Hlavní navigace

Kylix Open Edition

17. 8. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

GNU a GPL jsou pojmy, které již dnes nechybí v žádném slovníku počítačové terminologie. Stejně jako Pascal nebo Borland. Ale co mají všechny tyto pojmy společné? To je jasné: Kylix - Open Edition.

Není tomu dávno, co společnost Borland Software Corporation oznámila svůj úmysl prorazit na trh s projektem Kylix – překladačem Object Pascalu pro Linux, respektivě pro jeho grafickou nadstavbu XWindows. Sešel se rok s rokem a překladač se stal skutečností. A proti svému „protějšku“ z operačního systému MS Windows si přinesl s sebou několik výhod. Ale to, co asi nečekal nikdo, se stalo skutečností také. Společnost Borland se rozhodla uvolnit část projektu Kylix veřejnosti, a to prostřednictvím licence GPL. Projekt nazvali Kylix Open Edition a je k dispizici zdarma (za registraci) na www strankách (www.borland.com). Ti, kteří se s Kylixem ještě nesetkali, mají teď skvělou možnost. Cena je neuvěřitelná, stačí si stáhnout 30MB velký .tar.gz archiv, rozpakovat jej například příkazem tar -xvzf jmeno_archivu, nainstalovat příkazem kylix_oe/setup.sh (nainstalovaný KylixOE zabírá asi 110MB), spustit KylixOE příkazem adresarKylixu/bin/star­tkylix a nakonec vyplnit registrační dialog údaji z předchozí registrace na stránkách společnosti Borland. A můžete začít svou práci v Kylix Open Edition (dále jen KylixOE). Avšak ješte předtím, než začnete Kylix instalovat, vám doporučuji si přečíst dokument kylix_oe/PREIN­STALL a hned potom kyllix_oe/INSTAL­L, oba dokumenty jsou sice podobné, ale ne stejné. Dočtete si v nich o potřebných balíčcích pro Kylix a o postupu při instalaci. Při prvním spuštění budete zaskočeni podobností IDE Kylixu s IDE Delhpi, i dialogová okna pro otevírání a ukládání souborů jsou stejná jako v MS Windows. Ale naproti tomu vás hned na první pohled zarazí nezvykle malý počet záložek s komponentami v Component Baru. Důvodem nedostatku komponent v KylixOE je zřejmě GPL, která nutí distributory poskytovat i zdrojové soubory k programům. A upřímně, komu by se chtělo zveřejňovat zdrojové soubory ke klíčovým položkám, které dělají Kylix Kylixem (a Delphi Deplhi :o)). Chybějícími částmi jsou databázové komponenty, Web komponenty i některé části debugguru, jako třeba debugger multi-threadových aplikaci nebo zobrazování aktuálních hodnot proměnných při zastavení aplikace, což vývojáři (ať už v Kylixu, nebo Delphi) zvyklému na tento nástroj citelně pochybí. Ale i tak zůstalo v KylixuOE dost komponent, které postačí na vývoj základních aplikací. Nechybí zde standardní komponenty (např. TMemo, TLabel), rozšiřující komponenty (např. TImage, TSxrollBox, TTimer), běžné Controly (např. TImageList, TProgressBar, TToolBar) ani dialogová okna (např. TOpenDialog,TSa­veDialog). Bohužel tím je výčet záložek s komponentami dostupných v instalaci KylixOE vyčerpán.

Zde máte náhled na příkazové okno KylixOE, po kliknutí na odkaz se vám zobrazí celý KylixOE běžící na WM BlackBox.

KylixOE (100kB)

Já osobně se nebojím, že bude nedostatek komponent v KylixuOE velkým problémem, ostatně zručný programátor si vystačí i s málem a zbylé komponenty si dodělá. No a těm méně zručným musí postačit vědomí toho, že každá aplikace sestavená pomocí KylixuOE se musí šířit pod GPL a práce jiných programátorů se tedy co nevidět dostane i k nim. A tak se pozvolna KylixOE rozroste, z čehož budou mít radost nejen programátoři, ale i vývojáři z Borlandu, kteří se tak dostanou ke zdrojovým kódům komponent, které by si jinak museli programovat sami. Tím se rozroste i Kylix jako takový a určitě nedá příliš práce, aby nabídka komponent Kylixu obohatila i řady komponent Delphi. Komponenty, které jsou zatím dostupné v distribuci KylixOE, jsou všechny součástmi CLX (Component Library for Linux = Knihovny komponent pro Linux, obdoba VCL u Delphi), která je Open Source. Na jejích domovských stránkách (freeclx.source­forge.net) budou k dispozici i další komponenty této knihovny.

Své dva nedostakty, komponenty a již výše zmíněný „oříznutý“ debugger, si ale KylixOE napravuje naprosto „neseříznutým“ a podrobným helpem zahrnutým v distribuci KylixOE. V helpu je popsána veškerá činnost Kylixu, je zde popsán Object Pascal, hiararchie a význam CLX, reference komponent, které jsou k dispozici v KylixOE, a navíc je zde popsáno i sestavování databázových a webovských aplikací, pro které jsou komponenty dostupné pouze v komerčních distribucích Kylixu. Help je dost podrobný i v části popisující výrobu vlastních komponent. Intuitivně jsou v něm řešeny i otázky základů OOP (objektově orinetovaného programování), které osvětlí tuto problematiku i úplným začátečníkům. Snad jedinou nevýhodou helpu je, že je psaný anglicky.

CS24_early

Já jsem KylixOE testoval na svém supermoderním výkřiku posledních technologií 100MHz AMD K5, 33.3MHz BUS, 40 RAM, 100MB SWAP, Kernel 2.4.3 a XFree86 4.0.3. Ani jednou nespadl, ale musím říct, že se mi dost zadrhával (zejména při pohybu kurzorem, což nepochopím). Překlad na spustitelný sobor velikosti 800KB (což je ve zdojových souborech asi 400kB) trval asi 20s. Podle zatížení procesoru a paměti bych řekl, že optimálně by měl běžet na 300MHz CPU, 66MHz BUS, 128MB RAM, při nějak nenáročném window masterovi; pokud používáte KDE nebo GNOME, doporučuji 256 MB RAM (nebo u KDE2 raději 512MB :o)).

Závěrem bych doporučil KylixOE všem, kteří vyvíjejí aplikace pro XWindows, nadšencům a vůbec lidem, kteří se chtějí naučit programovat v ObjectPascalu.

Byl pro vás článek přínosný?