Není to virtualizovaný systém ani software pro Linux portovaný na Windows à la cygwin, přestože to na první pohled vypadá velmi podobně. Jinde Microsoft řešení nazývá Windows Subsystem for Linux, což už je přesnější označení. Zkrátka jde o jakousi vrstvu kompatibility, která ve Windows umožňuje spouštět software pro Linux.
Takze se pousti linuxovy binarky jako ve wine? to by musely bejt staticky kompilovany, nebo si sebou tahnout glibc, etc... Me to cely zni spis jako cygwin nez jako wine.
Nezkoušel jsem to zatím ale domnívám se, že je to totéž jako linuxová emulace ve FreeBSD, tj. zavaděč binárek ve formátu ELF a emulace Linuxových systémových volání pomocí jejich ekvivalentů v jádru WinNT. Aby to fungovalo, je potřeba kompletní Linux userland včetně glibc, bashe, ld.so atd. Ve výsledku pak člověk může ve Woknech spustit linuxí binárky, statické i dynamické.
jo plně souhlasím,
MS se měl držet svýho,když chtěl dát w10 zdarma/povinně,tak měl postavit kompletně nový systém od základu,a ne to co předvádí,zpětná kompatibilita se starším OS,děravý jak rezatý cedník , a nakonec zařízne starší systemy....
prostě udělat od základy nový,bezpečný os,kdo by chtěl zpětnou kompatibilitu ať si stáhne příslušný balíček i s nevýhodama,.
MS nemusel zasírat celý systém globálně
Jak si představujete ty alternativní Windows 10 "kompletně nové od základu"? Tak že používají nějaké jiné API, řekněme Windows Runtime, a neumí běžet aplikace psané pro Win32? To by vám vývojáři pěkně poděkovali, že musí všechno přepisovat/portovat :). A hned za nimi by vám "děkovali" uživatelé, že jim přestaly fungovat stávající aplikace.
To že je zpětná kompatibilita naprosto zásadní jste mohl vidět například u souboje OS/2 a Windows 95. Ve Windows 95 bylo možné použít například drivery CD-ROM jednotek (tedy to zdaleka nebylo standardní ATAPI) a další drivery pro DOS, a bylo možné nějakým způsobem rozchodit prakticky všechny aplikace pro DOS (já osobně nerozchodil jen jedinou hru, jinak všechno). OS/2 tyhle možnosti neměla, a u zákazníků to projela.
Podobně při uvedení Windows NT (které jsou mimochodem starší než Windows 95) byla důležitá kompatibilita jak s 16-bitovými Windows (a později Win95), tak s DOSem. Bohužel technologicky drivery a některé aplikace pro DOS fungovat nemohly, což nástup NT zpozdilo.
Windows 10 (32-bitové) dodnes umí nativně spouštět aplikace pro Windows 95, Windows 3.x i DOS. Osobně nevidím nic čemu by to vadilo, nic co by to vašimi slovy "zasíralo". Naopak třeba účetní díky tomu dodnes mohou používat svoje předpotopní systémy psané pro DOS, které mimochodem výrobci dodnes udržují, a dokonce dál prodávají licence.
První NT vyšly v edicích Workstation a Advanced Server, a nenašel jsem informaci, že by plánovali jen server release. Originálním architektem je Dave Cutler, který po úvodní verzi Windows NT pracoval například na portu na Digital Alpha AXP a AMD64, později na Microsoft Azure, a recentně na virtualizaci použité v produktu Xbox One (podle všeho vycházející z Hyper-V). Je mu 74 a pořád pracuje v Microsoftu, kde je považovaný za živoucí legendu.
Ve video, které jsem odkazoval výše je to popsané.
Microsoft jen oprášil POSIXovou vrstvu v kernelu, která součástí už původních NT. Jedná se o část kernelu, která umožňuje na Windows volat POSIXové nebo spíš asi Linuxové syscally.
Canonical k tomu přidal userspace. Při první spuštění bash se stáhne z netu základní adresářová struktura Ubuntu (prý stejný tarball jako na normálním Ubutnu 14.04). Aplikace nejsou staticky linkované ani si s sebou knihovny netáhnout. Když nějakou knihovnu potřebuju, normálně si ji doinstaluju přes apt-get. Prostě komplet instalace Ubuntu, ve skrytém adresáři uživatele, akorát bez kernelu.