To je takový černý humor řekl bych.
A) Afrika je v hajzlu, ne protože by si bez naší pomoci nedokázali poradit, ale protože si nedokáží poradit s naší pomocí. Dříve to bylo tak, že rodina měla XY dětí, X přežilo, Y umřelo, protože jejich schopnost je uživit nebyla dostatečná. Ale pořád si pěstovali jídlo, teď je v Africe mouka z EU levnější, než od farmáře naproti, protože v EU jeden traktor za týden udělá tolik práce, co v Africe celé město s motykama za 1/2 roku. Ale naše řešení je vozit jim jídlo, abych jich bylo víc a víc a občas jim ukázat, jak se s motyčkou můžou rejpat v hlíně.
B) Pak je blbost to, že jsme si přesunuli výrobu do Číny, protože ty zkurvený hajzly, co všelijaký krámy prodávají, nemůžou kupovat jen programátoři a grafici, ale práci potřebuje i ten debil Franta co dělá rukama potřebuje mít práci a prodávat všichni v Globusu taky nemůžou. Zaměstnat je potřeba i idioty, protože není nikdo nebezpečnější než hladovej idiot s puškou.
Tedy výrobu žádný rozumný stát zrušit nemůže a nesmí.
C) Outsorcing je super píčusácká věc, protože nejen že přestaneme vyrábět trička a elektroniku, ale přestaneme dělat i vědeckou práci. Jasně že programátor v Pákistánu stojí 1/10 toho, co Čech. Ale kde chcete brát kurva prachy, když nebudete nic vyrábět?
Tohle všechno spěje do pořádný prdele.
Jak to půjde do hajzlu v Německu, kde se toho už moc nevyrábí, jako že se toho hrozně moc Outsourcuje do Číny od výroby až po vývoj, bude to hodně ošklivé. Nakonec dopadneme jako ty Afričani, Číňani nás budou učit jak vyrobit tranzistor za 50,- Kč kus a budou je sem tlačit za 1,- Kč kus.
Taky budeme v hajzlu.
Nazyvat zmysluplne povolania "debilmi", to by som nerobil.
Zamestnania kedysi("debili"): mlynar, pekar, kovac, murar, krajcir, hrnciar, tkac, priadka, garbiar, obuvnik, pastier, stolar, furman ...
Zamestnania dnes: programator, analytik, administrator, andragog, odbornik na zahranicne vztahy, politolog, religionista, medialny analytik, d.j., filmovy historik ....
Povolania "debilov" mali aspon blizsie k skutocnemu svetu. Tie dnesne su uplne odtrhnute od sveta a casto zbytocne.
Rek bych ze brzo s timhle trendem nekonecneho outsourcingu tu pribydou povolani jako sberac korinku, lovec zab, sberatel sneku, lovec hadu...
Ne fakt, beze srandy, v Thajsku (Isaan) se sneky a snad i ty zaby a hadi jedi jak to chapu z ekonomickeho duvodu. Tipoval bych ze to je asi lepsi nez zhebnout.
Zaby a hady jsem nezkousel, ale sneky se celkem daly. Zalezi na tom, jestli se pred uvarenim nechaji v kyblu s cistou vodou vykadit dostatecne dlouho nebo prilis kratce.
Pokud dost dlouho, chutna to jak chrupavky. Pokud prilis kratce, chutna to jak nahorkle chrupavky s piskem.
Jeste je k tomu takovy skill ze se vycucne vicko ze sneka pusou. I to jsem zvladl, nicmene nasledkem me nedostatecne zkusesti s touto procedurou mi vzdycky ty jakesi nechutne blitky spojene s tim vickem vybouchly a nahodily cely vnitrek pusy, nacez nasledovalo zvednuti se kufru. Nicmene i pres pravidelne zvedani se kufru pri kazdem snedenem sneku jsem se snazil prislusnou rodinu presvedcovat o tom ze sneci jsou celkem v pohode a chutnaji mi a ze je uvarili dobre.
No - rek bych - jde o zvyk. Pomalu abysme si uz zvykali, az Cine dojde, ze vlastne neni uz potreba, aby nam to zbozi dal posilali.
Ono uz pribylo povolani vybirace popelnic a nejen u nas. Uz treba i ve Spanelsku davaji supermarkety na kontajnery s odpadky zamky, protoze jim tam lidi chodili vybirat vyhozene prosle jidlo.
Ad sneci: mel byste zkusit na Sardinii sneky, kterym rikaji monacchiele nebo jak se to pise. Mali zeleni sneci, ktere je potreba vyhrabat v lete, kdyz spi. Hodi se kratce na horkou panvicky se soli a sezerou se. Nejsou spatni. Pak se muzete dorazit cervavym syrem, pokud se vam ho podari sehnat. :-)
Covece, muzu ti rict, ze zaby a hady z ekonomickych duvodu urcite neji (aspon v tom Thajsku ne). Ja tam oboje vyzkousel a neni to spatny, jen ten had byl takovej hrozne gumovej, tak to bylo trochu narocnejsi na zvejkani, a cenove to bylo urcite drazsi nez naky kure nebo prase.
Tady ve Svycarsku zkrachovala velka firma na vyrobu barevnych kovu (Swissmetal), koupili to Cinani a ted je to v cinskem vlastnictvi a jede to dal, chodi tam puvodni svycarsti zamestnanci.
Rek bych, ze se to uz zacina sypat.
S nazorem ze zadny rozumny stat nesmi zrusit vyrobu pomerne souhlasim - za co by nam pak ten zbytek sveta platil? Ze tu razitkujeme papiry a zvedame telefony?
Za nase technologie toho asi moc nedostaneme. Od dob polarografu a tryskoveho stavu uz jsme snad nic nevymysleli. A vzhledem k tomu, ze soudruzi zastavaji nazor, ze veda ma byt pouze prodlouzenou rukou konstrukcnich oddeleni prumyslu a vzdelani obecne pouze pripravou na vykon nejakeho povolani, napriklad pokladni v supermarketu nebo delnika na vyrobni lince, tak se to asi hned tak nezmeni.
Čína má vnější dluh asi 43 % HDP (tedy o kousek víc než ČR) a navíc má ještě obří vnitřní dluh, obrovské ekonomické rozdíly mezi regiony, vysokou inflaci a korupci a její ekonomika je navíc hodně závislá na stavebnictví, které je závislé na současném rychlém růstu. Mimochodem proto taky Číňani tolik investují v zahraničí, snaží se dostat svoje prachy co nejdál od dosahu vlády.
Mitte Februar 2006 gab Swissmetal die Akquisition der nach der Insolvenz im Jahr 2003 von einer Investorengruppe übernommenen Busch-Jaeger Metallwerk GmbH bekannt.
http://www.metalweb.info/companies/3809.html
Kde presne je ta cina?
To je právě otázka, proč bys ji měl provádět, když to není výhodné. Třeba znalost pěstování a sklízení kokosových ořechů je nám v této zemi k ničemu. Až bude výhodné ořechy pěstovat tady, tak s tím někdo začne.
U základních potravin ta závislost problém být může, i když ne přímo z ekonomického hlediska.
Jo,jo. Outourcujete, ziskate kratkodobou vyhodu, protoze muzete snizit ceny. Tim donutite outsourcovat i ostatni, aby take mohli snizit ceny. Jenze pak zjistite, ze si vase vyrobky nikdo nekoupi, protoze ze svych zamestnancu jste vy a i ostatni nadelali nezamestnane, kteri dostanou od statu zivotni minimum a jeste pak musi delat verejne prospesne prace, aby meli aspon na jidlo. Predstava, ze ti lide zacnou delat neco jineho, aby si vydelali jeste vice a mohli si koupit vase vyrobky je dost naivni. Delat neco jineho kde? Poldovka kdysi umla vyrobit vse, od spendliku, pres kycelni protezy az po lokomotivu. Vetsina jejich byvalych zamestnancu je dnes stale jeste asi nezamestnana. Tak ti lide si od vas koupi starou belu. Jsou radi, kdyz jeste nejsou na ulici. A jako vedlejsi efekt si muzete koupit v krame treba aususove cinske vrtaky, kterymi nejde provrtat ani objimka od lopaty, tak jsou mekke.
Za komára měl povinnost pracovat každý.
Otázka je, jestli to "nějak tak" vlastně není správně.
Můžete říct, že to bylo dost nesvobodné, ale já hned řeknu, že systém, který lidi učí žít na dávkách (pro ty s jednou barvou velkorysých, pro ty s jinou bídné), není taky dobrý.
Krutou pravdou je, že ne všichni mohou pracovat hlavou.
A další krutou pravdou je, že ne všichni co mohou pracovat hlavou mohou vynalézat, bádat a zkoumat. Ve skutečnosti je to tak, že lidstvo má svůj potenciál rozprostřený tak, že cca 1/8 se nehodí k ničemu, 1/2 pracuje přímo, 1/4 je "nějak" řídí/kontroluje/podporuje a 1/8 vynalézá.
Outsorcování znamená odlévání peněz pryč.
Když dáte 1000,- Kč řezníkovi, on dá 500,- Kč pekaři a 500,- Kč zedníkovi, zedník si koupí u Vás počítač a dá Vám 250,- Kč, které utratíte u řezníka.
Když dáte 1000,- Kč Vietnamci, pošle 250,- Kč do Vietnamu a 750,- utratí v Makru. Pokud by si Vietnamec koupil babetu a poslal jí to Vietnamu, místo toho, aby tam poslal peníze, byla by to ideální situace. Nicméně tenhle systém může fungovat i když tam pošle peníze, ale aby mohl fungovat dlouhodobě, musí stát vyvážet dostatek něčeho, za co nám ostatní zaplatí.
Vietnamec vyveze Euro, které vymění za koruny s někým, kdo chce....???
Možná Vás překvapí, že nikdo moc naše zboží nechce (ostatně už nic moc nevyrábíme) a náš systém ještě funguje jen protože vyvážíme energie ve formě uhlí, elektřiny a další suroviny a fungujeme jako montážní linka pro cizí firmy.
Čína oproti tomu funguje jinak, dovoz do Číny je silně regulován !!!
Škodovka by se v Číně vůbec neprodávala, kdyby tam nebyla fabrika na Škodovky. Číňani řekli, že kdo chce do Číny dovážet, musí tam i vyrábět, aby jejich lidi měli práci. ČR určitě není tak zajímavá, aby mohla říct to samé, ale EU už by říct mohla "Kdo chce do EU dovážet, musí v EU vyrábět.".
Jenže to by se nelíbilo Americe a taky zabývat se zakřivením banánů je větší sranda.
Doposud jsem sse to bál říkat, aby se mi lidi nesmáli, že jsem paranoidní, ale to cpaní práce, technologií, peněz a všeho možného do Číny mi připomíná Válku s mloky. Víte, co myslím - jak na začátku lidi vybavili a vyzbrojili mloky, kteří nic neměli a ti jim to vrátili ve zničující expanzi.
Ne, je to dobré i z dlouhodobého hlediska. Outsourcuji to, co se mi nevyplatí dělat sám. Že se mi to v budoucnu nevyplatí ještě více jen podtrhne nutnost outsourcovat. A pokud tu činnost potřebujete, pak jste závislým od počátku. Pokud tedy nehovoříme o firmě jednoho člověka. Pro větší firmy není jiný než finanční rozdíl v tom, kdo tu činnost provádí - zda zaměstnanec nebo najatá firma. Důležité je jen kdo má know how. Pokud ho nemá firma, pak je opět jedno, zda práci dělá zaměstnanec nebo najatá firma. Jen pokud firma to know how má, jen tehdy má smysl se nad outsourcingem zamylet ve smyslu - nepřijdou o své know how? A pokud ano, tak jaký to má ekonomický dopad? Dost často zjistíte, že firma ani know how nemá (mají ho zaměstnanci typu technologa, procesního inženýra, správce IS apod.), nebo je to know how velmi laciné.
Ale je tu ještě filozofický rozměr - outsourcování i zaměstnávání je vlastně dávání peněz jiným. A tady je možnost se zamyslet nad tím, komu chci dát vydělat. Přednostně svým zákazníkům, pak svým spoluobčanům (spoluplátcům daní) a pak možná nějakým těm chudým a potřebným. Ale tohle je až druhořadé kriterium.
Outsourcing je špatný téměř vždy a současná mantra outsourcingu se pěstuje jen a pouze proto, že pan manager prodá divizi, pak si nakoupí její služby jako outsourcing, ze zisku z prodeje si vyplatí odměny, pak z firmy odejde a co bude pak ho nezajímá. Firma pak za 10 let za tuto činnost zaplatí násobky toho co dřív, protože se platí zcela zbytečné záležitosti v outsourcované firmě jako nový management, nové kanceláře, nové sekretářky, nová Audi atd. atd.
Outsourcing se vyplatí jenom tehdy, pokud nejsem schopen využít celou kapacitu nějakého stroje nebo zaměstnance, například pro firmu o deseti lidech se nevyplatí živit si správce sítě. Pakliže ale se firma zvětší a vytíží správce sítě na full-time, pak už se outsourcing správce sítě nevyplatí.
Je vidět, že problému vůbec nerozumíš.
Účetnictví je program, který si firmy kupují, to že si někdo koupí nějakou věc není Outsourcing.
Účetní je služba, kterou si opravdu většina malých firem nechá dělat od nějaké účetní (jde tedy o Outsourcing), která dělá dvacet takových malých firem no a je to v pořádku. Stejně tak je v pořádku, pokud si nechá spravovat IT od nějakého správce než dostatečně vyrostou. Tu práci pořád zadává lidem v naší zemi, neposílá peníze pryč a nerozšiřuje řady nezaměstnaných v naší republice. Ale vypadáš jako trouba, co nechápe rozdíl mezi Outsourcováním účetnictví paní Blažkové účetní a nákupem programu, takže tohle píšu zbytečně. Ach jo.
Účetnictví je služba a k tomu účetní používá software, který někdo musí napsat. Buď si firma může platit vlastní lidi, kteří to budou psát a udržovat, nebo si to koupí hotové od někoho, kdo to udělal za ně. Koupi sw se sice outsourcing neříká, ale podle mě není zásadní rozdíl v tom, jestli si koupím službu nebo nějaký polotovar, v obou případech jde o věci, které si mohu vyrobit/zařídit sám nebo to nechám na někom jiném.
No vidíš, už se blížíš k pochopení.
Malé firmě se vyplatí účetnictví outsourcovat, velké firmě se vyplatí mít účetnictví vlastní.
Malé a střední firmě se vyplatí koupit účetní sw a outsourcovat jenom drobné úpravy, ale nadnárodním kolosům se vyplatí napsat si své vlastní účetnictví a s použitím svých vlastních programátorů. Také se to tak děje, například banky najímají mraky svých vlastních programátorů.
Kolik těch firem používajících vlastní účetnictví znáš? Dovolil bych si tvrdit, že vlastní účetnictví si nepíše nikdo, protože to je celkem specifická činnost, kterou je lepší nechat na někom, kdo tomu rozumí a budou z toho padat výsledky odpovídající aktuálně platným zákonům. A pokud už někdo celou tu byrokracii zvládne, tak se mu vyplatí to provozovat na plný úvazek a nabízet jako službu či sw ostatním než to mít jenom jako službu pro jednu firmu. Další věc jsou komplexní IS, které si firmy můžou samy upravovat, ale tam jde spíš o ty návazné komponenty než modul na účetnictví. Třeba skladovou evidenci si každý může napsat jak mu vyhovuje.
Jestli je firma národní nebo nadnárodní v tomhle nehraje moc roli, protože každá země má jiné zákony, takže se to stejně musí řešit s ohledem na konkrétní umístění. V jedné mezinárodní dělám a třeba výplatní pásky chodí ze systému provozovaného externí firmou z ČR.
Banky mají hromadu programátorů, ale ti zase pracují na věcech souvisejících s produkty banky, určitě tam nebudou psát účetnictví. A dost často si právě banky na ty svoje věci najímají externí firmy, to jsou jedny z nejlepších penězovodů, na které člověk může narazit. Třeba jsem dělal v jedné firmě, která pracovala na věcech pro jinou firmu z Anglie a ta dělala vývoj systému pro britskou banku. Takže banka si nechala outsourcovat vývoj systému od firmy, která si to nechala outsourcovat tady a ještě na tom vydělali...
Vlastní účetnictví si píše asi 20 % největších firem a zrovna v případě bank je to skoro 100 %. Takové firmy mají někdy běžný software na mzdy zaměstnanců, auta, budovy, ale na účtování své činnosti často mají svůj vlastní software.
Vše proto, že v případě specifických oborů činnosti se nedá koupit hotový produkt.
V posledním odstavci jste sám nastínil nevýhody outsorcingu, zkuste si představit kolik by zákazník z Anglie ušetřil kdyby úplně obešel tu firmu z Anglie a koupil Vaši firmičku, pár jetých notebooků a papundeklových stolů by bylo za pakatel, patenty stejně žádné nemáte, vyhodil Vašeho pana generálního na dlažbu i se sekretářkou, jeho firemní Audi prodal.
Chytré nadnárodní banky to dělají tak že založí v Česku rovnou pobočku, najmou do ní sto programátorů a ti pak dělají software pro celou firmu po celé Evropě.
Penězovody o kterých píšete existují, ale opět jsou k tíži outsorcingu.
Aby bylo jasno nejsem proti outsorcingu z principu, ale rozhodně se nevyplatí tak moc jak se povídá.
Ona to nebyla zas tak malá firma a dělala i jiné věci. Prostě firmy outsourcují činnost u X firem a každá zase dělá pro Y firem. S tím koupením to není tak jednoduché, banka třeba platí fixní částku za podporu (aby někdo hned řešil problém, který se může objevit) a variabilní částky za dovývoje konkrétních věcí, když je potřeba. Může to ale vyjít levněji, než trvale platit 10-20 lidí, kteří většinou nebudou mít co dělat a s menším množstvím lidí zase nezvládnou udělat dovývoj za rozumný čas.
Takže je to případ od případu, ale komu se nevyplatí něco ousourcovat, tak si to taky dokáže spočítat a začne to řešit sám. U bank je to složitější v tom, že mají velké příjmy, takže tam nikdo moc neřeší, jestli za něco zaplatí o milión navíc, zaplatí to klienti na nesmyslných poplatcích atd.
Omyl - Banky si vyvíjejí i své účto.
A hlavně ty velké - nadnárodní.
Jak budete konsolidovat výsledovky v případě, že každý stát má svoje zákony vlastní a také odlišné od ostatních?
To že jste pracoval ve firmě co dělal pro Banku je pěkné - vídá se to. Důvodem je nejčastěji to - že IT managor bere jen to sviští.
Rizika? To co tu již zaznělo - ztráta znalostí jak analytických tak i znalostí systémových. Plus doluhé časy implementace. A z toho všeho vyplývající různé sankce až do odebrání Bankovní Licence.
Až tohle budete řešit jako zaměstnanec oné Banky - jistě mi dáte za pravdu.
Bohuzel lenine existuji velke banky se kterymi to jde takto do kopru. I core inhouse ucto se momentalne outsourcuje a najima se hromada konzultantu z jiste neslavne zname tripismenkove firmy. Nezalezi na tom ze na tom neusetrime. Ale dulezite je ukazat ze tim smerem smerujeme. Kdyz je krize tak je nutne usetrit at to stoji co to stoji.
Leta vyvijene fungujici postupy ktere jsou jeste v Cobolu se ted migruji na tripismenkovou kravu z velkeho zeleza na pecka kdesi v Indii. Internisti co pamatuji pocatky banky snad jeste s klotovymi rukavy jsou odejiti.
Vysledkem jsou sankce od narodnich bank pri nesplneni limitu (bylo to i medializovanoú. Mezi bankou a firmou ktere se outsourcuje jsou smesne sankce ktere nepokryji sankce od narodnich bank danych statu.
Jsou veci s kterymi clovek nepohne a jsou veci ktere cloveka proste s.r.ou jako tyto. Obcas si clovek pripada jestli management neni na LSD...
Tyto pojmy ale spolu uzce souvisi. Zvlast ve svete IT kde nemas problem prohnat informace pres pul sveta a zase zpatky. Formalne muze byt stroj u jine firmy doma, nicmene ve skutecnosti je zpracovani treba nekde v USA. Ty hranice jsou tady dost nejasne.
Vy buzinesaci byste chteli na vsechno klaut, ale pritom porad rozlisujete outsourcing a offshoring...
Navic si troufam rici ( a dovolit si to mohu protoze o kravatovem oboru vim krom titulu z ekonomky prakticky prd:), ze momentalne probiha era backshoringu na politickou objednavku. Nektere vlady si holt vytahli motor z vyfuku...
Tak to není. Celé je to o tom, že se nevyplatí platit lidi kteří fakticky dlouhodobě pracují jenom a pouze pro tebe přes nějaké prostředníky a třetí firmy.
Většina firem nevyrábí svůj vlastní účetní software, proto tam neexistuje diskuze outsourcing vs. vlastní.
