Netuším jak se vám dostal FF jako defaultní prohlížeč, vychází to praděpodobně z nastavení pro KDE (pokud používáte GNOME, může se od defaultu lišit) - řešení: kliknout pravým, vlastnosti, karta Obecné, typ souboru -> kliknout na ikonku klíče -> změnit nastavení.
Ještě připomínka k procházení archivů jako adresářů - funguje pouze pro první úroven, pokud máte archiv v archivu, otevření vnořeného selže.
Seriál článků o souborových manažerech ? Proč ne.
Ale nesouhlasím s některými věcmi.
Že je uživatelé na Windows nepoužívají ? Vždyť Total Commander je klasika, to má spousta lidí. S tou příkazovou řádkou na Win, to je ale pravda.
@Z nepochopitelných důvodů je jako výchozí prohlížeč obrázků nastavený (alespoň v mém případě) Firefox. Právě integrovaný rychlý prohlížeč obrázků nebo funkce na náhledy zde chybí poměrně citelně. Nevýhodou může být také závislost na grafických knihovnách KDE.
Myslím si, že je to tím, že ho provozujete na Gnome. V KDE4 (různá distra) je vždy jako výchozí prohlížeč nastaven Gwenview.
Krusader taky následuje linuxovou filozofii tím, že je to z části frontend - např. k archivátorům.
A co treba toto?
http://unxutils.sourceforge.net/
pouzival jsem dlouhou dobu nez jsem v praci presel kompletne na windows + vzdalena plocha na stroje QA, kdyz jsou potreba wokna.
Myslím si, že v dnešní době, kdy jsou k mání dobré manažery zdarma jako internetové prohlížeče, je prodej souborového manažeru hyenismus. Myslím si, že ho kupují hlavně nejistí lidé - BFU, co viděli tu propagandu M$, že každý nezaplacený SW je krádež. Navíc Windows/Total Commander je v podstatě již překonaný. Jede (dojíždí) na vlně předělávání programů s DOSovskou filozofií na GUI Windows.
Hyenismus? proč? Každý má právo požadovat odměnu za svou práci, a to i v případě, že existuje výsledek dané práce v jiné formě, nebo dokonce zdarma. Když jsem používal Windows (95, 98, Millenium a XP) všechny jsem si je poctivě koupil - Přesto, že jsem dávno používal Linux. Komerční hry si taky kupuji, přestože mám možnost si je z wares fór stáhnout zdarma (a nebo hrát jen freeware či opensource hry).
A to vůbec nepodléhám Mrkwosoftím žvástům a lžím. Je to jednak o mé slušnosti : Pokud daný soft chci, a autor (distributor) za něj požaduje poplatek, je mojí povinností jej zaplatit. Zas na druhé straně je tu výběr (ano v případě os silně omezený díky OEM, ale pořád tu je). Je mnoho lidí, kteří - stejně jako já - věří myšlence open source. A od nich tu je mnoho velmi i těch méně dobrých produktů, ale ani ty nemusejí být nutně zadarmo.
Je svaté právo autora ( autorů / distributora) jakou formu šíření svého produktu zvolí - klidně i komerční když věří, že mu to přinese zisk. Je to jeho právo. Moje svaté právo je to přijmout nebo odmítnout a hledat jiný produkt (nebo se rozhodnout si jej sám vytvořit). Nic s tím nenadělají ani žgryndy MS propagandy ani Laelovo lobování....
Samozřejmě, že je uživatelé Windows používají, a prakticky všichni, ale ne kvůli Total Commanderu, ale kvůli tomu, že používají Explorer. Stejně jako uživatelé GNOME používají Nautilus, uživatelé KDE Dolphin... Nevím, kde vzal autor článku představu, že pouze speciální (dvoupanelové) nástroje jsou správci souborů. To je pletení si pojmů.
(Mimochodem, vždycky, když čtu amatérský, spatlanou czengličtinou psaný článek o „souborových manažerech“ nebo v lepším případě i „souborových správcích“, mám z toho osypky. To je jako učebnici historie říkat „historická učebnice“.)
