Hlavní navigace

Jak drahé je zdarma aneb předvídatelná iracionalita

Petr Krčmář 30. 12. 2009

Pokud si ještě pořád namlouváte že máte svá rozhodnutí plně pod kontrolou a vždy víte co děláte, pak jste pravděpodobně ještě nečetli knihu Dana Arielyho. Dokáže vám, že existuje řada faktorů, které rozhodují o vašem rozhodování, které obvykle není tak vědomé a racionální, jak jste si mysleli.

Dnes se opět po delší době podíváme mimo linuxový svět a budeme se zabývat knihou, která je z úplně jiného oboru. Přesto je možné najít nejméně jeden společný bod – slovo „zdarma“, které podle autora působí na lidi téměř magickou silou.

Dan Ariely je profesorem behaviorální ekonomie (průnik psychologie a ekonomie – pozn. autora) na MIT a mimo jiné se zabývá tím, jak lidé myslí, jak se rozhodují a jak jejich každodenní rozhodnutí ovlivňují různé faktory. V úvodu knihy odvážně slibuje, že čtenářům ukáže nejčastější chyby v lidském rozhodování a naučí je se jim vyhýbat: Mým cílem je, abyste po přečtení mé knihy dokázali úplně přehodnotit svůj život. Poznáte, co motivuje vás i vaše přátele, a budete se moci podle toho zařídit. Abych vám to usnadnil, posbíral jsem pro vás spoustu experimentů, příkladů a anekdot.

Kniha se tedy zabývá spíše psychologií a působením na zákazníky. Vše je dokumentováno zejména ohromným množstvím různých experimentů, které Ariely se svými kolegy prováděl především na studentech MIT. Výsledky jsou jednak zajímavé, ale především velmi poučné.

Vztah společenských a tržních norem jsme se rozhodli prozkoumat před několika lety. Pokusným osobám jsme ukázali obrazovku: na levé straně byl nakreslený kruh, na pravé čtverec. Účastníkům jsme dali jednoduchý úkol: přetáhnout kruh pomocí myši na čtverec. Řekli jsme jim, ať kruhů přetáhnou co nejvíc, a měřili jsme jejich „pracovní výkon“.

Celkem jsme měli tři skupiny účastníků. Lidé z první skupiny dostali svou odměnu – 5 dolarů, jakmile vstoupili do dveří. Druhá skupina dostala stejné zadání, ale jejich odměna byla mnohem nižší (50 centů). Konečně jsme tu měli třetí skupinu, které jsme úkol předložili jako přátelskou prosbu. Nenabídli jsme žádnou konkrétní odměnu, jen jsme je požádali o laskavost.

Jak to dopadlo? Ti, kteří dostali odměnu 5 dolarů, přemístili v průměru 159 kruhů. Účastníci s menší odměnou zvládli 101 kruhů. Jak se dalo očekávat, vyšší odměna dala lidem vyšší motivaci a dovedla je k vyšším výkonům (asi o 50 %). A co skupina bez peněžní odměny? Její členové zpracovali v průměru 168 kruhů. Jinými slovy společenský závazek je motivoval k lepšímu výkonu než vysoká finanční odměna!

Kniha se tímto způsobem zabývá celkem osmi velkými okruhy témat: relativitou hodnoty a ceny, nabídkou a poptávkou, magickým slovíčkem zdarma, společenskými normami (odtud výše uvedená ukázka), vzrušením, odkládáním úkolů, vysokou cenou vlastnictví a efektem velkých očekávání.

Jak drahé je zdarma

Ariely stále upozorňuje na to, že zdánlivě jednoduchá rozhodnutí, která bychom měli stavět na racionálním uvážení, ovlivňuje velké množství externích faktorů, které nás vlastně ovládají. Jedním z takových faktorů je například relativita a snaha zákazníka vždy porovnávat. Novou práci vždy srovnáváme s tou starou, letošní dovolenou s tou loňskou, svou manželku s manželkami jiných, dražší víno s levnějším. Kupující má naopak jen velmi špatnou představu o reálné ceně výrobku, pokud jej nikdy dříve neviděl.

Pokud ale uvidí výrobek poprvé, vytvoří si takzvanou „kotvu“, což je jakýsi záchytný bod a k něm pak vztahuje jakékoliv další nabídky. Zvláštní pozornost bychom měli věnovat prvotním rozhodnutím, která nás budou ovlivňovat ve všech dalších nákupech. Může se jednat o jídlo, oblečení – všechno, co vás napadne. Třeba se vám zdá, že jde o nevýznamná rozhodnutí bez dlouhodobých následků. Ale ve skutečnosti se jedná o kotvu, která nás bude ovlivňovat celé roky. Proto je první rozhodnutí klíčové a měli bychom mu věnovat maximální pozornost.

Velmi často je tak možno tohoto faktu (zne)využít a nabídnout zákazníkům „návnadu“ v podobě viditelně horší nabídky nebo méně kvalitního zboží. Jeden z poznatků například říká, že pro restauraci je výhodné mít v menu alespoň jedno pořádně drahé jídlo – i když si ho nikdo neobjedná. Lidé si obvykle nevyberou tu nejdražší položku, ale rádi sáhnou po druhé nejdražší. Když tedy majitel restaurace přidá na lístek nějaké drahé jídlo, povzbudí tím ve skutečnosti poptávku po druhém nejdražším pokrmu. A ten může být chytře sestaven tak, aby z něj restaurace měla nejvyšší možnou marži.

Velkou kapitolu věnuje kniha právě slovíčku zdarma a jeho zásadnímu vlivu na rozhodování. Přestože teorie ekonomie tvrdí, že rovnoměrné snížení cen nemá vliv na poptávku, v praxi je podle Arielyho velký rozdíl mezi cenou 1 cent a 0 centů. Slovíčko zdarma nás pak často omámí a my uděláme rozhodnutí, které jsme původně nechtěli a které pro nás racionálně vzato není nejlepší.

Kniha je skutečně psána velmi příjemným jazykem určeným pro širokou veřejnost. Vše je naprosto srozumitelné a popsané „nevědeckým jazykem“. Sám autor se v textu zmiňuje o tom, že musel vědomě měnit svůj odborný styl a připravovat text naprosto odlišným způsobem. Bohužel místy je kniha psána až příliš obecně, chybí podrobnosti u některých experimentů a část použitých metod je zmíněna jen „letem světem“. Podrobnosti o nich je ale možné najít na webu knihy PredictablyIrra­tional.com.

Pokud si tuto příjemně psanou knihu přečtete, pravděpodobně ve svém chování naleznete řadu podobností s popisovanými experimenty a také si uvědomíte některé praktiky, které na vás denně zkoušejí obchodníci a reklamní agenti. Příště už se možná tak snadno napálit nenecháte.

Kniha je velkým bořitelem zaběhlých mýtů a pravděpodobně vám ještě některé otázky z ní budou ještě dlouho ležet v hlavě a vy si při nich budete říkat „Sakra, no jasně!“ Jedná se o velmi netradiční pohled na svět, o kterém jste si až doteď mysleli, že jej velmi dobře znáte.

Informace o knize

Název: Jak drahé je zdarma

Podtitul: Iracionální faktory v ekonomice i v životě

Autor: Dan Ariely

Počet stran: 215 černobílých

Rok vydání: 2009 (angl. 2008)

Vazba: brožovaná

Vydavatel: Práh

Cena: 249 Kč

ISBN: 978–80–7252–239–2
Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Dokud se něco nepokazí, IT nikdo nevnímá

Dokud se něco nepokazí, IT nikdo nevnímá

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Zloděje nahrát můžete, ale zveřejnit ne

Zloděje nahrát můžete, ale zveřejnit ne

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Vitalia.cz: Galerie: Jak se v Tescu nakupuje se skenerem

Galerie: Jak se v Tescu nakupuje se skenerem

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

120na80.cz: Jak nosit dítě v zimě?

Jak nosit dítě v zimě?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: Živnostník a hypotéka? Špatný vtip

Živnostník a hypotéka? Špatný vtip

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Vitalia.cz: Britská farma má český, sloní i černý česnek

Britská farma má český, sloní i černý česnek

DigiZone.cz: Polda David Matásek oživený z kómatu

Polda David Matásek oživený z kómatu

120na80.cz: Líbejte se bezpečně: jak si užít a nechytit HIV

Líbejte se bezpečně: jak si užít a nechytit HIV

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada