Ony Windows tam mají ještě jednu vrstvu "Skrýt chráněně soubory OS" možná je to tím.
Pak mají ještě nějaké další instrukce, např. v souborech deskotp.ini a možná i jinde, minimálně tím přejmenovávají názvy podle lokalizace (Downloads -> Stažené soubory), ale možná to umí i další věci. Total Commander by to měl vidět, jak to skutečně je.
Tak mi nějak není jasné, jaký to vlastně sleduje účel. Většina stěžejního software z linuxového světa má nativní verze pro Windows a žádný takovýto emulátor nepotřebuje. Ty produkty, které pro Windows ani žádný jiný OS neexistují, většinou využívají specifické možnosti a rozhraní linuxového jádra, např. Docker, KVM apod., a v tomto anti-Wine tím pádem nebudou fungovat. K čemu to tedy má být dobré?
Ten účel se mi zdá docela jasný, I když je to jenom domněnka. Prostě chtějí dalším vývojem disponovat prakticky Linuxem ve Windows. To umožní snadnější přechod z Linux/Unix na Windows. Implementace bash je podle mě první krok z mnoha dalších jako např. podpora i GUI. Disponovat možností spustit Unix/Linux aplikace na Windows je docela perspektivní a značná konkurenční výhoda.
Linux branded zones v Illumosu a distribucích SmartOS/ Open Indiana apod. viz https://wiki.smartos.org/display/DOC/LX+Branded+Zones by měly Docker plně podporovat. (Respektive podporují bez konjunktivu a vše je už ca. rok v produkčním nasazení u Joyentu).
Ano, prekladu syscallu se rika paravirtualizace. Dela to i Virtualbox.
https://www.virtualbox.org/manual/ch10.html#gimproviders
no nativni verze maji, ale rozjet to, slepit to tak aby to vsechno dohromady solidne fungovalo... zkousel jsi to nekdy? ja na jednom projektu musim vyvijet na widlous(samosprava) a je to fakt porod. ano, existuji moznosti jak mit git, ssh, jak provozovat ostatni veci. Ale je to porod to vsechno slepit: php, php-cli, composer, git, drush, ssh s klicem... nakonec jsem nektere nastroje ozelel a zbytek mam v cygwinu, ale je to proste voser. kdyby to nebyl tak dobrej kseft tak je radsi poslu k sipku at si najdou trdlo co na ten system bude mit nervy.
(jsem jen vyvojar a nikoliv managor, ja na zacatku nevymyslel, ze tam bude php s mssql na iis...)
No to musí být dost neštěstí. Ono to hlavně chce k Windows přistupovat jako k Windows. Představte si jak budu někde psát, že zkouším vyvíjet pro Linux, ale je to utrpení, protože applety Computer Management a Services nejdou spustit přes Wine, a je problém to i pořádně administrovat přes Remote Desktop. Co byste mi na to řekl? Nejspíš "je to Linux, tak ho tak používejte".
Kdyby mě postihla podobná katastrofa jako vás, zřejmě bych nasadil PHP Tools for Visual Studio nebo VS.php (BTW jak je na tom Phalanger?), zdrojáky cpal na TFS, připojoval se přes Remote Desktop atd.
Tak on ne kazdy ma masochisticke sklony.
Kdyz uz z boziho dopusteni je nekdo nucen to vyvijet na woknech, s prehledem nejhorsim resenim na server (zato s podporou dlazdic a smatlacich displeju), tak uz dava smysl si to prostredi upravit do pouzitelna.
Jak jsem uz psal vyse, placena verze MobaXTermu (defacto polesteny Cygwin s podporu apt-getu) udela z woken se zavrenyma obema ocima pouzitelny system.
Obsahuje v sobe SSH, FTP, TFTP a HTTP server, bash, vecite kvalitni terminal, da se pres apt-get doinstalovat hromada dalsiho vcetne perlu a treba bisonu ci gawku.
Vývojáři si to nemyslí. Ve Windows mají široké API, kvalitní dokumentaci a kvalitní nástroje. Mě osobně připadají nástroje na Unixech jako z doby bronzové. Velké části API chybí (za všechny třeba management služeb a management síťových interface), dokumentace je mizerná případně chybí, a vypadá to že celý ekosystém je unstable, ve stavu "kompiluje a většinou se i spustí", ovšem s hromadou nedomyšleností a bugů. Některé technologie pak vzbuzují vážné pochybnosti, jestli jejich autoři nemají zvláště sadistické sklony. Příkladem je X11.
Ad placena verze MobaXTermu udela z woken se zavrenyma obema ocima pouzitelny system - boha proč bych na Windows instaloval takové věci? X11 je technologicky zaostalá nebezpečná příšernost. Místo SSH používáme Remote Desktop, a pokud chcete jen command line (proboha proč, jaký by to mělo mít důvod?), tak PowerShell remote session. FTP je bezpečnostní sebevražda. V internaktivním režimu ho (spolu s SFTP) více než nahradí Remote Desktop, file sharing nebo WebDAV; dva posledně jmenované lze triviálně použít i z kódu. Bash je na Windows úplně k ničemu, protože vůbec nezapadá do prostředí, a PowerShell toho umí víc a je generačně pokročilejší. A když už musíte vyvíjet v PHP (i webový vývoj je vývoj), což je samo o sobě dost příšerný jazyk, tak snad není důvod instalovat navíc ještě další příšernost jménem Perl.
Vámi popsaný přístup mi připadá jako vyvíjet pro Linux tak že si přes Wine nainstaluji Visual Studio, budu se k Linuxu připojovat přes Remote Desktop a nadávat u toho, že nefungují administrační applety, nejde .NET Framework 4.6 a PowerShell padá. Kdybych tohle dělal, asi byste si klepal na čelo, s tím že se mám buď přizpůsobit Unixu, nebo se nesnažit na něj hrabat, protože to bude zbytečně bolet. A já vám říkám totéž o Windows: naučte se používat vestavěné nástroje kde to jde (ve srovnání s Unixy jsou daleko užitečnější a generačně napřed), a nesnažte se z Windows dělat Unix, protože to bude zbytečně bolet.
No jasně. Už se třesou na vi a cvičí hjkl esc, a místo PowerShellu se učí bash a Perl :D
K motivaci MS: POSIX subsystem (Services for Unix) byl dávno irelevantní, tak jako se stávají irelevantními Unixy (zeptejte se u IBM, HP a Sunu... totiž u Sunu vlastně už ne). Většinu instalací Unixu dnes tvoří Linux, takže Windows Subsystem for Linux má větší smysl, než původní POSIX subsystem.
Oficiální vysvětlení je to že někteří vývojáři vyvíjejí pro Linux, a může být výhoda běžet řekněme nativní linuxové PHP na Windows a vyvíjet ve Visual Studiu. Ale to je tak okrajové použití, že to neospravedlňuje vynaložené úsilí.
Pokud jsem si správně všimnul, tak IBM padá stávající business, a snaží se najít něco nového. Tou novinkou by měly být systémy typu Watson, které se ale zatím negenerují dost tržeb.
http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/2015/01/IBM%20YY%20revenue.jpg
BTW společnost IBM měla pěkné zpěvníky, a zpěv z nich se považoval za velmi prestižní záležitost. Fakt krásná firemní kultura :D. Upřímně, zlatý Steve Developers Ballmer.
https://www.youtube.com/watch?v=4eOB59L8Tak
Pokud ti Windowsové API vyhovuje, stejně jako celý ekosystém a způsob práce, neberu ti to. Ale faktem je, že mezitím, co MS šel cestou propietárních technologií, vyrostla celá generace vývojářů na Linuxu a ta si zvykla na určité nástroje a postupy. S tím, jak lidi, co na přelomu tisíciletí kompilovali po nocích kernel dorostla na seniorské pozice, začíná to MS ohrožovat už i v korporacích.
Zejména v oblasti webového vývoje (což už je ale dneska skoro všechno) jsou WIndows úplně mimo, standardem je pro desktop MacOS a na serveru Linux. Můžeš stokrát tvrdit, že PowerShell je lepší, ale pokud je někdo (jako třeba já), zvyklý 15 let používat find a grep, nebude se přeučovat, když nevidí přidanou hodnotu.
Standardem MacOS? To by me zajimalo, jak v korporatu centralne spravuji MacOS <-> AD vcetne pristupu k domenovym sluzbam. A MacOS je jeste vetsi vendor lock-in nez Windows.
Zajimalo by me, kolik vyvojaru si ty nastroje na Linuxu plati a kolik jich je zcela zavislych na ochote nekoho jim ty nastroje poskytnout zdarma, zvlaste u komplexnich baliku. On ten vyvoj bez frameworku uz dnes tak nejak u vetsich projektu totiz nejde a tam si s textakem nikdo nevystaci.
Podle StackOverflow (http://stackoverflow.com/research/developer-survey-2016#technology-desktop-operating-system) mají sice Widows 51% a MacOS 26%, takže s tím standardem jsem se trochu netrefil, ale trend je jednoznačný ve prospěch Macu a třeba ve startupech už je zcela jasně dominantní (a to říkám jako člověk, který Mac nepoužívá a ten vendor lock-in se mi taky nelíbí).
Ohledně nástrojů je to dost individuální. V předchozí firmě jsme středně rozsáhlý systém v Djangu (větší stovky db tabulek) vyvíjeli jen s vimem, teď zase většina kolegů má i na malé node.js microservices IDE (většinou od JetBrains) a menší nástroje koupené na sebe a svázené se svým Apple účtem.
Podle StackOverflow? To myslíte vážně? Vždyť jde o (nejspíš webový) dotazník pro jejich uživatele. Vypovídá tedy o uživatelích StackOverflow, a ne o trhu. BTW MacOS a 26% ve firmách? To je dobře padlé na hlavu. Minimálně v Evropě by to bylo hluboko pod 1%.
Ad Django, node.js... - počkejte, já myslel že se bavíme o vývoji aplikací, ne o webovém vývoji. Většina webového "vývoje" je různé LAMPání webísků tímto stylem:
http://www.zive.cz/clanky/rozhovor-nezkroceni-vyvojari-a-kovbojove/sc-3-a-162156/default.aspx
Já: "Zejména v oblasti webového vývoje (což už je ale dneska skoro všechno) jsou WIndows úplně mimo, standardem je pro desktop MacOS a na serveru Linux."
Lael: "počkejte, já myslel že se bavíme o vývoji aplikací, ne o webovém vývoji."
Tady je asi veškerá diskuse marná.
Ale klidně se opájej představou, jak je PowerShell skvělý, Win32 API obdivované apod. I v Microsoftu už ví, že s tím přístupem by jim mohl ujet vlak a proto píšou PR články jako https://www.zdrojak.cz/clanky/napiste-doplnek-do-vscode-a-publikujte-na-marketplace/
PowerShell je proti předpotopnímu bashi opravdu skvělý a Win32 je na svou dobu velmi slušné API. A ohledně PR článků: PR prostě patří k životu firmy. Nakonec třeba pánové z IBM tak dlouho sprejovali po chodnících Tuxe, až za to dostali pokutu 100k USD :)
http://adsoftheworld.com/sites/default/files/images/ibm_peace_love_linux.jpg
http://www.zdnet.com/article/ibm-gets-100000-fine-for-peace-love-and-linux-campaign/
Přesně tak. A může to zajít až do takového extrému, jako se mi stalo, že mi pak takový windows člověk řekne:
Proč se k desce (s embedded linuxem) připojuješ přes konzoli v Xubuntu (na kterém jsem měl na stroji jako primární OS), když se můžeš na windows připojit hezky přes Putty :-)))))))
2wsh: On hlavne tu jejich hruzu nikdo nepouziva proto, ze kvuli kazdy ptakovine, musis travit tejden hledanim, jak se ta volovina menuje. V tuxovi si vylistujes adresar, a z nazvu souboru vydetekujes, kterej je ten co potrebujes. A protoze soubor je uplne vsechno, muzes stejny postupy aplikovat na cokoli. Navic ve widlich jednu vec nastavujes na 30 mistech ...
Mrkni treba jen na to, jak do widli pridas blbou IP...
netsh interface ipv4 add address “Local Area Connection” 192.168.1.2 255.255.255.0
vs tux
ip ad ad 192.168.1.2/24 dev eth0
A to jeste v tech widlich nejdriv stravis 20 minut zkoumanim toho, jak se kua ten iface menuje a kterej je ten spravnej. Jako bonus si pricti, ze na kazdym jednom widlim stroji budes resit, proc to kua nefunguje. At uz kvuli nejakym pravum - to vis, admin prece nemuze mit pravo neco spustit, natoz ze site ... nebo kvuli tomu, ze tam neco chybi (a co se samo nedovis jinak, nez 1/2denim googlenim a hokuspokusama).
K API Windows hlavně neexistuje alternativa co do šíře funkcionality a kvality dokumentace. Nakonec v čem chcete psát na Linuxu aplikace? C++ je pro většinu aplikací sebevražda ohledně pracnosti i bezpečnosti. .NET nemáte, Mono je na Linuxu tak trochu jako UFO. Java je pro řadu účelů naprosto nevhodná, protože ten princip "one size fits all" znamená vzdát se spousty funkcionality cílové platformy.
Ad vyrostla celá generace vývojářů na Linuxu - pár jich asi bude, zvlášť když jde o LAMPání webísků.
Jo, jasne, kvalitni dokumentaci, ktera popisuje neexistujici API, kvalitni logovani neznamych chyb, o kterych neexistuji zadne blizsi informace ... zmenu chovani s kazdou revizi (jo, presne proto maji widle asi 30x kazdy dll Dx a vseho ostatniho, a kazda gamesa si radsi jeste rovnou instaluje tu svoji revizi, protoze co kdyby chybela) ... jo, hlavne ze tu mame uzasnou novinku ... serverovy widle de nainstalovat bez GUI ... ale uz ne provozovat. Protoze na tom, naprosto vubec nic (a to ani kramy z dilny M$) proste nefunguje. Mno hlavne ze mame na serveru dlazdice ... asi v M$ provozujou servery na tabletech.
Mno a trotl jako ty nemuze samo tusit, ze Xka neprenaseji obrazky, narozdil od RDP. A kupodivu (nejakym zazrakem) v tuxovi nezmizi GPU potom, co se k nemu pripojim pres ssh (nebo ty Xka). Takze si na nem dokonce i muzu neco pustit.
A ty uzasny vyvojarsky nastroje, zejo, kdyz je treba zmenit SQL, tak misto aby se proste cpy&paste prepsalo ... tak je treba se pripojit k databazi (coz se u dodavatele dela vetsinou blbe), pak je treba smazat konektor ... a vytvorit ho znova, protoze se stejne posere, novej se sam random pojmenuje, takze nasleduje replace nazvu v cely appce ... Tuhle vymozenost ma visualko uz nejmin 15 let. Divny ... kdyz ve svych vecech menim SQL, tak databazi vazne videt nemusim. Dokonce se to bez databaze i prekompiluje ... chmm. Nj, pravda, co kdyby mi naka svine zmenila varchar(10) na varchar (15) ... jo, kdyz to zmeni potom, to uz neva .. oh wait .. ha, ono se to zhrouti, kdyz si to neosefuju ... uplne stejne jako v tom M$ kramu.
Mimochodem luliku, to ty netusis, ze k tuxovi se pres RDP pripojit de, vid? A tvle, nejak nevim proc, to funguje lip, nez na widlich ... divny cece.
Ad kvalitni dokumentaci, ktera popisuje neexistujici API - co máte na mysli? Nějaký konkrétní příklad?
Ad kvalitni logovani neznamych chyb, o kterych neexistuji zadne blizsi informace - minimálně 5x jste dostal link na seznam Win32 chybových kódů. Zjevně ho musím nalinkovat znovu. Třeba vám to jednou doklapne.
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/ms681381(v=vs.85).aspx
Ad zmenu chovani s kazdou revizi - nějaké konkrétní příklady změn API? Mnohokrát jste psal o tom jak se API Windows mění s každou verzí, a nikdy jste nebyl schopný uvést jediný příklad. Proč? Protože jste to API nejspíš nikdy neviděl, natož abyste ho byť okrajově znal. Prostě plácáte o něčem o čem nic nevíte.
Ad serverovy widle de nainstalovat bez GUI ... ale uz ne provozovat. Protoze na tom, naprosto vubec nic (a to ani kramy z dilny M$) proste nefunguje - některé věci na Server Code fungují, jiné ne. Osobně mi uniká, proč bych instaloval server bez GUI.
Ad trotl jako ty nemuze samo tusit, ze Xka neprenaseji obrazky, narozdil od RDP - no jistě. Zato amatér jako vy bohužel neví, že RDP přenáší instrukce k vykreslení obrazu, a umí si s druhou stranou dojednat jaké konkrétní operace podporuje. Takže když klient umí jen vykreslovat bitmapy, jako někteří RDP klienti pro Linux, tak dostane jen bitmapy. Pokud umí kreslit obdélníky, čáry a rastrovat písmena, bude dostávat tyhle elementy. A RDP je hlavně na rozdíl od X11 stavěné tak že funguje: dá se bez problému používat i na pomalém připojení, což je u X11 naprosto vyloučené, protože tam kde RDP funguje bez problému, tam s X11 díky počtu roundtripů stisknete klávesu, a čekáte vteřinu a déle na odezvu. Vyjma toho má X11 spoustu dalších "skvělých" vlastností, včetně bažiny špatně dokumentovaných extensions a toho že je single-threaded. Hlavně je ale naprosto nebezpečné, protože [b]jakákoliv[/b] aplikace může zachytávat stisky kláves posílaných oknu jiné aplikaci, nebo ty stisky kláves pro jinou aplikaci simulovat. Takže když máte otevřený textový editor a terminál na kterém se přes ssh připojíte na jiný server a přihlásíte se, tak ten textový editor (pokud je tak napsaný) může vidět všechny stisky kláves pro okno terminálu, včetně vašeho přihlášení. A mimo jiné může počkat až se přihlásíte, a pak do toho okna terminálu vložit cokoliv uzná za vhodné.
https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=x_wayland_situation&num=1
http://www.x.org/wiki/Development/X12/#index2h2
Ad kdyz je treba zmenit SQL, tak misto aby se proste cpy&paste prepsalo ... tak je treba se pripojit k databazi... - jestli neumíte zacházet s připojením k DB, tak je mi vás samozřejmě líto. Ale není to problém nástroje o nic víc, než když si strunovou sekačkou useknete prst :)
Ad luliku, to ty netusis, ze k tuxovi se pres RDP pripojit de, vid - Jeronýmku, na Linuxu jde skoro všechno. Špatně a napůl, ale můžete si to odškrtnout :)
S bezbečností X... řešilo se to..,. tuším nějaká cookie nebo co, ale tohle je staré a řešené... taky by tu někdo mohl zmiňovat staré a opravené chyby ve windows...
btw http://www.x.org/wiki/Development/Documentation/Security/
jinak když X vzdáleně (což skoro nikdo v praxi nedělá...) tak se tuneluje přes SSH... to je zase něco, co ve Windows funguje divně, mohu třeba ve Windows tunelovat RDP? SMB/CIFS?
jinak X server stará technologie a očekává se přechod na WayLand nebo Mir...
jinak srovnávat RDP s X je nesmysl, to už raději VNC nebo můj oblíbený X2go
To nesouvisí s cookie. Jde o omezení X11, kde prostě každá aplikace může naslouchat všem window events, i je posílat. A to bez ohledu na to, že jde komunikaci mezi procesy běžícími pod různými kontexty.
Ad když X vzdáleně (což skoro nikdo v praxi nedělá...) tak se tuneluje přes SSH - X se vzdáleně nepoužívá, protože je nebezpečné. Řeší se to SSH tunelem, což je opravdu divoké řešení.
Ad to je zase něco, co ve Windows funguje divně, mohu třeba ve Windows tunelovat RDP? SMB/CIFS? - divné je hlavně to že musíte na Linuxu X11 tunelovat přes SSH. Nevidím jediný důvod tunelovat RDP. Dá se tunelovat přes https, pokud se chcete připojit přes inet. Na lokální síti je tunelování jen unixový nesmysl.
Ad X server stará technologie a očekává se přechod na WayLand nebo Mir - souhlas, je to zastaralá a příšerná technologie. Za ty dekády kdy se používá se ji víc projektů pokusilo nahradit, a zatím to nedopadlo. Nejnovějším počinem je válka developerů Waylandu a Miru, protože open source je o tříštění sil. Aby toho nebylo málo, tak Wayland ani Mir neumožňuje vzdálený přístup.
Ad srovnávat RDP s X je nesmysl - souhlas. RDP opravdu funguje, dá se používat i na slabém spojení, řeší i clipboard, removable media, tisk, zvuk a autentizaci čipovými kartami.
typické, doufal jsem v odpověď: něco jako: jde to tak a ta...takže:
tunelování může sloužit jako náhrada k VPN, která navíc nevyžaduje k provozu admin práva a nemusí se instalovat... takže určitě to není divočina...
CIFS tunelovat jednoduše nelze, (ano toto je skutečně divočina: http://www.nikhef.nl/~janjust/CifsOverSSH/VistaLoopback.html)
Navíc, proč se pro svatého Billa musí instalovat loopback device???
RDP se tunelovat dá celkem dobře...
X server je příšerná technologie... souhlas, ale chlape, opakuje te :-)
A co NX nebo X2Go? Srovnání s RDP?
VPN ve Windows nepotřebuje práva administrátora, a nemusí se instalovat. Takže není důvod tunelovat. Na Unixech prakticky musíte tunelovat X11, protože je tak nebezpečné a nepraktické, že se jinak vzdáleně používat prakticky nedá. Opět mi uniká důvod tunelovat cokoliv jiného.
Ad CIFS tunelovat jednoduše nelze - jak jsem psal, přes VPN. A pokud potřebujete pracovat soubory interaktivně (včetně kopírování mezi lokálním desktopem a serverem), tak to lze udělat v RDP session. Plus jako alternativu pro CIFS můžete použít WebDAV.
Ad X server je příšerná technologie... souhlas, ale chlape, opakuje te - to protože je to tak moc příšerná technologie :)
Ad co NX nebo X2Go? Srovnání s RDP? - nezkoušel jsem ani jedno. Četl jsem kdysi srovnání od autorů NX, kde srovnávali novou verzi svého produktu s mnoho let starým RDP, a prý NX vedlo dobře :). Minimálně je problémem nutnost instalace. Ve Windows máme RDP na každém stroji, takže je připojení k jinému stroji s Windows jednodušší než na Linuxu otevřít ssh session.
Jo, WebDAV, jako vážně :). Proč ne?
Na veřejném počítači se na prvním místě nesmíte připojit ke svému počítači, protože zadání hesla (nebo jeho vyťukání myší na virtuální klávesnici) je bezpečnostní sebevražda. Ty stroje bývají neudržované a prolezlé malwarem. Někdy keylogger a pořizování screenshotů instaluje i majitel kavárny.
Navíc chybí důvod otevírat ten tunel. Pokud chcete vzdálenou plochu, prostě v té kavárně spustíte Remote Desktop client a připojíte se k cílovému stroji. Ihned máte k dispozici grafickou session, funguje clipboard včetně přenášení souborů, můžete v rámci session používat lokální diskové jednotky, tiskárnu, zvuk, přihlašovat se čipovou kartou... A hlavně je to opravdu použitelné, protože RDP je na rozdíl od X11 rychlý a úsporný protokol.
Třeba proto, že mi ssh běží na portu 443 který se obtížně blokuje, filtruje... a serveru mi stačí jeden jediný otevřený port (443). To je z bezpečnostního hlediska plus...
s key loggery máte samozřejmě pravdu, ale tehdy mi o nic nešlo a bylo to ve škole, ze školního PC... se správcem jsme si tykali... :-)
Remote Desktop si také můžete pověsit na port 443, číslo portu se dá měnit. Vyjma toho si můžete nainstalovat Remote Desktop Gateway (by default na port 443), což je https tunel pro RDP. Uživatel si v Remote Desktop klientu nastaví gateway, přihlásí se k ní, a gateway ho podle konfigurace umí připojit na další stroje na síti (včetně stroje na kterém běží). Pokud je ale cílový stroj přímo na netu, není moc důvod RD Gateway používat.
Ad bylo to ve škole, ze školního PC... se správcem jsme si tykali - také jsem kdysi spravoval školní síť, vím jak to chodí, a právě proto bych správcům moc nevěřil :). Další problém jsou uživatelé, kteří na ty stroje instalují všechno co najdou a lezou na vysoce rizikové weby. A ještě dalším problémem jsou HW keyloggery. Pro ilustraci studenti občas zjišťují zadání testů nebo FB login spolužáků tak že nainstalují USB keylogger na správný počítač. Podnikavější pak výsledky testů prodávají nebo směňují za trávu. Těžko jim to vyčítat - kdo z nás nebyl mladý a neklidný? :)
http://www.spyelektro.cz/kategorie/odposlech-stenice-sledovani-bezpecnostni-kamery/usb-keylogger-spion-zaznam-psaneho-textu-na-pc/
Me zase unika, nac potrebuju na SERVERU na kterym bezi SERVICE nejaky GUI ... Mozna to i v M$ za pristich 100let pochopite, protoze to je jeden z mnoha duvodu, proc 80% serveru nebezi na widlich ...
Jooo, jak uzasne to RDP funguje sem videl, kdyz se na vasi prezentaci na vas server pripojilo 30 klientu ... a vsem se to pekne po kostickach prekreslovalo ... to bylo zjevne tim, ze ti widli klienti bezeli na linuxu.
Apropos luliku, prave sem zakaznikovi predlozil, naprosto nijak nekomentovany, nabidky ... M$, Google a par dalsich alternativ na tuxovi ... zacal se smat uz u google, a kdyz videl to od M$, tak zajel pod stul. Kdyz se dosmal tak prohlasil neco na tema ze se asi posrali ... platit petilitr rocne za jednoho usera ...
Ad nac potrebuju na SERVERU na kterym bezi SERVICE nejaky GUI - abyste se k němu mohl připojit a administrovat ho z GUI.
Ad jak uzasne to RDP funguje sem videl, kdyz se na vasi prezentaci na vas server pripojilo 30 klientu ... a vsem se to pekne po kostickach prekreslovalo - to záleží na HW konkrétního stroje a na tom co těch 30 klientů dělalo. Řada firem běží desktopy přes RDP.
Ad prave sem zakaznikovi predlozil, naprosto nijak nekomentovany, nabidky ... M$, Google a par dalsich alternativ na tuxovi ... zacal se smat uz u google, a kdyz videl to od M$, tak zajel pod stul. Kdyz se dosmal tak prohlasil neco na tema ze se asi posrali ... platit petilitr rocne za jednoho usera - sice nepíšete na co ty nabídky byly ani co konkrétně bylo jejich obsahem, takže jaksi chybí veškeré relevantní informace, ale jinak v poho :). Zákazníkovi byste mohl vysvětlit, že za zaměstnance s průměrným platem platí přes 500k Kč ročně, a platit 1% z toho za nástroj se kterým ten zaměstnanec pracuje není nijak nepřiměřené. Samozřejmě nevím co jim nabízíte, ale faktem je, že kdyby vyhodili jednoho zaměstnance ze sta, tak to mají zadarmo.
jasne, takze podle M$ potrebuju GUI, abych mod adminovat z GUI server, kterej se z GUI adminovat neda, protoze neexistujou zadny nastroje, ktery by to umely ... nebot a protoze, cela administrace spociva defakto v modifikace (nezdokumentovanych) silenosti v registrech, protoze M$ neumi to GUI, o kterym tvrdi, ze se v nem da vsechno naklikat, udelat. A je to cim dal lepsi, od desitek (a prislusnyho serveru) vesj, zmizelo i to, co z GUI jeste nastavit slo ... prej to uzivatele mate ... lol
to ste na tom asi dost spatne, kdyz neumite prezentovat vlastni produkt na prislusnym HW ... hmm ...
jasne, bude platit petilitr rocne per user za neco, u ceho si muze za 30k zaplatit implementaci na tuxovi. Vis luliku, on mnohem radsi tech 5k da tem zamestnancum.
Takže mluvíte o nějakém serverovém produktu od MS, který se nedá administrovat z GUI, a celá administrace spočívá v modifikaci nedokumentovaných "šíleností" v Registry. Samozřejmě se nedozvíme o jaký produkt se má jednat, protože pak by se nejspíš - jako obyčejně - ukázalo, že si vymýšlíte.
Ad platit petilitr rocne per user za neco, u ceho si muze za 30k zaplatit implementaci na tuxovi - opět se nedozvíme za co ten pětilitr na uživatele nebo 30k celkem má být. Víte, u nás jsme ušetřili 50k USD na uživatele migrací z Linuxu na Windows. Jak, s jakými produkty? Neřeknu :D Vaše i moje tvrzení má stejnou vypovídací hodnotu: nulovou.
u nas v CR by se usetrilo 1.3-1.5 miliardy Kc za licence rocne, migraci statni spravy z Windows+MSOffice na Linux+LibreOffice, dalsi stovky milionu az miliard by se usetrilo na zakazkach co by pak nebyli umele stavene/zavisle na produktech Microsoftu, dalsi miliardy na zakazkach ktere by se neplatila predrazena podpora ci licence od dodavatele, dalsi miliardy na duplicitnim vyvoji proprietarnich sr&cko systemu tim ze by se vyvoj opensource systemu vyuzil napric uradama/firmama/lidma...
i domaci a firemni uzivatele by usetrili miliardy Kc rocne pri nakupech HW bez Windows, protoze by kvuli komunikaci se statni spravou i kvuli tomu co maji naucene z prace je nepotrebovali...
Jasně. Kdyby si všichni pěstovali brambory ve vaně místo aby je kupovali, ušetřilo by se 50 miliard ročně na potravinách. A kdyby se sousedi dohodli a koupili si v ulici dohromady jednu sekačku na trávu, kterou by si půjčovali, ušetřilo by se dalších 100 miliard. Akorát pozor na služby. Kdyby si totiž každý spravoval auto na chodníku před domem podle vygooglených informací informací a navíc si občané stříhali vlasy doma místo aby používali kadeřníky, tak by úspory přetekly long int, a najednou by se to všechno hrozně moc prodražilo :D
ano na potravinach by se usetrilo a hlavne na zdravi, protoze ty kupovane jsou plne sr&cek... stejne tak Windows+MSOffice je uplna sr&cka, takze prirovnani jsi vybral celkem v poradku, narazi ale na jednu vec a to ze proprietarni SW ve statni sprave NENI POTREBA, LZE SNADNO NAHRADIT (kdyz MS Mafie prestane tlacit a mit takovy vliv) a hlavne je porizovan za penize danovych poplatniku, takze nakupem proprietarniho SW a zadavani zakazek na tvorbu proprietarnich IS dochazi k zpronevere techto penez, ktere by jinak mohli byt investovany do opravdu potrebneho...
Hm. Ve skutečnosti máme dnes nejbezpečnější potraviny v historii lidstva. Přečtěte si třeba o argotismu. Je to otrava námelem (parazit rostoucí na obilí), která vede k velkým bolákům a v drsnějších případech až k odpadání končetin. Mimo jiné zřejmě stojí za čarodějnickými procesy v Salemu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ergotism
Baví mě vaše představa, že existuje nějaká mafie, která nutí státní správu používat produkty MS. Ve skutečnosti produkty MS používají ve velkém i soukromé firmy, které nikdo nemá šanci uplatit. Důvody jejich používání jsou totiž úplně jiné: prostě fungují. Nakonec o tom dost vypovídají experimenty jako ten v Mnichově, kde přecházeli na Linux tuším 12 let, vytvořili u toho vlastní distro, nakonec tam běží virtuály s Windows, a uživatelé si stěžují. Ve Vídni a na dalších místech podobné experimenty skončily přechodem zpátky na Windows.
U státních IT zakázek samozřejmě často dochází ke zpronevěře prostředků. Ale licence MS produktů jsou u těch zakázek velmi malou částí. Bylo by velmi naivní si myslet, že když úřad migruje na Linux a LibreOffice, tak nějakým zázrakem přestane praxe kdy IT zakázku dostane firma spojená s tchánem nebo známým zastupitele, a na něčím kontě přistanou miliony. Nakonec tyhle praktiky dlouhá desetiletí fungovaly s dodavateli unixových technologií, kteří vám neřekli ani cenu HW bez toho aby s odběratelem osobně jednali o "provizi", a byla z toho řada korupčních skandálů. To jestli je předražená zakázka technicky postavená na HP-UX, Windows nebo Red Hatu nehraje roli. Co hraje roli je to že je předražená.
jiste, to rikejte vsem tem astmatikum, alergikum...
