Jo, jo, Civilizace, láska která nerezaví. Těch probdělých nocí před "radioaktivním" 14" CRT monitorem a CPU 386DX na 40 MHz rozžhavené doběla :-)
Občas si ji v DosBOXu ještě pustím (a vlastně po přečtení článku jsem zase dostal chuť) spolu s dalšími klasikami od Sida jako Colonization atd.
Na Civilizaci je zvláštní, že do dneška existuje pět dílů a každý je dostatečně jiný na to, aby mohl nabídnout trochu jiný herní zážitek, takže se vyplatí zahrát si starší díly i když máte v počítači nejnovější verzi.
Civilization je první láska a na tu se nezapomíná, nejvíc času jsem strávil asi u Civilization 2 a za nejlepší v sérii považuji Civ IV, i díky skvělé hudbě a Leonardu Nimoyovi. Ale nejlepší Sid Meier's hrou je stejně Alpha Centauri :-)
Jako zajímavost bych dodal, že objevy v Civilization prezentuje Sid Meier osobně, viz obrázek 20. A také je třeba říct, že Civilization III, IV, i V jdou velmi dobře hrát na Linuxu díky WINE.
Jj ja jsem velky fanousek civilizace , civ jedna jsem hral kdyz jsem byl snad jeste na zakladce a PC melo par lidi v ulici :)
Dnes hraju civ 5 , nejvic jsem se nahral asi civ 4 ,ale vsechny verze maj neco do sebe to mas pravdu .
Nektere hry semnou rostly a nektere jsem skoro starsi :) Namatkou
Flight simulator , ten vznikl nekdy kolem roku 1983 na 8bit, macintosh, jeste ho delala firma SUBLOGIC az potom ho koupil MS .
Tady je video od verze 1 nooo holt doba se zmenila , uz bych si nechtel pod predstavovat z tech 20 car na monitoru letecky simulator . Dnes mam satelitni snimky meho okoli vcetne letist a sveho baraku :D
Uplne suhlasim. Na jednotke civilizacii som vyrastal, s kamosom sme to hrali do zblbnutia a uz vtedy sme tuzili, ze by sa to dalo hrat ako multiplayer, ze by sme si to rozdali kazdy za svoju civilizaciu. V podstate neskor sme si to uzili v civ3 a civ4. Ale doteraz si pamatam, ako sme v civ1 dobyli cely svet len za pomoci katapultov v roku 1934. :)
Ked vysla Colonization, skusil som ju zahrat, ale vtedy ma ta hra nejak nenadchla a oproti Civilizacii mi prisla nezaujimava. Ale pred par rokmi som bol na dlhsej pracovnej ceste a nejak som nemal co robit po veceroch, tak som z abadonie zobral starucku kolonizaciu a vyskusal ju, v momente som si ju zamiloval. :) Stare hry, ale oproti novym maju stale co ponuknut.
Tiez si myslim, ze civ4 je najlepsi diel serie, hlavne s rozsirenim Beyond the Sword. Tam vsetky tie moznosti dotiahli IMHO k takmer dokonalosti. A Alpha Centauri je kapitola sama o sebe. Dokonca je asi jedinecna aj tym, ze aj napriek tomu, ze je to plnohodnotna 4X hra, obsahuje dejovu liniu. :)
Já jsem se o Colonization dozvěděl z vynikající recenze v Excaliburu. Byl jsem v té době v lázních, takže bez počítače a strašně jsem se těšil, až se konečně dostanu domů a seženu si ji a zapařím. Colonizačka je lehčí než Civilizace, takové fajn odreagování se super muzikou, která ke hře sedne jako prdel na hrnec :-)
FreeCiv se mi nikdy nepodařilo pořádně hrát, ale třeba FreeCol to je jiná káva.
Ja som vyrastal hlavne na Freeciv - konečne sa objavila hra, kde išla hrať civilization ako multiplayer - po tom sme s kamarátmi celé roky slintali (OpenCiv nedosiahla nikdy použiteľný stav - kto si ju pamätá?).
Takže dlhé večery v predskúškovom období sme obsadzovali počítačové učebne a dobýjali svet...
(raz sme hrali pár hodín na serveri, ktorý mal spolužiak na intráku - keď sme boli v najlepšom, ozval sa, že server musí vypnúť, lebo 1) jeho frajerka chce už ísť spať a 2) nechce mať počítač zapnutý cez noc, lebo sa bojí, že z toho dostane rakovinu maternice... tie komentáre čo sa zniesli na nežné pohlavie nechcite vediet :-))
Taky doporučuji spíš Civ2, přecijen je to graficky přijemnější než 320*200 a hra je podobná. Chodí pod libovolnými 32bit Windows, potřebuje grafickou knihovnu wing. Pod 64bit Windows jedině v emulátoru, je to původně 16bit aplikace pro Win3.x. Pod 64bit Windows chodí až Civ2 Test of Time, která se mi ale graficky nelíbí - je méně přehledná než Civ2. Ale umožňuje stejnou hru jako klasická Civ2.
Mal som to stastie, ze som v praci stretol kolegu - fanatika cez Civilizaciu. Nahodou sa nam dostala do ruk aj hra Sid Meier's Civilization the Desk Game od Fantasy Flight Games z roku 2011. Najskor sme to zacali tak v malom, ale teraz, uz asi po roku, sme sa rozrastli na stabilnu zakladnu 4 hracov a parime tak asi raz tyzdenne. Dokonca sme splasili aj rozsirenie Fame and Fortune. A mozem povedat, ze je to velmi vydarena hra. Obsahuje v sebe takmer vsetky prvky pocitacovej hry. Mozne su 4 druhy vitazstva - technologicke, ekonomicke, kulturne a vojenske. Minimalizovana je v tej hre nahoda, absolutne ziadne kocky sa nehadzu, napriek tomu je stale nevyspytatelna a clovek nevie, co bude o dalsie dva tahy. A naviac vzhladom na to, ze je clovek zoci voci superom, tak je tu moznost este "psychologickej vojny".
Je to taky zaujimavy uzavrety kruh - stolna hra vznikla podla popularnej pocitacovej hry, ktora vznikla podla popularnej stolnej hry :) Ak sa vam naskytne prilezitost, odporucam vam si tu hru vyskusat. :)
Civ1 je klasika a stravil som pri nej dost velku cast detstva. V clanku sa pise:
"Cíl hry byl sice jasně stanoven, ovšem záleželo jen na hráči, jakým způsobem tohoto cíle dosáhne a do jaké míry bude spolupracovat či naopak bojovat s dalšími civilizacemi. Zajímavá byla taktéž filozofická stránka celé hry – aby bylo dosaženo stanoveného cíle (vybudovat kosmickou loď a doletět s ní do sluneční soustavy Alfa Centauri), nesmělo dojít k totální válce, protože i kdyby hráč ve světové válce nakonec zvítězil, už by pravděpodobně neměl dostatek prostředků k tomu, aby stihl kosmickou loď v daném termínu úspěšně dostavět"
To vsak nie je pravda, lebo zvitazit sa dalo aj prostym dobitim celeho sveta.
Tohle je prostě klasika všech klasik. Pamatuji si jak jsme ji poprvé spustili na amize a s otevřenými ústy začali zkoumat. Ta myšlenka i provedení bylo geniální. Časem člověk došel i na chybičky, jako třeba možnost provádět veškeré práce se setlery za jeden časový úsek, bez čehož mimochodem neměl na nejvyšší obtížnost prakticky šanci jet jinak než na vyhlazovací válku, protože soupeři pak měli o hodně kratší intervaly atd.
já jsem chodil hrát na pc za kamarádem tehdy ještě na nějaké 286tce a pamatuji jak jsem byl nasranej, když to spustil, jak je to hnusné.. to budeme hrát čtverečky? :) netrvalo to dlouho a byl jsem tom až po uši..
jejda lidi a kolik z vás ji mělo koupenou originál, co? :)
bylo to výborné i na výuku AJ, díky ní jsem získal podstatný náskok na sš
Dotedka si vzpominam, ze kdo nestavel zeleznici i pres more, byl macka. Taky bylo dobry nechat si zatopit planetu po masivni nuklearni valce, az opadla voda, byla potom vsude urodna puda. To by meli slyset dnesni ekoalarmiste. A vubec nejvetsi slast byla, sundat hordu barbaru atomovkou!
Zajímavé bylo, že ta hra byla taková liberal (v americkém smyslu, tzn. komoušská) - vynález odborů a OSN se tam cenil velmi vysoko a nejvyšší metou bylo mrhání zdroji na stavbu nějakých kravských vesmírných lodí. A to meníčko "Tax-Science" je úžasný, k dokonalosti tam chyběl jen keynesův multiplikátor...
Jinak AI protihráče byla poměrně slabá a nahrazovala se dost silným fixlováním ze strany Computer player.
Zpracováním a atmosférou nicméně super, a i když byl Meyer zřejmě komunista, byl geniálním tvůrcem her.
No, ono co je v USA nalevo je u nas spise stredova strana :-)
Myslim, ze kdyby Sid tento komentar cetl, tak by vydal patch, kde by dalsim divem sveta bylo EU a dalsim vudcem naroda pak von Rumpoy :-)
Zajimave je, ze tam neni ani troska "zelenych" idei, treba stavba atomove elektrarny nikoho v tom meste nenastve (coz je fajn).
Pokud vim, tak uz v Civ 1 nadmerny prumysl (a jaderne vybuchy) generuji znecisteni, ktere ve velkem muze spustit globalni oteplovani. Ve Freecivu je to rozdelene, znecisteni z prumyslu spousti globalni oteplovani, zatimco spad z jadernych vybuchu spousti nuklearni zimu.