Hlavní navigace

Matt Mason: Pirátovo dilema

6. 6. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Nedávno vyšla nová zajímavá kniha o pirátech a jejich vlivu na společnost. Kniha by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti. Matt Mason v ní otevírá několik velmi důležitých témat. Dovolte mi krátkou úvahu nad dvěma tématy, která dle mého názoru přesahují tradiční (Lessigův) pohled na pirátství.

Odpověď spektáklu

Začněme reflexí dnešní společnosti. Nedávno jsem si v Novém prostoru přečetl, že dnešní mládež ani nenapadne se proti něčemu bouřit, poněvadž má vše, nač si vzpomene. I v Pirátově dilematu se dozvídáme něco podobného, a sice že „vzbouřenectví spočívá v tom, že se mladí proti ničemu nebouří… nevzdorují marketérům, chtějí se jimi stát“. (Str. 226)

Pirates dilemma

Jenže to platí jen na první pohled. Celou knihou se nese – někdy otevřeně, někdy v náznacích – síla mladé generace a její schopnost kritického hodnocení současné kultury. Nedá se zastřešit pod jeden termín, jak to bylo běžné u hnutí v minulosti, ale to je právě obrana proti „společnosti spektáklu“. Doporučuji k přečtení například rozhovor s filosofem Václavem Bělohradským. Jde totiž o to, že jakákoli (ucelená) forma kritiky společnosti je ihned využita jako marketingový nástroj, stává se spektáklem, mediálním tématem a tím se vyprazdňuje. Nová generace to pochopila a – podpořena snadno dostupnými technologiemi – našla způsob, jak okrajovými a partyzánskými akcemi upozorňovat na společenské neduhy a přitom zůstat pod prahem pozornosti hromadných sdělovacích prostředků a reklamy.

Kladné body pro piráty

Druhým tématem, které se s pirátstvím běžně nespojuje, je jeho ekonomická funkce. Lawrence Lessig ve Svobodné kultuře vynáší pirátství z hlediska kultury a svobodné tvorby, Matt Mason nepokrytě dodává, že jde také o byznys. Na důkaz uvádí řadu příkladů (oblečení, hudba, software), kdy piráti dokázali narušení konvencí proměnit v lukrativní podnikatelskou dráhu. Pirátství je podle něj forma konkurence: „… když piráti přinášejí společnosti hodnotu, ta jim ponechá dostatek času, aby poměřili své síly se zavedenými hráči“ (Str. 238)

A ještě jedna poznámka na okraj: Zatímco Lessigova kniha z roku 2004 se nese ve skeptickém a ustrašeném duchu, Masonova práce o čtyři roky mladší je plná naděje a nadšení. Takový rozdíl signalizuje změnu názorů na postavení pirátství ve společnosti.

Hodnota neserióznosti

Je pravda, že Pirátovo dilema je poněkud nesourodou koláží: Mason míchá punk, kapitalismus, YouTube, graffiti, piráty a 3D tiskárnu s polštářovými bitvami, hacktivisty a fastfoodem, což působí místy přehnaně. Je také pravda, že tu a tam přikrášluje a idealizuje (příběh jeptišky, která se zasloužila o disko, či příběh vývoje osobních počítačů), čímž ztrácí na objektivitě a odbornosti. Jenže Matt Mason není školomet a Pirátovo dilema není vědeckou prací. Jeho kniha je silnou výpovědí o stavu dnešní společnosti; je to kniha, která podtrhuje potřebnost překračování zavedených hranic. A její hodnota tkví právě v tom, že sdělení nepřichází konvenční a seriózní cestou.

O autorovi

Matt Mason začínal jako DJ na pirátském rádiu, později se stal šéfredaktorem časopisu o mladé kultuře. Věnoval se také vydávání komiksů a hudby, založil neziskovou společnost Wedia. V roce 2004 získal ocenění pro podnikatele roku (the Prince's Trust and Royal Bank of Scotland London Business of the Year Award).

O knize

Autor: Matt Mason
Název: The Pirate's Dilemma
Vydavatel: Londýn: Penguin Books
Rok vydání: 2008
Rozsah: 288 stran
Cena: 17 USD/8 Liber na Amazonu, 657 Kč v Luxoru

Zaujalo mě

„There is a Chinese proverb saying that ‘When the winds of change are blowing, some people are building shelters, and others are building windmills.“ – R. Falkvinge, Steal This Film. Str. 57

„When pirates do something valuable in society, citizens support them, discussion starts, and laws change.“ – Str. 66

„Copyrights laws have expanded dramatically in the past few years, partly as a defensive reaction to illegal downloading, and partly because of corporations having an increasing influence on political decision making. While file-sharing and piracy clearly need to be regulated, copyright laws, like patent laws, are becoming so overbearing they now stifle the creative processes they were initially designed to protect.“ – (Pozn.: Svobodná kultura dvěma větami:) Str. 98

CS24_early

„… whenever pirates are adding value to society, society will always demand that the players compete with them in the long term.“ – Str. 238

Odkazy

Stránky knihy
Kniha na britském Amazonu
Kniha v Luxoru

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku