Hlavní navigace

LinuxPRO 2003 - propagace, komerce a Linux

18. 12. 2003
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Dojmy běžného uživatele, tedy spíše účastníka, nedávno proběhlé linuxové konference. Jak název napovídá, přílišné nadšení se nekonalo.

Jak už z názvu akce vyplývá, jedná se o akci zaměřenou na Linux – i když při pohledu na obrazovky laptopů většiny přednášejích jsem byl trochu odlišného dojmu, ale to je jiná věc. Další věcí, ze které jsem měl krajně smíšené pocity, bylo to, že akce byla pořádána společností Softwaremedia, která v poslední době rozjela mnoho Linux-friendly projektů – ať už se jedná o vydávání časopisů Linux+, Hacking atd., nebo hacking workshopy, kterými to vše vlastně začalo a firma tenkrát nepůsobila zcela jistým a seriózním dojmem.

Člověk, otřelý konferencemi jako OpenWeekend nebo Cryptofest, musel jistě čekat trochu něco jiného, a opravdu tomu tak bylo. Jistě je to způsobeno tím, že na akcích typu OpenWeekend přednášejí většinou studenti se zájmem o určitou oblast. Na LinuxPRO přednášeli většinou IT manageři z velkých IT firem, kteří ne uplně rozumí dané technologii (respektive ne do velké hloubky) a snaží se spíše o propagaci dané firmy či produktu podloženou nějakými, pro ně příznivými, statistikami apod.

Celá akce LinuxPRO se konala v hotelu Olympik v Praze 8. Kdo chtěl akci navštívit, musel se předem zaregistrovat – buď jako fyzická osoba, nebo firma (právnická osoba, mám-li být přesný, abyste v diskusi nedržkovali;-)). Kdo zaváhal, tak se na konferenci nejspíše nedostal, protože kapacita byla velmi rychle naplněna (i když tu jistá možnost byla). Na začátku proběhla akreditace registrovaných účastníků, kteří obrželi tašku s docela slušnou várkou časopisů – Chip, Softwarové noviny, reklamní letáky IBM, SYBASE apod.

Po vkročení do sálu mně bylo hned jasné, že tam asi budu jeden z nejmladších. Složení publika odpovídalo spíše střední až starší věkové skupině. Firmy zřejmě své zaměstnance na podobné akce posílají povinně, nebo jim to alespoň doporučují.

Po úvodním slově a představení společnosti Softwaremedia byla vyhlášena cena o Zlatého Tučnáka, kterou si odnesl český zástupce Mandrake Linuxu Ivan Bíbr, což jsem ovšem sám předpokládal. Moje oblíbená distribuce Slackware, kterou jsem také volil, se umístila na 5. místě společně s Knoppixem. Můžu být hrdý alespoň na to, že jsem přišel a svým hlasem možná rozhodl o umístění této distribuce;-) Dále vystoupil Leoš Literák a bázlivým hlasem představil společnost ABCLinuxu.

Následovala přednáška Davida Ence ze společnosti IBM, který zde působí jako IBM Sales specialist. Stejně jako v této přednášce, tak ve všech ostatních se jednalo o to, jak se staví daná firma a její produkty (ať už hardware, nebo software) k Linuxu. Přednáška byla docela záživná, přednášející působil velmi profesionálním dojmem. Shrnutí této přednášky by mohlo být takové, že IBM se k Linuxu staví velmi otevřeně, dokonce vynakládá velké finanční částky na jeho rozvoj – padla zde částa $50 000 000 a také podrobněji popsal, jak je to s podporou určitého hardwaru.

Dalším přednášejícím byl Roman K. Miller ze společnosti SYBASE. No trochu šok byl, že přednáška byla celá v angličtině. I když bylo přednášejícímu docela dobře rozumět, z přednášky jsem si moc neodnesl, protože jsem si hrál s notebookem – v takovýchto hotelech by měli mít svůj wi-fi signál, ne?;-)

