Autorství není přenositelné a nedá se ho vzdát, ale jakmile autor podepíše smlouvu s vydavatelem, tedy držitelem práv (copyrightu), tak už nikoho nezajímá. Stávají se i případy, kdy vydavatel podepíše smlouvu s autorem, aby jeho knihu nakonec vůbec nevydal, aby ochránil svou investici do jiného autora.
Autorství se nejde vzdát (zcizit) v tom smyslu, že je dílo na vždy připisováno skutečnému autorovi. Zbylá práva - tedy např. příjmy z prodeje, rozhodování o vydá(vá)ní apod. jsou přenositelná. Obvykle se prodávají exkluzivní práva, a pak už autor nemůže mluvit do ničeho, než toho, že je jeho jméno uvedeno.
Pro naše končiny lze použít termín dlouhodobé kolektivní předplatné, protože platíme výpalné vlastně úplně na všem. Nevím jak přesně to mají v USA, ale tam snad nejsou donuceni zákonem platit povinné autorské poplatky za každý list papíru, tiskárnu, ....
27. 8. 2021, 06:30 editováno autorem komentáře
To že v tom figuruje pripojeni k internetu je neco noveho? Jak se to definuje? Jsem za natem a proxy tudiz nejsem pripojen k internetu?
Domnival jsem se dle ceniku osy zla, ze pouze media resp. uloziste v danem zarizeni hraje roli. Tedy bavime se o kontextu nakupu v CR.
27. 8. 2021, 13:03 editováno autorem komentáře