mafie stoji za M$ to je znama vec, ze si stezuji uzivatele? jednak to jsou lzi, druhak sem zatil nespokojene uzivatele ve statni sprave osobne, kdyz se prechazelo s OS/2 na Win95, KAZDEJ na to nadaval, NIKDO nevidel ZADNY posun k lepsimu, problemu bylo nekonecne v porovnani s OS/2... pak prechod z Office2000/2003 na Office2007... KAZDEJ na to davala, lidi to odmitali pouzivat, paralelne se jim instaloval zpatky Office2003, trvalo NEKOLIK let nez nasilim byli donuceni k prijmuti toho DEMENTNIHO FUKKON (nebo RIBBON?)....
z toho plyne jedno, i presto ze slo o prechody na podle vas (PR Microsoftu) o kvalitnejsi reseni, bylo to HROMADNE odmitano, duvod byla ZMENA nikoliv spatna kvalita, u prechodu na Linux/LibreOffice jde o pet o zmenu, ale za to kvalitni a logicky vhodnejsi, sporivejsi, reseni co ma nejakou budoucnost z moznosti spoluprace... takze pokud nekde vyjimecne doslo k navratu k Windows, bylo to z louposti ci vetsi mire v korupci, natlaku a vydirani, jako vzdy...
Microsoft LZE NEUSTALE a ZNASILNUJE uzivatele, to ti neni blbe jim delat propagantu?
Tohle video docela dobře vysvětluje, jak to funguje: https://channel9.msdn.com/events/build/2016/c906?ocid=player
Zároveň tam tuším říkají, že hlavním cílem jsou vývojáři používající Windows, kteří potřebují rozjet linuxovou aplikaci. Myslím, že říkali, že třeba s Ruby jsou na Windows nějaké potíže.
Jako člověk, který několik let měl jako hlavní pracovní prostředí Cygwin si dovedu představit použití, například vývoj nějakého programu v C, který je buď jen v příkazové řádce nebo síťový a zároveň využívá nějaké linuxové knihovny, které je ve Windows nebo Cygwinu problém zprovoznit. Řekněme, že třeba vyvíjím nějaký modul do nginx nebo tak něco.
Jinak Docker samozřejmě takto provozovat nechtějí, Microsoft spolu s Docker Inc. hodně makají na nativním Dockeru pro Windows.
Presne na tohle pouzivam Cygwin. Pokud jde ne nejaky uchylarny v C++ se sablonama, tak je obcas jednodussi prelozit program pomoci clangu. Navic muzi zkontrolovat jeste pred commitem, ze moje zmena pro Windows nerozbije neco na Linuxu.
Cygwin je dobrej, vubec bych bez nej nedokazal na Windows fungovat. Ale ma svoje limity, ktere jsou dane tim, ze je to pouze userspace implementace a nektere veci v nem proste nikdy fungovat nebudou.
Není to virtualizovaný systém ani software pro Linux portovaný na Windows à la cygwin, přestože to na první pohled vypadá velmi podobně. Jinde Microsoft řešení nazývá Windows Subsystem for Linux, což už je přesnější označení. Zkrátka jde o jakousi vrstvu kompatibility, která ve Windows umožňuje spouštět software pro Linux.
Takze se pousti linuxovy binarky jako ve wine? to by musely bejt staticky kompilovany, nebo si sebou tahnout glibc, etc... Me to cely zni spis jako cygwin nez jako wine.
Nezkoušel jsem to zatím ale domnívám se, že je to totéž jako linuxová emulace ve FreeBSD, tj. zavaděč binárek ve formátu ELF a emulace Linuxových systémových volání pomocí jejich ekvivalentů v jádru WinNT. Aby to fungovalo, je potřeba kompletní Linux userland včetně glibc, bashe, ld.so atd. Ve výsledku pak člověk může ve Woknech spustit linuxí binárky, statické i dynamické.
jo plně souhlasím,
MS se měl držet svýho,když chtěl dát w10 zdarma/povinně,tak měl postavit kompletně nový systém od základu,a ne to co předvádí,zpětná kompatibilita se starším OS,děravý jak rezatý cedník , a nakonec zařízne starší systemy....
prostě udělat od základy nový,bezpečný os,kdo by chtěl zpětnou kompatibilitu ať si stáhne příslušný balíček i s nevýhodama,.
MS nemusel zasírat celý systém globálně
Jak si představujete ty alternativní Windows 10 "kompletně nové od základu"? Tak že používají nějaké jiné API, řekněme Windows Runtime, a neumí běžet aplikace psané pro Win32? To by vám vývojáři pěkně poděkovali, že musí všechno přepisovat/portovat :). A hned za nimi by vám "děkovali" uživatelé, že jim přestaly fungovat stávající aplikace.
To že je zpětná kompatibilita naprosto zásadní jste mohl vidět například u souboje OS/2 a Windows 95. Ve Windows 95 bylo možné použít například drivery CD-ROM jednotek (tedy to zdaleka nebylo standardní ATAPI) a další drivery pro DOS, a bylo možné nějakým způsobem rozchodit prakticky všechny aplikace pro DOS (já osobně nerozchodil jen jedinou hru, jinak všechno). OS/2 tyhle možnosti neměla, a u zákazníků to projela.
Podobně při uvedení Windows NT (které jsou mimochodem starší než Windows 95) byla důležitá kompatibilita jak s 16-bitovými Windows (a později Win95), tak s DOSem. Bohužel technologicky drivery a některé aplikace pro DOS fungovat nemohly, což nástup NT zpozdilo.
Windows 10 (32-bitové) dodnes umí nativně spouštět aplikace pro Windows 95, Windows 3.x i DOS. Osobně nevidím nic čemu by to vadilo, nic co by to vašimi slovy "zasíralo". Naopak třeba účetní díky tomu dodnes mohou používat svoje předpotopní systémy psané pro DOS, které mimochodem výrobci dodnes udržují, a dokonce dál prodávají licence.
První NT vyšly v edicích Workstation a Advanced Server, a nenašel jsem informaci, že by plánovali jen server release. Originálním architektem je Dave Cutler, který po úvodní verzi Windows NT pracoval například na portu na Digital Alpha AXP a AMD64, později na Microsoft Azure, a recentně na virtualizaci použité v produktu Xbox One (podle všeho vycházející z Hyper-V). Je mu 74 a pořád pracuje v Microsoftu, kde je považovaný za živoucí legendu.
Ve video, které jsem odkazoval výše je to popsané.
Microsoft jen oprášil POSIXovou vrstvu v kernelu, která součástí už původních NT. Jedná se o část kernelu, která umožňuje na Windows volat POSIXové nebo spíš asi Linuxové syscally.
Canonical k tomu přidal userspace. Při první spuštění bash se stáhne z netu základní adresářová struktura Ubuntu (prý stejný tarball jako na normálním Ubutnu 14.04). Aplikace nejsou staticky linkované ani si s sebou knihovny netáhnout. Když nějakou knihovnu potřebuju, normálně si ji doinstaluju přes apt-get. Prostě komplet instalace Ubuntu, ve skrytém adresáři uživatele, akorát bez kernelu.
Ja som chcel kedysi prejsť kompletne na Linux, ale nakoniec som nič pre mňa vhodné na trvalý prechod nenašiel. Už sa nebránim tomu, že ostanem na Windows. Na druhej strane ako kompromis som objavil ideálne riešenie pre mňa, ktoré mi najviac vyhovuje. Virtualizácia Linuxu vo VirtualBoxe. Konečne mám aj Windows a pritom výhody Linuxu. No a k téme. Je to výborný nápad, že Microsoft začal s takýmito inováciami. A že len berie a nič nedáva? Microsoft je jedným z najväčších prispievateľov do Linuxu, takže prečo by mal na niečom robiť a niečo z toho nevyťažiť. Okrem toho Windows konzola za veľa nestojí, takže na svoje si prídu hlavne tí, čo používajú Windows aj Linux. Tí, čo používajú len Windows, tak tí uňho aj ostanú. Ak to takto pôjde ďalej, možno sa aj môj pohľad na Microsoft začne časom meniť. Doteraz som ho najlepší nemal.
To sa velmi mylite, ked hocvorite o 1/4
Microsoft Azure Now Supports Red Hat Enterprise Linux
By Kurt Mackie
02/18/2016
Open Source Collaborations
Sanders offered up a few more instances of Microsoft's embrace of open source software. He said that "more than 60 percent" of the Azure Marketplace images now are Linux based.
https://redmondmag.com/articles/2016/02/18/azure-supports-linux.aspx
Jenže on mluví o počtu images v Azure Marketplace, ne o počtu běžících OS. Ad absurdum to může být tak že máte milion images v Azure Marketplace založených na Linuxu, ale nikdo ani jeden ten image nepoužil. Samozřejmě je to ilustrační příklad, který má ukázat rozdíl mezi těmi dvěma čísly.
Ad jenze to nedela MS pro uzivatele, ale pro sebe - ten pekař co upekl rohlík, který jste měl k snídani, to dělal také pro svůj zisk. A přitom to přineslo užitek i vám.
Podobně například výrobci RAID polí poskytují podporu Linuxu, protože tím zvyšují svůj zisk. A ze stejného důvodu třeba Google postavil a uvolnil Android, zisk má na sběru osobních dat a servírování reklamy.
No nevím, dneska si mrkvošroťáci vykoledovali dalších -20bodů, a to je teprve devět ráno. Už jsou u mě na -567740 bodech.
Po víkendovým vypnutí, doprovázeným updatem systému, byly přeházený knihovny a nic nefunguje, takže mám zase chuť někoho kopnout do zadku otrávenou špičatou botou. Parodie na běh bubuntu to nespraví... Potřebuju pracovat, ne (zase) řešit předčasnou ejakulaci widlous crashdate.
Od doby co se objevily první zprávy si marně lámu hlavu co tím M$ sleduje. Zatím je to takový polofunkční kočkopes, protože IMHO ten kdo umí používat bash a Linux, nemá příliš důvodů to lámat přes widle. A těch pár vývojářů/správců, co musí z nějakých důvodů zápasit s Windows je rozhodně mizivé procento.
Při vzpomínce na kurzy na SRV 2012 a nadšené ódy na příkazovou řádku co bude v SRV 2016 jako totálně přelomová novinka jsem měl problémy s tím se nesmát příliš nahlas. Rozhodně se jim nedá upřít snaha dohnat vývoj.
Není to totéž. Cygwin znovu implementuje posixová systémová volání. Když se proti němu tedy kód zkompiluje, běží nativně ve Windows. Je to jako glibc pro Windows. Je to nativní. Jako když se software původně napsaný pro BSD zkompiluje v Linuxu.
Tahle nová věc spouští binárky určené pro Linux a za jízdy překládá volání na ta microsoftí. Je to jako Wine – program je napsán pro Windows, zkompilován pro Windows a ta mezivrstva mu emuluje systémová volání Windows v Linuxu. Jen tady je to naopak – je to binárka z Linuxu, očekává Linux a jeho glibc a je tam vrstva, která jí dělá dojem, že je v Linuxu.
No, on je tam oproti wine pomerne zasadni rozdil. Wine primarne nahrazuje user-space knihovny a emulovani systemovych volani se prilis nedeje (mam tuseni, ze nejaka podpora pro emulovani systemovych volani tam byla/je, ale to je spise okrajova zalezitost).
Normalni programy pro windows funguji tak, ze misto aby primo volali systemova volani, tak linkuji DLL co jsou vzdy soucasti windows a volaji funkce v nich a az ty pak pripadne volaji do kernelu. Popravde receno mam takovy dojem, ze sada a chovani syscallu je mezi windows NT a "klasickymi VxD windows" pomerne zasadne odlisna. Na windows NT pak funguje to, ze ta userspace DLL pomerne zasadnim zpusobem ovlivnuje jako jaky system se to pro ten program chova, coz pouziva treba predchudce tohle jmenem SUA (a minimalne od Vist vyse je v SUA jako defaultni shell bash, predtim to bylo to zname "ksh co podle Davida Korna neni ksh"). Fakticky i ten win32 subsystem pomerne prekvapive veci "emuluje" v userspace a kernel o nich nic nevi (treba cesty v souborovem systemu).
Historicky se da hledat asi duvod v real-mode a 16bit PM windows, kde vlastne nic jako syscally nebylo a cele to byla spousta DLL slinkovanych do jednoho velkeho adresniho prostoru (odtud pochazi treba hInstance a hPrevInstance argumenty pro WinMain(), ktere ve Win32 nemaji zrovna valny vyznam).
Jo, to máte poměrně přesně. Motivace ale byla trochu jiná. Windows NT byly od začátku psané jako vysoce modulární systém. Cílem bylo běžet na více HW platformách (Intel x86, MIPS, Alpha AXP, PowerPC), a umět běžet aplikace psané primárně pro Win32, ale také pro Win16, DOS, UNIX/POSIX a OS/2. Z toho důvodu NT používají tzv. subsystémy, kde primární subsystém je Win32, a mezi dalšími byly například OS/2, NTVDM (NT Virtual DOS Machine) a POSIX.
Kernel je pak navržený tak aby nebyl "nahoře" vázaný na konkrétní subsystém, a také tak aby nebyl "dole" vázaný na konkrétní HW platformu (od toho je tam Hardware Abstraction Layer). Proto například NTFS coby kernelový modul interně umožnuje case-sensitive názvy souborů, které mohou obsahovat cokoliv vyjma oddělovače adresářů '\', klidně včetně znaku null. Subsystem nad kernelem pak aplikuje vlastní pravidla. Například Win32 považuje názvy souborů za case-insensitive a nesmí obsahovat spoustu znaků, Win32 používá na rozdíl od kernelu koncept jednotek (například C:) atd. POSIX má naopak case-sensitive jména souborů, mountuje volumes do jednoho stromu atd.
