Hlavní navigace

muCommander: rychlý, efektivní, multiplatformní správce

19. 1. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Souborový manažer muCommander není příliš známý, ale je to velká škoda. Je uživatelsky velmi zajímavý, protože nabízí pohodlnou práci, výborně řešené klávesové zkratky, podporu mnoha operačních systémů nebo možnost pohodl pracovat s archivy. To vše je navíc dodáváno kompletně v češtině. Vyzkoušíte ho?

 Velice zajímavým nástrojem, který si jistě zaslouží pozornost v oblasti souborových manažerů je muCommander, který nepatří mezi nejznámější, ale svými možnostmi by se do první ligy rozhodně zařadit mohl. Pokud bychom jen namátkou měli zmínit na úvod jeho základní vlastnosti, tak by to mohla být zcela plynulá práce s archivy (což v Linuxu není nic samozřejmého), výborná možnost vše si dopodrobna nastavit, a to včetně vzhledu a klávesových zkratek, nebo podpora 23 jazyků včetně češtiny.

Jistou kontroverzi může vzbuzovat skutečnost, že je napsaný v Javě. To na jednu stranu otvírá možnosti jeho využití na více operačních systémech – Linux, Windows, Mac OS X a potenciálně i další, ale současně vyžaduje běh JVM, což může být pro řadu uživatelů odpuzující. Z osobní zkušenosti ale mohu říci, že rychlost není o nic menší než u klasických řešení psaných například v C++. Možná právě naopak; muCommander patří mezi rychlejší. Zatímco dříve podobná řešení trpěla řadou neduhů, dnes nejeden špičkový program (např. Freemind) tímto způsobem existuje.

Přivítání a volba témat a chování

Aplikace je dostupná pod licencí GNU-GPL, což je poměrně příznivá zpráva. Zajímavé je, že díky běhu v Javě existuje i možnost spustit ji přímo z okna prohlížeče nebo ji používat jako verzi přenosnou. Instalace z nabízeného balíčku se mi pod Ubuntu nezdařila, verze z prohlížeče i pod Windows ale fungovaly velice dobře. Pozitivní je také aktivní vývoj.

Nejen podpora vzdálených serverů

Autoři si dali jednoznačně záležet na tom, aby ve výčtových schopnostech byl muCommander na jednom z předních míst ve všech ohledech. Příkladem za všechny může být podpora protokolů, které je možné používat pro přenos dat – FTP, SFTP, SMB,NFS, HTTP, Amazon S3, Hadoop HDFS či Bonjour. Především podpora S3 od Amazonu je nepříliš obvyklá a řadě uživatelů se může hodit. Samotná práce se vzdálenými umístěními je velice rychlá, pohodlná a není ji možné cokoli vytknout.

Rychlý pohyb po adresářích

Bez nutnosti rozbalovat archivy je pak možné procházet ZIP, RAR, 7z, TAR, GZip, BZip2, ISO/NRG, AR/Deb a LST. To je nabídka poměrně bohatá a měla by pro většinu případů stačit. Zajímavostí může být podpora práce se ZIP soubory jako s běžnými složkami – včetně kopírování, mazání atp. Právě práce s archivy a vzdálenými servery představují dle mého soudu dvě největší devizy celé aplikace.

Přítomná je i možnost data přímo zabalit či pohodlně extrahovat prostřednictvím integrované funkce. Není tedy třeba spouštět žádný externí program a o vše potřebné se postará muCommander.

Informace o adresáři

Další příjemnou vlastností je, že si můžete vše dopodrobna nastavit – od toho, v jakém programu se budou otvírat soubory s určitou příponou, přes barevné schéma a vzhled až po klávesové zkratky, které je možné přiřadit téměř jakékoli operaci.

Aplikace si samozřejmě poradí také s běžnými úkoly jako je práce s filtry, výběr (ten je dělaný velice dobře) nebo inverzní výběr. Podporovány jsou nástroje na rozdělování souborů, hromadné přejmenování, změny parametrů nebo kontrola součtů. Ze základních funkcí tak nechybí nic podstatného.

Z dalších méně obvyklých nástrojů je možné zmínit například odesílání souborů mailem, porovnávání dvou složek nebo poměrně pokročilou práci se záložkami. Zde je možné zmínit snad jen absenci práce s taby. Stejně tak by si zřejmě zasloužil pozornost integrovaný prohlížeč obrázků, který zde bohužel chybí. Není zde ani možnost zobrazovat náhledy obrázků, což omezuje možnost práce s nimi.

Program už přichází s několika vzhledy

Pokud jde o rozdělení oken, je možné si nastavit horizontální či vertikální variantu, kterou je možné doplnit o pevné nastavení stejné velikosti obou panelů. Bohužel chybí možnost práce v jednom či třech panelech, což může být často užitečné.

Celkový subjektivní dojem z muCommanderu je ale velice pozitivní. Ač je napsán v Javě a není příliš známý, je možné říci, že práce s ním je relativně rychlá, intuitivní a celý program během testování ani jednou nespadl. Standardní nastavení klávesových zkratek je zcela obvyklé, takže většina uživatelů nebude muset nic měnit a hned může systém začít používat.

Cloud23

Ve Windows vypadá program stejně

Závěrem

Mám-li na tomto místě nějak shrnout zkušenosti s práce s tímto nástrojem, musím říci, že převládá spokojenost. Výborná práce s archivy, fungující standardní paleta funkcí i podpora vzdálených míst jsou na velmi vysoké úrovni. Grafické provedení aplikace je zdařilé, což není u podobných nástrojů úplně samozřejmé. Příjemné jsou také klávesové zkratky nebo podpora více operačních systémů či portable verze.

Na druhou stranu je možné vytknout absenci prohlížeče obrázků, který by se u podobného nástroje jistě hodil, nebo absenci podpory práce s taby (kartami), což jsou parametry, ve kterých má konkurence navrch. Chybí také podpora rozšíření pomocí zásuvných modulů. I přesto si myslím, že jde o nástroj velice zdařilý, který přinejmenším za vyzkoušení rozhodně stojí.

Autor článku

Vystudovaný středoškolský učitel fyziky a informatiky, ale dnes vysokoškolský pedagog technologií ve vzdělávání na KISKu na FF MU. Věnuje se především kurátorství digitálního obsahu, online vzdělávání a učící se společnosti.