Avšak vlastní technici na opravu aut se od určité velikosti vozového parku vyplatí zaručeně. Tedy když máš jedno auto, vyplatí se technika outsourcovat, když jich máš sto, vyplatí se tvůj vlastní technik.
Pozor, je třeba rozlišovat outsourcing a offshoring, to je PODSTATNÝ rozdíl!!! U outsourcingu zůstává výroba v zemi, takže zůstávají i pracovní místa (neroste nezaměstnanost), příjmy obyvatel a zpět DPH. Offshoring se provádí pro snížení daňové zátěže a dalších výrobních nákladů výrobce, ale tím přicházíme o pracovní místa pro Česko.
Takže sice si potom v obchodě koupíte levné výrobky, ale jednou sami nebudete mít práci, kterou jste sebrali svým spoluobčanům (teď nemám na mysli Římany, ti práci nepotřebují) tím, že jste si levný výrobek koupili. Ještě k tomu z Číny polovina zboží jsou sračky, které se vám za chvilku rozpadnou, ale český řepák má supr pocit, jak ušetřil, aniž by si uvědomoval, že si pod sebou podřezává větev.
Rád bych si často koupil kvalitní (3x dražší) výrobek z Evropy nebo odjinud než z Číny, protože vím, že se mi to vyplatí, ale už jich moc není. Sami rezignujeme na kvalitu souvisící s naší kulturní evropskou tradicí dělat věci na úrovni a vyměňujeme ji za asijskou omrdávačskou mentalitu typu „to stačí“. Degenerujeme.
Kdyby transistor stál korunu, tak by si elektroniku mohl dovolit maximálně tak stát, třeba procesor by stál řádově sto miliard :-).
Levná výroba v Číně a jinde v Asii má jednoduchý důvod - kašle se na lidská práva, takže tam lidi a děti dělají v podmínkách, za kterých by tady ten podnik úřady zavřeli.
V dobách kdy tranzistory stály pár kaček (a to měla koruna nějakou hodnotu, ne jako dneska) ty počítače stály miliony. Ono těch tranzistorů totiž nebylo potřeba zdaleka tolik jako dneska, když se vynechala spousta postradatelných věcí...
Zrovna v Číně to co píšeš už moc neplatí, ve velkých továrnách se jede podle západních norem, pracovní doba je 8 hodin s hodinovou pauzou na oběd, a odvoz do práce a z práce mají dělníci zdarma!
Ale krutě tam kašlou na ekologii, to se jim že pár let dost vymstí.
Jedna věc je, co prezentují a druhá jak to vypadá ve skutečnosti. Podmínky budou taky různé v různých podnicích, ale žádné zázraky bych neočekával.
Dřív těch tranzistorů nebylo potřeba tolik, ale doba, kdy se vyráběly samostatně, je už dlouho pryč. Dřív byla vysoká cena hlavně kvůli malému odbytu. Továrna na CPU vyjde na několik miliard dolarů, kdyby se prodalo tisíc PC ročně, tak budou taky stát milióny i dneska. Když se prodá pár set miliónů, tak jde cena dolů.
Součástka tranzistor a počet tranzistorů v CPU jsou rozdílné věci.
Součástka tranzistor:
http://www.gme.cz/bipolarni-tranzistory-npn/2n2222a-p215-036/
Proč myslíš, že součástky v GMku stojí cca 40 až 80,- Kč/Kus a věc složená z těch součástek (obsahuje jich třeba 100) stojí 100,- Kč.
Obul jste se do tří poměrně kritických oblastí a domnívám se, že správným směrem. Souvisí spolu až moc. Nemám s globální ekonomií nic společného, ale mnoho spikleneckých teorií (NWO a tak) má právě výše popsané za cíl. Ekonomicky podmanit nejen slabé národy, ale i ty silné. Například tím, že budete autsórcovat pomalu i vědu a duševní práci, schopnosti lidí. Získáte prostředí neplodného vakua s ekonomickou nálepokjou "vyspělého státu". Jak popisujete německo. Háček, který se však médiích vůbec nepopisuje, je ten, že je to cílená a strategická činnost. Pokud možno "ovečky" (třeba v našich zemích) zmasírovat do absolutně ovladatelné třídy a hotovo. Vezměte si jeden z posledních příkladů: fotovoltaika. Když už tunel udělali, tak najednou někoho napadlo" no jo ty vole, ale co když lidi už nebudou stavět elektrárny kvůli zisku, ale kvůli výrobě elektřiny pro se be a podělí se ve vesnici se sousedy? Bez naší kontroly?"(já už takhle svítím, hihi). Takže výsledek - soukr. FV elektr. NEVAZMNÓŽNO Tavářyšč.
