Hlavní navigace

Konec přehrávání CD v počítačích?

Nový systém ochrany CD má drasticky omezit přehratelnost CD na počítačích. Děje se tak pod záminkou ochrany proti kopírování. Váš počítač s CD či DVD mechanikou nebude tato CD schopný korektně přehrát, a při koupi CD tak vlastně získáte šmejd.

Hudební vydavatelství se pochopitelně snaží ochránit produkty, které jim přinášejí peníze, tedy hudbu, a to zejména na CD. Krokem k tomu má být i nový systém ochrany CD, který neumožní přehrát CD v počítači v plné kvalitě či délce a obsahu bez Windows Media Playeru (WMP). Dosáhnout toho hodlají úpravou dat na CD, kde budou originální kvalitní data „upravená“ tak, aby je CD či DVD mechanika v počítači buď nedokázala přehrát vůbec, nebo alespoň se znatelnou ztrátou kvality. Na disku mají být dále data ve formátu pro WMP. Ten ovšem vyžaduje licenci (na dané CD), přičemž tato se obvykle ověřuje na serverech Microsoftu (tedy bez připojení to nepůjde?).

Ano, to znamená, že kromě uživatelů OS od Microsoftu si do budoucna na počítači nikdo hudbu v originální kvalitě a délce již nemá poslechnout. Tedy ještě jinak, kdo má Linux, OS2, UNIXy a další, má být z kola venku. Nesmrdí tady něco?

Jsou lidé, kteří si myslí, že to v pořádku není, a hodlají proti tomu něco podniknout. Konkrétně britská Campaign for Digital Rights hodlá 6. října rozdávat před prodejnami CD (ve Velké Británii) letáky informující kupující o tomto nepřijatelném opatření. Toto do Čech nejspíše nezasáhne, alespoň o tom zatím nevím, ale události v našich krajích stejně nemívají na hudební koncerny velký vliv. Každopádně doufejme, že plány na omezení hudby jen pro lidi bez počítače nebo pro zákazníky Microsoftu nevyjdou a koncerny budou nuceny je přehodnotit.

„Ochranu CD“ zavádí minimálně pět nadnárodních společností (Vivendi Universal, Sony, EMI a Warner Music), přičemž známé jsou alespoň čtyři formáty „úprav“ CD disků. Jen v Británii se jedná minimálně o 1 000 000 nosičů. Takto upravená CD mají být dříve nebo později i v ČR. Technickou stránku věci dobře pokrývá článek na NewScientist.

Pokud byste sami chtěli rozšířit rozdávání letáků, zde najdete originály (A5 v rozličných datových formátech) v angličtině. Předtím však pozorně pročtěte příslušné stránky a ozvěte se organizátorovi akce. Další informace lze najít například na Netem.cz.

Svou roli ve věci by mohly sehrát obavy hudebních fandů, neb ti mají vesměs strach, že hudba bude znít „zkresleně“. V Kalifornii však již prodali přes 100 000 nosičů prvního upraveného titulu. Rada pro ty, kdo takové CD již koupili, zní: nechat si vrátit peníze, neboť CD ve vašem přehrávači (počítači) nehraje, a to je u CD dosti podstatná chyba. A my ostatní se můžeme modlit.

Našli jste v článku chybu?
15. 4. 2002 10:06
Krejzi (neregistrovaný)

Tak jsem si přečetl tohle fórum a konstatoval jsem že jsem naštvanej ještě v°ce než když jsem si koupil v suprači CD Kabátů,ale jelikož špatně koukám tak jsem si nevšimnul malého přeškrtnutého obdeln°čku a v tom ještě menš°m p°smem napsáno "nelze přehrát na CD",takže jsem si za svoje vydělané a zdaněné pen°ze koupil šmejd protože věž nevlastn°m (dote' nebyla potřeba)a ani vlastnit nehodlám.Připadá mi to jako za totáče kdy nám mocn° určovali jak máme ž°t a co si můžeme dovolit.Jenom by mě zaj°mal…

12. 10. 2001 9:31
Martin Hruby (neregistrovaný)

Mam pocit, ze jsem jediny, kdo si precetl ten original na newscientist. Podle me to funguje tak, ze se do nahravky pridaji mezery (lupance) a pokazi se opravne kody. Audio prehravac to vyresi tak, ze bude chybejici data interpolovat. Pri prehravani na PC to dopadne uplne stejne, "pouze" pri grabovani se vam to na disk ulozi s temi lupanci. Zaver: prehravat na PC to pujde a grabovat urcite brzo taky, jen co se grabovaci programy tu interpolaci nauci.