Hlavní navigace

Kubuntu Linux 5.10

19. 1. 2006
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Kubuntu i Ubuntu vycházejí z Debianu. Nabízejí však větší uživatelskou přítulnost, pravidelné vydávání nových verzí a dodávky originálních CD zdarma. Pojďme se nyní podívat na prvně zmiňovaný, trochu s nadhledem a trochu i prakticky.

Než se však začnu rozebírat Kubuntu, měli bychom si něco povědět o jeho rodiči či snad bratru, projektu Ubuntu. Ubuntu vychází z Debianu a přebírá všechny kladné stránky distribuce. Na rozdíl od Debianu, který je určen pro serverové nasazení, je Ubuntu (i Kubuntu) určeno pro desktop. Není však problém vytvořit z něho server. Autoři distribuce slibují pravidelné vydávání nové verze Ubuntu každých šest měsíců a zavazují se vydáváním bezpečnostních záplat pro každou verzi po 18 měsíců. Můžete si dokonce nechat zaslat zcela zdarma originální lisované CD.

Systém se dodává „pouze” na jednom CD, které obsahuje jen to, co je doopravdy potřeba. Zbytek si samozřejmě můžete stáhnout z internetových repositářů Ubuntu (nebo i Debianu – zde však pozor na kolize balíků). Instalátor je nový, debianí, použitý od verze 3.1 Sarge. Dále se na webových stránkách projektu (www.ubuntuli­nux.org a www.ubuntu.cz) můžete dozvědět, že systém by měl být použitelný po prvním spuštění. Což je do jisté míry pravda, ale na druhou stranu je nutné nějaké detaily vždy „vychytat”. Nevýhodou Ubuntu bylo, že standardně podporovalo jedno grafické prostředí – Gnome. Vznikla tedy distribuce Kubuntu.

Kubuntu

Kubuntu (aktuální verze je 5.10 Breeze Badger) používá grafické prostředí KDE, ale můžete si nainstalovat i Gnome (a obráceně), protože se stále jedná o jeden projekt. Instalace je z uživatelského hlediska nachlup stejná jako u Ubuntu. Nabootujete z CD, vyberete si jazyk a klávesnici, nastavíte síť (používáte-li DHCP, provede se tento krok automaticky) a jméno počítače, rozdělíte disky (případně to necháte na programu) a už se kopíruje základní systém a potřebné balíčky pro další kroky. Ještě nezapomenout zadat nového uživatele a heslo.

OOo writer

Po restartu a natáhnutí systému se doinstaluje zbytek systému, který jste zkopírovali na pevný disk. A je hotovo, instalaci by zvládla i cvičená opice. Nyní na nás svítí přihlašovací okno KDE 3.4.3 nového systému. Po přihlášení máte možnost rovnou pracovat. Dokumenty můžete editovat v OpenOffice.org 2.0. K prohlížení webu slouží Konqueror (který je zároveň file managerem) a emaily si můžete vyzvedávat aplikací Kmail. O multimédia se starají amaroK (přehrávač a správce hudby) a Kaffeine (multimediální přehrávač). Celé to běží na jádru 2.6.12–9. Po instalaci je určitě vhodné provést aktualizaci software na současnou verzi, k tomu souží Adept, ale můžete také použít klasické debianí nástroje jako apt-get, aptitude a další.

Kontact

Praxe

Zde bych chtěl uvést několik věcí, které by mohly začínajícího uživatele zmást či dokonce odradit od používání Kubuntu.

Při instalaci (nepoužijete-li expertní mód) se zadává pouze heslo nově vytvářeného uživatele, nikoliv roota. Budete-li někdy potřebovat pracovat v konzole pod superuživatelem, můžete zadat příkaz sudo bash a poté své heslo a jste root. Druhou možností je instalovat v expertním módu, cítíte-li se na to. Zde se už heslo roota zadává. Mně se však nikdy nepodařilo z tohoto módu nainstalovat grub (dále jsem se po tom nepídil a spokojil jsem se s basicem). Třetí možnost je pro začátečníka asi nejschůdnější, prostě zadáte sudo passwd root. Čímž změníte heslo roota.

Konqueror

Co mě na instalaci poněkud nemile překvapilo, byla neschopnost multimediálních programů přehrát mé mp3 soubory. Oba (amaroK i Kaffeine) používají pluginů Gstreamer a musíte doinstalovat součást gstreamer-0.8-mad, který obstarává dekódování formátu MPEG Layer I, II a III. Pro vypalování audio CD z mp3 programem K3b musíte doinstalovat součást k3b-mp3. Chcete-li naopak audio CD grabovat KAudioCreatorem do mp3, nezbývá vám, než si doinstalovat lame.

CS24_early

KDEvelop

Kaffeine používá také moduly Gstreamer a podle potřeby mu musíte dodat video pluginy (např. gstreamer-0.8-xvid). Dáváte-li přednost MPlayeru, musíte si do sources.list přidat repositáře multiverse (viz. www.ubutnu.or­g/ubuntu/compo­nents?highlig­ht=%28sources­.list%29).

amaroK

Kubuntu/Ubuntu volí, na rozdíl od Debianu, úplně jinou strategii. Snaží se co nejvíce se přiblížit k lidem. Instalace je jednoduchá, programové vybavení dodávané se systémem je voleno vcelku účelně a uživatele zbytečně nezatěžuje vybírání balíků. Instalační CD jsou navíc dodávány úplně zdarma! A toto vše je postaveno na stabilním základu projektu Debian. Záleží, jak moc budou vývojáři dodržovat své sliby ohledně dodávek nových verzí, ale půjde-li vše jako po másle, máme zde nového perspektivního bojovníka na linuxové scéně.

Adept

Byl pro vás článek přínosný?