Hlavní navigace

Historie vývoje počítačových her (24.část - hry pro konzoli NES)

26. 4. 2012
Doba čtení: 22 minut

Sdílet

Dnes si společně popíšeme některé hry vydané pro herní konzoli Nintendo Entertainment System (NES). Tato herní konzole je zajímavá mj. i tím, že pro ni hry vznikaly od roku 1983 až do devadesátých let minulého století. Díky takto dlouhému období se dost podstatně liší i jejich technické zpracování.

Obsah

1. Historie vývoje počítačových her (24.část – hry pro konzoli NES)

2. Boulder Dash: osmibitová klasika

3. Donkey Kong

4. Donkey Kong Jr.

5. Další díly hry Donkey Kong

6. Super Mario Bros

7. Herní série Castlevania

8. Obsah následující části seriálu

9. Odkazy na Internetu

1. Historie vývoje počítačových her (24.část – hry pro konzoli NES)

V předchozí části seriálu o historii vývoje výpočetní techniky jsme si popsali základní technické parametry osmibitové herní konzole nazvané Nintendo Entertainment System (NES), která je v některých zemích taktéž známa pod označením Family Computer (Famicom). Tato herní konzole se stala po komerční stránce velmi úspěšným zařízením, takže není divu, že pro ni vzniklo poměrně velké množství her, a to i přesto, že původní licenční politika společnosti Nintendo ve skutečnosti vývoji nových her příliš nepřála – každá hra totiž musela projít „testem kvality“ přímo ve společnosti Nintendo a pokud hra tímto testem neprošla, nemohla být vydána. To sice na první pohled vypadá jako velmi dobrá myšlenka, ovšem v praxi se někdy stávalo, že více než kvalita hry rozhodovaly spíše peníze (což nás asi v ČR až tak nepřekvapuje) a především menší softwarové firmy tedy měly s vydáním svých her problémy.

Obrázek 1: Emulátor HalfNES naprogramovaný v Javě.

Nicméně i přes tento nedostatek měla herní konzole Nintendo Entertainment System i mnoho kladných stránek, mezi něž patřila (samozřejmě vedle technických parametrů) i dosti dlouhá morální životnost této konzole. To znamenalo, že se vývojáři mohli s vývojem pro NES lépe sžít a zužitkovat svoje zkušenosti a navíc se v devadesátých letech minulého století na NESu objevily hry, které byly ve zhruba stejném čase portovány i na šestnáctibitové herní konzole, popř. na osobní počítače – kvalita konverzí na NES však v některých případech příliš neutrpěla, navzdory tomu, že se vývojáři museli spokojit s poměrně malou kapacitou RAM, pomalým osmibitovým mikroprocesorem, nízkým rozlišením grafických režimů i poměrně malým počtem barev. V dalších sedmi kapitolách si popíšeme některé hry, které pro NES vznikly, ať již se jedná o originální hry, nebo o konverze her z jiných konzolí, herních automatů či domácích počítačů.

Obrázek 2: Konfigurace emulátoru HalfNES.

Všechny screenshoty v tomto článku jsou zobrazeny s dvojnásobným zvětšením, tj. namísto 256×224 pixelů jsou použity obrázky o velikosti 512×448 pixelů, které lépe ukazují reálný obraz zobrazený na televizoru (bez použití softwarových filtrů). Následují odkazy na stránky s emulátory herní konzole NES i s ROM s hrami (při stahování her je však vhodné neporušit licenční podmínky):

 1. VirtualNES
  http://www.vir­tualnes.com/
 2. VirtualNES Download
  http://www.emu­lator-zone.com/doc.php/nes/vir­tuanes.html
 3. HalfNES: A NES Emulator written in Java
  http://code.go­ogle.com/p/hal­fnes/
 4. NES ROMs
  http://www.fre­eroms.com/nes­.htm
 5. Nintendo NES Emulators
  http://www.emu­lator-zone.com/doc.php/nes/

Obrázek 3: Úvodní obrazovka hry Boulder Dash spuštěná v emulátoru HalfNES.

2. Boulder Dash: osmibitová klasika

Již v předminulé části tohoto seriálu jsme se při popisu her určených pro konkurenční herní konzoli Sega Master System (SMS) zmínili o softwarové společnosti nazvané First Star Software (FSS). Programátoři z této firmy vytvořili například hru Spy vs. Spy určenou pro jednoho či dva hráče. Ovšem známějším herním titulem, za jejímž vývojem stojí First Star Software je hra Boulder Dash. Původní verzi této hry vytvořil programátor Peter Liepa pro osmibitové domácí mikropočítače Atari (kde využil především plynulý scrolling a vícebarevný textový režim čipu Antic), ovšem díky velkému úspěchu byla tato hra portována i na mnoho dalších osmibitových počítačů a později též na herní konzole a osobní počítače. Ve hře Boulder Dash hráč ovládá postavičku, která se musí prokopávat jeskyněmi, hledat v nich diamanty a naopak se vyhnout nepřátelům, kteří v jeskyních žijí (výhodou je, že pohyb nepřátel lze jednoduše odhadnout).

Obrázek 4: Titulní obrazovka hry Boulder Dash.

V jeskyních se taktéž nachází různé předměty, které se musí využít při řešení některých hádanek – jedná se především o kameny, „magické zdi“ měnící kameny na diamanty a naopak, „láva“, která se rozlévá po jeskyni a změní se na diamanty nebo kameny atd. atd. Navíc ještě hráče většinou omezuje odpočítávaný čas, protože pro každou jeskyni je určeno, do kolika sekund (resp. do kolika desítek sekund) musí být nasbírán určený počet diamantů, načež hráč navíc musí najít východ z jeskyně. Celkově je možné říci, že se jedná o velmi dobrou hru (jednu z nejlepších her osmibitové éry), která klade požadavky jak na hráčův úsudek a dobrý odhad, co se stane o několik kroků dále, tak i na rychlé reakce – jedná se tedy o podobné nároky, jaké na hráče klade další veleúspěšná hra osmibitové éry: Tetris (ten ostatně pro herní konzoli NES taktéž existuje). Zajímavé je, že varianta hry Boulder Dash pro NES vznikla pouze v licenci FSS a některé úrovně/jeskyně se liší od originální hry.

Obrázek 5: Výběr jeskyně.

Obrázek 6: Jeskyně, v níž se mj. vyskytují i motýli.

Obrázek 7: Další jeskyně ve hře Boulder Dash.

3. Donkey Kong

Při popisu her, které vznikly pro herní konzoli NES není možné zapomenout zejména na herní sérii Donkey Kong. Jedná se totiž o sérii, v níž se poprvé objevuje postavička Maria, která se stala maskotem vlastně všech herních konzolí Nintendo, podobně jako se maskotem konkurenčních herních konzolí firmy Sega stal ježek Sonic. Hra Donkey Kong vznikla v různých variantách určených mnohdy pro velmi odlišný hardware, včetně herních automatů. Varianta pro herní konzoli NES je velmi podobná verzím určeným pro osmibitové domácí počítače, ovšem hra Donkey Kong byla nabízena například i ve verzi jednoúčelové herní konzole s jedním či dvěma LCD (design těchto konzolí nám vlastně vydržel dodnes, protože je použit například i v Nintendo DS a Nintendo 3DS, což jsou konzole, kterým se ještě v tomto seriálu budeme věnovat podrobněji).

Obrázek 8: Úvodní obrazovka hry Donkey Kong.

Princip hry Donkey Kong je vlastně velmi jednoduchý – jedná se o (neskrolující) plošinovku, v níž hráč ovládá postavičku Maria, který ve většině úrovní musí zachránit Paulinu. Jednotlivé na sebe navazující úrovně se od sebe odlišují a připomínají tak již zmíněné konzole s dvojicí LCD (na každém LCD byla předtištěna část herní scény), ovšem posléze se začíná design úrovní opakovat. Mario zde vystupuje v pozici kladného hrdiny, jehož protivníkem je gorila Donkey Kong, která na Maria hází barely atd. Hlavní zbraní Maria jsou samozřejmě skoky, popř. předměty, které v jednotlivých úrovních nalezne, například kladiva, kterými lze barely ničit.

Obrázek 9: První úroveň hry Donkey Kong.

Obrázek 10: Dokončení první úrovně.

Obrázek 11: Druhá úroveň hry Donkey Kong.

