Hlavní navigace

Seriál Hrátky z řádky

Pravidelný týdeník, ve kterém vás naučíme, jak se správně pohybovat v podivném prostředí černé obrazovky s (převážně) bílými písmenky. Nebudou chybět tipy, triky, návody, rady ani pomůcky. Povinné čtení pro všechny adminy.

Utility pro práci s PDF: rozdělení, spojování, transformace

PDF je velmi rozšířený formát dokumentů, který má spoustu výhod. Občas se hodí přijaté PDF mírně upravit, rozdělit na víc dokumentů nebo jej naopak různě přeskládat. Ukážeme si utility, které to dokáží.

Doba čtení: 4 minuty

Historie příkazů v Bashi aneb vracíme se do budoucnosti

Bash je švýcarským nožem každého správného admina. Jeho užitečnou funkcí je ukládání historie příkazů, která má spoustu pokročilých vlastností schopných ještě více ulehčit život. Ukážeme si několik triků.

Doba čtení: 3 minuty

Hrátky z řádky: porovnání souborů a číselné řady

Další díl občasného zpravodajství z příkazové řádky. Dnes se podíváme na několik programů pro porovnávání souborů, jejich spojování a vygenerujeme si i nějakou číselnou řadu.

Doba čtení: 4 minuty

Hrátky z řádky: grep v mnoha příchutích

Příkaz grep zná pravděpodobně každý, kdo už zavítal do unixové příkazové řádky. Je to jeden z klasických systémových programů a brzy oslaví čtyřicet let od svého vzniku. Existuje celá řada jeho odnoží a některé zajímavé tipy si ukážeme v dnešním článku. Budeme grepovat síť, procesy a grep si obarvíme.

Doba čtení: 5 minut

Htop: interaktivní a barevná správa procesů

Pro správu procesů v linuxových systémech existuje celá řada aplikací. Od těch nejjednodušších řádkových, až po interaktivní celoobrazovkové nástroje podobné švýcarským nožům. Do té poslední skupiny se řadí i Htop, který se snaží nahradit notoricky známý top a zdá se, že se mu to daří velmi dobře.

Doba čtení: 5 minut

Procesy v Linuxu aneb jeden admin vládne všem

V dnešním článku se společně podíváme na práci s procesy – jejich sledování, řízení a ukončování. Znalost práce s procesy je pro uživatele unixového systému velmi důležitá. Bez takových činností bychom degradovali práci v shellu jen kousek výš než je příkazová řádka v MS-DOS. Ovládněte své procesy.

Doba čtení: 7 minut

Užitečné drobnosti z příkazové řádky

Po dlouhé době se vracíme k našim občasníkovým hrátkám z řádky. Dnes se při hraní podíváme na hromadné ovládání serverů, ukládání informací z terminálového výstupu, změříme si čas běhu aplikací a očíslujeme si řádky. Nakonec nás čeká několik použitelných tipů, které se nevešly do minulých článků.

Doba čtení: 4 minuty

Hrátky z řádky: dialog

Minulý týden jsme se podávali jak je možné ve skriptech vytvořit jednoduchý dialog, pro lepší orientaci uživatele. K představeným Qt a GTK variantám dnes přidáme ještě zástupce čistě textových dialogů, který je pro podobné skripty vhodnější alternativou než nabíhající okna. Výsledek je přitom podobný.

Doba čtení: 5 minut

Hrátky z řádky: KDialog a Zenity

Skriptujeme-li v bashi nebo podobném jazyce, brzo zjistíme, že nemáme moc možností jak pracovat s okny a jejich obsahem. Někdy se hodí udělat malý dialog, kde si může uživatel vybrat třeba možnosti instalace a nebo jen chceme jednoduše vybrat nějakou volbu. Pro tyto případy tu máme řadu nástrojů, z nichž Zenity a KDialog jsou nejznámější.

Doba čtení: 4 minuty

Hrátky z řádky: komprese a dekomprese

Komprese a dekomprese souborů patří téměř k dennímu chlebu uživatele (nejen) unixového operačního systému. Řada uživatelů se při tom bojí ovládání (de)kompresních utilit z řádky. Není na nich ale nic složitého a po krátkém zaškolení budete umět i vy tyto veledůležité programy využít.

Doba čtení: 3 minuty

Hrátky z řádky: alias, DOS, netrc a další

Po delší době se opět setkáváme u pondělních hrátek z černé řádky. Dnes si ukážeme užitečný příkaz alias a také to, jak si s ním usnadnit práci. Dále pak budeme pracovat se soubory ze starého DOSu, usnadníme si práci pomocí souboru .netrc a na závěr přidáme pár hezkých netříděných tipů.

Doba čtení: 3 minuty

Hrátky z řádky: zpátky do historie

Opět se setkáváme u pondělní dávky tipů a triků z černé řádky. Historii příkazů jsme probírali, dnes si ji rozebereme trošku víc. Máte například možnost si nastavit, co do historie ukládat a neukládat, rychlé spouštění z historie... Vše se týká bash, v jiných shellech se s historií pracuje jinak.

Doba čtení: 3 minuty

Hrátky z řádky: tr, sed, awk a ti další

Opět se setkáváme u pravidelné pondělní dávky tipů a triků z černé řádky. V dnešním povídání opustíme zajímavé ssh a podíváme se na některé užitečné příkazy, které se nám hodí pro práci s textem. Ukážeme si třeba tr, sed, awk, cut a samozřejmě to, co dokáží dohromady a k čemu se dají využít.

Doba čtení: 3 minuty

Hrátky z řádky: ssh v praxi

V předchozím článku jsme si popsali základy použití šifrovaného protokolu ssh. Dnes si ukážeme praktické příklady toho, jak můžeme ssh zajímavě využít v běžném provozu. Naučíme se tak například používat ssh agenta, vyměníme si klíče s komerčním SSH a budeme bezpečně přenášet data mezi stroji.

Doba čtení: 4 minuty

Hrátky z řádky: používáme ssh

Vzdálené ovládání počítače pomocí ssh je v unixovém světě jistě nejpoužívanější způsob. Jeho výhodou je nenáročnost na zdroje a především rozšířenost. Dnes si ukážeme, jak se takové ssh správně používá, jak se přihlašovat pomocí klíčů a také třeba to, jak použít ssh k zálohování dat ze serveru.

Doba čtení: 4 minuty

Hrátky z řádky: Mírně partyzánské triky

V dnešním díle se podíváme na několik nástrojů a nápadů, jak bojovat v binárním světě textovými nástroji. Jak totiž jistě víte, Unix vznikl a dlouho byl vyvíjen jako systém pro práci s textem. Několik dalších tipů se pak týká hranice mezi jádrem a uživatelskými procesy, kde můžete leccos zjistit.

Doba čtení: 4 minuty

Hrátky z řádky: tenký led - skripty generují skripty

Opět se setkáváme u pravidelné pondělní dávky tipů a triků z černé řádky. Ve většině stávajících dílů jsme se snažili omezit rizika chyb v shellových skriptech. Dnes zmíníme možnosti, jak si naopak efektivně na problém náhodnými překlepy naběhnout. Skripty totiž samozřejmě mohou generovat skripty.

Doba čtení: 3 minuty

Hrátky z řádky: find to najde

Opět se setkáváme u pravidelné pondělní dávky tipů a triků z černé řádky. Dnes se vracíme k hledání. Celý díl bude věnován příkazu find. Ten je velmi mocný, jak dále uvidíte, umožní nám víc než jen hledání. Find prochází adresářovou strukturu a dokáže nad soubory provádět různé užitečné akce.

Doba čtení: 4 minuty

Hrátky z řádky: pomocné soubory a zamykání

Opět se setkáváme u pravidelné pondělní dávky tipů a triků z černé řádky. V dnešním díle se podíváme na problém pomocných (nebo chtete-li dočasných) souborů a zamykání souborů. Popíšeme si, jak správně vyrobit pomocný soubor, jak se naopak obejít bez pomocných souborů a také jak na zamykání souborů v bashi.

Doba čtení: 4 minuty

Hrátky z řádky: Hledání s locate, whereis a grep

Opět se setkáváme u pravidelné pondělní dávky tipů a triků z černé řádky. O hledání souborů by se dalo napsat několik dílu našeho seriálu. Dnes si ukážeme pouze základní programy. Na závěr si představíme program nmap, který umožňuje například prozkoumat TCP/IP porty nebo zjistit, co je v síti živé.

Doba čtení: 4 minuty

Hrátky z řádky: Kouzla s adresáři

Opět se setkáváme u pravidelné pondělní dávky tipů a triků z černé řádky. V dnešním článku nás po malinko nudném úvodu čeká sbírka užitečných triků pro práci s adresáři. Naučíme se rychle přepínat adresáře v bashi, manipulovat s cestami, používat aliasy a schránku na adresáře a podíváme se i na ssh.

Doba čtení: 5 minut

Hrátky z řádky: první krůčky při programování v Bashi

V dnešním díle se podíváme na základy práce s proměnnými a příkazy pro řízení běhu skriptu (if-then-else, for, while). Bash se pro vás tak nepopiratelně stane plnohodnotným programovacím jazykem. Jak však bylo možná vidět i v dřívějších ukázkách, na řadě míst vás drobný překlep snadno dostane do velkých potíží.

Doba čtení: 7 minut

Hrátky z řádky: Na neznámém stroji a hrátky s časem

Opět se setkáváme u pravidelné pondělní dávky tipů a triků z černé řádky. Dnes se podíváme na několik příkazů, které nám pomohou při prvním přihlášení na nám dosud neznámý vzdálený počítač. Dále se podíváme na pravidelné spouštění úloh pomocí démona cron a na závěr si pohrajeme s přesným časem.

Doba čtení: 4 minuty

Hrátky z řádky: Návratové hodnoty

Opět se setkáváme u pravidelné pondělní dávky tipů a triků z černé řádky. Minulé díly nás naučily přesměrovávat vstupy a výstupy, příkazovou řádku a proměnné do roury a opačně. Dnešní díl se podívá podrobněji na návratovou hodnotu procesu a kombinace procesů právě na základě návratových hodnot.

Doba čtení: 4 minuty

Hrátky z řádky: kombinace procesů podruhé

Opět se setkáváme u pravidelné pondělní dávky tipů a triků z černé řádky. Základní přesměrování už umíme: standardní a chybový vstup a výstup z nebo do souboru, spojení programů (výstup na vstup) rourou. Podívejme se, jak je to s dalšími typy vstupů a výstupů a možnostmi převádět jeden na druhý.

Doba čtení: 5 minut

Hrátky z řádky: prompt, file, at a další

Opět se setkáváme u pravidelné pondělní dávky tipů a triků z černé řádky. V minulém díle jsme se více věnovali teorii, dnes se zase vrátíme k praxi. Ukážeme si několik úprav promptu, konečně se dostaneme ke slíbeným souborům, na závěr si ukážeme program at pro plánované spouštění úloh a něco více o iftop.

Doba čtení: 4 minuty

Hrátky z řádky: kombinace procesů

Jednoduché příklady přesměrování do souboru a roury spojující dva procesy už jste v našem seriálu několikrát viděli. Dnes možnosti přesměrování a kombinací procesů projdeme trochu komplexněji. Zkušení unixáři všechno tohle vědí, teď cílíme na začátečníky. I když občasné opakování nemusí škodit nikomu.

Doba čtení: 4 minuty

Hrátky z řádky: pracujeme s logy

Opět se setkáváme u pravidelné pondělní dávky tipů a triků z černé řádky. V dnešním díle se podíváme na čtení log souborů a hledání v nich, představíme si programy wc, sort, du a na závěr se vrátíme k programu screen, v něm si ukážeme, jak jednoduše rozdělit obrazovku na více pracovních částí.

Doba čtení: 4 minuty

Hrátky z řádky: mc, tail, host a další

Podruhé se společně setkáváme u tipů a triků pro unixové systémy a jejich příkazovou řádku. Dnes se podíváme především na několik drobností, které nám ulehčí práci s populárním Midnight commanderem. Poté se více zaměříme přímo na příkazovou řádku a představíme si několik malých, ale užitečných prográmků.

Doba čtení: 3 minuty

Malé hrátky z řádky

Jak si usnadnit práci v Linuxu? Zkuste používat méně známé funkce běžně používaných programů, přidejte klávesové zkratky nebo sáhněte po šikovné utilitce. Dnes si ukážeme několik nástrojů v Midnight commanderu, lehce zabrousíme do Bashe a na závěr představíme programy mail, uuencode, last a screen.

Doba čtení: 4 minuty