Hlavní navigace

Názory k článku Létající cirkus (3)

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 1. 2002 8:01

    ja (neregistrovaný)

    bylo by mozne pridat pozdeji k serialu take nejake priklady pro praci s gui prostredimi? ukazka aplikace, ktery by mela frontend jak pro konzoli (v nejakych curses), tak pro X window system?

  • 25. 1. 2002 9:46

    Jan Svec (neregistrovaný)

    Pro pochopeni jazyka a hlavne jeho filozofie je nejprve nutne vysvetlit jeho zaklady. Nyni jiz mame probrany zakladni typy jazyka a konstrukce pro rizeni toku programu vcetne zakladnich logickych vyrazu. Budou nasledovat tyto temata: uzivatelske funkce (pristi dil), moduly a balicky (dil V), tridy (VI), vyjimky (VII). Pak bude nasledovat popis pokrocilejsich funkci jazyka. Pote bude nasledovat jiz popis modulu dodavanych s Pythonem. Je jiz jen na vas, jake moduly to budou. Zcela urcite to budou moduly os a sys. Bude-li zajem mohlo by se nekolik dilu venovat i uzivatelskym rozhranim (curses, Gtk, wxWindows, GNOME).

  • 25. 1. 2002 11:12

    kokot (neregistrovaný)

    No mozna by se ty zaklady mohli v zajmu akcnosti preskocit. Sice zfanatizovani informatici budou mit reci, ale my ostatni se pritom neunudime tim, jak se zapisuji prirazeni, k smrti. Specialne u pythonu je na prvni pohled videt co to dela a je skoda, ze jsi toho nevyuzil.. Tenhle cloveku mnohem prirozenejsi postup pouzivaji i Kernighan a Ritchie a to rozhodne nejsou zadne macky. Nakonec filozofii pythonu je zabava a prizpusobeni jazyku cloveku a chtel bych videt nekoho, kdo je schopen se naucit matiku induktivni metodou..:-))

  • 25. 1. 2002 9:53

    Jan Svec (neregistrovaný)

    Chtel bych poznamenat, ze vsechna vyse uvedena fakta se tykaji verze 2.0, ktera je momentalne nejvice rozsirenou verzi. Na webu http://www.python.org je jiz ke stazeni stabilni verze 2.2, da se ale predpokladat, ze k jejimu rozsireni dojde az v pristich verzich distribuci. Osobne jiz mam 2.2 stazenou a cekam jen na cas, abych ji mohl nainstalovat. Cetl jsem pouze NEWS, z kterych jsem se dozvedel ze napr. vysledek porovnani jiz nemusi byt jen 1 nebo 0 apod. Rozhodne verze 2.2 prinasi hodne noveho a jejim vlastnostem se rozhodne podivame na zoubek.

  • 25. 1. 2002 17:24

    mol (neregistrovaný)

    a neslo by GUI zaradit uz drive? nebo udelat paralelne s timhle novy serial kde by se probiraly jednotlive balicky?
    ono totiz tutorialu zakladu Pythonu je docela dost, koneckoncu i s Pythonem se jeden vynikajici dodava, ale vsechny se venuji prevazne jen jazyku a nikoli jiz bohate zasobe knihoven :-(
    me by jako zacatecnika v Pythonu napr. zajimalo jak rozchodit GTK+ v Pythonu ve Win98

  • 28. 1. 2002 11:18

    Tomáš Cerha (neregistrovaný)

    Naprosto nechápu, proč se snažíte autora článku přimět, aby psal něco, co zrovna vás zrovna teď zajímá. Přitom na internetu je nepřeberné množství kvalitní dokumentace a tutoriálů ke všem konkrétním tématům. Kdyby každý vznášel požadavky typu: "Zajímalo by mne, jak udělat
    to a to, nechceš o tom napsat článek?", mohl by si autor otevřít poradnu, ale to asi nebylo jeho původním záměrem.

    Vzhledem k tomu, že články pojednávají o *jazyce* Python, nespoléhal bych se ani na to, že až bude článek o GUI napsán, najdete v něm informaci, jak rozchodit GTK+ v Pythonu ve Win98. Nepopírám, že je to zajímavé téma, ale je to spíše otázka do nějaké diskusní skupiny, než námět na článek na rootu nemyslíte?

    Touto reakcí jsem chtěl spíše povzbudit autora, aby pokračoval ve zdařilé sérii článků podle původního záměru. Autora tohoto příspěvku, stejně jako předešlého podobného, potom odkázat na množství informací a diskusních skupin na internetu, které se týkají jejich konkrétních problémů.

    V souvislosti s tím mne ještě napadá, že by nebylo vůbec od věci rozpoutat diskusi o tom, která GUI knihovna pro Python je "ta pravá". Já osobně používám wxPython a musím říci, že k němu mám množství výhrad. Na druhou stranu si uvědomuji, že GUI programování je natolik komplexní záležitost, že pochybuji, že bych při použití QT, GTK apod. na podobné problémy nenarazil. Ví někdo o místě, kde by bylo možné tyto otázky diskutovat?

  • 28. 1. 2002 13:36

    Jan Svec (neregistrovaný)

    V mnohem s vami souhlasim, i kdyz je nekdy dobre vedet, co by chteli ctenari clanku cist. Rozhodne ale rozsah clanku v pristich nekolika dilech menit nehodlam. Doufam, ze to nebude na skodu, ale nechci byt strucny jako tutorial k Pythonu a zase nechci aby to byl jen preklad referencni prirucky.


    K tomu co jste napsal o GUI knihovnach. Osobne pouzivam take wxPython, ale pro me je moc vzdalen filozofii Linuxu. Proto se vracim k PyGTK a python-gnome, ktere maji pro me prijatelnou rychlost / velikost.



    Idealni by bylo napsat vlastni knihovnu, ktera by byla obecnou mezivrstvou mezi trebe PyGTK (nebo necim vlastnim pouzivajicim GTK+) a Pythonem. Muj sen je toolkit, ktery by dokazal nabinout treba toto: GUI seznam (List) polozek by se choval jako seznam, menu by se formatovalo pomoci tuples apod. Nejkrasnejsi by bylo i moznost vlozenych widgetu (aka bonobo, ale bez podpory GNOME). Postupne by tato vrstva mohla pracovat i s QT, wxPythonem, Tk apod., cili neco jako wxWindows, ale GUI only, bez ruzne bizuterie, kterou se wxWindows snazi dohnat QT. Takhle to vypada krasne a kdyz by se to prevedlo do praxe ;-)


    Chcete-li prispet svoji troskou do mlyna, napiste na muj mail honza.svec@students.sps-pi.cz a muzeme zacit pracovat na 'toolkitu budoucnosti'.

  • 28. 1. 2002 23:19

    mol (neregistrovaný)

    Rozhodne jsem nechtel nikoho k nicemu nutit, pokud to tak autor serialu pochopil tak se mu timto hluboce omlouvam. Dale se omlouvam za sve zpupne navrhy mirici k destabilizaci rezimu a popreni prirodnich zakonu :-), nicmene ja jsem zatim na serial kde by se postupne probiraly jednotlive programatorske ukoly (GUI,XML,Web...) a jejich mozna reseni v Pythonu (jake knihovny pro Python v teto oblasti existuji, jake jsou jejich vyhody/nevyhody....) nenarazil, ale nepochybuji, ze vy takovych serialu znate alespon tucet, proto bych si Vas Vase Blahorodi dovolil pozadat, pochopte jsem jen uplny blbec, ktery si dovoluje nutit lidi k psani serialu (az tak hluboko jsem klesl!) a ke skakani ze strech, jestli byste mi nepohl alespon na jeden takovyto serial poslat url. Dekuji, Buh Vam to vynahradi na detech.

    To co jsem uvadel byl jenom jakysi priklad toho co muze takove zacatecniky jako ja trapit. I ten sebedokonalejsi jazyk je na nic pokud nema dostatek dobrych knihoven. GUI je dneska nutnost a pro zacatecnika je prave v tomto smeru ta Pythonovska trojroztristenost (o ktere se zminujete i Vy) docela problem. Me se GTK+ libi, tak jsem ho chtel zkusit v Pythonu, ale ouha, narazil jsem. Kdyz uz mam multiplatformni jazyk chci i multiplatformni GUI, ne? Rad bych se zeptal v nejake diskuzni skupine, ale konference o Pythonu na Builderu je mrtva, cz.comp.lang.python je taktez mrtve (az na spam)...

    Pokud jsem nekoho urazil, tak sem mu omlouvam, to jsem urcite nechtel.

