Hlavní navigace

Linux, KDE a Krita: dokonalá sada pro umělce?

27. 6. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Kreslíte? Potřebujete upravit fotografie? Krita nabízí zajímavý mix funkcí, který z ní dělá projekt na pomezí mezi nástrojem na podporu kresby či malby a editorem fotografií. Nabízí tak dostatečný prostor pro kreativitu i řadu užitečných funkcí. Je toto spojení tím, co umělec ocení a potřebuje?

Projekt Krita patří mezi nejznámější nástroje pro tvorbu ilustrací, kreseb či maleb, který je určený pro grafické prostředí KDE. Jedná se o čistě unixovou aplikaci, takže je možné jej používat jen pod Linuxem či BSD. Je součástí Calligra Suite, ale jeho funkce rozhodně nejsou omezené jen pro kancelářské využití, spíše naopak – jen velmi obtížně si dovedu představit kancelář, která využívá většinu z funkcí, které Krita nabízí.

Asi největší nevýhodou je omezení jen na grafické prostředí KDE a unixové platformy, což znemožňuje tvůrcům získávat dostatečně rychle prostředky na vývoj. Navíc v grafickém prostředí Gnome není rychlost a stabilita Krity nijak závratná. Takto omezená skupina uživatelů pak dává dohromady finanční prostředky jen velmi obtížně. Na druhé straně je třeba říci, že pod KDE pracuje skutečně velice rychle a kvalitně. Pokud ji tedy budete chtít používat, rozhodně doporučuji práci právě v tomto grafickém prostředí.

Přehled funkcí

Na rozdíl od MyPaint, o kterém jsme psali nedávno, je Krita mnohem více technicky naladěná a sází na uživatele náročnějšího a techničtějšího. To vše bohužel na úkor intuitivnosti a rychlosti ovládání. Jistě potěší podpora CMYK i RGB (ale i dalších barevných schémat), nebo připravené šablony na tvorbu komiksů. K téměř jakékoli činnosti jsou připraveni průvodci, kteří by měli práci co nejvíce usnadnit. Potěší také možnost importu RAW, která není stále zcela samozřejmá.

Zajímavá je také práce s vrstvami, která je velice propracovaná a systematická. Pokud Kritu používáte tak, jak si představují její tvůrci, budete s vrstvami pracovat neustále. Jednotlivým vrstvám je možné přidávat řadu vlastností, pohodlně je kopírovat a manipulovat s nimi. Jedním z velmi vytěžovaných způsobů tvorby jsou totiž již zmíněné komiksy. Právě tím, že si snadno nakopírujete a nastavíte vrstvy, můžete práci na jejich tvorbě značně urychlit.

Pokud jde o práci s efekty je k dispozici vše potřebné – od rozmazání či ostření až po deformace nebo práci s barvami. Vše funguje poměrně kvalitně, rychle a přirozeně. Aplikace podporuje také práci s makry, což může být pro některé účely poměrně praktické.

Poměrně netradiční je kombinace vektorové a bitmapové tvorby. Editor sám osobě je orientovaný spíše bitmapově, ale pro tvorbu umožňuje sáhnout po vektorové grafice tam, kde to může být pro uživatele výhodné a užitečné. Můžete tak pracovat s kaligrafickými křivkami, spojovat body nebo kreslit od ruky, libovolně zvětšovat, užívat barevných gradientů atp. Do obrázků je možné vkládat automatické tvary jako jsou spirály, šipky či obdélníky a různě s nimi manipulovat.

Výborně je zařízená také práce s textem, která je na poměrně vysoké úrovni. Manipulovat s ním je možné opět vektorově, což umožňuje jeho dobré využití nejen v komiksech či bannerech, ale také v nejrůznějších letácích. V tomto ohledu se širší spektrum funkcí Krity směrem ke kancelářským aplikacím nezapře.

Nechybí ani základní funkce pro manipulaci s obrazem jako je ořez či změna velikosti, výpočet vzdáleností bodů nebo mřížka. Poněkud netradičně je řešen výběr, který je možný podle několika kritérií, ale klasický výběr hůlkou chybí.

Štětce

Asi největší prostor pro uměleckou tvorbu představují štětce, kterých je k dispozici opravdu velice slušné množství. Nastavit je možné nejen typ štětce (do této kategorie spadá také například sprej), ale také to, jak bude interagovat s dalšími vrstvami, které může překrývat, sčítat se s nimi, míchat, měnit kontrast či barevnost atp. Vlastní štětce je možné si importovat též.

Pokud jde o nastavení jednotlivých štětců, kromě síly, průhlednosti, textury nebo otočení je možné také nakonfigurovat chování štětce pod určitým tlakem, slábnutí s časem, chování barev atp. Možnosti jsou velmi srovnatelné s MyPaint a osobně se mi zdají dialogová okna v tomto případě o něco přehlednější. Pro samotné kreslení je pak užitečný mód pravého tlačítka na ploše, který umožňuje rychle změnit barvu či nástroj. K dispozici je také řada experimentální funkcí štětců, které mohou tvorbu určitým způsobem doplnit či obohatit.

Závěrem

Pokud jste techničtěji orientovaní a používáte grafické prostředí KDE, pak nabízí Krita velice dobré funkce pro ilustrace, tvorbu komiksů i jakoukoli jinou výtvarnou činnost. Přesahem do bitmapového editoru dává možnost širokého výtvarného obohacení fotografie a podpora vektorové grafiky má také něco do sebe. Díla se dají v Kritě tvořit ale opravdu velice zajímavá. Mezi pozitiva je možné připočíst podporu rozšíření, import dalších štětců nebo podporu velkého množství formátů, řadu návodů nebo poměrně čilou tvůrčí komunitu. Přesto si myslím, že pro většinu uživatelů bude lepší volbou MyPaint – pro svoji jednoduchost, rychlost a kvalitu. I když za cenu menšího množství funkcí.

Autor článku

Vystudovaný středoškolský učitel fyziky a informatiky, ale dnes vysokoškolský pedagog technologií ve vzdělávání na KISKu na FF MU. Věnuje se především kurátorství digitálního obsahu, online vzdělávání a učící se společnosti.