Dalším důvodem proč subsystems řeší řadu věcí bez kernelu je výkon. Syscall je poměrně drahý, takže jde o snahu minimalizovat jejich četnost.
Když to shrnu, tak design Windows NT je opravdu elegantní. Dave Cutler si tu National Medal of Technology and Innovation Laureates plně zaslouží.
Pokud jde o rozdíl mezi Wine a Windows Subsystem for Linux, tak je to jak píšete. Wine reimplementuje knihovny poskytující Win32 API. Windows Subsystem for Linux poskytuje syscall interface, a nad tím běží prakticky nemodifikované Ubuntu. MS sice má vlastní implementaci POSIXu, ale Linux se jednak POSIXu drží velmi volně, a pak přidává řadu věcí které v POSIXu vůbec nejsou (namátkou procfs a podporu ACL).
To co pisete je hezka pohadka, ale praxe je uplne jina.
Nekde jsem cetl, ze tym co navrhoval NT (i Cutler) se nejak pohadal s MS a rozvoj NT kernelu resi potom uz nekdo jiny. Dodejme, ze bezkoncepcne.
Ano, NT subsystem neni navrzeny uplne spatne, ostatne je to castecne "prevzate" z Digitalu. A o Win32 subsys (zejmena GUI) vedeli autori uz v dobe formovani, ze tam je spousta nedomyslenosti). OS/2ka nektere tyto chyby napravovala, design delal stejny team lidi.
Jaká je praxe? Taková že jste "někde četl", že <i>tym co navrhoval NT (i Cutler) se nejak pohadal s MS a rozvoj NT kernelu resi potom uz nekdo jiny</i>? Mohu se zeptat na zdroj?
Ad o Win32 subsys (zejmena GUI) vedeli autori uz v dobe formovani, ze tam je spousta nedomyslenosti). OS/2ka nektere tyto chyby napravovala, design delal stejny team lidi - konkrétně? Pokud jsem si všiml, tak OS/2 byla architektonicky silně vázaná na x86, a API mělo dlouho řadu problémů. Například když GUI aplikace nezpracovávala window messages, tak ztuhlo všechno a byl potřeba reboot. Fakt skvělé. Nebo absence konzolového API pro 32-bitové aplikace, také potěší. A to 16-bitové konzolové API bylo dokonce tak zmršené, že většina aplikací klávesnici a myš pollovala.
Je to (nejen) moje praxe.
Jste demagog, nemam zajem zde vypisovat priklady API fci, nebo dohledavat citace.
Pokud jde o OS/2, vezte, ze OS/2ka je z vetsi casti 16bit kod poplatny sve dobe (jak nekde hezky argumentujete, to se pekne posloucha u soudu, ale technici to moc nebasti). Ja bych rekl, ze IBM OS/2ku pos*ala, kdyby nekdo vzal kod a na zelene louce postavil jiny API kompatibilni system, byl by to pekny system. Co je v OS/2 lepsi nez ve Win je popsane v jedne z knizek o GDI, dokonce vydanich v Microsoftu nebo za jeho prispeni. Je to primo citace nektereho z vyvojaru v MS, ne moudro nejakeho bezvyznamneho mhi-ho.
OS/2 znam z velkeho nasazeni v praxi, slo o cca 200 pocitacu a 10 serveru, nekolik let s tim bylo minimum problemu, pak prisel Microsoft a ze bude vyhodne prejit na Windows95, vedeni mu na to "sKoCilo" a nastalo nekonecne kolecko problemu jak se stanicema, tak se serverema, takze na servery se misto Windows NT dal postupne Linux a s tim opet nebyli problemy, jen zbyle 2 Windows Servery slouzici jen jako fileserver se museli restartovat minimalne 1x do mesice, novejsi verze pak radeji o vikendu...
Windows jsou v praxi nejhorsi system vsech dob a jednoduse dalsi priklad ze nejvetsi sr&cka se muze prosadit kdyz jde o natlak, lzi, vyhrozovani, tedy s mafii v pozadi...
V době přechodu na Windows 95 si dobře pamatuji tanečky s dodavateli unixových technologií: předražený HW s výkonem PC, kde dodavatel neměl ani veřejně dostupný ceník, a při jednání o ceně se diskutovala "provize". Zvaní zákazníků na "konference" v zahraničí, rozdávání notebooků (tedy pekelně drahých) managementu... A samozřejmě obrovská spousta problémů. Například file sharing který mršil obsah souborů, za půl roku patch který způsobil že se při zkrácení souboru zapíše chybová hláška do logu (což kupodivu moc nepomohlo), za dalších pár měsíců patch který hlášku odstranil a problém zůstal, patch který odstranil mršení souborů a snížil výkon na desetinu, patch který problém znovu zavedl a změnil hlášku v logu... Windows proti tomu byly požehnání: levné a spolehlivé, veřejně dostupné ceníky, HW i SW okamžitě k dodání, plná dokumentace online nebo za pár dolarů v rámci MSDM Subscription, profi vývojové prostředí, levná školení správy i vývoje aplikací na každém rohu.
Pokud jde o natlak, lzi a vyhrozovani, tohle jsem zažil výhradně u dodavatelů unixových technologií (například nás dost drsně zrazovali od používání file serverů jiných výrobců). Opakuje že výrobci Unixů měli dlouhou řadu korupčních skandálů. Nedohledal jsem, že by se takových praktik účastnil MS. Pokud se toho účastní váš dodavatel, zřejmě to nebude problém MS, ale toho vašeho dodavatele.
http://www.cs.fsu.edu/~zwang/files/cop4610/Spring2016/windows.pdf
http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/10224.posix-and-unix-support-in-windows.aspx
http://www.horalek.org/os/os1/11_Windows_architektura.pdf
https://www.blackhat.com/presentations/bh-usa-07/Lindsay/Whitepaper/bh-usa-07-lindsay-WP.pdf
Tak chtel jsem to zkusit. Osmicky nabidly upgrade na desitky insider preview (a uprimne, zpusob jakym MS dava k dispozici vyvojove verze a ze si neklade zadne podminky, je super). Ale za cely vikend se upgrade nepovedl a to bez zjevne chyby. Stahlo to tri giga, restartovalo, neco mluvilo o desitkach a nabootovalo do osmicek. Na pristi pokus to same, stahlo to, restartovalo...
Nemám moc možnost se Tím zabývat, ale není to jen dále dotažené SFU?
https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Services_for_UNIX
(A případně obdoba USS z z/OS na IBM MainFrame)