To ano. Já ovšem nabyl takový dojem, že seriál článků bude o těch typicky dvoupanelových (i když to nikde není výslovně napsáno), t.j. zejména Krusader, Gnome Commander, Tux Commander, Double Commander atd.
Já jsem uživatel KDE4, ale Dolphin moc nepoužívám. Vím, že se dá provozovat také dvoupanelově, ale hlavně mi v něm chybí ty klasické zkratky (F8 - mazání atd.). Také se dají prolézat archivy, zatímco Dolphin hned spustí Ark.
Zkrátka když nainstaluji distro, tak hned nějaký z těchto manažerů musím mít.
Průzkůmník (Explorer) je název jednoho konkrétního programu od firmy Microsoft. Obecně je Průzkůmník správce souborů (Windows Explorer is a file manager application...), stejně jako Nautilus, Dolphin nebo Thunar. To, jestli se v nich soubory kopírují a přesouvají pro někoho (včetně mě) o trochu obtížněji než ve dvoupanelových správcích souborů, nic nemění na tom, že to jsou správci souborů.
> Že je uživatelé na Windows nepoužívají ? Vždyť Total Commander je klasika, to má spousta lidí. S tou příkazovou řádkou na Win, to je ale pravda.
No, možná se tím mysleli obecně všichni uživatelé a ne jen ti, kteří PC alespoň trochu rozumí; v mém nejbližším okolí jsem jediný, kdo TC používá; jeden brácha říká, že je zbytečně složitý, jiný úplně odmítá si s ním něco zkoušet...
Spíš je to tak, že TC je nejrozšířenější a nejlepší (tohle samozřejmě, prosím, berte s rezervou, uznávám, že je to značně subjektivní názor) souborový manažer pro Windows.
Nevím, ale mám takový dojem , že na Windows byl odjakživa velice oblíbený Total Commander a dodneška je hojně využívaný. Znám jen pár uživatelů Windows co jej nějak nevyužívají.
Co se týče Krusadera - je to aplikace, která byla vytvořena pod KDE a pro KDE, z čehož plyne mimo jiné to, mimetypy nebere z nastavení systému, ale z KDE (a to je sakra rozdíl, protože Linux nemá jednotné nastavení asociací souborů - což mě osobně silně leze na nervy). také z toho plyne fakt, že uživatel který nepoužívá KDE, ale chce Krusader využívat, si natahá slušnou část KDE do systému díky závislostem.
Co se týče funkcí, podporuje Krusader jen dva pohledy panelů : stručný a seznam. Kdo chce v panelech zobrazit stromovou strukturu adresářů, nebo ikonifikovaný pohled má smůlu. Mě osobně chybí lišta pro externí programy. nejsem si jistý jak je tomu teď, ale dříve si nepamatoval heslo k síťovému spojení (ftp) pokud jste neměly nainstalovaný KẂallet.
Práce s archívy je dneska u filemanagerů standart a je to jedna z věcí, kterou bych u takového programu očekával. Stejně tak integrovaný (popř. přednastavený) prohlížeč textů a obrázků.
Zas na druhou stranu (abych jen nekafral... :-D)oceňuji u něj především rychlost zobrazování obsahu rozsáhlých adresářů (typicky /usr/bin /usr/share), možnost definování uživatelských akcí, správa připojení disků (tohle by se dalo rozšířit o možnost připojovat i obrazy disků, mě se zdá, že to Krusader zatím neumí) a zobrazování obsazení diskových jednotek, zprávce fronty, nebo vyhledávání pomocí databáze locate, nasatvení bodu pro zpětný skok, možnost volby znakových sad (dřív to byla velká výhoda, při práci se soubory z os Windows). Taby moc nevyužívám, ale záložky ano. Líbí se mi též možnost přenastavit některé externí nástroje, které Krusader využívá ke své činnosti, ještě by to chtělo k tomu doplnit možnost zadávat parametry, protože ne všechny ekvivalenty může volat stejným způsobem...
