Hlavní navigace

Matt Mason: Pirátovo dilema

Adam Hazdra 6. 6. 2008

Nedávno vyšla nová zajímavá kniha o pirátech a jejich vlivu na společnost. Kniha by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti. Matt Mason v ní otevírá několik velmi důležitých témat. Dovolte mi krátkou úvahu nad dvěma tématy, která dle mého názoru přesahují tradiční (Lessigův) pohled na pirátství.

Odpověď spektáklu

Začněme reflexí dnešní společnosti. Nedávno jsem si v Novém prostoru přečetl, že dnešní mládež ani nenapadne se proti něčemu bouřit, poněvadž má vše, nač si vzpomene. I v Pirátově dilematu se dozvídáme něco podobného, a sice že „vzbouřenectví spočívá v tom, že se mladí proti ničemu nebouří… nevzdorují marketérům, chtějí se jimi stát“. (Str. 226)

Pirates dilemma

Jenže to platí jen na první pohled. Celou knihou se nese – někdy otevřeně, někdy v náznacích – síla mladé generace a její schopnost kritického hodnocení současné kultury. Nedá se zastřešit pod jeden termín, jak to bylo běžné u hnutí v minulosti, ale to je právě obrana proti „společnosti spektáklu“. Doporučuji k přečtení například rozhovor s filosofem Václavem Bělohradským. Jde totiž o to, že jakákoli (ucelená) forma kritiky společnosti je ihned využita jako marketingový nástroj, stává se spektáklem, mediálním tématem a tím se vyprazdňuje. Nová generace to pochopila a – podpořena snadno dostupnými technologiemi – našla způsob, jak okrajovými a partyzánskými akcemi upozorňovat na společenské neduhy a přitom zůstat pod prahem pozornosti hromadných sdělovacích prostředků a reklamy.

Kladné body pro piráty

Druhým tématem, které se s pirátstvím běžně nespojuje, je jeho ekonomická funkce. Lawrence Lessig ve Svobodné kultuře vynáší pirátství z hlediska kultury a svobodné tvorby, Matt Mason nepokrytě dodává, že jde také o byznys. Na důkaz uvádí řadu příkladů (oblečení, hudba, software), kdy piráti dokázali narušení konvencí proměnit v lukrativní podnikatelskou dráhu. Pirátství je podle něj forma konkurence: „… když piráti přinášejí společnosti hodnotu, ta jim ponechá dostatek času, aby poměřili své síly se zavedenými hráči“ (Str. 238)

A ještě jedna poznámka na okraj: Zatímco Lessigova kniha z roku 2004 se nese ve skeptickém a ustrašeném duchu, Masonova práce o čtyři roky mladší je plná naděje a nadšení. Takový rozdíl signalizuje změnu názorů na postavení pirátství ve společnosti.

Hodnota neserióznosti

Je pravda, že Pirátovo dilema je poněkud nesourodou koláží: Mason míchá punk, kapitalismus, YouTube, graffiti, piráty a 3D tiskárnu s polštářovými bitvami, hacktivisty a fastfoodem, což působí místy přehnaně. Je také pravda, že tu a tam přikrášluje a idealizuje (příběh jeptišky, která se zasloužila o disko, či příběh vývoje osobních počítačů), čímž ztrácí na objektivitě a odbornosti. Jenže Matt Mason není školomet a Pirátovo dilema není vědeckou prací. Jeho kniha je silnou výpovědí o stavu dnešní společnosti; je to kniha, která podtrhuje potřebnost překračování zavedených hranic. A její hodnota tkví právě v tom, že sdělení nepřichází konvenční a seriózní cestou.

O autorovi

Matt Mason začínal jako DJ na pirátském rádiu, později se stal šéfredaktorem časopisu o mladé kultuře. Věnoval se také vydávání komiksů a hudby, založil neziskovou společnost Wedia. V roce 2004 získal ocenění pro podnikatele roku (the Prince's Trust and Royal Bank of Scotland London Business of the Year Award).

O knize

Autor: Matt Mason
Název: The Pirate's Dilemma
Vydavatel: Londýn: Penguin Books
Rok vydání: 2008
Rozsah: 288 stran
Cena: 17 USD/8 Liber na Amazonu, 657 Kč v Luxoru

Zaujalo mě

„There is a Chinese proverb saying that ‘When the winds of change are blowing, some people are building shelters, and others are building windmills.“ – R. Falkvinge, Steal This Film. Str. 57

„When pirates do something valuable in society, citizens support them, discussion starts, and laws change.“ – Str. 66

„Copyrights laws have expanded dramatically in the past few years, partly as a defensive reaction to illegal downloading, and partly because of corporations having an increasing influence on political decision making. While file-sharing and piracy clearly need to be regulated, copyright laws, like patent laws, are becoming so overbearing they now stifle the creative processes they were initially designed to protect.“ – (Pozn.: Svobodná kultura dvěma větami:) Str. 98

„… whenever pirates are adding value to society, society will always demand that the players compete with them in the long term.“ – Str. 238

Odkazy

Stránky knihy
Kniha na britském Amazonu
Kniha v Luxoru

Našli jste v článku chybu?

6. 6. 2008 15:09

Otázkou ale je, jestli se - díky využívání licencí jako je GNU GPL - z nějaké z těchto společností vůbec monopol může stát? Vezměme si třeba takový Novell a Red Hat. Kde některá z těchto firem může získat nějakou zásadní výhodu vůči druhé (která by se nedala v krátké době smazat), aby si na svém kolbišti vydobila tak dominantní postavení?

6. 6. 2008 7:14

mewe (neregistrovaný)
A to by byla právě chyba. S hydrou netočme, hydru hezky zapřáhněme do rumpálu a nechme točit ji, ať maká ku prospěchu všech. :-) Jen je potřeba po vzoru Hérakla občas zakrátit pár hlaviček, aby si hydra nemyslela, že tady tomu bude šéfovat a u rumpálu se budeme dřít my. :-)
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: „Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

„Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře