Dekuji za peknou recenzi.
K doplneni bych pridal svou zkusenost. Uzivam Kylix na stroji, ke kteremu se prihlasuji se vzdaleneho
X-terminalu (Xserveru, XFree na WinNT) a prave tady je zakopany pes, vse beha jak je v clanecku popsano, jedine
co se mi nezadarilo je rozebehnout help tak, aby se zobrazoval na tom vzdalenem X-terminalu.
Lokalne Kylix beha velmi pekne a ten Help je opravdu dost dobry, proto chybi :-(
Pekny vyvoj s Kylixem... M.
Ja zase jsem narazil na problem, ktery se tykal spatneho chovani nemecke lokalizovane verze. Takze pokud nekdo z Vas bude trpet pocitem, ze anglictina neni to prave orechove a bude touzit po jinem jazyce, mozna stejne jako ja narazi - upozornuji ovsem, ze to byla instalace nikoliv Open Kylixu, ale verze Server.
Ponekud jsem se v tom rypal, ponevadz jsem na tento problem taktez narazil. Takze hyperhelp neni od Borlandu, ale od nekoho nevim uz koho jineho. Je to staticka binarka generovana patrne z libc5. Chybicka v mem a zrejme i vasem pripade nastava z toho duvodu, ze hyperhelp nenalezne resolv knihovny (hleda je v /lib a /usr/lib). To se da overit tim zpusobem, ze se promenna DISPLAY nastavi tak, aby neobsahovala jmeno, ale ip adresu pocitace, cili napr misto DISPLAY=www.root.cz:0.0 dat export DISPLAY=194.213.32.241:0.0 apod. Kdyz se to rozjede, chybi v /lib knihovny libnss_*.so.1 (odpovidajici libc5, ktera se uz moc nevyskytuje). Jelikoz je to staticka binarka, vubec hyperhelpu nevadilo, ze jsem udelal drze symbolicky link libnss_dns.so.1 na libnss_dns.so.2 atp. Pak uz se to rozchodilo, i kdyz je nutno mit na pameti, ze to muze zpusobit padani jinych libc5 programu. Potom je asi treba opatriti si prave nefalsovane knihovny z libc5.
Připravuje, Kylix je totiž (vágně řečeno) projekt portace RAD nástrojů Delphi a C++ Builder na Linux. C++ Builder (zároveň s verzí C++ Builder 6) měl být venku někdy touhle dobou, ale Delphi 6 (+ Kylix) mělo také zpoždění, takže to asi bude ještě chvíli trvat. Doufám, že ne dlouho.
Musim rict, ze Kylix Open Edition je opravdu vyborna vec - uz se tesim, ze si taky neco naprogramuju.
C++ Builder pro Linux by se mi sice libil vic, ale jsem rad i za ten Pascal.
Jinak bych podotkl, ze Borland vydal i Delphi Personal Edition, coz, myslim si, slibuje pekny a snadny (konecne i neco pro mne) vyvoj drobnych aplikaci pro vice platforem.
Co se vodoznaku tyce, zda se, ze to spociva v drobnem splashscreenu pri spusteni aplikace, kde se pise, ze program byl napsany v Kylixu a je GNU/GPL, moc jsem to nestudoval, ono to rychle mizi.
V Delphi jsem neco delal (spis si hral) davno davno, ted jsem dostal novy disk a konecne ho rozchodil, takze jdu zkusit jestli se mi tam tech 110MB vejde :-)
Chtel jsem se naucit C a C++, ale jestli Kylix pokryje me pozadavky, tak k tomu asi nedojde.
Nekde (cw.cz ?) jsem cetl, ze na debianu je nejaky problem s instalaci, ma nekdo s timto zkusenosti ?
Zamyslete se nad tim, ze programator by mel premyslet nad tim, zda jim vytvorene programy pokryji potrebu zakazniku, tedy tech, kdo je budou pouzivat. Ono je velmi pohodlne vizualne naklikat nejaky program, prenositelny buhvi kam, a nezabyvat se tim, jak je ten program vykonny na konkretni platforme. Kdyz budu zakaznik, ktery pouziva Windows, tak budu chtit, aby mnou zakoupeny (resp. v nasich krajich spise ukradeny, ze?) program behal bez problemu pod Windows s maximalnim moznym vykonem, tj. rychle, bez prehnanych naroku na pamet a systemove zdroje vubec. A jako zakaznika mne nebude zajimat, ze programator tento program "naklikal" v nejakem Kylixu za rekneme tyden, misto aby si dal tu praci napsat ho ve Visual C++ treba za mesic s tim, ze vysledek z Visual C++ bude mnohem vykonnejsi.
Pokud dá zákazník za program 4* víc (měsíc/týden), tak asi nebude moc nadšen jenom nepatrným zvýšením rychlosti. Co se týče algoritmů, tak u těch je jedno, jestli jsou napsány ve VC++ nebo třeba v C++Builderu. Navíc současné počítače jsou pro většinu programů silně naddimenzovány, takže dost pochybuji, že by se výrazně změnila rychlost programu. A co se týká paměti, tak bych ještě pochopil, že se kritika vztahuje na Javu, která má nějaké mouchy, ale proč zrovna Kylix?
Zakaznik budu ja, takze na tom pozdeji popremyslim. :-) Myslim, ze cas straveny nad (mozna) pomalejsim programem + cas na zopakovani si ObjectPascalu a cas straveny nad badanim v C++ + cas straveny nad rychlejsim programem budou neporovnatelne. Pravdou je, ze v pripade C++ bych se neco priucil a to zas tak neskodi.
Nad tim jsem se zamyslel a moje odpoved zni Object Pascal. Je hezke, kdyz si muzu rozhrani naplacat na obrazovku, ale mnohem vice ocenuji Object Pascal a jeho vyjimky, objektovy pristup, spravu pameti a to cele dava memu programu ROBUSTNOST a prehlednost (prakticky neexistuje overflof bufferu, neuvolnovani pameti...).
K te rychlosti: Object pascal je pomalejsi asi o 1-2% v pripade floatovych operaci s koprocesorem (nedokaze optimalizovat pro pentiovy copr). Ale v dobe, kdy je spousta aplikaci pouze interpretovanym skriptem je to smesne.
a spousta dalsich veci ...
Pripadny FLAME na soukromy mail :)