Hlavní navigace

Kylix

Rozhovor s Danny Thorpem

Danny Thorpe je vedoucím vědcem z Borland Software a byl součástí původního týmu, který vyvíjel programovací jazyk Delphi. V rozhovoru pro Builderau.au se rozpovídal o Delphi, Kylixu a budoucnosti projektu Mono. Pan Thorpe tvrdí, že se linuxová…

Firebird míří k 1.5

I v Linuxu stále polulárnější databáze Firebird, vzniklá derivací z oficiální InterBase od Borlandu, se brzy dočká očekávané verze 1.5. Zejména pro uživatele Kylixu (bývalé „delphiáky“), kteří FB používají snad nejvíce, je to jistě…

21. 8. 2003 8:58

Kylix Pro Edition za 20 euro

Německá SuSE má letní nabídku na Kylix Professional edition za 20 Euro. Měla by to být plná verze v němčině, ale bez papírové dokumentace. Nevadí-li vám němčina a dokumentaci nečtete, zamiřte svůj prohlížeč do Něměcka. Upozornil Pavel Bartůšek.

Kylix 3

Co nového přináší programátorům Kylix ve verzi 3? Namátkou například podporu nových verzí databází, podporu pro Pentium 4 v integrovaném assembleru, nový WebAppDebugger, přibylo několik programů atd. Více se dočtete v dnešní recenzi.

Doba čtení: 8 minut

Kylix 3 získal cenu na LinuxWorld 2002

Borland Kylix 3, první řešení pro rychlý vývoj aplikací (Rapid Application Development – RAD) pro jazyky C++ a Borland Delphi na operačním systému Linux, získal ocenění „Nejlepší novinka“ na výstavě LinuxWorld Conference & Expo 2002 v San Franciscu.

KYLIX3 Open Edition

Firma Borland pred pár dňami uvolnila novú verziu balíka Kylix3 Open Edition. Inštalácia obsahuje tak dlho očakávané prostredie Kylix 3 (C++ IDE), samozrejme v balíku nájdete aj novú verziu Kylix3 (Delphi IDE).

Doba čtení: do minuty

Trial Kylix 3 Enterprise ke stažení

Již tři dny je na webu společnosti Borland ke stažení trial verze Kylixu 3 Enterprise. Pokud máte dostatečně silnou linku a chuť stahovat 111 MiB, můžete si vyzkoušet, jak chutná C++ v podání Borlandu. (Upozornil PePa Vondrák)

15. 8. 2002 11:46

Kylix (8) - XML, třívrstvá architektura, WebSnap

Dnes nás čeká závěrečný díl seriálu o Kylixu. Podíváme se na zoubek implementaci XML v Kylixu (včetně zapouzdření XML do tříd Object Pascalu), dále napíšeme vícevrstvou (multitier) databázovou aplikaci a na závěr si krátce ukážeme, jak se dá také psát webový server. No a nakonec malý bonus.

Doba čtení: 9 minut

Kylix (7) - webové služby

Dnes si něco povíme o implementaci klientů a serverů pro webové služby za pomoci SOAP. Dále si ukážeme klient, který bude překladačem z angličtiny do francouštiny za pomoci čtyř komponent a bude využívat webovou službu. Zmíníme, co je to WSDL, no a nakonec si nějakou webovou službu napíšeme (je libo CGI, nebo modul Apache - nám je jedno). A jelikož jsem dostal půjčený Kylix 2 Enterprise, uděláme malou recenzičku a ukážeme, co nám může přinést. Dnes se prostě máte na co těšit.

28. 5. 2002 0:00
Doba čtení: 12 minut

Kylix (6) - na data je databáze

V dnešním dílu se zaměřím na to, jak je v Kylixu realizovaná podpora databází. Budu mluvit jak o lokálních databázích, tak o přístupu na SQL servery. Slibuji, že pokud máte aspoň základní motorické schopnosti, vytvoříme DB aplikaci do 30 minut (data budou uložena v XML).

Doba čtení: 9 minut

Kylix (5) - knihovny, plug-iny a vlákna

Pátý díl našeho seriálu o Kylixu je tady. Dnes nás čekají sdílené knihovny, jejich využití v našem programu, a ukážeme si, jak napsat jednoduchý plug-in. Dále nakousnu, jak jednoduše použít vlákna. Nakonec se jako obvykle dozvíte o nějaké zajímavé komponentě.

Doba čtení: 10 minut

Kylix (4) - hurá, aplikace

Týden se sešel s týdnem a je tu další díl seriálu o Kylixu. Jak jsem slíbil minule, dnes dokončíme OOP, zmíníme se o procedurálních typech, uvedeme si pár zajímavých zkratek v IDE a konečně si vytvoříme nějakou aplikaci. Už teď můžu říct, že to bude editor stvořený od nuly za 15 minut. Dále uvedeme pár poznámek o tom, jak překlopit stávající aplikace v Delphi pod Kylix a něco o podmíněné kompilaci. Jako obvykle na konci uvedu opět nějakou komponentku (dnes pro databáze).

Doba čtení: 10 minut

Kylix (3) - OOP

Vítejte u třetího dílu seriálu o Kylixu. Podle různých ohlasů jsem vypozoroval, že spousta lidiček si pod pojmem Object Pascal představí své setkání s Turbo Pascalem z doby, kdy tady ještě byli husiti. Není tedy jiné cesty, než objasnit, co Object Pascal vlastně umí.

Doba čtení: 8 minut

Kylix (2) - základem je objekt...

V druhém dílu seriálu o Kylixu si osvětlíme některé pojmy jako třída, komponenta a formulář, bez kterých bychom se dále neobešli. Zvolíme tedy raději metodu hození do vody - alespoň doufám, že to nebude nudné. Dále si ukážeme dědění formulářů, jak udělat, aby námi vytvořený program šel spustit i bez Kylixu, a nakonec uvedeme odkaz na balík (vlastně dva) zajímavých komponent.

Doba čtení: 7 minut

Kylix - oblíbené mýty a omyly

Dnes zahajujeme nový seriál o vývojovém prostředí Kylix od společnosti Borland. První díl je věnovaný nejoblíbenějším mýtům a omylům, které o Kylixu kolují, a padne také pár slov o instalaci varianty Open Edition.

Doba čtení: 10 minut

Licence Borlandu není úplně zdravá

Zalíbil se vám nový Kylix 2 Open edition či JBuilder 5? Nebo je už dokonce k plné spokojenosti používáte? A četli jste jejich licenční ujednání? Že ne? Tak si přečtěte tento otevřený dopis. Tak mi něco říká, že Borland do Linuxového světa nevkročil…

Recenze Kylixu 2 Open Edition

Krátkou recenzi Kylixu 2 Open Edition přinesl LinuxWorld.

LinuxProgramming o Kylixu 2

Podrobnosti ke včerejšímu oznámení Kylixu 2, výkonného linuxového vývojového prostredí, přinesl LinuxProgramming.

Kylix 2

Dle CNetu bude dnes ohlášen Kylix 2.

Je príma, i když se brání

Společnost Borland nedávno uvedla své vývojové prostředí pro Linux názvané Kylix. Jelikož jsem linuxový maniak a naše firma používá Delphi pro vývoj aplikací ve Window$, chtěl jsem Kylix zkusit a "všem jim ukázat" :). Předtím jsem se ale musel poprat s instalací.

Doba čtení: 2 minuty

Kylix Open Edition

GNU a GPL jsou pojmy, které již dnes nechybí v žádném slovníku počítačové terminologie. Stejně jako Pascal nebo Borland. Ale co mají všechny tyto pojmy společné? To je jasné: Kylix - Open Edition.

Doba čtení: 4 minuty

Kylix Open Edition

Kylix Open Edition je na světě. Jde o speciální verzi vývojového prostředí určenou pro vývoj open source aplikací. Více informací najdete zde. (upozornil BrM).

26. 7. 2001 9:36

Jaký je Kylix?

Kylix je projekt, ke kterému se upínají naděje nemála vývojářů snících o skutečně snadné přenositelnosti GUI aplikací mezi Linuxem a Windows. Jaký vlastně Kylix je, na to se podíval Scott Courtney na serveru LinuxPlanet.

Kylix i jako Open Edition

Vývojový RAD nástroj Kylix od Borlandu bude k dispozici i v tzv. Open Edition, která by měla být k volnému použití pro vývoj Open Source a free (GPL) aplikací. Tato verze bude ovšem uvolněna pravděpodobně až v polovině tohoto roku. Novinky okolo Kylixu můžete sledovat třeba zde.

Inprise poskytne zdrojáky Kylixu

Inprise údajně na Comdexu oznámí poskytnutí zdrojových kódů Kylixu GNOME Foundation, v jejímž rámci by rád participoval hlavně na vývoji objektové technologie Bonobo a samozřejmě i její integraci do Kylixu. Více informací najdete na ZDNet.

14. 11. 2000 0:00