4. Donkey Kong Jr.

Díky komerčnímu úspěchu se hra Donkey Kong dočkala mnoha pokračování a vznikla tak rozsáhlá herní série s téměř neuvěřitelně dlouhou historií – celých 30 let! (1981 až 2010). Z historického hlediska je velmi zajímavý především druhý díl nazvaný Donkey Kong Jr.. Zajímavost této hry spočívá především v tom, že hráč neovládá samotného Maria, ale gorilu-juniora, která se snaží zachránit svého otce Donkey Konga z klece (junior má na sobě dokonce plínky). Do klece byl Donkey Kong zavřený Mariem, který zde dosti netypicky vystupuje v roli záporného hrdiny. Design jednotlivých úrovní opět připomíná herní konzole s LCD a hra se opět stala úspěšným softwarovým titulem. V dalších verzích Donkey Konga se role opět prohodily a Mario stojí na straně dobra :-)

Obrázek 12: Úvodní obrazovka hry Donkey Kong Jr.

Obrázek 13: První úroveň hry Donkey Kong Jr.

5. Další díly hry Donkey Kong

V následující tabulce jsou vypsány všechny tituly herní série Donkey Kong. Ovšem na tomto místě je nutné říci, že ne všechny tituly jsou dostupné i pro herní konzoli NES:

Rok vzniku Název hry
1981 Donkey Kong
1982 Donkey Kong Junior
1983 Donkey Kong 3
1994 Donkey Kong (Game Boy)
1994 Donkey Kong Country
1995 Donkey Kong Land
1995 Donkey Kong Country 2: Diddy's Kong Quest
1996 Donkey Kong Land 2
1996 Donkey Kong Country 3: Dixie Kong's Double Trouble!
1997 Donkey Kong Land III
1999 Donkey Kong 64
2004 Donkey Kong Jungle Beat
2005 DK King of Swing
2007 DK Jungle Climber
2010 Donkey Kong Country Returns

Obrázek 14: Úvodní obrazovka hry Donkey Kong 3 ve variantě pro herní konzoli NES.

Obrázek 15: První úroveň hry Donkey Kong 3 ve variantě pro herní konzoli NES.

6. Super Mario Bros

Dostáváme se k další neméně slavné herní sérii, v níž vystupuje jako hlavní postavička Mario. Jedná se o herní sérii Super Mario Bros, jejíž vývoj pokračuje dodnes a asi není zapotřebí připomínat fakt, že Mario byl společně se svým bratrem Luigim ztvárněn ve stejnojmenném filmu. Původní hry v herní sérii Super Mario Bros byly klasickými dvourozměrnými plošinovkami se scrollujícím pozadím, tj. jednalo se o ten typ her, které byly relativně snadno implementovatelné právě na herní konzoli NES (viz minule zmíněné možnosti práce se sprity a způsob vykreslení pozadí scény s využitím předdefinovaných rastrových vzorků). Na novějších herních konzolích proběhl poměrně úspěšný přechod do 3D prostoru (což se zdaleka všem plošinovkám nepodařilo). Ovšem vraťme se k variantám pro konzoli NES. Tyto hry se vyznačovaly zejména pěkně prokreslenou a relativně jednoduchou grafikou (termínem „jednoduchá“ jsou zde myšleny dobře rozpoznatelné tvary) s plynulým scrollingem herní scény a velmi jednoduchým ovládáním (čtyři směrová tlačítka + tlačítka A a B). Podobný herní princip byl dodržen i v dalších pokračováních, kde se samozřejmě měnil design úrovní, Mario dostával nové vlastnosti atd.

Pokud vás zajímá seznam všech(?) her, v nichž vystupuje instalatér Mario, můžete navštívit stránku http://en.wiki­pedia.org/wiki/Lis­t_of_Mario_vi­deo_games s neoficiálním seznamem.

Obrázek 16: Úvodní obrazovka hry Super Mario Bros 2 ve verzi pro NES.

Obrázek 17: Super Mario Bros 2 ve verzi pro NES.

Obrázek 18: Super Mario Bros 2 ve verzi pro NES.

Obrázek 19: Úvodní obrazovka hry Super Mario Bros 3 ve verzi pro NES.

Obrázek 20: Super Mario Bros 3 ve verzi pro NES.

Obrázek 21: Super Mario Bros 3 ve verzi pro NES.

