Hlavní navigace

Inprise/Borland uvolní zdrojové kódy InterBase

13. 1. 2000
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Inprise/Borland následuje výzvu Linuxu: zveřejní zdrojové texty InterBase.

Inprise/Borland vyzývá ostatní dodavatele systémů řízení báze dat, aby následovali tento příklad

 
 
Praha, 11. ledna 2000 Společnost Borland s.r.o. oznámila na tiskové konferenci, že její mateřská firma, společnost Inprise Corporation, hodlá vstoupit do první linie dodavatelů databázových řešení pro Linux tím, že zveřejní zdrojové texty nové verze svého relačního databázového systému InterBase 6. Společnost Inprise se chystá uvolnit InterBase v Open-Source formě pro více operačních systémů včetně systémů Linux, Windows a Solaris.

„Společnost Inprise bude hrát klíčovou roli v přechodu na Open-Source tím, že uvolní Open-Source licenci InterBase 6. Děláme tento významný krok, protože věříme, že každá distribuce Linuxu potřebuje InterBase,“ prohlásil prozatímní výkonný ředitel a prezident Inprise Corporation Dale Fuller. „Zveřejněním zdrojových textů InterBase celosvětově zpřístupníme špičkovou databázi pro vývoj a šíření databázových aplikací typu business-critical, mobilního počítání a aplikací pro Internet na mnoha operačních systémech včetně Linuxu, Solarisu a Windows. Toto je úžasná příležitost pro společnost Inprise, její zákazníky a Open-Source komunitu.“

„Zpřístupnění zdrojových textů InterBase je krok vpřed pro uživatele softwaru,“ prohlásil Eric Raymond, prezident Open-Source Initiative. „Protože Open-Source verze operačních systémů a klíčového middleware se stává normou, uvolnění InterBase nepochybně zvedne laťku kvality a zákazníci budou sklízet velké zisky v podobě spolehlivosti, bezpečnosti, a snížení celkových nákladů na vlastnictví.“

 
Zdrojový kód InterBase 6 je naplánován ke zveřejnění v průběhu prvního pololetí roku 2000. Společnost Inprise také ohlásila své plány prodávat a podporovat InterBase 5.6 stávajícími distribučními kanály. Společnost Inprise zveřejní další detaily svých záměrů s uvolněním zdrojových textů InterBase 6 na své webové stránce.

 
Firma Borland s.r.o. k oficiální tiskové zprávě Inprise Corporation podala následující doplňující informace: 

 
Podle nejnovějších informací, které však doposud nebyly oficiálně zveřejněny, Inprise Corporation zamýšlí založit novou firmu, v níž plánuje vlastnit 19,9% akcií. Tuto firmu budou tvořit vývojáři InterBase, kteří budou ve vývoji tohoto relačního databázového systému pokračovat. Zdrojem příjmů této firmy bude technická podpora produktů řady InterBase ve verzi 6 a verzích vyšších. Tato firma se později může stát akciovou společností. RDBMS InterBase by se měl stát organickou součástí mnoha distribucí OS Linux. Oznámení těchto plánů firmy Inprise Corporation bylo provázeno prudkým nárůstem hodnoty jejích akcií.

 
Pro uživatele InterBase je to velmi dobrá zpráva – časem získají nové verze své oblíbené databáze zcela zadarmo. Inprise získává až druhotně: plánuje ve druhé polovině roku 2000 dát na trh vývojové nástroje pro platformu OS Linux, které budou mít dobře vyřešenou rychlou přímou konektivitu na InterBase stejně jako ji mají nástroje pro MS Windows. Dostupnost špičkového RDMBS bez nutnosti platit licenční poplatky je především pro svět OS Linux vynikající zprávou, která bezesporu podpoří prodeje vývojových nástrojů Inprise pro tuto novou platformu.

 
Firma Borland s.r.o. bude nadále prodávat a poskytovat technickou podporu InterBase 5.6 na všech dostupných platformách, veškeré VAR kontrakty zůstávají v platnosti. Borland s.r.o. bude podporovat InterBase 6 v konzultacích týkajících se budoucích vývojových nástrojích Inprise/Borland a podstatně zvýší své znalosti prostředí OS Linux. Zamýšlí též připravit řadu specializovaných školení, které se budou týkat vývojových nástrojů pro OS Linux a jejich propojitelnosti na RDBMS InterBase. Další případné kroky učiní Borland s.r.o. na základě rozhodnutí, která v budoucnosti přijme Inprise Corporation.

O InterBase 6

InterBase 6 je silná, vysoce výkonná multiplatformní SQL databáze navržená pro zabudování do systémů s vysokými nároky na nepřetržitost provozu a bezpečnost dat, mobilní počítání a aplikace pro operační systémy Linux, Windows, Solaris a UNIX, které využívají ke svému provozu prostředí Internetu. Od roku 1985 InterBase nabízí technicky kvalitní relační databázová řešení, aby splnila náročné požadavky společností jako je Motorola, Nokia, MCI, Northern Telecom, Bear Stearns, the Money Store, the US Army, NASA, a Boeing. Diky snadnému použití, udržovatelnosti, snadnému vývoji a malým nárokům na systémové zdroje se InterBase stala preferovaným řešení pro vložené databáze.

O společnosti Inprise Corporation

comupterworld - webcast prosinec

Inprise Corporation je významný dodavatel software a služeb, které zjednoduší složitost vývoje aplikací podnikové třídy, jejich šíření a správu. Dobré jméno společnosti je založeno na mnoha oceněními ověnčené rodině nástrojů Borland pro rychlý vývoj aplikací a na prověřeném škálovatelném middleware. Společnost Inprise integruje tyto vývojové nástroje s produkty pro správu aplikací tak, aby zákazníkům poskytla úplné řešení. Zákazníky společnosti Inprise jsou podniková oddělení informačních technologií a nezávislí vývojáři programového vybavení po celém světě. Společnost, která byla založena v roce 1983, má hlavní sídlo ve Scotts Valley v Kalifornii a provozuje svoji činnost po celém světě. Společnost Inprise má více než 900 zaměstnanců po celém světě. Více informací o společnosti Inprise mohou zákazníci získat pomocí služby Inprise Online na adrese http://www.in­prise.com/.

 
 
http://www.in­prise.cz/
Inprise
Malé náměstí 13, 110 00 Praha 1
tel.: +420 2 216 12 262, fax: +420 2 2161 2811
e-mail: dbacovsky@inprise.cz

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku