No, podla vyjadrenia vyvojarov na ubuntulinux.orf bolo rozhodnutie nezaradit mp3, dvd a podobne tazke, ale jednoznacne.
Ide o to, ze (K)ubuntu sa snazi zachovat si nalepku free software a ako podpora mp3, tak podpora dvd a jeho dekodovania je otazkou patentov a licencii.
Kazdopadne, podla how-to navodu priamo vo wiki by to (ako povedal autor) dokazala aj cvicena opica :-)
Pokud byl autor článku v tomto ohledu nemile překvapen, mohl vysvětlit, že nejde o neschopnost výrobce a vývojářů, ale o opodstatněný záměr, který je nevíc prakticky snadno a rychle řešitelný: https://wiki.ubuntu.com/RestrictedFormats
Tak zrovna v Kubuntu jsem mel problemy s X serverem. Pri navstiveni urciteho typu www stranek se vyhouplo zatizeni procesoru na 100% a se systemem se vubec nedalo pracovat, slo se jen prihlasit pres ssh a proces odstrelit. Zajimave bylo, ze se to delo nezavisle na typu pouziteho prohlizece, zkousel jsem Firefox i Konqueror. K tomu stavu nedochazelo vyjimecne, obvykle do 10 minut od zacatku surfovani, tzn. na hodne strankach. Nakonec jsem presel na jinou distribuci, u zadne dalsi jsem se s timto chovanim nesetkal.
1. Zřízení účtu je otázkou maxinálně několik desítek vteřin.
2. Podobný přístup je naprosto standardní u většiny známých a významných projektů (Mozilla, GNOME, KDE...) i distribucí (Fedora, Redhat, SUSE, Novell...) a evidentně je v těchto systémech pro správu chyb odpodstatněný.
3. Přesto lze chyby nahlašovat i jinak - např. zprostředkovaně prostřednictvím fór, konferencí, příslušných kanálů IRC anebo třeba v rámci akcí typu "bug day".
Nevěřím, že výše nastíněné možnosti jsou nepřekonatelným problémem pro uživatele, kteří opravdu mají zájem o nahlášení a vyřešení chyby a nehledají výmluvy.
ad 1) Otazkou par minut to sice je, ale proc si delat spoustu ruznych uctu vsude mozne? Ja nejsem schopna pochopit smysl tohoto. A navic nejake vecne prihlasovani me otravuje.
ad 2) Priznavam, ze o zpusobu hlaseni chyb vim pouze jen u Debianu. Jako opodstatnene to vidim pouze u komercnich produktu. Jinak nikoli, ale je to asi vec nazoru.
ad 3) Takze reknu nekomu, at neco nahlasi za me, kdyz bych to teoreticky mohla nahlasit sama a o neco driv? Trochu zvlastni logika. Otravovat lidi na foru at nahlasi chybu...
Jen jsem tim chtela rict, ze ackoli pro mne neni problem chyby hlasit, tak za podminky, ze musim mit zrizen ucet, do ktereho se pracne budu muset prihlasit (pominu-li fakt, ze je dost pravdepodobne, ze zapomenu heslo) chyby proste hlasit nebudu... Klidne to nazyvej vymluvou, ale ja to vidim jinak.
Obavy ze zapomenutého hesla nejsou na místě, jelikož heslo vám přijde e-mailem, v nichž dnes díky mnoha online i offline prostředkům není problém se orientovat, třídit či vyhledávat, a přesto mít stále možnost si kdykoliv nechat zaslat zapomenuté heslo k příslušnému účtu (resp. e-mailové adrese) znovu.
3) Na fóru, kanálech IRC nebo v konferenci se dá problém šířeji rozebrat z hlediska více uživatelů, kteří se s ním setkali - tyto komunikační kanály jsou svým provedením jednodušší, přívětivější a mnohem navštěvovanější než systémy pro hlášení chyb. Výstupy z nich pak není problém shrnout do oznámení o chybě do příslušného systému pro správu chyb.
1) Nikoliv, je to otázkou několika desítek vteřin. A to je stále minimálně několikanásobně kratší doba, než kterou jste věnovala psaní byť i jednoho ze svých příspěvků v tomto vlákně
Bohužel asi nikdy nikdo nebude moci garantovat opravení konkrétní chyby (např. kvůli špatnému popisu, nemožnosti reprodukce, složitosti problému, závažnosti a prioritě chyby, resp. jejímu dopadu a četnosti výskytu - nebezpečnost, ztráta dat, pád programu, připomínka na vylepšení rozhraní apod.).
To, že na ní nikdo neodpověděl, je chyba. Ale také je škoda pouze na základě jednoho případu znemožnit vyřešení jiných chyb tím, že se nenahlásí :(
Zkusil bych v Konqueroru maximálně snížit prioritu pro moduly (nastavení -> nastavit -> moduly ...). Na některých webech to podstatně zlepší chování systému.
Nejak jste neuvedl, s jakym prohlizecem se Vam toto stava. Ja instaloval Kubuntu 5.10 sestre na notebook a s firefoxem ani operou jsem zadny takovy problem nepozoroval.
V Kubuntu je sice par chybicek, jako nefunkcni konfigurator site v nastaveni systemu, ale to jsem obesel jinou utilitou. Jinak zadny problem.
Hmm, vypada to,ze tento problem nastava s onboard grafikama od Intelu,
nemate nahodbou zrovna takovou? Vyvojari Xorg se udajne snazili(nebo
to mozna byl samotny intel,nevim) pridat nejakou featuru prave k temhle
grafikam a ejhle neco se osklive nepovedlo, zkuste nizsi verzi
Xorg. Osobne tento problem nemam, ale kamarad pracuji ve Skodovce se
mi o tom nekolikrat zminoval. Snad vam toto pomuze.
Jen jsem predal nazor, mozna,ze se jedna o konkretni desku a na ni konkretni onboard grafika Intel, nerikam,ze to delaji vsechny onboar od Intelu, ale kazdy preci z praxe zname nejaky kus HW, ktery je necim zvlastni :-).
ja mam notebook se sdilenou grafikou Intel a pouzivam kubuntu 5.10 a takovy problem jsem nastesti nikdy nepotkal.
ke spousteni synchronizace hodin pri bootu:
pouzijte prokaz sudo sysv-rc-conf
a nastavte si co se pri bootu spousti a co ne. vice na ubuntuforums.org
jeste ze nejsem ten "obycejny" uzivatel .. to bych na to asi neprisel :))
Pokud jde o HW, instaloval jsem na desktop: Athlon 2400+, nVidia nforce 2 chipset, GK nvidia 6600GT, ale je to jedno, uz pouzivam jinou distribuci a tam k tomu nedochazi.
Moja skusenost s Ubuntu/Kubuntu. Sempron 2600, GK nVidia 6600, MB Gigabyte K8NE -nVidia NForce 4-4x: Ubuntu v pohode, Kubuntu z nejakych dovodov /som laik / ide pomaly, dlhe doby odozvy, v podstate nepouzitelne.
Hmm, vypada to,ze tento problem nastava s onboard grafikama od Intelu,
nemate nahodbou zrovna takovou? Vyvojari Xorg se udajne snazili(nebo
to mozna byl samotny intel,nevim) pridat nejakou featuru prave k temhle
grafikam a ejhle neco se osklive nepovedlo, zkuste nizsi verzi
Xorg. Osobne tento problem nemam, ale kamarad pracuji ve Skodovce se
mi o tom nekolikrat zminoval. Snad vam toto pomuze.
"Na rozdíl od Debianu, který je určen pro serverové nasazení, je Ubuntu (i Kubuntu) určeno pro desktop."
*Ubuntu je určeno jak pro stolní počítače, tak pro servery:
http://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-announce/2005-December/000047.html
"Autoři distribuce slibují pravidelné vydávání nové verze Ubuntu každých šest měsíců a zavazují se vydáváním bezpečnostních záplat pro každou verzi po 18 měsíců."
*Ubuntu (Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu...) 6.04, jejichž vydání je plánováno na duben 2006, budou na stolních počítačích podporovány 3 roky, na serverech dokonce 5 let:
https://wiki.ubuntu.com/DapperGoals
"Můžete si dokonce nechat zaslat zcela zdarma originální lisované CD."
Původní zasilatelská služba i její česká verze může v současné době nabídnout pouze Ubuntu, nikoliv Kubuntu. To by se mohlo změnit již od příští verze (6.04).
"Nevýhodou Ubuntu bylo, že standardně podporovalo jedno grafické prostředí – Gnome."
Ubuntu vždy podporovalo i KDE, bylo vždy dostupné i v oficiálních, standardně povolených zdrojích a získávalo aktualizace. Pouze se nevešlo na CD s Ubuntu (s prostředím GNOME).
Jak je to po těch 18 měsících se serverem? Musí se server přeinstalovat na novou verzi, nebo je bez aktualizovaných programů, nebo úplně jinak? Já osobně žádný z popisovaných systémů nemám, jen mě to zajímá.
Programy pro stolní počítače jsou nyní podporovány 18 měsíců, serverové aplikace a nástroje po dobu 36 měsíců. V přístí verzi to bude 3, resp. 5 let. Po celou tu dobu jsou garantovány bezpečnosntí aktualizace na použitou verzi a kdykoliv po vývojovém cyklu 6 měsíců je možné aktualizovat na novější verzi distribuce (s novými programy a novými verzemi programů).
Namusíte přeinstalovávat na stránkách je popis, jak to udělat defacto za běhu (jeden restart kvůli jádru)... stačí změnit repozitáře v aptu a pak jen apt/aptitude se správným parametrem, převáděl jsem takto desktop z Ubuntu 04.10 na 05.10 a bez sebemenšího zaškobrtnutí...
ja som dokonca presiel z Debianu na Ubuntu len so zmenou /etc/apt/sources.list 'apt-get update && apt-get dist-upgrade'. potom som to samozrejme zmenil naspat (zase tym istym krokom). jednoducho mi ubuntu nedal okrem pozadia v gnome nic nove.
Hm, to by me tedy zajimalo, cim se to Ubuntu tolik lisi. Ano, ve vychozi instalaci jsou prednastaveny jine volby (root s nahodnym heslem, odstranena epiphany, jine graficke tema ...), ale jinak nevidim rozdil.
Diky za linky, ale i po precteni se nemuzu zbavit dojmu, ze se o nic moc odlisneho od Debianu nekona. Ano, Ubuntu ma novejsi verze SW, ale to jenom tim, ze nestavi na stable, ale unstable, ze ktereho prebira vetsinu release goals.
Kuprikladu kdyz prislo Ubuntu, padali recenzenti na zadek z jeho instalacniho programu, ale o Debianu porad stereotypne tvrdili, ze ma instalator osklivy a nepouzitelny -- sakra, vzdyt se jedna o jeden kod.
Rozdíly Ubuntu oproti Debianu narůstají s každou novou verzí, ale jsou partné již v základu:
1. zaměření se pouze na 3 architektury
2. výchozí instalace pouze na 1 CD, dostpupnost LiveCD
3. pravidelný 6 měsíční vývojový cyklus
4. bezpečnostní podpora 18, resp. 36 měsíců
5. změny v uživatelském rozhraní - v rámci 1 CD pouze 1 pracovní prostředí a programy
Pokud sledujete vývoj Dappera, musíte vědět, že nabídne grafický instalátor (jiný než Debian), LiveCD a zároveň instalační CD v jednom, jednodušší mechanismus přechodů na nové verze distribuce a vůbec další zjednodušování distribuce novým uživatelům a desítky dalších věcí (viz odkazy). A to jsou už opravdu docela značné rozdíly oproti Debianu.
K/Ubuntu vypadá pěkně - avšak:
- při startu chce synchronizovat čas - ale já nejsem připojet na net, takže to tak minutku trvá, než start pokračuje. Když dám nabídku "Služby", tak služba synchronizace je vypnutá, ale přesto se spouští. Já osobně vím, jak to opravit - ale obyčejný uživatel by byl asi dost naštvaný
- při přidávání aplikací jsou ukázány i ty, které na CD/DVD nejsou - uživatel nepřipojený k netu má zase smůlu
- nefunguje grafika s mým Radeonem X550 - Xka jsem rozjel s Vesa módem :/
- když jsem dal spát počítač, tak se jádro zacyklilo s nějakou podivnou hláškou o SerialATA
- GRUB má defaultně nastaveno Ubuntu - obyčejný uživatel, který jen testuje Linux, asi neuvítá, že to nelze jednoduše přepnout
Taky mi to ukazovalo, že mám nainstalované programy, které nemám. Zkoušel jsem jak Ubuntu, tak Kubuntu a preferoval bych asi Ubuntu kvůli Gnome. Stejně jsem se ale nakonec vrátil k Mandrivě hlavně kvůli tomu, že má (krabicová verze) nesrovnatelně více softwaru a já nemám čas doinstalovávat ty nejzákladnější věci. Ze stejného důvodu preferuju Operu před Firefoxem.
"Stejně jsem se ale nakonec vrátil k Mandrivě hlavně kvůli tomu, že má (krabicová verze) nesrovnatelně více softwaru a já nemám čas doinstalovávat ty nejzákladnější věci."
Doinstalování požadovaných věcí se provádí jen jednou, pak stačí jen aktualizovat - jak v příapdě Ubuntu, tak u Firefoxu :)
Chápu osobní preference toho, co uživateli více vyhovuje, ale nerozumím návratu k Mandrivě kvůli zmíněnému nedostatku času, právě kvůli tomu, že instalace celé distribuce trvá výrazně déle než pouhé doinstalování některých programů.
Já mám na svém počítači už dlouhou dobu Mandrivu. Ostatní distribuce zkouším na druhém kompu a dokud nenajdu něco, co mi bude vyhovovat víc, tak u Mandrivy zůstanu. Kubuntu/Debian má možná obecně víc softwaru, ale je k tomu potřeba internet a rychlé připojení. Já rychlé připojení nemám a navíc jsem neustále někde jinde, takže ani to připojení není jisté. Je pro mě podstatně pohodlnější nainstalovat Mandrivu, kde mám již 95% toho, co potřebuju hned od prvního spuštění než Kubuntu, které je po instalaci prakticky nepoužitelné. Navíc mi stačí dvě dvouvrstvé DVD Mandrivy a mám 16GB softwaru kdekoliv a kdykoliv.
- synchronizace casu se vypne zrusenim linku v runlevelu 2 nebo misto cekani zmacknete ctrl-c
- zkontrolujte si povolene zdroje repositories v /etc/apt/sources.list (snad si to pamatuji dobre)
Nemyslim si ze debian je urceny pre primarne servery.
ale pre Bezneho Franut uzivatela ej na desktope trosku menej privetivi v defalut instalacii. ziadne supermounty, vytuningovany hdparam a podobne. just orking system.
Supermount je dost problemova vec z Mandraku/Mandrivy, ktera mi nikdy nefungovala. Naopak gnome-volume-manager, vyuzivany v Ubuntu, funguje perfektne, tak proc mene privetivy?
Je sice pěkný, že mám na výběr milión distribucí, ale
začátečník múže skončit už u toho, že mu každý doporučí jiné distro - zmatek nad zmatek už od začátku.Otravuje
mě i to, že se takhle jaksi čím dál víc tříští síly komunity.
BSDčka jsou v tomhle jaksi lepší (schválně neřeknu, co používám za distro)
Podle této logiky by asi neměla existovat řada obchodních řetězců a zákazníci by si směli vybírat jen jednu značku zboží, jakoby si zákazník nebyl schopen vybrat výrobek podle svých požadavků a představ (ceny, kvality, složení, velikosti, vzhledu, záruky...) a jakoby se snad mohly tříštit síly výrobců.
Soutěživost mezi výrobci (distributory) zvyšuje kvalitu produktů a přináší spotřebitelům (uživatelům) možnost volby toho, co jim (nejvíce) vyhovuje. A to je bezesporu pozitivní jak pro uživatele, tak pro vývoj celého odvětví.
díky za vysvětlení, jenomže pohled na regál narvaný desítkama krabic , ve kterých je víceméně totéž od
mnoha tvůrců, vyvolává jaksi nedůvěru vůči obsahu celýho regálu. A brát krabici za krabicí a zkoušet jedno po druhým .. na to není čas . Ostatně se zvyšujícím se počtem
dister a jejich verzí rapidně klesá kvalita podpory (než narazím na někoho, kdo má právě to ,co já a ten samý problém a ještě navíc řešení) . V době, kdy jsem já s linuxem začínal (RH 3.0) byl výběr mnohem užší, ale v každém případě víc než dostatečný. howgh.
Podobně jako třeba u sýrů a aviváží. Tak si prostě vyberu jednu krabici a dál to neřeším, ne?
Ale to tříštění sil je pravda. Namísto toho, aby lidé soustředění kolem jednotlivých distribucí řešili důležité problémy a snažili se zabrat pro Linux jako takový co největší podíl na trhu s OS, konkurují si jednotlivé distribuce ponejvíce navzájem. Problém je v motivaci - mít vlastní distribuci je sexy a mravenčí práci, která je málo vidět, skoro nikdo neocení a finančně už vůbec ne.
Každá evoluce má svůj vývoj a soutěživost (i diverzita) jsou opravdu vhodné, možná i klíčové pro úspěch. Z hlediska úspěchu Linuxu je důležité to, aby se jeho pozice postupně upevňovala, a ne naopak.
To , že je milión distribucí, lidi, kteří o nasazení
linuxu ve firmách rozhodují, nijak opravdu neoslní, a jakmile zjistí, že jeden mu doporučí to, jinej zas ono distro, třetí zase něco jiného, tak znejistí a snadno řeknou: jděte si s těma hračkama do hajzlu, kdo se v tom
má vyznat. Takže už současné množství distribucí , dle mého soudu,
rozšíření linuxu rozhodně nepomůže, spíš naopak. :((((
"To , že je milión distribucí, lidi, kteří o nasazení linuxu ve firmách rozhodují, nijak opravdu neoslní"
A to je nějaký problém předložit jim na výběr ze dvou, tří variant, příp. jen jednu?
"jděte si s těma hračkama do hajzlu, kdo se v tom
má vyznat. Takže už současné množství distribucí , dle mého soudu,
rozšíření linuxu rozhodně nepomůže, spíš naopak. :(((("
Víte vůbec, v kolika variantách se bude prodávat jedna konrkétní verze Windows Vista? Nejméně v 5, a to jde jen o jednu verzi jednoho systému...
Jaky miliony distribuci ? Kdyz vynechame distribuce specializovane a vubec s malym vyberem SW a duplicity (tj. distribuce na stejnem zaklade), tak IMHO zbyde Gentoo, Debian a RedHat a jejich rozdily jsou jasne. Navic Gentoo ve firme nasadi jen fanda. Jedine, co muze firemni zakazniky mast, jsou RedHatove distibuce (SuSE, RedHat, Fedora, Mandrake), ale mezi temi si stejne budou spis vybirat podle firmy ktera je podporuje nez podle jinych rozdilu ...
Ja se nedostal ani dal nez pres instalaci a pritom bych rad kubuntu zkusil... Do vmware v pohode z danych medii, pri instalaci do pocitace jedine s noacpi a noapic a v pulce skonci na poskozenych souborech... zkouseno z vice medii, cd, cd-rw, dvd... na aceru, kamosovi se na acer taky nepovedlo nainstalovat...
Taky mam acer (notebook) a nepripada mi, ze by mel nejake problemy nevysvetlitelne tim, ze je to notebook. Nejvic me stve ze odesla uz druha baterie. Jasne, mam pocit ze integrovana graficka karta ma nejake divne predstavy o OpenGL (nekolik her, jak Win tak Linux, vypadalo divne), ale precejen tak casto to OpenGL nepotrebuju ...
jsem linuxový začátečník a na radu jsem zvolil kubuntu, problém 1.instalace dobrá po restartu to se však systém nespustil teprve až jsem strčil do romky cd s windousama,/chtěl jsem se vrátit do mrkvosoftího ráje/linux zřejmě vycítil konkurenci a bez problému se rozjel/systém se nerozjede pokud tam to cd s w.xp není!!!!!!problém 2.připojení na internet přes wifi jsem ho prostě nerozjel takže žádné informace na síti nemůžu zjištˇovat,kdyby mi někdo chtěl poradit s tim internetem tak dík.
S tím bývají problémy - zejména proto, že ne vždy výrobce podporuje jinou platformu, než win. Nicméně většinou to řešit lze. Zjistěte název WiFi karty a googlujte. Temer určitě už se stejnou kartou někdo něco řešil. (Na nekonkretni otazku lze tezko dat konkretni odpoved)