7. Herní série Castlevania

Je to velmi zajímavé, ale na herní konzoli NES najdeme kromě „nekonečných“ herních sérií typu Donkey Kong či Super Mario Bros ještě jednu herní sérii, jež pokračuje dodnes, i když je nutné říci, že oslavila prozatím „jen“ 25 narozeniny a nikoli narozeniny třicáté, jako je tomu u Donkey Konga. Herní série, o níž se zmiňujeme, se jmenuje Castlevania a jedná se o hru ležící na pomezí mezi klasickou plošinovkou a akční adventurou, v níž je možné nalézt i prvky (relativně jednoduché) RPG. První hra z celé série vznikla pro herní konzoli NES až v roce 1987, což znamenalo, že vývojáři již měli mnoho zkušeností s programováním pro tuto herní konzoli. To se týká i grafiků, protože Castlevania se stala oceňovaná mj. i díky velmi pěkně prokresleným scénám navozujícím tísnivou hororovou atmosféru, což dobře korespondovalo s ústředním tématem hry: bojem proti vampýrům, nemrtvým a v některých dílech i boj proti samotnému Drákulovi (osobně považuji grafiku her Castlevania I-III za to nejlepší, co pro NES vzniklo).

Obrázek 22: Úvodní obrazovka hry Castlevania I na NESu.

Jednotlivé verze této hry se od sebe odlišují: první verze byla vlastně klasickou plošinovkou s lineárním vývojem děje, ovšem v dalších verzích se již objevily prvky adventury či RPG a děj se tak stal částečně nelineárním (což popravdě řečeno vyhovovalo jen některým hráčům). Na okraj, i když to přímo nesouvisí s herní konzolí NES, je vhodné říci, že i herní série Castlevania se dočkala nových vydání využívajících 3D prostor, ovšem tyto hry zpočátku nebyly přijaty tak kladně, jako v případě „3D Maria“.

Obrázek 23: Pěkně navržená grafika hry Castlevania I (obrázek má jen 15 barev).

V následující tabulce jsou vypsány hry patřící do série Castlevania (zdroj: Wikipedia):

Rok Herní tituly
1986 Castlevania
Vampire Killer
1987 Castlevania II: Simon's Quest
1988 Haunted Castle
1989 Castlevania: The Adventure
Castlevania III: Dracula's Curse
1990 Kid Dracula (Famicom)
1991 Castlevania II: Belmont's Revenge
Super Castlevania IV
Kid Dracula (Gameboy)
1992 ×
1993 Akumajo Dracula
Castlevania: Rondo of Blood
1994 Castlevania: Bloodlines
1995 Castlevania: Dracula X
1996 ×
1997 Castlevania: Symphony of the Night
Castlevania Legends
1998 ×
1999 Castlevania (Nintendo 64)
Castlevania: Legacy of Darkness
2000 ×
2001 Castlevania: Circle of the Moon
Castlevania Chronicles
2002 Castlevania: Harmony of Dissonance
2003 Castlevania: Aria of Sorrow
Castlevania: Lament of Innocence
2004 ×
2005 Castlevania: Dawn of Sorrow
Castlevania: Curse of Darkness
2006 Castlevania: Portrait of Ruin
2007 Castlevania: Order of Shadows
Castlevania: The Dracula X Chronicles
2008 Castlevania: Order of Ecclesia
Castlevania Judgment
Akumajo Dracula: The Medal
Pachislot Akumajo Dracula
2009 Castlevania: The Arcade
Castlevania: The Adventure ReBirth
2010 Pachislot Akumajo Dracula II
Castlevania: Harmony of Despair
Castlevania Puzzle: Encore of the Night
Castlevania: Lords of Shadow

Obrázek 24: Castlevania I na NES.

Obrázek 25: Castlevania I na NES.

Obrázek 26: Castlevania I na NES.

8. Obsah následující části seriálu

V následující části seriálu o historii vývoje výpočetní techniky budeme pokračovat v popisu her, které vznikly pro osmibitovou herní konzoli NES. Nezapomeneme například na hru (The) Legend of Zelda, jež stála na začátku další úspěšné herní série pokračující dodnes. Další hry, které budou popsány, bych rád vybral na základě reakce čtenářů a jejich osobního TOP 10…

Obrázek 27: Castlevania II na NES.

Obrázek 32: Castlevania II na NES.

Obrázek 33: Castlevania II na NES.

Obrázek 34: Castlevania III na NES.

Obrázek 35: Castlevania III na NES

CS24_early

Obrázek 36: Castlevania III na NES

Obrázek 37: Castlevania III na NES

9. Odkazy na Internetu

 1. Sega Master System Hardware
  http://www.smspo­wer.org/Develop­ment/Documents
 2. SMS/GG hardware notes
  http://www.smspo­wer.org/upload­s/Development/smstech-20021112.txt?sid=28c­370e1fcac51d5774319979bf­96f4c
 3. Sega Master System Museum
  http://alexkid­d.com/
 4. Jadeite's Sega Master System Museum
  http://rp_gamer­.tripod.com/SMS/1­.html
 5. YM2414 FM Operator Type-LL (OPLL) Application Manual
  http://www.smspo­wer.org/maxim/Do­cuments/YM2413Ap­plicationManu­al?sid=28c370e1fcac51d57­74319979bf96f4c
 6. Sega Master System (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Se­ga_Master_Sys­tem
 7. Sega Card (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Se­ga_Card
 8. Sega Master System VDP documentation
  http://www.smspo­wer.org/upload­s/Development/msvdp-20021112.txt?sid=28c­370e1fcac51d5774319979bf­96f4c
 9. bee – The Multi-Console Emulator
  http://www.the­beehive.ws/
 10. Sega Retro: H.E.R.O.
  http://segare­tro.org/H.E.R­.O.
 11. Sega Retro: The Castle
  http://segare­tro.org/The_Cas­tle
 12. Sega Retro: Star Force
  http://segare­tro.org/Star_For­ce
 13. Sega Retro: Girl's Garden
  http://segare­tro.org/Girl's_Gar­den
 14. Sega Retro: The Black Onyx
  http://segare­tro.org/The_Blac­k_Onyx
 15. Catalog of non-gaming Vectrex demos
  http://vectrex­.wikia.com/wi­ki/Catalog_of_non-gaming_Vectrex_de­mos
 16. Nebula Commander
  http://www.clas­sicgamecreati­ons.com/nebula­.html
 17. ParaJVE – Parabellum's Java Vectrex Emulator, version 0.7.0
  http://www.vec­trex.fr/ParaJ­VE/
 18. Vectrex System History – The Mini Arcade
  http://vectrex­museum.com/vec­trexhistory.php
 19. GCE Vectrex: unique system, unique subculture. Part 2. Unique subculture
  http://lady-eklipse.livejou­rnal.com/
 20. Novinky.org: PSPVE v1.0.2 (Emulátor konzole Vectrex)
  http://psp.no­vinky.org/view­.php?cisloclan­ku=2008060010
 21. 3 Generations of Game Machine Architecture
  http://www.ata­riarchives.or­g/dev/CGEXPO99­.html
 22. Atari 5200
  http://www.ata­riage.com/sof­tware_search.html?Sys­temID=5200
 23. Atari 5200 Hardware and Accessories
  http://www.ata­riage.com/5200/ar­chives/hardwa­re.html
 24. Atari 5200 Screenshots
  http://www.ata­riage.com/sys­tem_items.html?Sys­temID=5200&Item­TypeID=SCREEN­SHOT
 25. History of video game consoles (second generation): Wikipedia
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/His­tory_of_video_ga­me_consoles_(se­cond_generati­on)
 26. Atari 5200: Wikipedia
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/A­tari_5200
 27. 6502 – the first RISC µP
  http://ericcle­ver.com/6500/
 28. The Video Game Console Library: Fairchild Channel F
  http://www.vi­deogameconsole­library.com/pg70-fairchild.htm
 29. Jerry Lawson
  http://www.vin­tage.org/2006/ma­in/bio.php?id=1586
 30. Fairchild Semiconductor F8
  http://www.nyx­.net/~lturner/pu­blic_html/F8_in­s.html
 31. Fairchild Channel F 101: A Beginner's Guide
  http://www.rac­ketboy.com/re­tro/fairchild-channel-f-101-a-beginners-guide
 32. Lowell O. Turner: This old microprocessor
  http://www.nyx­.net/~lturner/pu­blic_html/OldCPU­.html
 33. VC&G Interview: Jerry Lawson, Black Video Game Pioneer
  http://www.vin­tagecomputing­.com/index.php/ar­chives/545
 34. Fairchild Channel F
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Fa­irchild_Channel_F
 35. The Great CPU List Part II: Fairchild F8, Register windows
  http://jbayko­.sasktelwebsi­te.net/cpu2.html#Sec2Par­t2
 36. Fairchild F8
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Fa­irchild_F8
 37. 6+ Nostalgic Emulators For Vintage Video Gaming Enthusiasts (1972–1980)
  http://www.ma­keuseof.com/tag/6-nostalgic-emulators-vintage-video-gaming-enthusiasts-19721980/
 38. Channel F
  http://www.gi­antbomb.com/chan­nel-f/60–66/
 39. MESS Wiki
  http://www.mes­s.org/
 40. O2 Homepage
  http://www.the-nextlevel.com/o­dyssey2/
 41. Magnavox Odyssey2 (1978), Philips Videopac G7000 / C52 (1979)
  http://www.mes­s.org/sysinfo:o­dyssey2
 42. The Video Game Critic's Odyssey 2 Reviews
  http://videoga­mecritic.net/od­d.htm
 43. Computer Closet Collection: Magnavox Odyssey2
  http://www.com­putercloset.or­g/MagnavoxOdys­sey2.htm
 44. PHILIPS Videopac C52
  http://old-computers.com/mu­seum/computer­.asp?c=1060
 45. O2 Tech. Manual V.1.1 (PDF dokument)
  http://www.ata­rihq.com/danb/fi­les/o2doc.pdf
 46. Magnavox Odyssey2
  http://www.game-machines.com/con­soles/odyssey2­.php
 47. Magnavox Odyssey2 (Wikipedia EN)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/O­dyssey2
 48. Magnavox Odyssey2 Games (Wikipedia EN)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Lis­t_of_Videopac_ga­mes
 49. The FPGA Videopac Project
  http://www.fpga­arcade.com/vi­deopac.htm
 50. Last minute addition: Odyssey 2 (P824×) VDC chip!
  http://ploguechip­sounds.blogspot­.com/2009/10/last-minute-addition-odyssey-2-p824×.html
 51. Space Invaders (Killer List of Video Games)
  http://www.arcade-museum.com/ga­me_detail.php?ga­me_id=9662
 52. Spy Hunter (Killer List of Video Games)
  http://www.arcade-museum.com/ga­me_detail.php?ga­me_id=9742
 53. Spy Hunter (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Spy_Hun­ter
 54. DP Interviews … Bob Whitehead
  http://www.di­gitpress.com/li­brary/intervi­ews/interview_bob_whi­tehead.html
 55. Atari Age: Video Chess
  http://www.ata­riage.com/sof­tware_page.html?Sof­twareID=1429
 56. Moby Games: Video Chess
  http://www.mo­bygames.com/ga­me/video-chess
 57. Wikipedia: Video Chess
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Vi­deo_Chess
 58. The Video Game Critic's Atari 2600 Reviews A
  http://videoga­mecritic.net/2600a­a.htm
 59. Classic gaming: Atari 2600 – Bezerk
  http://classic­gaming.gamespy­.com/View.php?vi­ew=GameMuseum­.Detail&id=13
 60. Classic gaming: Atari 2600 – E.T. the Extra-Terrestrial
  http://classic­gaming.gamespy­.com/View.php?vi­ew=GameMuseum­.Detail&id=290
 61. The Video Game Critic's Reviews With „ET“ Icon
  http://videoga­mecritic.net/i­con_ET.htm
 62. Atari 2600 ROMs
  http://www.ata­riage.com/sys­tem_items.html?Sys­temID=2600&Item­TypeID=ROM
 63. Atari 2600 ROMs – #, A through E (582K)
  http://www.ata­riage.com/2600/e­mulation/RomPac­ks/Atari2600_A-E.zip
 64. Atari 2600 ROMs – F through J (298K)
  http://www.ata­riage.com/2600/e­mulation/RomPac­ks/Atari2600_F-J.zip
 65. Atari 2600 ROMs – K through P (432K)
  http://www.ata­riage.com/2600/e­mulation/RomPac­ks/Atari2600_K-P.zip
 66. Atari 2600 ROMs – Q through S (539K)
  http://www.ata­riage.com/2600/e­mulation/RomPac­ks/Atari2600_Q-S.zip
 67. Atari 2600 ROMs – T through Z (260K)
  http://www.ata­riage.com/2600/e­mulation/RomPac­ks/Atari2600_T-Z.zip
 68. Top 10 Best-Selling Atari 2600 Games
  http://retro.ig­n.com/articles/903/903­024p1.html
 69. Top 100 Games Hits (past week) Atari 2600 VCS
  http://www.ata­rimania.com/top-atari-atari-2600-vcs-_G2_7.html
 70. Visitor Top 25 Total Downloads
  http://www.ata­rimania.com/pge­mainsoft.awp?ty­pe=G&system=2
 71. Atari 2600 FAQ
  http://www.ata­riage.com/2600/fa­q/index.html
 72. Atari 2600 Consoles and Clones
  http://www.ata­riage.com/2600/ar­chives/consoles­.html
 73. Atari 2600 Programming (odkazy)
  http://www.ata­riage.com/2600/pr­ogramming/index­.html
 74. Design case history: the Atari Video Computer System
  http://www.ata­riage.com/2600/ar­chives/design_ca­se.html?Syste­mID=2600
 75. Atari 2600 (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/A­tari_2600
 76. Schémata zapojení Atari 2600 (překresleno)
  http://www.ata­riage.com/2600/ar­chives/schema­tics_pal/index­.html
 77. Schémata zapojení Atari 2600 (skeny původních schémat)
  http://www.vin­tagegamingandmo­re.com/atari-2600-schematics
 78. Adventure for the Atari 2600 Video Game Console by Warren Robinett
  http://www.wa­rrenrobinett.com/ad­venture/index­.html
 79. Mapa hry Adventure
  http://www.wa­rrenrobinett.com/ad­venture/adv-map1.gif
 80. Jay Glenn Miner Interview Pasadena, September 1992
  http://www.ra­bayjr.com/jay_mi­ner.htm
 81. Magnavox and the Odyssey systems
  http://www.pong-story.com/odys­sey_other.htm
 82. Magnavox Odyssey First home video game console
  http://www.pong-story.com/odys­sey.htm
 83. The Odyssey in France
  http://www.pong-story.com/ody­pubfr.htm
 84. Magnavox Odyssey at old-computers.org
  http://www.old-computers.com/mu­seum/photos.as­p?t=1&c=883&st=2
 85. Magnavox Odyssey Series (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Mag­navox_Odyssey_Se­ries
 86. MAGNAVOX ODYSSEY (1971)
  http://balduin­.wordpress.com/2007/10­/15/magnavox-odyssey-1971/
 87. Magnavox Odyssey FAQ
  http://www.pong-story.com/o1faq­.txt
 88. Richard Hewison – Level 9: Past masters of the adventure game
  http://www.sin­clairlair.co.uk/le­vel9.htm
 89. Level 9 Computing
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Le­vel9
 90. Worm in Paradise – Level 9 (CZ recenze)
  http://sincla­irzxspectrum.cz/sof­tware/recenze/wor­m_in_paradise­.php
 91. World of Spectrum: Jewels of Darkness
  http://www.wor­ldofspectrum.or­g/infoseekid.cgi?id=0011­293
 92. World of Spectrum: Hry společnosti Level 9
  http://www.wor­ldofspectrum.or­g/infoseekpub­.cgi?regexp=^Le­vel+9+Computin­g+Ltd$&loadpic­s=1
 93. Adventure International
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Ad­venture_Inter­national
 94. Stránky o firmě Infocom a jejích hrách
  http://www.csd­.uwo.ca/Infocom/
 95. atari.fandal.cz
  http://atari.fan­dal.cz/games.php
 96. Zork I: The Great Underground Empire (Moby games)
  http://www.mo­bygames.com/ga­me/dos/zork-the-great-underground-empire/review­s/reviewerId,4465/
 97. Zork I (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Zor­k_I
 98. Zork I Walkthrough
  http://www.ga­mefaqs.com/pc/5644­46-zork-i/faqs
 99. Zork I: The Great Underground Empire
  http://www.csd­.uwo.ca/Infocom/zor­k1.html
 100. Zork II: The Wizard of Frobozz (Moby games)
  http://www.mo­bygames.com/ga­me/dos/zork-ii-the-wizard-of-frobozz
 101. Zork II (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Zor­k_II
 102. Zork II: The Wizard of Frobozz
  http://www.csd­.uwo.ca/Infocom/zor­k2.html
 103. Zork III: The Dungeon Master (Moby games)
  http://www.mo­bygames.com/ga­me/zork-iii-the-dungeon-master
 104. Zork III (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Zor­k_III
 105. SAGA – Scott Adams Grand Adventure
  http://www.msa­dams.com/index­.htm
 106. Player 4 Stage 1: The Productivity Eaters
  http://www.the­doteaters.com/p4_sta­ge1.php
 107. Textovky.cz – Textovkářův ráj
  http://www.tex­tovky.cz/
 108. Scott Adams (game designer, Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Scot­t_Adams_(game_de­signer)
 109. Interview with Scott Adams (Adventure Classic Gaming)
  http://www.ad­ventureclassic­gaming.com/in­dex.php/site/in­terviews/129/
 110. Scott Adams game interpreter
  http://www.ifar­chive.org/inde­xes/if-archiveXscott-adamsXinterpre­ters.html
 111. Ohlédnutí za herní historií: Textovky
  http://www.slu­necnice.cz/ti­py/ohlednuti-za-herni-historii-textovky/
 112. BASIC Computer Games (published 1978) – Hammurabi
  http://atariar­chives.org/ba­sicgames/show­page.php?page=78
 113. Hamurabi – zdrojový kód v BASICu
  http://www.dun­nington.u-net.com/public/ba­sicgames/HMRA­BI
 114. Hamurabi (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Ha­murabi
 115. Hammurabi naprogramovaný v JavaScriptu
  http://www.ham­murabigame.com/ham­murabi-game.php
 116. Empire – hratelné demo (připojení přes telnet)
  http://198.212­.189.111/
 117. Empire Classic (video game)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Em­pire_Classic_(com­puter_game)
 118. Wolfpack empire (moderní verze hry Empire)
  http://www.wol­fpackempire.com/de­fault.htm
 119. FOCAL (programming language, Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/FO­CAL_(programmin­g_language)
 120. Forty Years of Lunar Lander
  http://techno­logizer.com/2009/07­/19/lunar-lander/
 121. Category: Timelines of video games (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Ca­tegory:Timeli­nes_of_video_ga­mes
 122. Dennis M. Ritchie – home page
  http://cm.bell-labs.com/who/dmr­/index.html
 123. Space Travel: Exploring the solar system and the PDP-7
  http://cm.bell-labs.com/who/dmr­/spacetravel.html
 124. Yes, A video game contributed to Unix Development
  http://people­.fas.harvard.e­du/~lib215/re­ference/histo­ry/spacetravel­.html
 125. Space Travel (video game)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Spa­ce_Travel_(vi­deo_game)
 126. Computer and Video Game History
  http://inventor­s.about.com/li­brary/inventor­s/blcomputer_vi­deogames.htm
 127. OXO (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/O­XO
 128. Tennis for Two (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Ten­nis_for_Two
 129. Who really invented the video game?
  http://www.ata­rimagazines.com/cva/v1n­1/inventedgames­.php
 130. The Video Game Revolution
  http://www.pbs­.org/kcts/vide­ogamerevoluti­on/history/ti­meline.html
 131. The First Video Game?
  http://www.bnl­.gov/bnlweb/his­tory/higinbot­ham.asp
 132. První část schématu analogového „počítače“ se hrou Tennis for Two:
  http://www.bnl­.gov/bnlweb/his­tory/images/Vi­deogameSchema­tic1.jpg
 133. Druhá část schématu analogového „počítače“ se hrou Tennis for Two:
  http://www.bnl­.gov/bnlweb/his­tory/images/Vi­deogameSchema­tic2.jpg
 134. MUD (stránka jednoho z tvůrců hry)
  http://www.mud­.co.uk/richar­d/mud.htm
 135. MUD1 (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/MUD1
 136. Text-based game (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Text-based_game
 137. Text mode games
  http://www.tex­tmodegames.com/
 138. Why Text-Mode Games are Cool
  http://www.tex­tmodegames.com/ar­ticles/why-text-mode-games-are-cool.html
 139. The Dragon Ate My Homework
  http://www.wi­red.com/wired/ar­chive/1.03/mud­s.html
 140. Hunt the Wumpus
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Hun­t_the_Wumpus
 141. A Brief History of „Rogue“
  http://www.wichman­.org/roguehis­tory.html
 142. Rogue (video game) (Wikipedia)
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Ro­gue_(computer_ga­me)
 143. Roguish Charm
  http://www.1up­.com/features/es­sential-50-rogue
 144. Colossal Cave Adventure Map
  http://www.spi­tenet.com/cave/
 145. Colossal Cave Adventure
  http://www.ric­kadams.org/ad­venture/
 146. Here's where it all began…
  http://www.ric­kadams.org/ad­venture/a_his­tory.html
 147. David Kinder's guide to Adventure downloads at the Interactive Fiction Archive
  http://www.ric­kadams.org/ad­venture/e_dow­nloads.html
 148. Everything you ever wanted to know about …the magic word XYZZY
  http://www.ric­kadams.org/ad­venture/c_xyz­zy.html
 149. Colossal Cave Adventure jako Java Applet
  http://www.as­trodragon.com/zplet/ad­vent.html
 150. Colossal Cave Adventure
  http://en.wiki­pedia.org/wiki/Co­lossal_Cave_Ad­venture
 151. iPod Adventure Game
  http://hamimi­ami.com/ipod/ad­venture/index­.html

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Vystudoval VUT FIT a v současné době pracuje na projektech vytvářených v jazycích Python a Go.