Od MS to jsou jenom reklamní kecy. Sice uvolnili pár věcí jako exFAT, MS SQL a na některých pracuje, ale jen tam kde mu jde o business.
Zatím jsem neviděl že by udělal doplněk pro Thunderbird pro Exchange/Office365 a o integraci Office do Linuxu ani nemluvě. Alespoň těch pro Mac.
A nebo naopak napadnout jeho dvojí cenovou politiku pro školy, státní správu, firmy atd. jako antimonopolní, až dostanou šanci také jiné projekty. Sám třeba využívám na 80% spíš LibreOffice
No neřekl bych reklamní kecy, ono se to skutečně děje, což je velký rozdíl oproti Microsoftu minulosti..
To, že neexistuje doplněk pro okrajový email klient TB přeci vůbec nesouvisí s podporou open-source? Jako, že by měli vyvíjet doplněk pro TB, protože TB na trhu existuje? Asi si tu podporu vykládáte zcela jinak..
Cenová politika je cenová politika a s podporou opensource nijak nesouvisí, nebo snad ano? Pokud ano, tak to zkuste nějak rozvést. Třeba MS podle mě určitě nebude dávat peníze LibreOffice, ale mohl by v rámci větší otevřenosti (jíž je opensource určitou částí) zveřejnit třeba dokumentaci jím používaných formátů, apod. Anebo by mohl pomoct s vývojem importnů/exportů jeho formátů , ale to je tak všechno. To už je ale v konkrétním případě LibreOffice rozhodnuí MS, nakolik bude podporovat svoji přímou konkurenci.
V tom ostatním si myslím, že si chcete akorát do MS kopnout a očividný trend podpory opensource ze strany MS tak nějak tiše ignorujete.
V těchto diskuzích se vždycky zapomíná, že MS je firma, která je povina generovat zisky, není to dobrovolné sdružení fandů OS. Zkusili konkurenci nelze eliminovat, se neosvědčilo, lepší je ji využít. Linux subsystem do windows - zisky nesníží. Podpora LO nebo portování Office do Lin - to by asi bussinesu neprospělo.
Portovani Office pro linux by zvysilo zisky z Office ale asi by to nebylo dobre pro OS.
Náklady na vytvoření i podporu by byly vysoké a Office by si koupila jen část uživatelů Linuxu. Tedy zlomek ze zlomku i v případě úspěchu, a ještě by to narušovalo roky tvořenou synergii platformy. Dovedu si přestavit, že mají šuplíku plány na investice s daleko zajímavějším potenciálem. (Kdyby v budoucnu začal desktop na linuxu růst, věřím, že by office měli portovaný do roka, možná i dřív; na Applu to taky dohnali).
V online prostředí se přihlásíte přes browser do portálu Office 365 a pracujete. Změny se okamžitě ukládají, protože úložištěm je OneDrive. A to prosím pěkně i v Linuxu.
Přišel jsem na jedinou vadu Office 365: K videokonferencím (možná i jen audiokonferencím) v Teams potřebujete Chrome. Ve Firefoxu to nejede, možná je třeba nějaký plugin, nevím. Ale to je stejné i ve Windows.
Toto je má zkušenost ze zprovozňování laptopů pro děti na začátku korontény.
Suma sumárum, standalone Office aplikace je dobrá leda k tomu, že můžete pracovat s dokumenty i když nejste online. Je to dostatečné ospravedlnění pro port Office na Linux nebo Mac?
Ty formáty jsou standardizovány pod ISO a jejich specifikace je tedy veřejná. Parser a exportní filtry si může implementovat kdokoli, kdo se na to cítí. Jak je asi implementovali LibreOffice?
Že ta specifikace má pro každý z těch 3 hlavních formátů asi 6 tisíc stran a je to tak trochu guláš, je věc úplně jiná.
Navíc IMO vůbec nikdo neřekl, že se MS "mýlil". Uznání, že si v minulosti zvolili nesprávnou stranu, je něco úplně jiného, a vychází z poznání, že to ve výsledku bylo možná paradoxně z dlouhodobého hlediska pro MS spíš nevýhodné. Ale takovou tehdy zvolili obchodní politiku (stejně jako spousta jiných, např. Oracle, který ji má pořádně svinskou dodnes a troufnu si tvrdit, že z jejich strany dokonce spíš přituhuje a jejich opensource projekty jsou vysloveně divadlo; viz otevření vždy minoritního a dávno v podstatě mrtvého Solarisu, dryje kolem Javy, OracleDB, atd., a nevypadá to, že by se do nich někdo měl ambice obouvat) se všemi důsledky z toho plynoucími, a posledních cca 10 let ji výrazně mění. Celkově z toho Microsoft vychází jako pořád jeden z těch spíše méně špatných. Spatra bych vymyslel celou řadu firem, které mi připadají jako mnohem větší záporáci (napadají mě už zmíněný Oracle, Apple, Google, Facebook, AutoDesk, Adobe, Aldus, Quark, nVidia, VMware, SONY, Samsung, LG, Denuvo, Lenovo, Asseco, a takhle bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho a v podstatě opsat nějakých 80% rejstříku firem celého světa).
Uprime, ja jsem znamy svou neduverou a odporem k M$, ale tenhle pozadavek mi prijde jako prislovy "Podaji prst a oni tahaji za celou ruku!"
Me osobne by jako dukaz (alespon pro zacatek) bohate stacilo, kdyby M$ zapracoval na oboustrane kompatibilite a trochu na prodejni politice:
1) Otevrit plne specifikace pro veskere souborove formaty (nejen ke nahlednuti, ale i k pouzivani)
2) Systemove (ne externi - od tretich stran) ovladace pro nejcasteji pouzivane FS (napr EXT3/4, brtfs, atd...)
3) Prima podpora projektu Wine a kompatibilnich systemovych knihoven (prenesou cast zateze z Wine na hostitelsky system)
4) Upravit politiku OEM instalaci
Prvni tri body by znamenaly razantni zvyseni moznosti pouzivani Software tvoreneho pro Widle i na jinych systemech. Urcite na Macu a Linuxu. To by pro me byl signal dobre vule.
@D.A. Tiger
Neočekával bych od nich žádné kroky, které by jim mohly ohrozit přijmy. To nevylučuje, že v budoucnu budou podporovat to, co je dnes nepředstavitelné. Pak budou zase v rámci PR tvrdit, "že se mýlili" - přitom i podle mě docela dobře vědí, že vše mělo a má svůj čas.
Takto se k open source chovají všechny komerční firmy, nejde jim o to podporovat filozofii OSS, ale zvýšit výnosy. Nelze jim to vyčítat, profitují z toho obě strany.
Na zamyšlení je spíš to, jestli jedna ze stran neprofituje nepřiměřeně víc. Já si myslím, že komerční firmy si za poslední desítky let open source ochočily a ještě díky šikovnému PR se jim za to tleská.
> Od MS to jsou jenom reklamní kecy. Sice uvolnili pár věcí jako exFAT, MS SQL a
> na některých pracuje
.NET Core, MSBuild, VS Code. Pro vývojáře ovladačů třeba zdrojáky KMDF/UMDF, což v některých případech OPRAVDU VELMI pomůže. Také je fajn, že velká část jejich dokumentace (i sample code) je ve formě repozitářů, takže se snadněji/systematičtěji řeší úpravy a opravy (a opravdu je zapracovávají, ač jim to někdy docela trvá).
Co se týče dokumentace různých formátů, zdá se mi, že na tom v průběhu let celkem pracují. Jen to asi nejsou formáty, se kterými se setká běžný uživatel.
Ako uz spomenul nizsie kolega - pouzivam to cez Davmail. Ako Exchange protokol mam nastaveny O365Interactive, client key store type je PKCS11, PKCS11 library pouzivam libcardos11.so (do davmail sa prihlasujem pomocou smart karty, 2FA overujem cez Authenticator), ostatne je standardne nastavenie davmailu.
Thunderbird mam potom nastaveny na tento lokalny davmail. Funguje aj kalendar.
Obvykle je problém udělat synchronizaci mezi Exchange a Google kalendářem, protože Thunderbird Exchange nepodporuje. Když bych tedy lokálně na PC rozeběhl davmail a nakonfiguroval Thunderbird proti localhostu (Exchange), tak dostanu tak do Thunderbirdu jak Exchange tak i Google kalendář a budu moci mezi nima synchronizovat?
Děkuji.
Neviem sice presne, co si predstavujete pod pojmom synchronizovat medzi kalendarmi Exchange a Google, ale v podstate ano - do Thunderbirdu dostanete oba kalendare a budu fungovat naraz.
V Thunderbirde mam nakonfigurovane tri kalendare:
- Exchange (O365)
- Google Calendar
- Local Davmail (len pre tu srandu, akoze tajny pripomienkovac pre seba ...)
Nastavil som si pre kazdy inu farbu, vsetky tri funguju obojsmerne - ked vytvorim event v Thunderbirde, tak ho nasledne uvidim v gmaili, resp. webovom outlooku a naopak. Pri vytvarani eventu si akurat musim zvolit, do ktoreho kalendara ho vytvaram ...
Poslal som Vam screenshot do mailu ;-)
Akurat pred nejakym casom som si vsimol, ze potvrdzovania ucasti fungovali nejako blbo (ked som ucast potvrdil, tak to poslalo naspat ako navrh noveho terminu, ked som predbezne suhlasil, tak to odoslalo odpoved ako potvrdene. Nejako som sa s tym dalej nezaoberal a vypol som to. Mozno to medzitym uz aj opravili, ale neriesim to ...)