Následovala přednáška již zmíněného Ivana Bíbra, který se stará o propagaci Mandrake Linuxu v ČR. Přednáška se nazývala „Migrace k Linuxu“. Kromě popsání samotných vlastností Linuxu, postupně popsal nasazení Linuxu na desktopech, serverech, Linux a hardware, samotné nasazení ve firmách a problémy, které se týkají přechodu. Během přednášky měl sám problémy se svými slajdy, kdy ho prostě Acrobat Reader neposlouchal a znemožnil mu dostat se na požadovanou stránku:-) Přednáška nebyla tak formální jako jiné a vyvolala v publiku i smích, např. když upozorňoval zaměstnance firem, které uvažují o přechod na Linux, aby svým nadřízeným neříkali, že Linux je zdarma či free a prostě koupili krabici třeba za 2000 Kč a nadřízenému řekli, že má licenci na 200 stanic:-) A také ať neříká, že se OS Linux dodává s otevřeným kódem, protože z praxe ví, že tito nadřízení si hned myslí, že takový OS je nebezpečný:-)

Následovala coffee break. Pro učastníky bylo nachystáno malé občerstvení nebo mohli využít zvýhodněné nabídky a pojíst z jakéhosi pološvédského stolu za 150 Kč, což ušlo:-)

Po pauze na oběd se přednáškový sál rozdělil na dva menší a přednášky probíhaly paralelně, takže si každý mohl vybrat, co by chtěl vidět. Bohužel jednou se mi stalo, že jsem chtěl vidět přednášky, které běžely současně, takže si možná připadám trochu ochuzen.

Zatímco v sále 2 probíhala přednáška „Mandrake Linux v podnikové síti“, moje první volba byla přednáška Petra Havlíka „Linux na serverech“ v sále 1. Přednáška působila profesionálně, byly představeny všechny ty IBM iServers, xServers, …, ale na konci přednášky přednášející docela nepřirozeným způsobem propagoval IBM. To, že se zeptal publika, kdo si myslí, že IBM je drahé, a takřka nikdo se nepřihlásil, bylo v pořádku. Vysvětlení bylo takové, že ty výhodnější ceny jsou znát až u těch výrobků ve vyšších cenových třídách – několikaprocesorové servery atd., protože u těch jednoprocesorových výrobků záleží na tom, za kolik to sem dokáží dovézt. Z toho by se možná dalo odvodit, že IBM není schopno dopravovat do jiných zemí za ceny jako konkurence (?). Ale poté začlo čisté vytahování se. „Kdo byl za vznikem alpha architektury?…IBM“ a podobně, tvrdil přednášející. I když je to třeba pravda, znělo to velmi namachrovaně:-).

Na další přednášku jsem se přesunul do sálu 2, kde jsem se zúčastnil přednášky „Využití kancelářského balíku OpenOffice.org v praxi“ (zatímco v sále 1 probíhala přednáška „ASE – Databázová platforma pro podnikové informační systémy“). Přednášející o OpenOfficu Pavel Janík představil samotný vývoj tohoto balíku. To, že vlastně vznikl ze StarOfficu od společnosti Sun, apod. Dále postupně popsal jednotlivé části balíku OpenOffice a nakonec zdůraznil další aktivity lidí kolem OpenOffice. Také pobídnul lidi v publiku ke spolupráci na tomto projektu. Konkrétně prý hledají schopného grafika, který by jim pomohl s jednou částí OpenOffice, kde se dají kreslit různé topologie sítí apod.

cyber23

Na další přednášce „ORACLE 10g“ od Jaroslava Zemana jsem se zdržel jen chvíli. Byla zde přiblížena pár měsíců stará verze databáze ORACLE 10g. Ve vedlejším sále zároveň probíhala přednáška „Sun JAVA Desktop System“. V tuto době sem musel prostory hotelu opustit a spěchat za dalšími povinnostmi.

Co říci závěrem. Pokud srovnáme přednášky LinuxPRO např. s přednáškami z OpenWeekendu, tak dojdeme k závěru, že OpenWeekendové přednášky jsou mnohem odbornější, a i když vlastně propagují nějakou technologii, není to tak fanatické jako na přednáškách LinuxPRO, kde se firmy předhánějí, která co má lepší, a samozřejmě, jak i samy přiznaly, nebudou ukazovat nevýhody daného výrobku či technologie, což může vyvolat mylné představy a je to tak trochu nefér. Musíme také brát v potaz to, že přednášky na LinuxPRO jsou určeny trochu jinému publiku.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku