KDE Plasma 6.0 snižuje zatížení CPU, vydáno PulseAudio 17.0

14. 1. 2024
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

AMD Ryzen Autor: Brian Wong, podle licence: CC BY-SA 2.0
AMD Ryzen
Nejen Intel Xe, ale i PowerVR a nové Radeony míří do Linuxu 6.8, ovladač AMD P-State pro preferovaná CPU jádra to zkouší potřinácté, XWayland dostal podporu rootfull zobrazení přes celou obrazovku.

Nejen Intel Xe, ale i PowerVR a další Radeony míří do jádra Linux 6.8

Už koncem loňského roku jsme se dozvěděli, že GPU ovladač Intel nové generace, známý jako Xe, který pro novější generace (i)GPU Intel výhledově nahradí dosluhující ovladač i915, bude k dispozici v Linuxu 6.8. Na poli kdysi masivněji využívaných GPU jader PowerVR přibude v Linuxu 6.8 ovladač s podporou několika vybraných typů. AMD zase již tradičně připravuje podporu nových Radeonů v rámci ovladače AMDGPU, tentokrát včetně počátečního kódu pro správu barev.

Doplňme, že ovladač Xe je zatím sále ještě ve vývoji, ostatně nedávné testy jeho experimentální verze nedopadly zrovna optimisticky. Nepočítá se s nezbytností jeho nasazení brzy, aktuální i nejbližší plánované generace procesorů Intel (v desktopech Raptor Lake + Arrow Lake, v notbeoocích Meteor Lake) běží se stávajícím ovladačem i915 a ovladač Xe, pokud vše půjde hladce bude výchozím až pro další generaci Lunar Lake někdy za více než rok ode dneška (vzorek nyní ukazovala na CES 2024 Michelle Holthaus, viceprezidentka Intelu).

To však nebrání uživatelům v testování ovladače Xe s čímkoli generačně současným, tedy zhruba od Tiger Lake výše. Podpora pro běh s Xe je už v Iris Gallium3D i ANV/Vulkan, jen nejde o věc, kterou by bylo možné byť jen doporučit k běžnému užívání.

Výše zmíněný ovladač pro vybraná řešení PowerVR je připraven primárně pro GPU AXE-1–16M na desce TI SK-AM62 a funguje s Vuklan ovladačem PowerVR, stejně jako OpenGL Zink. Z dalších novinek DRM větve budoucího jádra Linux 6.8 vzpomeňme ukončení podpory několika opravdu starých GPU a také ovladač pro GPU v Raspberry Pi 5. Hodně novinek pak chystá AMD v rámci AMDGPU, to možná vydá na delší samostatný text v budoucích týdnech.

Vydána nová verze PulseAudio 17.0

Zatímco se většina linuxových distribucí pozvolna přesouvá k PipeWire s jím implementovanou zpětnou kompatibilitou s PulseAudio, vychází další nová verze právě balíku PulseAudio. Zhruba tři čtvrtě roku po PulseAudio 16 přináší sedmnáctka několik novinek, v čele s podporou indikace stavu akumulátorů u připojených Bluetooth zařízení a kodeku Bluetooth FastStream

Vývojáři dále aktualizovali nastavení typu ALSA UCM (Use Case Manager), závislosti u webrtc-audio-processing  a přidali specifikace pro načítání profilových sad na bázi XDG. Více v oznámení na GitLabu projektu.

Ovladač AMD P-State pro preferovaná CPU jádra to zkouší potřinácté

AMD se ani na 12. pokus nepodařilo dokončit ovladač pro výběr preferovaných CPU jader v rámci P-State, aby stihli vydání Linuxu 6.8. Nyní je v běhu již třináctá verze podpory P-State Preferred Core u CPU AMD, která završuje měsíce snah o začlenění této novinky komunikující parametry jednotlivých, zejména těch lepších CPU jader do systému skrze ACPI Collaborative Processor Performance Control (CPPC).

Třináctá generace kódu je malou aktualizací (například v cpufreq/amd-pstate přibyla callback funkce update_limits()) a nutnou údržbou předchozí, Stále jde o kód, jehož cílem je oproti dosavadní statické preferenci CPU jader daného procesoru za běhu zohledňovat u využívání jader také dynamicky se měnící parametry jako zatížení, kondice platformy (s ohledem na teploty a stáří) atd. Více v oznámení sady patchů na LKML.

XWayland dostal podporu rootfull zobrazení přes celou obrazovku

Nová předvolba -output umožní při běhu na XWaylandu X11 aplikacím používat celoobrazovkové rootovské zobrazení, jako kdyby běžely nativně na X.Org Serveru. Jde o výsledek práce lidí z Red Hatu, který už před časem oznámil, že v RHEL 10 prostě X.Org nebude a vše ne-Waylandovské tak bude muset běžet XWaylandu. 

Nové přepínátko umožní definovat, na který z monitorů má celoobrazovkové zobrazení být provedeno. Systém by měl umět i více takových nezávislých zobrazení na více obrazovkách současně. A pokud zvolený výstup neexistuje, Wayland kompozitor sám rozhodne, na který monitor výstup zobrazí. Vše se týká ryze rootfull zobrazení, aplikace používající rootless zobrazení se novinka nijak nedotkne. Podrobnosti v merge requestu na GitLabu projektu.

bitcoin školení listopad 24

KDE dále ladí Plasmu 6.0, opravuje vyšší zatížení CPU

I v uplynulém týdnu pracovali vývojáři KDE na šestkové Plasmě, která už je ve stádiu RC. Nově lze jednoduše nastavit pozadí plochy pro všechny obrazovky současně, uživatelsky nastavit rychlost pohybu kurzoru myší (jako u touchpadu), Discover Notifier se už neobjevuje, když nemá co říci, sladěna je výška tlačítek a textů v tématu Breeze, lze nastavit, aby Plasma vypnula obrazovku ve stejnou chvíli, kdy ji uzamkne.

Opravena je i řada chyb, například Ark zachovává rozšířené atributy souborů při jejich úpravě, rozbalování adresářové struktury v Dolphinu už nezlobí, zase funguje GlobalProtect SAML u OpenConnect VPN, na Waylandu funguje souběh noční barvy a ICC profilu. Pro Qt6 byl portován colord-kde (díky tomu funguje správa barev i na X11) a vyřešeno je vyšší zatěžování CPU na pozadí při pohybu myši. Více v přehledu Nate Grahama.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.