... kde by měl uživatel přehledně přístupné všechny články série.
Taková možnost samozřejmě je: můžete navštívit stránku příslušného seriálu. Seznam dílů a odkaz na tuto stránku jsou vždy dole pod každým článkem. Odkaz na seznam seriálů naleznete v boxíku „Vyzkoušejte na Root.cz“ v pravém sloupci.
V každém případě děkujeme za chválu, moc nás těší a je to pro nás důvod v seriálu pokračovat. Od příštího týdne se na něm budou střídat dva autoři (podobně jako u Sklizně) a plánujeme jej nechat jako pravidelný pondělní seriál.
Cislo radku je primo v less-u, takze neni treba delat nl SOUBOR | less, ale staci less -N SOUBOR. Jaky je rozdil? V prvnim pripade pracuje less pouze s daty ze STDIN, kdezto ve druhem dela primo se souborem, coz umoznuje napr. pouzit klavesu "F" a less pak zacne sledovat a zobrazovat nove radky v souboru (jako to dela tail -F) - vyhoda == nemusim porad ukoncovat a znovu spoustet
Chtel bych jeste upozornit na ten grep. Standardne se pro grep zadava regularni vyraz. Pokud clovek hleda jedno slovo, pak je vsechno v poradku, ale pokud by chtel hledat nejaky delsi nebo specialni vyraz, napr. "[debug]", tak zadanim grep '[debug]' se nevyhleda retezec "[debug]", ale bude se hledat regularni vyraz /[debug]/ neboli, "jeden znak z mnoziny 'd','e','b','u','g'". Pro hledani konstatnich ne-regexpu se musi pouzit bud fgrep nebo grep -F. A priklady by mozna bylo lepsi zapisovat grep -v REGEXP /var/log/maillog nebo grep -vF SLOVO /var/log/maillog. Jako dalsi priklad nedobreho zapisu je grep -i novak.cz /var/log/maillog, kde se hleda opet regexp a tecka se interpretuje jako zastupny znak pro cokoliv, takze hledanemu vyrazu by odpovidal i treba "novak,cz". Opravdu pozor na to, pak vas neprekvapi, kdyz date hledat nejaky text a grep zahlasi nejakou chybu o spatnem regexpu, napr. zapis grep '[2008/02/03' zahlasi chybu.
Chlape, to CTRL-+ sis ve screenu namapoval sam nebo to je default v nejake verzi nejakeho BSD? Pokud vim, tak screen ma default escape klavesu CTRL-A.