Hlavní navigace

Konfigurujeme z povzdálí

Lukáš Zapletal 4. 8. 2000

Že konfigurace Linuxu není žádná procházka růžovou zahradou, ví dnes asi každé malé dítě. Začínající uživatel obvykle tápe v adresáři /etc a hledá, kterýpak by to asi mohl být soubor. V lepším případě si přečte dokumentaci, avšak i tak jsou konfigurace některých služeb systému poměrně pracné a v některých případech poněkud zamotané (sendmail...). Proto vznikl projekt WEBMIN, který umožňuje pohodlně konfigurovat (nejen) Linux za pomocí webového prohlížeče. Nevěříte?

Projekt Webmin je vlastně sadou CGI skriptů (Perl). Vše co k vzdálené konfiguraci potřebujete je docela obyčejný prohlížeč, který nemusí umět žádné vymoženosti typu DHTML – pokud umí HTML 3.2 a zvládne interpretovat nějaký ten applet, máte vystaráno.

Jako první bude všechny jistě zajímat, co všechno že ten Webmin podporuje. Systémů je opravdu až neuvěřitelně mnoho, namátkou vybírám: Sun Solaris, Caldera OpenLinux, Redhat Linux, Slackware Linux, Debian Linux, SuSE Linux, Corel Linux, TurboLinux, Cobalt Linux, Mandrake Linux, FreeBSD, OpenBSD, BSDI, HP/UX, SGI či AIX od IBM. A co umí? Pomocí Webminu můžete konfigurovat téměř všechno. Počínaje správou uživatelů a konče databázovým SQL serverem. Celý Webmin je napsán modulárně – pokud tedy Webmin neuspokojí vaše požadavky, můžete se poohlédnout po modulu (přípona WBM), který by kýženou vlastnost nabídnul.

Po jednoduché instalaci (k dispozici jsou tarballs, rpms či solaris packages) se spustí maličký http server čekající na portu 10000. Stačí se ihned připojit. Po instalaci webmin nastaví administrátorský účet stejný, jako má root, ale to můžete dodatečně změnit. Pro ty, kteří na svém počítači nesnesou jiný webový server než Apache tu mám radostnou zprávu – webmin se dá snadno nakonfigurovat tak, aby fungoval i na Apači s mod_perlem. Stačí si přečíst vyvedenou kontextovou nápovědu, která nabízí i fulltextové prohledávání.

Základním nastavením je nastavení Webminu samotného. Můžete nastavit proxy server (pokud budete chtít používat tzv. auto-update), barvy, operační systém (pokud ho Webmin nerozpozná korektně), jazyk (čeština v základní výbavě ve verzi 0.78 nebyla, ale z www.penguin.cz ji lze stáhnout), uživatele Webminu, přístup z IP rozsahu atd. Nejdůležitější vlastností je, že v tomto nastavení můžete instalovat přídavné moduly. Jako zajímavou funkci jsem shledal prohledání lokální sítě a následný výpis seznamu ostatních nalezených strojů s Webminem.

V základní nabídce System může administrátor haltnout/rebootnout systém, nastavit diskové kvóty, NFS, prohledat manuálové stránky, efektně vypsat seznam procesů a manipulovat s nimi, konfigurovat crona, start systému, log démona či uživatelské účty. Zajímavou funkcí je instalace RPM balíčků (v systémech s rpm databází).

V nabídce Servers najdeme konfiguraci serverů/démonů a conf souborů, které se jich týkají (/etc/services). V prvotní instalaci nalezneme např.: Apache, BIND4, BIND8, DHCP, WuFTP, Majordomo, MySQL, PPP, Samba, Sendmail a Squid. Na všechny ostatní jistě existují moduly, pokud ne, oznamte to a někdo se toho jistě rád ujme.

Pod „ouškem“ Hardware se skrývá konfigurace LILO, Linux RAID, fdisk (ano, můžete přerozdělit a naformátovat disk, aniž byste opustili svoji židli a museli do servrovny :) a konfigurace tiskáren. V poslední sekcí Others naleznete několik pomůcek – je jím povedený File Manager ve stylu Exploreru (applet) a Custom Commands, kde si můžete nadefinovat vlastní makra, které stiskem jednoho tlačítka Webmin provede. Já jsem si do této sekce doinstaloval SSH a Telnet moduly, což je vynikající, pokud se potřebujete ve Webminovi k mašině rychle připojit a něco provést.

Odkazy:

Našli jste v článku chybu?

8. 8. 2000 22:41

Radek (neregistrovaný)

No napriklad ja v praci mam inet nakonfigurovanej tak, ze ven neproleze nic jinyho nez http a ftp smerem ke mne (download). Je to pres proxy, takze SSH ani nic jinyho zcela urcite nehrozi. Kazdopadne hlavni duvod je, ze je to vsechno pohromade. Stahnu jedno rpm a muzu pohodlne konfigurovat vsechno od samby az po mysql.

8. 8. 2000 21:52

Joe (neregistrovaný)

kdyz jsem za firewallem,
tak proste soupnu ssh jeste jednou treba na port 80 a je po srande.
Nicmene to neznamena, ze WebAdmin nezkusim.Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Podnikatel.cz: Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte