faha
capslock
TEST vlozeni html souboru
Soubor je treba vkladat pres ikonu retezu,tlacitko vybrat na serveru, otevre se FILEmanager v dalsim okne a tam uploadujete soubor na server, nasledne kliknutim na nej ho vyberete a dat
vlozit.
faha (neregistrovaný)
Chtel bych jen podekovat autorovi, je to opravdu mimoradna knizka, uz v ni lezim asi 14 dni,
dobre pocteni ... dekujeme....
Takto knizka uz je cela precitana :) dobre sa to citalo, ale rad by som precital aj nieco ine ohladom jadra (z ineho pohladu) mozno aj novsie. Nema niekto dobry tip ? Moze byt aj v anglickej verzii
- Obsahuje jen veci siroce popsane uz jinymi autory a ty zahadnejsi uplne postrada.
- Z mnoha pasazi textu je zrejme, ze autor dany kod zrovna docetl aniz by ho zcela pochopil.
- Nektere popisovane veci jsou uz zastarale, ci uplne neplatne.
- K tomu jeste misty chybna nebo nesmyslna (pro me) sazba a clovek uz zacina nadavat.
Rozhodne to neni spatna kniha, navic ceskeho autora, ale doufal jsem ve vic.
Kniha nekdy popisuje jak se co dela ale nepise proc. S laskou vzpominam na Principy operacniho systemu Unix od Maurice J. Bach. Tam bylo nastineno jak, ale hlavne! proc se nektere veci delaji tak jak se delaji. Coz mi u teto knihy dost chybi. Nekdy je skladba dost chaoticka, takze se mi nekdy zda ze se skace s tematu na tema.
Nektere veci autor odbude jen strohym: to by bylo slozitejsi :(.
Uplne ta kniha spatna neni ale velmi rychle zastara. Veci v ni popisovane se vztahuji k jadru 2.6.21.
Zatim jsem ji nedocetl, jsem v prvni tretine, ale par veci mne prekvapilo:
- jak nekdo psal obsahuje hodne informaci o vecech, ktere uz jsou dobre
popsane v mnoha jinych knihach (nemohu se ubranit dojmu, ze clovek se zajmem
o kernel bude mit doma i neco jineho nez tuto knihu)
- zarazil mne autoruv popis SELinuxu -- v knize je uvedeno, ze je to
masinerie. Nic vic, nic min. Clovek tam nenajde co je to, proc je to, ...
jen nejaky subjektivni vykrik v kapitole "Opravneni procesu". (Nejde ani
tak o vlastni SELinux, jako o zpusob jak se s timto tematem autor
(ne)vyporadal.)
- cleneni je IMHO nelogicke. Pouzivat terminy jako proces, thread a vysvetlit
to az po 160 strankach je divne (srovnejte napriklad s R.Love Linux Kernel
Development).
Naopak pekne je na knize, ze obsahuje schematka, je ctiva apod.
BTW, je idiotske vycitat zastaravani knize ktera se o projektu kde se meni
tisice radek za den...
v tom pripade jsem tedy idiot, ale stojim si za tim. napsal jsem to s plnym vedomim toho, ze jde o knihu z doby 2.6.21. on taky ten jeden rok neni zadna dlouha doba. povime si az tu knihu doctete celou.
Autor ani nezna rozdil mezi kernelem a operacnim systemem, idiot, Linux je jen kernel a proto "Jadro systemu Linux" je ukazkova kardinalni demence a nepochopeni ani tech nejzakladnejsich pojmu.
i kdyz se s tim nekteri teoretici nikdy nesmiri, tak v praxi se slovo Linux pouziva jak pro samotne jadro tak cely OS. Vazba "Jadro systemu Linux" potom slouzi k upresneni vyznamu...
Název knihy je naprosto jasný a tedy správný. Knih s názvem "Linux" či "Systém Linux" v mnoha alternativách existuje spousta a všechny popisují víceméně kompletní systém. Takto lapidární název by byl pro zájemce velmi matoucí a dovedu si jasně představit, jak by se mnozí rozčilovali, že popisuje "jenom" kernel.
Ačkoliv obecně nejsem příznivcem cenzury, myslím, že příspěvky, jakým začíná tato větev, by redakce měla bez milosti mazat. Něco jiného je nesouhlasný názor a něco jiného urážky ostatních.
Já osobně necenzuruji diskusní příspěvky pod svými články a blogy, ani diskusi nezakazuji. I když bych měl často sto chutí to udělat, jsem obecně toho názoru, že uřvance, kteří nic skutečného nedokázali a umějí akorát zvracet v diskusích, nebudou rozumní lidé brát vážně a budou je prostě ignorovat.
ja tu zkratku GNU bytostne nesnasim, protoze je to nicnerikajici rekurzivni zkratka. v podstate jen obsahuje informaci né unix, chapu lidi ze je nebavi tuhle idiotskou zkratku k linuxu pripojovat
A ono nejake jmeno nejakou unformaci obsahuje? Jmena jsou casto jen bezvyznamove identifikatory. Co treba Linux obsahuje za informaci? Je to uplne stejne nicnerikajici.
naopak vsechny ostatni zkratky neco znamenaji, napriklad WIKI, What I know is..., OS = Operating System nebo Open Source, PC = Personal Computer, MS = Microsoft, HW = Hardware atd atd, ale zkratka "né unix" posleze nazev "Né Unix Linux" ta je extra stavnata... ten clovek co vymyslel zkratku GNU ten se musel snad tejden snazit aby vymyslel co nejdebilnejsi zkratku
Ano, všechny tyto zkratky nepochybně jasně objasňují "vo co de". Například "Maloměk" jasně vysvětluje, s čím máte tu čest. GNU je naprosto v pořádku, protože v této zkratce máme v první řadě "GNU", což není potřeba vysvětlovat jedním slovem, to se musí ZAŽÍT, no a pak tu máme informaci že "is not Unix", to aby si to někdo na první pohled nespletl, protože to jako Unix vypadá :D
Taky me to pobavilo. Pro autora:
Wiki pochazi z havajskeho "wiki wiki", coz znamena "velmi rychle".
Linux nepochazi z "Linux is not Unix", ale sloucenim "Linus" a "Unix". A vymyslel to nekdo jiny nez Linus "egoisticky bastard" Torvalds.
prosimte.. tak ty se nejdriv pobavis na mou chybou a sam splacas chyby ve svym prispevku. kde jsem napsal ze linux je zkratka pro linux is not unix? fakt... jak u blbejch na dvorecku
Přiznám otevřeně že já tu zkratku doslova miluji. Sice také používám jen "Linux", ale můj obdiv k produktům GNU, se kterými denodenně pracuji (a jak rád) mi nedovolí GNU ignorovat, natož nedejbože nesnášet. Nic lepšího na světě přece není (jablíčkáři prominou :D)
jasne no :) me se ta zkratka proste nelibi.. zaplatbuh ostatni subjekty nepojmenovali sve produkty podobne, pak bysme tu meli napriklad "Né Linux Windows" a "Né Windows MacOS" potom samozrejme nas "Né Unix Linux" pak by tu jeste mohl byt "Né MacOS OS/2" atd proste krasa :)
LAME Ain't an MP3 Encoder, PHP: Hypertext Preprocessor, PINE Is Nearly Elm, Wine Is Not an Emulator, Saab Automobile Aktiebolaget, Visa International Service Association...
Pravidla se meni, ale v dany okamzik plati jen jedna. Mozna jednou budeme spisovne psat vsude W misto V, kdyz to dnesni mladez tolik pouziva. Nicmene v tuto chvili jsou to hlupaci, kteri neumi cesky. Naznacuji tim, ze vas argument je nesmysl.
Kdo si to koupí? Zájemců je zjevně dost, v květnu a červnu byla kniha na prvním místě v žebříčku prodejů Computer Pressu, nyní je na druhém místě za Ubuntu.
Mate pravdu. Uplne mi z toho spadla celist. Gratuluji vam. Podle me to jenom ukazuje, ze Linux je vice nez pripraven pro desktop, a i spotrebitele jsou pripraveni, ale vyrobcum se nejak zatim moc nechce..
Možná by stálo zato připomenout ještě jednu starší knihu - vyšla i česky
Bach, M.J.: Principy operačního systému UNIX, 1. vydání. Softwarové Aplikace a Systémy, Praha 1993
Celá je o jádru systému, popisuje velmi podrobně jádro Systému V, což je dneska sice trochu out, ale
- když jsem jí četl a koukal přitom do kódu kernelu, překvapivě dobře to všechno sedělo. Zřejmě není důvod moc sahat do cachovacích algoritmů, správce paměti, atd. - když to funguje, proč to měnit. Autoři kernelu tohle zjevně vědí :-)
- pokud studujete informatiku, je to skvělá učebnice - skutečně dobrý popis toho, jak je naprogramovaný operační systém. V knize jsou popsané detailně jednotlivé algoritmy, k tomu vysekané kusy kódu z jádra a okomentované, jak to funguje.
Z vlastní zkušenosti doporučuji (sehnat někde v knihovně, koupit se to dneska už asi nedá... já mám svůj výtisk už deset let :-) ).
Mám z toho zvláštní pocit.. Kniha je podle mě spíš obsáhlý, souhrnný,
teoretický přehled pro ty, kdo tomu už rozumí, než nějaké praktické
vysvětlování pro neznalé.
Asi jsem blbej ale já to prostě nepobral. Nadšeně jsem si od knihy sliboval,
že mi pomůže líp pochopit a nakonfigurovat kernel, ale ve výsledku o moc
chytřejší nejsem.
Určitě však někomu (nejspíš programátorům a vývojářům) vyhovovat bude.