Ja myslim, ze stromovou strukturu zobrazit jde. Ted nesedim u sveho pc a ani strom nepouzivam, ale mam ten pocit.... na spodni casti kazdeho panelu se kliknutim na iknoku trojuhelniku "rozbali" do panelu s okno, ve kt. lze mit nahled nebo strom nebo si zapsat masku filtru.
Btw, netusi nekdo, jestli je mozne nepouzivat pro informace o prenosu souboru (ne pres frontu) knotify4 (KDE 4.4.5). V nejake starsi verzi jsem to videl v nastaveni, ale ted to dohledat nemuzu. A knotify nebo neco jineho se zrovna nejak po.... a neukazuje nic :(
V pohode.
Pro mne zásadní rozdíl je především v tom, že stromová struktura na prvním obrázku je zobrazena kompletně v celém panelu , bez dalších zbytečných informací. Takže máte hned přehled o mnohem větším rozsahu adresářů, než v případě Krusaderu, kde je zobrazený jen velmi omezený výsek z celého stromu ( proto jsem volil taky rozsáhlejší strukturu adresářů. nevím jestli jsem se trefil, ale chtěl jsem aby to bylo vidět). Další věcí je to, že u Krusaderu hlubší vnoření zobrazíte dost špatně (o tom jsem letmo psal už vlastně výše), protože, jakmile se jednotlivé větve stromu začnou příliš přibližovat k informacím o souborech, tak popisky se změní na tři tečky a budete-li pokračovat dále, tak (alespoň v mém případě) Krusader spadne celý. Ano možná se to dá alespoň trochu zlepšit roztáhnutím panelu do strany, ale to jednak neřeší problém s tím, že máte velmi omezený přehled směrem nahoru/dolů a navíc, nemám to rád, protože to zas ovlivní panel na druhé straně, který se v důsledku toho zmenší....
Je to o tom, že si myslím, že pro efektivní práci se stromem adresářů potřebujete hlavně prostor, protože i tak je orientace v tak silně vnořené adresářové struktuře docela náročná, natož v takovém "plivátku", jaké nabízí krusader - to je akorád tak dobré na zkažení očí
Jen mimochodem, já to jako flame neberu, pro mě je to velice užitečná diskuze, protože ten WM Commander je moje dílko. ( No ... nerad to přiznávám, ale do kvalit Krusadera mu zbývá ještě hodně velký kus cesty), takže jednak mohu názorně ilustrovat jak by to - podle mě - mělo vypadat, a jednak z té diskuze i těžím. Jen tak pro zajímavost, uvědomil jsem si díky tomu, že mu chybí jedna velmi důležitá funkce, která měla být dávno hotová a to synchronizace panelů (měl ji už slavný NC :-(, fakt nevím jak jsem na to mohl zapomenout ). naštěstí nic složitýho, takže už je to hotové :)
Počkej, ale to s těmi třemi tečkami je kvůli tomu, že se ti zobrazují i informace o souboru, a ve WM manageru nikoliv.
A není nic jednoduššího, než plivátko roztáhnout nahoru. Co mě spíš štve, že při ovládání klavesnicí nemám možnost se přepnout na druhý popup panel, takže musím přes dvě klávesy - tabem na druhý panel, a alt dolů na popup panel. A náhledy obrázků u Krusaderu jsou oproti jiným správcům taky nic moc (jenom jeden označený soubor).
"Počkej, ale to s těmi třemi tečkami je kvůli tomu, že se ti zobrazují i informace o souboru, a ve WM manageru nikoliv."
Přesně tak. WM Commander se snažím stavět tak, aby panely spolu spolupracovaly (proto se tak liskám, za tu zapomenutou funkci synchronizace panelů, mám s ní velké plány hlavně do budoucna). Navíc jsem si z Krusadera "vypůjčil" bod zpětného skoku. Takže teď není nic jednoduššího, než si jedním kliknutím nastavit adresář pro zpětný skok, druhým zapnout synchronizaci panelů. V jednom strom a v druhém seznam - procházím strom a informace o souborech vidím v druhém panelu, protože se automaticky přemísťuje do složek, které aktivuji ve stromu. Jakmile jsem s tím hotov, mohu vypnout synchronizaci a zpětným skokem se vrátit do původních adresářů. teď mi tam ty informace o souborech ve stromu u Krusadera přijdou ještě zbytečnější, než před tím :-D
Mimochodem u Krusadera jsem to zmiňoval už minule - ono nejde o to že tam zobrazuje ty informace o souboru a WMC nikoli. WMC, automaticky strom posunuje do strany (scrollluje) tak, aby vždy byly viditelné ikony aktuálních souborů a název. Není-li to možné, automaticky zobrazí posuvník, takže si je mohu podle libosti posunout jak potřebuji - takže žádné nic neříkající tři tečky :)
"A není nic jednoduššího, než plivátko roztáhnout nahoru." No jo, to mě taky napadlo, ale jak? U mě to nejde :-(
Náhledy u Krusaderu jsou opravdu děs, ale to je tím, že nenabízí na to odpovídající schéma v panelu. Seznam a podrobnosti mají příliš omezený prostor, takže větší obrázky jsou tak zmenšeny, že na nich není prakticky nic k vidění. trochu to spravuje možnost zvětšení. Zas na druhou stranu, zatím zrovna Krusader používám při práci s ikonovými tématy. Ale tady narážím na problém, že panel v režimu stručného pohledu a s náhledy z nějakého mě neznámého důvodu se zblázní a nejde ovládat jinak než z klávesnice :-(
Už se dá v gnome commanderu mazat do koše? Naposled co jsem ho zkoušel tak to nešlo a měli to v plánu implementovat až v nějaké další verzi. Chtěl jsem to zkusit naprogramovat ale v těch zdrojákách se nedá vyznat (nedokumentované C, obří funkce atd.). Jinak si myslím že celkově jde vývoj gnome commanderu neuvěřitelně pomalu. Stále není portovaný do GTK 3, poslední major verze je z roku 2009. Řekl bych že to může být důsledek toho jak vypadají ty zdrojáky.
krusader má ještě pár masařek aby jej bylo možné nazvat plnohodnotným ve srovnání např. s totalcommanderem.
Nicméně z toho opensource smetí je asi opravdu to nejlepší (koneckonců který jiný nabízí procházení smb složek, ftp, ...)
příklad much/masařek:
otřesná práce s archívy, snad nikdy nic většího nerozbalí bez problémů. Běžně se stává, že v polovině ohlásí, že data nelze zapsat na disk protože není místo a podobné nesmysly.
Spravovat s ním třeba fotky z dovolené - tak PC rozšlapu
občas odmítne nastartovat, když byl v předchozím spuštění nastaven jeden z panelů na nějakou síťovou složku. pomůže pouze ruční start z konzole: krusader --left / --right /
Naprosto nejhorší schíza
někdy něco "zapomene" překreslit - smažete 1000 fotek z adresáře a jedna tam jakoby zůstane - už jsem se s tím naučil žít chce to o úroveň výš/níž a pak se to překreslí
režim označování označování jak pro debily
označíte 3 soubory a dáte copy, sjedete o pár set souborů dolů, označíte nové 2 a delete -> průs.er -> smázli jste si i ty předchozí, protože krusader NERUŠÍ výběr po provedené akci DĚS BĚS
velikosti souborů
naprosto nepřehledné, jednou se vám soubor zobrazí jako 997KiB a pak 1003KiB a mezi tím je 1.2MiB a je vymalováno - 10x častěji přepínám na setřídění podle velikosti než v TC, kde je všechno zarovnané na řádovou čárku na úrovni KiB. Dá se přepnout i na NEhumanoidní vyjádření na B, ale o je naprd
...
je obrovská škoda, že TC je napsán v delphi a není možná jeho portace na linux. Mám ho koupený do Woken a ihned bych si ho koupil i do Linuxu!
Já bych k těm masařkám přidal ještě jednu: při kopírování na ftp/sftp to zkopíruje všechny soubory, žádnou chybu to neohlásí, ale velikost cílových souborů v součtu neodpovídá velikosti zdrojových. Při kopírování většího množství souborů z archivu to bylo prakticky vždy, při kopírování nezabalených souborů občas.
Já jsem nakonec jako jediný spolehlivý a funkcemi našlapaný nástroj tohoto typu používal MC :-)
Teda já nevím, jakou verzi Krusaderu a jakou distribuci Linuxu používáte, ale mně se tyhle věci nestávají. Používám KUbuntu 10.4 a Krusader 2.2.0 v prostředí KDE 4.5.5. Je možné, že máte nějakou vývojovou verzi nebo jej používáte bez KDE?
ad "data nelze zapsat na disk protože není místo": A je? Pokud místo na disku nemáte, tak souborový manažer (resp. archivační program, který je Krusaderem volán) ho asi nevykouzlí.
ad "zapomene překreslit": Tohle asi závisí na běžící službě samotného KDE. Pokud ta služba neběží (např. nefungujete v KDE, ale v GNOME), dovedu si představit, že to automaticky nefunguje -- zkuste ručně použít ikonu Obnovit (pod menu).
ad "označování": Tohle bych viděl jako vlastnost a ne chybu. Mně zase vadí opačné chování u některých jiných programů - provedu výběr (což může být i dost práce) a ten po provedení akce zmizí -- ale já bych rád s tím výběrem ještě provedl něco dalšího. Něco jde přizpůsobit: Nastavení->Konfigurovat Krusader...->Panel->Režim označování
ad "velikosti souborů": Tohle zase vypadá na problém, který je jinde. Mně zobrazování velikosti funguje dobře, včetně obnovování, když se velikost mění (např. při kopírování, stahování z internetu, atd.).
---
V článku se chybně píše, že Krusader nemá integrovaný prohlížeč obrázků. Má. Prohlížeč spouštěný klávesou F3 je univerzální. U textového souboru jej lze použít jako integrovaný editor, u jiných typů souborů slouží jako prohlížeč (dokumenty - ps, pdf, obrázky - jpeg, gif, atd., videa - avi, wmv, atd.). Tyto soubory lze samozřejmě spouštět pomocí programů natavených k daným MIME typům souborů v prostředí KDE. Krusader používá prohlížeče a přehrávače nainstalované v KDE - většinou neduplikuje činnosti, které může integrovat z jiných částí KDE. Pokud např. žádný přehrávač videa v KDE nemáte nainstalován, Krusader ani jeho prohlížeč souborů je asi nepřehraje, podobně pro další typy souborů.
Samotný panel lze také přepnout do módu zobrazování náhledů. Dělá se to ikonou s trojúhelníkem v dolní části panelu. Pak to umí zobrazovat náhledy obrázků, textových souborů, atd. V pravé horní části se zobrazí pět ikon pro přepínání mezi pohledy -- stromový náhled adresáře, náhled souborů, rychlý výběr souborů, zobrazení současného souboru (integruje plnohodnotný prohlížeč) a panel zaplnění disku.
Krusader je velmi integrovaný do samotného KDE, takže bez něj přichází o dost schopností. Dost věcí jde nastavit v menu Nastavení->Závislosti, ale pochopitelně ne všechno.
