Hlavní navigace

Linux nebo Windows: internet

21. 3. 2006
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Dnes se podíváme, co který systém nabízí pro práci s internetem. Internet se pomalu dostává k dalším a dalším počítačům, ale abyste využili všechny jeho možnosti, je nutné mít příslušný software.

Windows

Po přidání modemu a nastavení parametrů, které zvládne většina uživatelů, je na výběr pouze Internet Explorer (IE). Pokud se však s tímto programem chcete pustit do brouzdání internetem, první stránka, kterou navštívíte, by měla být stránka s updaty. Jinak chytíte nějakou havěť během prvních 15 minut. Nezapomeňte ani na Service Pack 2, ten obsahuje firewall, který je alespoň v mezích použitelný, ale nic extra od něj nečekejte. Spíše se porozhlédněte po Kerio Personal Firewall, ten nabízí mnohem více funkcí.

Na typické brouzdání IE celkem stačí, chybí mu ale podpora prohlížení v panelech a lépe zpracovaná podpora pro stahování souborů. Pokud začnete stahovat větší soubor, například ISO Linuxové distribuce, které obvykle má i několik GB, musíte ho dotáhnout naráz, žádná možnost přerušení a navázání stahování není k dispozici.

Pokud vás tento prohlížeč odradí, ať už funkcemi nebo strachem z bezpečnostních děr, je dobré se porozhlédnout po nějaké alternativě. Dobrou volbou je určitě Mozilla Firefox nebo Opera. Každý z těchto prohlížečů má své výhody. Mozilla Firefox se dočkal své slávy ve Windows teprve nedávno, a to po vydání verze 1.0. Pokud Vás omrzí jeho vzhled, můžete si vybrat z nepřeberného množství témat a po doinstalování rozšíření se z celkem jednoduchého programu stává velmi mocný nástroj.

Další jmenovaná, Opera, je známá svou rychlostí načítání stránek. Součástí Opery je i poštovní klient, který běžnou práci s poštou zvládne bez nejmenšího problému. Když už je řeč o poště, je nutné zmínit také programy pro správu pošty.

Stále se na špičce drží Microsoft Outlook z balíku Microsoft Office. Jeho nasazení ale stojí za uváženou, náklady na pořízení nejsou malé a většinu funkcí běžný uživatel nepoužije. Není však důvod zoufat, i zde existují alternativy. Pokud již používáte program Mozilla Firefox, je jeho dobrým doplňkem program Mozilla Thunderbird. Velmi příjemná je jeho antispamová kontrola, která vás zbaví nevyžádané pošty a dokáže se učit. Další dobrou volbou by mohl být i program The Bat!.

Populární protokol FTP jsme zatím opomenuli, ale hned to napravíme. V základní instalaci MS Windows je k dispozici jednak obyčejný řádkový klient bez grafického rozhraní, ale podpora FTP je i součástí Internet Exploreru. Mezi softwarovou elitu se určitě zařadil komerční Total Commander, který zvládá mnoho užitečných funkcí včetně FTP. Připojení je otázkou pár sekund, zvládá jak aktivní tak pasivní FTP a relaci i uložit.

Dalším programem zaměřeným na FTP je 3D FTP, díky jeho upravenému stylu stahování (ve vláknech) dokáže porazit v rychlosti stahování většinu programů. Velkým zklamáním u toho programu je jeho cena, která se pohybuje okolo 30 USD. Mezi programy poskytovanými zdarma celkem zaujme IW FTPort Client. Je navíc v češtině, takže i anglicky nehovořící lidé se rychle zorientují.

P2P sítě jsou také nedílnou součástí internetu. Mezi nejpoužívanější patří sítě Direct Connect a stahování přes BitTorrent. Ve Windows jednoznačně vede program StrongDC pr stahování v sítích DC. Je možnost stáhnout i počeštěnou verzi, a tak si usnadnit jeho nastavení, které je velmi bohaté. Od nastavení připojení až po naprosté maličkosti jako barva označující určité druhy klientů.

U torrentů zas tak jednoznačně žádný program nevede. Často používané jsou Azureus, BitComet, BitSpirit, BitTorrent nebo Bittornado. Nejryhlejším z výše jmenovaných je asi Bittorent, jinak všechny programy nabízejí téměř totéž. Většina umí obcházet i různé ochrany od poskytovatelů připojení.

Linux

Většina distribucí už disponuje průvodcem pro připojení k internetu, který je velmi jednoduchý, a tak je doba potřebná pro vytvoření připojení velmi krátká. V Linuxu, tak jako ve Windows, existuje řada kvalitních internetových prohlížečů. Najdeme zde výše zmíněný Firefox i Operu. Pokud by vás z nějakého důvodu neuspokojil ani jeden z těchto programů, stojí za zkoušku také Konqueror, který je součástí prostředí KDE.

Pokud se již přátelíte s příkazovou řádkou, je zajímavou volbou Elinks. Ten, i když má pouze textové rozhraní, je velice efektivní. Využití ale v dnešní době pravděpodobně najde spíše na starších strojích.

Pošta v Linuxu také nezůstává pozadu. MS Outlook tu ale nenajdete a vše musí zařídit jiné programy. Nejčastšji to jsou Evolution nebo Mozilla Thunderbird. Oba programy nabízejí téměř shodné funkce. Snad jen Evolution se více podobá MS Outlook a najdete v něm i správu schůzek, kalendář a správu úkolů.

Programem specializovaným přímo pro FTP je například gFTP. Je přehledný, intuitivní a podporuje drag and drop. Pro běžné stahování ale postačí i FTP klient zabudovaný v některých dalších programech jako Krusader nebo Midnight Commander.

Pro sítě Direct Connect je nejlepší volbou Valkut. Ten se sice nemůže rovnat svému kokurentovi StrongDC, ale svou práci zastane. Jeho nastavení je vcelku jednoduché a pokud jste zvvyklí na zmíněné StrongDC, potěší vás podobnost obou programů.

skoleni

U torrentů je situace téměř opačná, programů je ohromné množství. V rychlosti předčí všechny BitTorrent, ale jeho ovládání nemusí vyhovovat každému. V tom případě se nabízí například Ktorrent určený pro KDE, případně Flash Torrent nebo cTorrent.

Shrnutí

Oba systémy nabízejí obdobné funkce a v několika případech i stejné programy. Nastavení je obvykle také velmi jednoduché, většina programů je i v češtině. V otázce internetu jsou si tedy systémy Linux a MS Windows naprosto rovny.

Který systém je podle vás vhodnější pro práci s internetem?