proto si ji rád zahraju i dnes.

  Chip&Dale: Rescue Rangers
  Hra podle oblíbeného kresleného seriálu. Její příběh se začíná odvíjet od chvíle, kdy se k Rychlé Rotě dostane zpráva, že jejich kamarádka Mandy ztratila své mládě. Po neúspěšném hledání se ale ukáže, že jde jen o léčku nastraženou Tlusťochem, kterému se tak podaří unést Gedžitku a využívat jí k tomu, aby pro něj vymýšlela nové vynálezy. Děj se tak rázem změní na záchranu unesené Gedžitky a dopadení Tlusťocha.
  Před hrou si vyberete zda budete ovládat Chipa nebo Daila a pak už házením krabic a jiných předmětů likvidujete nepřátele, které na vás Tlusťoch posílá. Narazíte tak na známé mechanické psy, myši apod. Občas vám také pomohou vaši přátelé z Rychlé Roty - Zip, který vás učiní na čas nesmrtelným nebo Monty, který vyhledá skryté chodby. Hra má celkem 11 graficky pěkně zpracovaných kol.

  Road Fighter
  Ve hře Road Fighter ovládáte auto viděné seshora a vaším úkolem je dojet do cíle, aniž by vám došel benzín. Cestu vám komplikují různě kličkující auta soupeřů, olejové skvrny a občas i díry v silnici. Když vjedete do díry nebo narazíte do krajnice, vaše auto exploduje a kromě zdržení přijdete i o část benzínu, který si ale můžete doplnit z pojízdných pump, které se na trati občas vyskytují. Hra má celkem čtyři kola a na jejím začátku si můžete zvolit lehkou nebo těžkou obtížnost.

  Tom & Jerry
  Hra inspirovaná oblíbeným dětským seriálem. Tentokrát Tom unese Tuffyho a drží ho zavřeného v podkroví v kufru. Vy ovládáte Jerryho a musíte ho z něj vysvobodit. Aby jste se k němu ale dostali, musíte projít celý dům od sklepa až na půdu, přičemž cestou na vás čekají různé nástrahy a několikrát se potkáte i se samotným Tomem. Hra je velice pěkně graficky zpracovaná a určitě potěší nejen menší hráče.

 • 26. 4. 2012 16:44

  Michales (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Nejlepší emulátory NES pro PC

  Jnes
  JNES se určitě může řadit mezi nejlepší emulátory na NES. Podporuje hodně her, umí vytvořit kvalitní stereo zvuk a mnoho dalšího.

  VirtuaNES
  Velmi dobrý emulátor od japonských tvůrců. Je rychlý, umí vyhlazovat grafiku, výborně emuluje zvuk a má spoustu dalších funkcí.

  Nestopia
  Výborný emulátor napsaný v C++, který má velice dobrou kompatibilitu a nepřeberné množství funkcí. Určitě vyzkoušejte.

  FCE Ultra
  Podle mnohých nejlepší emulátor NESu. Je rychlý, zvládá drtivou většinu her, má spoustu funkcí a nastavení a umí emulovat pistoli.

  Nesticle
  Nesticle je legenda mezi emulátory, protože emuloval NES hry už v době, kdy jiné emulátory byly teprve v plenkách. Funguje plynule už od 486.

  Technické údaje:

  Typ procesoru: 8-bit (NMOS) Motorola 6502
  Rychlost procesoru: 1,79 Mhz
  RAM: 16 Kbit (2 Kbyte)
  Video RAM: 16 Kbit (2 Kbyte)
  Barev: 52
  Barev najednou: 24
  Rozlišení: 256x240 pixelů
  Max. velikost znaků: 8x16 pixelů
  Max. počet znaků najednou: 64
  Cartridge: 128 Kbit - 4 Mbit
  Zvuk: PSG, mono, 5 kanálů

  NES/Famicom se stal jednou z nejúspěšnějších konzolí všech dob vůbec. Na celém světě se prodalo 62 milionů kusů a vyrobeno bylo skoro 1200 her, což jsou čísla, která se dosud podařila překonat jen fenomenálnímu Playstationu.

  Příslušenství:

  The Zapper
  Světelná pistole je u nás asi nejznámější součást konzole. Jistě si pamatujete hry jako Duck Hunt, Wild Gunman, Hogan´s Alley a mnoho dalších, které jsou na pistoli speciálně určeny. A jak pistole funguje? Pokaždé, když zmáčknete spoušť, konzole na malý okamžik překreslí obraz, přičemž objekty určené jako cíl mají bílou barvu a zbytek barvu černou. Senzor v pistoli v daný okamžik sejme barvu a jestliže je bílá, tak jste trefili a jestliže je černá, minuli jste.

  Famicom Disk System
  Přídavná disketová mechanika k Famicomu, která kromě samotné mechaniky obsahuje i paměť ROM. Hry se nespouští přímo z diskety, ale z paměti, do které se data před hraním načtou. Hry jste si mohli opatřit na nové disketě nebo si nechat přepsat starou disketu na speciálních Nintendo zapisovačkách. Hlavní výhodou je, že hry jsou mnohem levnější a mají díky kvalitnějšímu čipu lepší zvuk. Ale systém má i své nevýhody. Nahraní her do paměti trvá nějaký čas a hlavně jdou lehce tvořit jejich nelegální kopie. A právě proto Nintendo s tímto systémem i přes jeho velkou popularitu končí. Hry vydávané na disketách byly například The Legend of Zelda, Super Mario Bros. a jiné.

  Nes je pro mne nejlepší konzole všech dob!!!!!!!!!!!!!!!! Michales

 • 28. 4. 2012 2:42

  Art (neregistrovaný) ---.255.broadband3.iol.cz

  Sice jsem nikdy skutečný NES ani neviděl, ale pomocí emulátoru mě zaujaly například hry Batman: Return of the Joker, Best of the Best, Castlevania 3, Nightshade, Rad Racer, Snake Rattle 'n' Roll, Solstice, Street Gangs (River City Ransom), Super Mario Bros 3.