    Zdravi Mol

  • 30. 1. 2002 9:52

    Jan Svec (neregistrovaný)

    V open svete je pravidlem jedna vec: nelibi se vam cokoli, nic vam nebrani vzit zdrojaky a upravit si to :)



    Proc tedy neudelat svuj vlastni web, venovanej treba open source vyvojarum? Proc neudelat repozitar algoritmu, diskusni fora, mailing listy, poradnu apod? Lidem se do toho moc nechce, ale pokud by kdokoli chtel, tak muzu prilozit ruku k dilu. Nic neni nemozne.

  • 31. 1. 2002 18:32

    mol (neregistrovaný)

    IMHO takovyhle veci existujou, ale nejsou v nich lidi :-), viz. treba ta konference o Pythonu na Builderu - kolik z vas je do ni prihlaseno?

  • 30. 1. 2002 9:59

    Tomáš Cerha (neregistrovaný)

    Ok, ok. Omlouvam se, pokud to vyznelo prilis kriticky. Chtel jsem skutecne jen autora povzbudit v praci podle puvodniho planu, protoze myslim, ze neni mozne predbihat udalostem. Dnesni doba rodi mnoho "programatoru", kteri zvladaji praci s nejakym nastrojem/toolkitem, ale vedi pramalo o jazyku samotnem.

    Z vaseho prispevku (a mozna jeste vice z podobneho prispevku vyse) jsem nabyl dojmu, ze jste se chtel zaradit mezi ne. Dost mozna jsem se spletl, takze navrhuji to prestat resit a pokusit se diskutovat o problemu, ktery z toho vyvstava - totiz nalezeni "idealni" GUI platformy pro Python. Veskera dokumentace o ktere jsem mluvil je totiz vazana na konkretni reseni (mel jsem pocit, ze to prave hledate). Nevim o serioznim materialu, zabyvajicim se vzajemnym hodnocenim jednotlivych reseni.

    Nedavno jsem narazil na projekt AnyGUI (http://anygui.sourceforge.net). Zatim jsem bohuzel nemel prilezitost se tim hloubeji zabyvat, takze by mne zajimalo, zda nekdo vi neco vice o jeho prakticke pouzitelnosti. Hlavni potencialni vyhodu tohoto reseni bych spatroval prave ve skutecne Pythonovem API - nikoli pouze vazby na C/C++ API.

    S pozdravem TC

  • 30. 1. 2002 10:01

    Tomáš Cerha (neregistrovaný)

    Ok, ok. Omlouvam se, pokud to vyznelo prilis kriticky. Chtel jsem skutecne jen autora povzbudit v praci podle puvodniho planu, protoze myslim, ze neni mozne predbihat udalostem. Dnesni doba rodi mnoho "programatoru", kteri zvladaji praci s nejakym nastrojem/toolkitem, ale vedi pramalo o jazyku samotnem.

    Z vaseho prispevku (a mozna jeste vice z podobneho prispevku vyse) jsem nabyl dojmu, ze jste se chtel zaradit mezi ne. Dost mozna jsem se spletl, takze navrhuji to prestat resit a pokusit se diskutovat o problemu, ktery z toho vyvstava - totiz nalezeni "idealni" GUI platformy pro Python. Veskera dokumentace o ktere jsem mluvil je totiz vazana na konkretni reseni (mel jsem pocit, ze to prave hledate). Nevim o serioznim materialu, zabyvajicim se vzajemnym hodnocenim jednotlivych reseni.

    Nedavno jsem narazil na projekt AnyGUI (http://anygui.sourceforge.net). Zatim jsem bohuzel nemel prilezitost se tim hloubeji zabyvat, takze by mne zajimalo, zda nekdo vi neco vice o jeho prakticke pouzitelnosti. Hlavni potencialni vyhodu tohoto reseni bych spatroval prave ve skutecne Pythonovem API - nikoli pouze vazby na C/C++ API.

    S pozdravem TC

  • 31. 1. 2002 18:44

    mol (neregistrovaný)

    ja se take omlouvam, nechal jsem se prilis unest :-)

    na anygui uz jsem se take dival, vypada pekne, ale zadne zkusenosti s tim zatim nemam

  • 26. 1. 2002 19:24

    Lukas Mach (neregistrovaný)

    Skvely tutorialy o Pythonu jsou na strankach:

    http://www.wag.caltech.edu/home/rpm/python_course/

    Sesty tutorial je hezkou ukazkou prace s GUI. Doporucuji si stahnout verzi pro PDF, protoze ten tutorial je velmi pekne koncipovany - malo reci a velky efekt.