Hlavní navigace

Microsoft a velká lež

4. 6. 2001
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Steve Ballmer obědval v Chicagu s místními bossy a poskytoval rozhovory místním deníkům. Dle očekávání to neprošlo bez povšimnutí...

Válka Microsoft versus open source pokročila do dalšího kola. Poslední bitva proběhla pro změnu u oběda, na kterém si pochutnali CEO Microsoftu Steve Ballmer, 100 hostů z nejvýznamnějších firem v oblasti a také reportér chicagského Sun-Times Dave Newbart. Kromě nepochybně výtečného oběda měli oba muži čas i na rozhovor, který dost možná pár lidem po světě chuť k obědu vzal. Steve Ballmer opět rozvíjel teorie o open- source a roli Microsoftu v budoucím a současném světě. Směr rozhovoru lze snadno osvětlit, když zmíním, že oblast do níž Chicago patří, vynáší Microsoftu ročně přes 500 milionů $. Také je vhodné zmínit Ballmerovu „zkratku“ rakovina (cancer) pro free software, zde jmenovitě pro Linux, který pochopitelně Microsoftu nepřináší žádný zisk. Ačkoli se prohlášení až na některé perly nesla v mírnějším duchu, než je z úst Microsoftu v poslední době zvykem, vyžádala si z tábora open source promptní odezvu.

Eric S. Raymond, kterého není nutné představovat, se ujal tohoto úkolu a v článku Microsoft a velká lež rozebírá na LinuxToday nejspornější momenty Ballmerových slov. E.S.Raymodova reakce ovšem nereaguje na části rozhovoru říkající samozřemá fakta, například, že Bill Gates je velmi talentovaný, ale zaměřuje se na otázky, které zástupcům Microsoftu zřejmě nikdy nikdo nevysvětlí. Open source software je k dispozici i komečním firmám (HP, IBM, Red Hat a další). Linux není vyvíjen na popud jakékoli vlády. A nejdelší část je tradičně věnována otázce licencí, zejména GNU/GPL. Zdá se, že v této oblasti nebude přestřelkám vyvolaným prohlášeními zaměstnanců Microsoftu opravdu nikdy konec.