Hlavní navigace

Je libo Debian GNU/kFreeBSD?

30. 1. 2006
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Debian je většinou známý jako linuxová distribuce, bezpochyby velmi dobře udělaná a hojně používaná jak na serverech, tak na desktopech. Ale Debian není jen Linux, což dokazuje například jeho port na jádro FreeBSD.

K čemu to?

FreeBSD má řadu příznivců, ale Debian GNU/Linux nejspíš ještě víc. Leckdo tvrdí, že jádro FreeBSD je v mnoha ohledech lepší než jádro Linux. Proč tedy nespojit síly jádra FreeBSD a debianí distribuce (především nástojů dpkg, apt a debconf) a nevytvořit systém, který spojí klady obou svých rodičů? Jak se to vývojářům podařilo, máme možnost vyzkoušet.

Jak to funguje?

Je známo, že vývojáři okolo systému FreeBSD portovali celou řadu programů známých z Linuxu na svůj systém. V tomto případě se jedná o úpravu daných programů pro prostředí FreeBSD. Vývojáři Debian GNU/kFreeBSD šli opačným způsobem – základem systému je port knihovny GNU C a uživatelského prostředí GNU na jádro FreeBSD. Tím se z Debian GNU/kFreeBSD stává systém od klasického FreeBSD v řadě ohledů odlišný, stejně tak, jako se liší od Debian GNU/Linuxu.

Zkoušíme live-cd

Nejjednodušší způsob, jak vyzkoušet, že systém je skutečně použitelný, je stáhnout si obraz live CD, které nese název Ging. Live-cd je obsahuje plně funkční systém s KDE a řadou dalších klasických aplikací, které znáte z Linuxu a FreeBSD.

Ging

Součástí je i kompletní KOffice, Gimp či IM klient Gaim. Samozřejmostí je podpora sítě a její automatická konfigurace přes DHCP při startu. Na druhou stranu není Ging napěchovaný aplikacemi jako například Knoppix (vždyt jeho iso obraz má také jen kolem 300 MB). Jako další mínus lze brát absenci české lokalizace, ale bez toho se mnozí z nás jistě obejdou. Můžeme říci, že se Ging leckterým linuxovým live-cd vyrovná. Lze ho zařadit do stále se prodlužující řady Live-CD distribucí, v případě Gingu zaměřených na běžné kancelářské užití. Ging na povrchu sice může vypadat tuctově, ale uvnitř je skrytý démon FreeBSD s Debianem na hřbetě.

Instalujeme si vlastní systém

Samozřejmě je možné Debian GNU/KFreeBSD nainstalovat také na harddisk, at už fyzický nebo virtuální. Budete k tomu potřebovat obraz instalačního CD, které obsahuje základní systém. Zbytek je potřeba doinstalovat z ftp serverů, jak jsme na Debianu ostatně zvyklí.

Na oficiálních stránkách systému je k dispozici instalační příručka v angličtině, kde je popsána většina důležitých věcí, týkajících se istalace. Já zde zmíním jen ty části instalace, na které je třeba dát pozor.

Stažený obraz vypálíme na CD nebo nabootujeme v nějakém virtual machine emulátoru. Rozjede se klasický FreeBSD instalátor, systém zatím vlastní instalátor nemá.

Inst

V menu zvolíte instalaci typu Standard. Budete požádáni o výběr oddílu, kam systém nainstalovat. Dále budete požádáni o volbu způsobu bootování. Pokud již na PC máte nainstalován nějaký operační systém, vřele doporučuji zvolit „None” a bootování rozchodit později konfigurací stávajícího boot manageru. Například v Grubu se bootovéní GNU/kFreeBSD konfiguruje stejně jako bootování Windows – Grub předá kontrolu FreeBSD bootloaderu. Po nastavení bootování je třeba rozdělit FreeBSD oddíl. Toto je na BSD klasika – oddíl se dělí na další pododdíly. Pokud nevíte, jak na to, nechte instalátor rozdělit oddíl za vás (volba A).

Jako instalační medium v další nabídce zvolte CD/DVD. Dále budete požádáni o volbu součástí instalace. Tady musíte zvolit typ Minimal, jinak později kopírování skončí s hromadou hlášek o chybějících součástech distribuce.

Nyní se nainstalují základní součásti systému. Po dokončení budete vyzváni k stisknutí ALT+F3 pro instalaci debianích součástí. V této fázi se systém již chová jako klasický Debian a nainstaluje základní balíčky. Když je i debianí část systému nainstalována, jste vráceni do FreeBSD instalátoru, odkud je dobré rychle zmizet, protože konfigurační dialogy, kterými vás zaplaví, nemají na právě nainstalovaný systém většinou vliv. Systém je potřeba nakonfigurovat po způsobu Debianu, nesmíme zapomínat, že FreeBSD je pouze jádro, zatímco instalátor očekává celý FreeBSD systém.

ICTS23

Po rebootu a přídné konfiruraci boot manageru se vám spustí nový systém, který toho ovšem zatím moc neobsahuje. Vše lze dodat přes staré známé nástroje (například dselect).

Závěrem

Pokud zkusíte systém chvíli používat a upravit ho k obrazu svému, zjistíte, že na něm je ještě dost co dolaďovat. Co se týče software v distribuci, je ho portována celá řada, ale mnoho také zatím chybí. Osobně například postrádám balíček s Firefoxem. Při práci se systémem občas nevíte, jestli k němu přistupovat jako k FreeBSD nebo jako k Linuxu. Jak by také ne, když de facto oba spojuje. Určitě stojí za to Debian GNU/kFreeBSD alespoň zkusit, zvláště pokud jste na Debian zvyklí a nechcete se ho vzdát ani na FreeBSD. Naopak lidé zvyklí na FreeBSD budou systémem nejspíš zklamáni.

Zkusili byste kombinaci Debianu a BSD?