Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Instalace malého firemního serveru se SLES 10 od honza - YF zde bojuje s vetrnymi mlyny a je...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 10. 2007 18:05

    honza (neregistrovaný)
    YF zde bojuje s vetrnymi mlyny a je na case se postavit po jeho boku. Partim take mezi ty, kteri instaluji linuxove servry, ty prvni bezely jeste predtim, nez firma Suse vubec existovala. Vesmes se jedna o male firmy, 5 az 150 uzivatelu. Ani jeden z tech servru nema certifikaci a skutecne nevim, k cemu by mi byla.

    Ani jedna z tech firem ovsem nenasazuje Oracle a i kdyby to delala, tak nevim, co by mi bylo platne, firma chce ode me reseni a ne server. A jestli neni mozne neco dostat ze skladu, protoze nebezi Oracle nebo buhvi co jineho, je sefum totalne fuk. Ja to musim privest k provozu.

    V aplikacich se napr. pouziva rada perl-modulu, ktere nejsou soucasti standardni dodavky. Kdyz neco nejde, support se na tom otoci a je vymalovano. Je treba udelat zaznamy do xinetd, kdyz to clovek udela sam, tak uz je problem, protoze to uz je systemove a jestli se neco stane, tak opet nikdo za nic neruci. To neluvim o tom, ze potrebuji zamontovat napr. nepodporovanou fax-kartu kvuli vlastnimu fax-servru - opet mimo standard.

    Ne, pro pruzne nasazeni casto s vlasnimi komponentami u malych firem to nic neprinese. A budme uprimni, firmy jako Suse o neco takoveho ani nestoji. Je u toho prilis mnoho prace za malo muziky. Proto by mel nazev znit - SLES pro firmy, ktere se spokoji s tim, co suse napadlo, kdyz SLES davali dohromady a moc neprudi.

    Nyni k tem grafickym udelatkam. Predstava, ze GUI je jen takova pomucka nad temi konfiguracnimi soubory je casto opakovana pohadka malych deti. Vsechny tyto bych rad pozval k nam do firmy, delat tu grafickou nadstavbu pro nase konfiguracni soubory. Aby na vlastni kuzi mohli zazit, jak je to NEMOZNE, tyto dva zcela odlisne pristupy skloubit. Samozrejme, ze typ zaznamu klic=hodnota je mozno nejak v GUI zohlednit. Zkuste si to ale s komentari v tech konfiguracnich souborech. K jake hodnote ten komentar patri? K te pod nim? O kolik radek. Nene, jestlize pracuji s konfiguracnimi textovymi soubory a vyuzim vsech volnostich stupnu, ktere mi tento zpusob umoznuje, tak mohu jen cast vsech informaci bez pomoci umele inteligence zpracovat.
  • 14. 10. 2007 0:56

    set (neregistrovaný)
    Ohledne te certifikace: Vam se nikdy nestalo, ze jste poskladali pocitac na zaklade vlastni specifikace, nainstalovali OS a neco nefungovalo? Me se to u serveru v cenove kategorii kolem 200 kKc stalo mnohokrat. Napr. graficka karta zpusobovala zatuhnuti jednou za nekolik dni, RAID radice nefungovaly korektne, sitova karta zlobila, ... U certifikovaneho pocitace se predpoklada, ze tyhle mouchy uz nekdo vychytal. To je ohromna vyhoda, a proto nechapu, proc ji nechcete vyuzivat.

    Navic u nas davame prednost serverum, kde mame moznost vzdaleneho pristupu na urovni BIOSu. U "jednoduchych" systemu si vystacime s IPMI (http://en.wikipedia.org/wiki/Intelligent_Platform_Management_Interface), ale jinak davame prednost napr. iLO (http://en.wikipedia.org/wiki/Integrated_Lights-Out). No a kdyz kupujeme system u HP, tak kupujeme takovy, ktery ma certifikaci pro SLES nebo Red Hat.

    Ohledne te podpory: Tam prece nejde o to, ze vam Novell nebude pomahat s nestandardni konfiguraci. Tam jde o to, ze bezpecnostni patche budou k dispozici alespon 5 let. U ne-enterprise distribuci musite po (obvykle) 2-3 letech provest upgrade OS (nebo si patche generovat sam).