Hlavní navigace

Krusader: pohodlný souborový správce na úrovni

24. 11. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Nástroje, které slouží pro pohodlnou správu souborů, jsou stále v linuxové komunitě populárními pomocníky, které činní řadu úkonů efektivnějšími a pohodlnějšími. V dnešním článku se podíváme na Krusader, který nabízí pěkný vzhled, jednoduché a logické ovládání i poměrně pestrou paletu nástrojů.

Správci souborů stále oblíbení

Správci souborů (anglicky file manager, FM) prošli velice zajímavým vývojem a je zajímavé, že zatímco starší generace uživatelů s nimi pracuje velice ráda a rutině, nemalé množství mladších v nich žádný velký přínos nevidí. Zvláště mezi uživateli operačního systému Windows není jejich používání příliš oblíbené. Poněkud jiná je situace u Linuxu, kde jsou uživatelé přece jen ve velké většině odbornější a co se týče uživatelských nástrojů, také podstatně konzervativnější, takže snaha využívat nástroje jako je Midnight Commander a další, je zde stále jasně patrná.

Důležitým rysem pak není jen požadavek na příjemné a logické GUI, ale také spojení s terminálem, který je používán pro různé skriptování nebo vyhledávání za pomoci regulárních výrazů. Příkazový řádek ve Windows naopak potřebuje většina uživatelů zcela minimálně. Zatímco ve Windows hraje prim návaznost na multimédia (například možnost vypalovat soubory přímo ze správce či v něm přehrávat hudbu), v Linuxu jsou vyžadovány jiné funkce, jako je právě podpora skriptů nebo dobré propojení s textovým editorem.

Dnešním dílem tedy otvíráme seriál o nástrojích pro správu souborů a prvním zástupcem, kterého si představíme je Krusader, který je určený především pro grafické prostředí KDE, neboť stojí na jeho knihovnách. Osobně jej běžně používám v Gnome a nemohu říci, že by v tomto prostředí byl výrazně pomalejší nebo méně stabilní než jeho konkurenti. Výhodou také je, že je kompletně lokalizován.

Krusader se představuje

Okno aplikace je rozděleno na čtyři základní části. V dolní části je seznam klasicky pojatých klávesových zkratek, ve kterých nic zásadního nepřekvapí. Dále zde nalezneme příkazový řádek terminálu, který jemné poměrně pěkně nastavit a seznam karet. Ač je aplikace postavená jako klasický dvouokenní manažer, umožňuje v každém okně mít otevřeno více záložek, mezi kterými je možné snadno přecházet, což není stále zcela běžná funkce, ale je mimořádně užitečná a pohodlná.

Většinu obrazovky pak zabírají dvě okna se soubory. Práce v nich je velice rychlá, příjemná a logická. Na rozdíl o některých jiných manažerů si Krusader bere informace o tom, v jakém programu se spouští který druh souboru přímo z nastavení systému, takže není nutné nic konfigurovat ročně. Bez problémů je možné procházet také archivy, stejně jako obyčejné složky. Nad jednotlivými okny jsou pak ještě ovládací tlačítka, která umožňují otvírání záložek, přepnutí se do domovské složky nebo zobrazení historie složek, které jste v aktuální kartě prošli.

Nad nimi je umístěný panel s ikonkami, pomocí kterých je možné realizovat většinu běžně potřebných funkcí – od kopírování a vkládání souborů, přes připojování pevných disků či síťových spojení, až třeba po vyhledávání. Seznam ikon je možné si samozřejmě upravit, stejně jako vzhled celého systému.

Poslední vrstvou v GUI je roletové menu, ve kterém je možné nalézt v podstatě všechny potřebné funkce. K dispozici jsou tak nástroje pro práci s archivy, kontrolní součty, slučování a spojování souborů nebo jejich testování. Je také možné provádět hromadná přejmenování, porovnávání adresářů a jejich synchronizaci. Je také možné pracovat v Krusaderu jako root, připojovat se ke vzdáleným serverům (podporovány jsou ftp, smb, sftp, fish) a mnoho dalšího.

Závěrem

Velice příjemné je, že aplikace umožňuje nastavení téměř všeho – od klávesových zkratek, přes výběr adresářů až po vzhled, zobrazená tlačítka nebo správu uživatelských profilů. Vše je rychlé, jednoduché a velice pohodlné. V zásadě je toho jen velice málo, co by se dalo Krusaderu vytknout.

Jistě by mohlo být přítomno více vzhledů a větší množství módů pro zobrazení souborů, neboť ne vždy se hodí prostý seznam. Také by mu jistě slušela podpora rozšíření, schopnost vypalovat CD či DVD. Z nepochopitelných důvodů je jako výchozí prohlížeč obrázků nastavený (alespoň v mém případě) Firefox. Právě integrovaný rychlý prohlížeč obrázků nebo funkce na náhledy zde chybí poměrně citelně. Nevýhodou může být také závislost na grafických knihovnách KDE.

Na druhou stranu je možné vyzvednout hlavně práci se záložkami a profily, které činní práci při užití více karet velice rychlou a pohodlnou. Osobně se domnívám, že přes všechny výtky je vývoj tohoto FM relativně progresivní a kvalitní a mohu ho jednoznačně doporučit.

Autor článku

Vystudovaný středoškolský učitel fyziky a informatiky, ale dnes vysokoškolský pedagog technologií ve vzdělávání na KISKu na FF MU. Věnuje se především kurátorství digitálního obsahu, online vzdělávání a učící se společnosti.