jak by mel vypadat idealni takovy tool? mela by byt moznost si do nej natahnout nejake data a z techto dat klikem udelat aktivitu.
priklad: mam xy tiketu, v takove aplikaci bych videl treba - datum vytvoreni tiketu, jeho predmet, plus ikonka stav - kliknu na to dam neco jako 'udelej aktivitu', ikonka se zmeni na 'in progress' a nahrava se cas. pokud na tom uz nebudu delat porad, dam 'pause', jinak zavru a aktivita se ulozi. podle prani uzivatele pak zobrazovat i 'zavrene' aktivity v takovem liste.
samo ze takovy vstup by musel byt nejak standardizovan. napr. Anki, aplikace na flashcards umi docela obstojne vzit nejake data a poskladat z nich spravne zadane polozky. tedy, idealni aplikace by mela mit nejaky zpusob ziskani dat a prekladani jejich polozek do sveho GUI.
Ideální aplikace na timetracking nemá GUI, ale je ovládána z commandline. Otvírat nové okno, nebo hledat kde mám to stávající otevřené, kdykoli chci změnit informaci o tom, co právě dělám je extrémě nepohodlné. Zatímco konzolí s shellem mám otevřeno mnoho a aspoň jědnu téměř na každé ploše.
Rychlos použití je opravdu velká - napíšu 2 písmenka názvu utility a co dělám. Pomocí přepínačů pak exportuju data, nebo manuálně upravuju, pokud někdy udělám chybu a něco zapomenu trackovat/přestat trackovat.
Ne, nejsem posedlej commandline, ale některé věci se na ní dělaj opravdu řádově rychleji a timetracking je jedna z nich.
Jakekoliv merice casu, a.k.a. timesheety jsou neefektivni. Lidi to delaji na posledni chvili (patek odpoledne, posledni tyden v mesici), stejne si tam vetsinu dat vymysli tudiz davaji zkreslena data. Na normalni veci tam stejne nejsou kolonky.
Nerikam, ze myslenka sama o sobe je spatna, ale aby to fungovalo, musi to byt implementovano tak, aby to neobtezovalo.
Jedine, kde se nam to zatim jakztak drzi dordrzovat, je v Tracu pri vyvoji SW.
Nicmene se ze sve zkusenosti spise klonim k nazoru, ze mensi tym, volnost zamestancum a zodpovedny team-leader je to nejlepsi na efektivitu prace.
Už delší dobu jsem spokojeným uživatelem appletu/aplikace Hamster. Jediná věc, která mi chybí, je mobilní verze (Android) s možností synchronizace. Stává se, že přejíždím mezi různými "projekty" a uvítal bych možnost si v telefonu přepnout sledování. Takhle si musím zapamatovat, kdy jsem ukončil/zahájil práci na dalším projetku a pak si to do Hamstru zapsat.
Ony existují i sofistikovanější aplikace, např chrometa pro právníky. Ta už je schopna sama z monitorování dění lecos odchytit a zařadit, takže odpadá datlování.
Podle mne jsou cestou právě aplikace spíš tohohle typu, např rescuetime, slife. Ale nic není dokonalý a nakonec vás nasere každá aplikace :-)))
Ja bych osobne spis potreboval nastroj pro automaticke sledovani casu, napr. dle klicoveho slova v nazvu okna/aplikace. ja nejsem typ cloveka, ktery by dokazal porad nekam neco zapisovat nebo klikat. ted pouzivam ktimetracker z kde4, s tim ze pro kazdy projekt vytvarim virtualni desktop a v ktimetraceru ho priradim k tasku. neni to ale zdaleka dokonaly software, ma to bugy a chybi mu funkce, napr. prenos zaznamu na jiny pocitac - cili centralni uloziste, uz zminene sledovani dle klicovych slov v nazvu aplikace, apod. ale je to porad lepsi nez dratem do oka. par takovych placenych sluzeb jsem nasel, ale jsou vsechny pro win, max pro mac.
To přesně dělá ProcrastiTracker
http://procrastitracker.com/
Je to velice jednoduchý soft, ale líbí se mi to, že na to nemusím vůbec sahnout a na konci dne vidím, kolik času jsem nad čím strávil.
Stačí poprvé naklikat co patří k jednomu projektu, název domény ve firefoxu, adresář v pspadu apod. (5min).
Pak už se můžete jenom proklínat, kolik hodin jste zase prokrastinovali na jiných webech :D
vsechny aplikace ktery maj merit stravenej cas na necem a nefunguje automaticky je akorat ztrata casu, dyt dneska uz to prece nemuze bejt problem napsat si malej applet kterej bude zjistovat ktery okno je prave aktivni pripadne ktera url je zrovna otevrena v prohlizeci a na kterej server je clovek zrovna prihlasenej pres ssh a pak to tridit podle keyword/hostname a ukladat centralne na server ze vsech klientu ...
Neviem si predstavit ako budem mapovat otvorene okna a pripadne url na konkretne ulohy alebo baliky uloh. A ako z toho ako projektovy manazer spravim report, kolko team stravil supportom starej verzie a kolko vyvojom novej vlastnosti ABC, ktora bola povodne ocenena na XY.
To si mozem rovno zamestnant na kazdych 2 programatorov este 1 cloveka, ktori bude analyzovat aka url sa moze vztahovat k comu.
Poměrně vělký úspěch měla v naší firmě jednoduchá utilitka, která jednou za 10 až 20 minut (náhodně) zobrazila okénko s dotazem "co právě děláš?" Dalo se to statisticky vyhodnocovat a bylo i vidět, kolik času člověk tráví "prkotinami na 1 minutu". Nebylo to sice vhodné na žádné výkazy práce, ale jako analýza toho, čím se člověk přes den zabývá, to fungovalo výborně a při malých nákladech. Pak jeden z šéfů rozhodl o přechodu na software, který to zjišťoval sám podle puštěné aplikace a šlo to do kytek. Člověk pak zjistil, že 70% pracovní doby tráví v ERP systému a 30% pracovní doby nědělá nic. Co v tom ERP vlastně děláte nebylo jak zadat, natož jak mu říci, že hodinu denně trávím na jednáních a další půl hodinu strávím s telefonem u ucha a tužkou v ruce. Ve srovnání s původním řešením, které mi dokázalo říci kolik s kterým zákazníkem strávím statisticky času, co to vlastně v tom Book1.xls dělám a s čím že se to v tom ERP nejvíce mořím, to byl prostě jen software na bonzování brouzdání po netu. Po půl roce to bylo vypnuto a nepoužíváme nic. A už se rojí spekulace o tom, že "zánkazník Z neustále obtěžuje lidi z CS nad rámec odpovídající jím generovaného obratu". A každý si přidá stylem "no já je mám na telefonu snad každý den a vždycky je to nejmíň na hodinu." Na konkrétní telefonáty si nevzpomínají, ale "jsou si jistí, že je to opravdu tak hrozné." Ještě před 3 lety bychom věděli poměrně přesně, jak často a jak dlouho ten zákazník volá a navíc by to šlo porovnat s tím, nakolik vytěžuje i vývojáře, expedici a účetní. A to vše za cenu toho, že cca 30x denně odpovíte na dotěrnou otázku "co právě děláš?" Navíc při dnešním rozmachu sociálních sítí lidi tu otázku milují :-)
bylo overeno, ze pokud je clovek vyrusen v radech desitek vterin, dokaze snadno navazat. Vyruseni nesmi presahnout cca 3 minuty. "Otravovac" je zajimavy, firma vsak musi zvazit jeho prinos a vyruseni vs. neruseny klid a pripadnou neefektivitu (rozhodne bez statistiky, ktera muze kde co zlepsit). Skoda, ze se "otravovac" nezpublikoval...