ale stejně jsem nepochopil k čemu to může být dobré. Nějaký opravdu konkrétní příklad by nebyl? Zatím jsem z toho vyrozumněl že se zde využívá Javy jako jazyka ve kterém se rychle (levně) programuje.
Na javu je treba pohlizet nejen jako na programovaci jazyk, ale take jako na platformu.
Kdyz budes psat klasickou javovskou aplikaci (J2SE), tak tvuj kod prelozis do "bajt kodu" a bude managovan virtualni masinou (JVM). Pod tím si můžeš představit třeba nějakou desktop aplikaci. Třeba hru sudoku :)
Na druhé straně můžeš tvořit aplikaci (J2EE), která, pokud využívá aplikační server, tak píšeš komponenty, které jsou managovany aplikačním serverem. Tedy nabízí o mnoho více než je tomu u JVM. Sice to celé nakonec běží pod JVM, ale umožňuje to používat transakce, či další služby jako JMS (message service), atd. Nejčastější použití je pro aplikaci komunikující s databází. Různé webové systémy či systémy, které vzdáleně volají kód z AS (aplikačního serveru). Příkladem může být e-shop, intranetový sýstém, plánovací systém pro docházku, atd.
PS: Omlouvam se za diakritiku, obcas to tak nejak mixuju :)
Také se připojuji. Článek je sice dobře napsán, ale je spíše o tom jak JBoss nainstalovat a spustit. K čemu vlastně slouží článek moc neřeší. Tedy nejprve bych měl čtenáře přesvědčit, aby si JBoss naisntaloval a teprve potom mu ukázat jak. Takto to k ničemu není. Kdo ho používá, ho už určitě nainstaloval a kdo ne, tak proč by to dělal?!
No praave. To je potreba - vysvetlit k cemu se v praxi pouzivaji aplikacni servery protoze mnoho lidi tu zije v domeni, ze si na vsechno vystaci s vi, bashem a nanejvys apachem...
souhlasim - ono by to asi chtelo zacit uplne od zacatku - jenomze vysvetlit vyhody a nevyhody a cely JEE se stavebnima knihovnama a vseho co vlastne tvori jboss - to je podle me uplne mimo ramec tohodle webu - navic vsechno uz je davno rozebrany na webech k tomu urcenejch cimz se tedy vlastne dostavam k tomu co sem psal v minulym dile - ze udelat jeden prehlednej clanek s linkama odkud cerpat by bohate stacilo - kdo chce ten se tim bude zabyvat dal - proste "prepouzitelnost" :}} ale stejne dik za pokus
:-) To je docela rozumnej cas ne? Nastartovat nejaky AS pod minutu, to chce tak P3-P4 a minimum 512 MB. U default nastaveni je to dost obvykly cas, protoze se natahuje spousta "balastu" okolo.
56s je nadherny cas. Evidentne jsi s AS nikdy nedelal.
Mel jsem Jboss samostatne na noteboku (PIII 1.2 + 1GB) jako test prostredi,
a byl jsem na casech kolem minuty.
boze co je zas todle za prispevek - je velkej rozdil mezi webovym a aplikacnim serverem - pokud se bavime o aplikacnim serveru tak v kontextu celkovy architektury a pak opravdu doba startu / restartu nehraje nijak zasadni roli vzhledem k tomu ze pokud nam nebezi jeden nod tak ho automaticky zastupuje jiny zeano :) btw - mas opravdu velky konfigurak - sem na tebe hrdej! :))
No prave. Tohle jsou veci ktere dost lidem z linuxove komunity chybi. Nemaji si na ne kde sahnout.
Doma to nepouzijou a ve skole nic takoveho taky neni. Proto si pak hodne z nich mysli ze IT je jenom desktop, fileserver a web. A pritom nejaky sirsi obecne rozhled po advanced tecnologiich by pomohl linux a OSS rozsirit a do takovych sfer.
Ale kdyz to tu pak nekdo srovnana s apachem ...
Pripada mi to jako kdyby se nekdo vyjadroval o databazich v tom smyslu, ze jsou zbytecne protoze soubory jsou prece mnohem rychlejsi a bezpecnost dat prece zajisti pristupova prava...
Vy se mi snad zdáte. Hádejte která společnost vlastní jBoss? Áááno, je to RedHat. A to je jenom špička ledovce. Vy si přes tu vaši slavnou "platformu" nevidíte ani na špičku nosu. Také vy, pánové z těžké business sféry, zase žijou jen ve světě Visual Studia, C# a .NET, že. Je neuvěřitelné jak omezený máte rozhled a vůbec o tom nevíte.
Ještě by stálo za doplnění, že pro překlad ze zdrojových kódů je nutné mít dost místa na disku.
Hloupě jsem zdroje stahnul na svazek kde mám jen 500MB a to je málo. Spolkne to cca 600. :-)
Mam drobnejsi vyhrady k pouzitym terminum. JBoss AS je prikladem aplikacniho serveru. Samotny termin "aplikacni server" ma ale sirsi uziti, nez v jakem se pouziva v clanku.
Me osobne by se clanek cetl jednoduseji, kdyby byla misto terminu "aplikacni server" pouzita zkratka JBossAS nebo neco podobneho. Jinak pri cteni vet jako napr. "Aplikační server, stejně jako ostatní JBoss projekty, je open source." me okamzite napadne, ze to neni pravda, protoze existuje spousta aplikacnich serveru, ktere OSS nejsou.
Hovorit o AS ma vyznam napriklad v dokumentaci, kde je jasne, ze nic jineho nez JBossAS nemate na mysli. U clanku pro sirokou verejnost to ale za vhodne nepovazuji.