No nic, praskne mi žilka, tak raději jdu na cígo.
Jsem původně myslel, že je to legrace :
Toulavý autobus pražské zoologické zahrady bude vozit děti z vesnic v přírodní rezervaci Dja na školní výlety do záchranných stanic pro gorily, aby se je odnaučily mít rády jen k obědu.
Toulavý autobus je podle ředitele pražské zoologické zahrady vyvrcholením snah vypěstovat u dětí z pralesních oblastí střední Afriky a zejména Kamerunu vztah ke gorilám a přírodě i její ochraně. Tamní rodiny jsou totiž často na lovu goril finančně závislé.
čekám, kdy recipročně přijede nějaký muslimský toulavý autobus do Evropy vysvětlovat, že nemáme jíst vepřové a o měsíc později zase nějaký Indický hinduistický autobus, že nemáme jíst hovězí ....
Co misto do Ciny outsourcovat domu? Jako se delala Ronja?
Ted resim prodej podomacku vyrobenych sklenenych reproduktoru k pocitaci v mistnim obchodu. A taky dalsi "predmety bezne spotreby" vyrabene z odpadnich sklenench lahvi jako napriklad leskly zlaty valcovy kvetinac nebo tezke sklenene kelimky na tuzky. Premyslim i o vyrobkach elektrolyticky vypalovanych z oceloveho plechu.
Ronja je uz passe a slozita na vyrobu. CO si myslite o tomhle? A ma nekdo zajem se take ucastnit?
Model by byl asi stejny jako s Ronjou, publikace vyrobni technologie pod GPL
Vyrábět cokoliv má smysl, ale jak se to trochu rozjede, chytne se toho Čína a naši soudruzi z EU jim ještě budou tleskat, až sem toho budou rvát kamiony.
Tak se to děje se vším, jak se tu rozjede výroba něčeho dobrého, chytne se toho Čína a začne to sem "srát pod tlakem". Dokonce už i děti je levnější nerodit, ale jejich výrobu Outsorcovat do Číny, protože pro stát je levnější dát občanství 20-ti letému Vietnamci než 20 let léčit dítě, nechat ho studovat, pane bože zajistit pro něj školku a tak.
Ať žije KSEU - KomunistickáStranaEuropskéUnie.
Jo, jenze kdyz moji "Ronju" (tedy jejiho nastupce - nejake produkty) budou razit cinani ve velkem, budu jim vdecny, ze je muj produkt uspesny. A doufam ze se mi slozi prispevky na dalsi vyvoj nebo zlepseni!
Ta idea s outsourcovanim vyroby lidi do Asie me nenapadla, prijde mi zajimava a trefna!
On asi ne, ale stát o tom přemýšlí protože:
- tím, že žena nebude doma, nebude jí muset stát hradit mateřskou
- tím, že žena bude v práci, bude odvádět nevolnické daně
- stát se nemusí moc starat o zajištění služeb pro děti
- ušetří se na lékařství, protože děti jsou nejvíc nemocné jako malé, děti potřebují víc zubaře, ortodontistu (rovnátka), vyndavání slepých střev....
- ušetří se za věci jako bezpečnost, dětská hřiště...
Otrok, který se nesoustředí na výchovu dětí, se může o to víc soustředit na výrobu peněz pro papaláše a ve volném čase koukat na bednu.
Ostatně toto je Pan-Evropský plán pro "lepší Evropu".
No, pro pracháče bude jistě lepší.
Jo, ale Ronju by slo prodavat jako stavebnici nebo i hotovy vyrobek. I ta stavebnice, kde by clovek dostal krabici se vsemi castmi a osazenou deskou by porizeni Ronji usnadnila. Na tehlech vecech je nejhorsi sehnat vsechny kramy, ktere jsou potreba. Hlavne u veci, kde je potreba pristup ke strojum nebo aspon davka zrucnosti, aby soucastky nevypadaly, jakoby je uzvykala krava. Spousta lidi nema ani stojan na vrtacku.