Ubuntu 10.04 + krusader 2.0.0 (z ofic. repo) + kde 4.5.5, ale je to jedno - chovají se tak i starší
ad a) místo samozřejmě je žádné kouzlení netřeba. MC bez problémů. Doporučuji otestovat třeba na archívu s jádrem
ad b) nezávisí, krusader jede pod KDE, ale chová se tak i pod gnome
ad c) bez komentáře, spálíte se jednou sám
ad d) všimněte si, že nekritizuji chybu, ale nepřehlednost
zapomněl jsem přidat zabalení/rozbalení souborů s win1250 na linuxu s UTF8...
to je taky pohádka
žádné problémy se vám nestávají - asi nepracujete dost intenzivně
ze to je nezavisle na platforme a dirtu dosti nesouhlasim, zkusenosti z opensuse:
ad a) nezazil v zivote
ad b+c) ve verzich s KDE 4 se to obejvovalo, od opensuse 11.4 v pohode, take to bylo resene jako bug
ad d) drive me to take desne stvalo, ted si zvyknul, ale doufam, ze toto pujde nastavit
probley s jmeny souboru v win1250 na linuxu s UTF-8 je podle me problem hloubeji, ne jen v krusaderu. Na druhou stranu je to prasarna od BFU a rad jim to davam sam "vyzrat" na win nejakou aplikaci, ktera s tim ma sama problemy. BFU hromadne odstraneni diakritiky v nazvech neumi a tak prejmenovani az nekolika stovek souboru ma vhodny vychovny ucinek :-)
jinak v krusader 2.? ubyly jine zajimave veci v nastaveni, to me tam vadilo hodne.
PS: Total-Commander sice native pro linux byt nemuze, ale docela s uspechem fungoval pod wine, alespon v drivejsich verzich krudaderu jsem to ho takto pouzival.
Mimochodem na tenhle problém :
"někdy něco "zapomene" překreslit - smažete 1000 fotek z adresáře a jedna tam jakoby zůstane - už jsem se s tím naučil žít chce to o úroveň výš/níž a pak se to překreslí"
U mě zabírá Menu->Pohled->Obnovit (standardně by to mělo být i v hlavní nástrojové liště). Ale faktem je, že by to měl dělat automaticky ihned po dokončení jakékoliv operace.
Hmmm... O commanderu ve wine jsem uvažoval taky. Konkrétně o Servat Salamander. Ale potíž je v tom, že nevím jak jednoduš donutit wine, aby z Windows aplikací bylo možno spouštět i nativní linuxové spustitelné soubory - a tím pádem je mi to k ničemu. Sice jsem kdysi viděl nějaký návod, ale byl příliš složitý, načež jsem usoudil, že se mi nevyplatí se tím zabývat...
Konkrétně? Jednak tohle - podle mého čistě subjektivního názoru byl vždycky lepší než TC. No a ... jednak to, že pokud se mají aplikace běžící pod wine chovat jako nativní linuxové, měl by být možné spouštět nativní binárky z windowsáckých programů. Třeba ne implicitně,
... sorry, nějak jsem to odeslal dřív než jsem to dopsal.
takže Wine by to mělo umět, třeba ne implicitně, ale aspoň explicitním nastavení.
No a proč je mi k ničemu správce souborů, který neumí spouštět nativní aplikace v Linuxu? :) Jednoduše proto, že nemohu použít asociace, uživatelské aplikace a další nástroje a funkce, které souvisí s externími aplikacemi.
Jsem denodenním uživatelem Krusaderu (aktuálně 2.4.0-beta1). Většinou v KDE, semtam i v Unity. Oceňuji hlavně taby (panely, nebo jak), záložky a pomocí nich rychlé a pohodlné připojování vnějších zdrojů (ssh, smb, nfs), synchronizaci adresářů.
Se zde kritizovanými archivy s Krusaderem nijak nepracuju: když chci něco roz/za-balit, raději otevřu konzolu a zavolám rar. Jinak se mi zdá stabilní, rychlý, komfortní, ze všech FM v Linuxu nejlepší.
To zmiňované hromadné přejmenování souborů (které často potřebuji) obstarává vnější nástroj Krename (BTW: v posledním Ubuntu segfaultuje a musí se nainstalovat jiný balíček). Krename je trochu těžkopádný v porovnání s podobným nástrojem v Total commanderu. Docela bych ocenil typ na nějaký hromadný přejmenovávač, který by uměl profily. Tj. když si složitě nastavíte nějaké hromadné přejmenování, aby se to dalo uložit a příště znovu použít.
