Oceňuji, že se Root věnuje LibreOffice a nenechává tak naši redakci v tom samotnou. Tématu LOOL jsme se věnovali již dříve (naposledy v aktualitě Lukáš Jelínek http://www.openoffice.cz/novinky/technologicke-preview-libreoffice-online-je-v-provozu) a chystáme rovněž recenzi, která bude trochu jinak pojatá než výše uvedená.
Ve svete online aplikaci to obvykle funguje tak, ze uzivatele maji zdarma k dispozici konto s omezenym diskovym prostorem a omezenou funkcnosti. Staci to na vyzkouseni nebo male projekty, ale pro nasazeni "v praxi" je treba zakoupit podporu. Nedivil bych se, kdyby to Collabora delala stejne. Oproti treba Zoho (https://www.zoho.com/) asi budou zdarma poskytovat kod serverove casti, kterou si firmy budou moci instalovat do privatnich cloudu. V tomhle pripade se bude platit za softwarovou podporu.
Zatim tedy spis sklamani. Kazdopadne snaha se ceni, uvidime jak to pude dal. Je to naka alfa-verze. V podstate neumi nic vic nez jednoduche on-line editory co muze clovek spustit treba na svym serveru (treba CKEditor). Potencial to samozrejme ma. Ale zatim je to od klasickeho "off-line" LO na mile vzdalene...
Asi to víte, ale z článku a ani diskuze to nemusí být někomu jasné. Celý návrh klientské (loleaflet) i serverové (loolwsd) části je k dispozici na GitHubu
https://github.com/libreoffice/online
a lze ho integrovat do vlastního Webu. Na LWN, Phoronixu nebo někde jinde jsem četl článek o integraci do ownCloud. Projekt https://github.com/COMU/libreonline-owncloud a i je demo https://www.youtube.com/watch?v=An7D5i34xKM
Řešení jsem zkoumal jen zběžně a jen odhaduji, o co se jedná. Technologie se zdá být založená na projektu Leaflet používaném pro zobrazení map. Tento projekt se snaží o rychlou dopravu zoomovatelných bitmap. To by znamenalo, že editace probíhá na serveru ve standardním LibreOffice editovacím jádře a s jeho renderingem a klientovi se posílají změny jako ve VNC. Díky tomuto řešení je možné vyrendrovat opravdu jakýkoliv ODT a i DOCX dokument velmi věrně. Na tok dat přes připojení to ale bude dost náročné a i server se při větším množství klientů celkem zapotí. U Google předpokládám, že dokáží zátěž při editaci plně přenést na klienta a jen posílají změny datového modelu.
Mě obecně by se nejvíce líbila možnost pouštět plné LO u sebe, ale mít možnost distribuovaně z více instancí pracovat nad jedním dokumentem. Na této možnosti ale také již někdo pro LO pracoval/viděl jsem videa. Jestli je šance aby se to podařilo dotáhnout i s podporou plné komplexnosti složitých dokumentů nevím. Ale i telefony mají dnes takové množství paměti a výkonu, že by plný nativní klient nebyl problém.
LO Online by pak bylo dobré řešení na korektury a drobné úpravy a ani plnou funkcionalitu v editaci nabízet nemusí.
Ahoj, Pavle.
Pouzit JS leaflet jako zobrazovaci terminal je teda zajimavej napad. Jen dodam, ze JS leaflet umi kreslit i vektorove -- zda to ale v officeoidnim provozu muze prinest usporu a zda to LO server vyuziva, nevim.
Kazdopadne kolektivni editace bude porad asi velkej orech. (Jedna z mala zajimavejch fci serverovejch kancl. baliku).
Tu "nejvíce líbící" možnost už nějaký pátek nabízí https://abicollab.net/ akorát je to poslední dobou poněkud polomrtvý projekt.
Nechápu, k čemu by bylo aby on-line verze toho uměla méně než klasická. To by přece znamenalo, že pokud otevřu dokument, který používá něco, co online verze neumí, jsem nahraný. On-line verze rozhodně musí umět nejen zobrazit, ale i editovat cokoliv, co vyprodukuje desktopová verze. Takže zbývají k vypuštění jen věci, které se neobjeví v uloženém dokumentu, Co by to proboha bylo. Snad jedině nějaký wizard?
Ale poenta je na co je pak "editor" co mi neumozni zmenit dokument, ale jehom "neco" co v te chvili nepotrebuju?
Jestli hlavnim ukolem online aplikaci je umozit editovat kdekoliv, pak prave nemoznosti editace a jenom "vyberem" co mohu je online editor v podstate zbytecny, to siradej budu nosit tablet, kde to nejak natukam prstama, ale muzu...
Keďže používam dlhodobo chromebook, táto téma ma zaujíma. Tešil som sa, že textový editor v LOo odstráni pre mňa najpodstatnejší problém a to je práca so štýlmi. Neviem prečo, ale ani jeden online editor neumožňuje vytváranie vlastných štýlov. V lepšom prípade umožňujú upravovanie integrovaných, ale to nie je to isté. Potreboval by som celkom jednoduché štýly, ako napríklad štýl pre úryvky kódu, štýl pre písanie notových zápisov...
Uvidíme. Zatiaľ používam online riešenie založené na TeX. Bojím sa, že keď si zvyknem, cesta späť bude nemožná.
Obávám se toho, že toto je jediná cesta, jak vytvářet typograficky kvalitní dokumenty. Snažit se o něco podobného s jakoukoli "officoidní" aplikací je drbání se za pravým uchem nikoli levou rukou, ale levou nohou. Tyhle SF prostě spoustu věcí neumějí a nikdy umět nebudou. Nehledě k tomu, že jakmile se objeví cokoli složitějšího, tak si s tím jednoduše neporadí, zatímco TeX a jeho nádstavby ano.