Chybí mi nastavení barevného zobrazení souborů podle jejich typu. V TC to dost ulehčuje orientaci.
Jinak k tomuto článku: zdá se mi být příliš obecný na to že je na rootu. Krusader každý zná - čekal bych popis nějakých zajímavých funkcí nebo vychytávek, ne popis toho, kde co je.
Docela bych ocenil typ na nějaký hromadný přejmenovávač, který by uměl profily. Tj. když si složitě nastavíte nějaké hromadné přejmenování, aby se to dalo uložit a příště znovu použít.
Vim, ze to neni asi presne to co chces a zrejme i tusis k cemu mirim, ale da se pouzit historie v dropdownu (a to pomerne hodne stara historie), klasickej profil jako stahl sem serial xxx a chcu prejmenovat, mas bohuzel pravdu neni. Nicmene nesouhlasim s tezkopadnosti, krename v krusaderu je imo velice intuitivni nastroj a pro svatecni uzivatele jde vse naklikat, takze spokojenost na obou stranach barikady.
sorac, ale jako uvodni clanek serialu, resp predstaveni jedne z aplikaci jsem se nic nedozvedel, mozna to nebylo ani mireno na mne jako dlouholeteho uzivatele krusaderu, ale pokud tu pisete o uzivatelich linuxu, kteri chteji spoustu nastaveni, tak bych rad v clanku nake z techto moznosti videl, misto toho sem bohuzel videl jen prepis zakladnich vlastnosti z homepage :/
abych byl konkretni, radeji nez takoveto povrchni predstaveni bych tu uvital clanky jdouci do hloubky, toto zjisti kazdy kdo krusader spusti asi tak za 10 minut
ps - ty prupovikdy o win si strcte za klobouk
Bohuzel souhlasim.
Prvni kapitola je slama (bezobsazne generalizace) michana s "horsim materialem" (autorovy vlastni domnenky). Take tak radi pisete skripty na jednom radku v policku twin panel manazeru? ("...spojení s terminálem, který je používán pro různé skriptování nebo vyhledávání za pomoci regulárních výrazů...")
Druha kapitola je slohovka na tema "Okecavama screenshoty". Kreativni spisovatelstvi dosahuje vrcholu, kdyz namisto podpory systemovych asociaci MIME typu cteme:
"Na rozdíl o některých jiných manažerů si Krusader bere informace o tom, v jakém programu se spouští který druh souboru přímo z nastavení systému, takže není nutné nic konfigurovat ročně."
Pomerne mne take prekvapilo, ze spravce souboru umozni prochazet i obycejne slozky (nebo ma autor problem s pravopisem?).
Pokud nekdo chce (v typicky linuxovskem duchu) integrovat do spravce souboru vypalovani optickych medii a nevaha to publikovat, pak mi musi prominout, ze si preju aby se od linuxu drzel dal, nez se jeho vliv nekde nedejbuh projevi.
Ahoj,
mam problem v Ubuntu Lucid (gnome) s tím, ze si nepamatuje hesla. Samozrejme jsem instaloval Kwalletmanager, ovsem ta nejde spustit, je v ni chyba. Dokazal nekdo po letech vyresit, abych pri vstupu na smb nemusel furt vyplnovat hesla? Bohuzel, pri uvodni konfiguraci jsem zvolil, ze nechci hesla ukladat do Kwallet a ted kdyz bych chtel, tak nedokazu se i pres mazani konfiguraku k teto moznosti znovu dopracovat.
* network transparency je v KDE na nezaplatenie, lokalny a remote subor (najcastesie cez protokol fish:// )je takmer to iste
* po nastaveni par skratiek :
** alt+tab novy tab
** ctrl+tab zavriet tab
** ctrl+alt+tab copy zalozky
** F2 - otvorenie yakuake
** shift+Esc - otvorenie kdesvn
a zvladnuti par dalsich skratiek, nastaveni bookmarkov, back skokov v historii, atd je Krusader velmi velky pomocnik