Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Mýty o ekonomické podstatě Open Source (2) od Michal Vymazal - Nevim, co autor prekladal za clanek, ale cely...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 23. 7. 2003 8:29

  Michal Vymazal (neregistrovaný)

  Nevim, co autor prekladal za clanek, ale cely jeho obsah je zavadejici a nesmyslny. Jde o to, ze:
  1) Pomoci OSS vydelavat penize lze (je tu nekdo z abicka?), proste platite za sluzby.
  2) Pokud potrebujete zmenu v OSS SW, tak si ji hezky zaplatite.
  3) OSS je o kvalite. Laicky dodavatel nebo laicky uzivatel tu nemaji misto - nikdo je nechce. Tento bod je duvodem nervozity rady lidi - bud se budou muset ucit (ale to oni nechteji), nebo je nekdo rychle nahradi - brrr, a co budou delat?:-)
  4) Existuje rada modelu, jak uzivit firmu na bazi OSS, ale v clanku zmineny nejsou.
  5) Vyhodou OSS je, ze mate (za urcitych okolnosti) narok na zdrojovy kod. Jestli mu porozumite, chcete ho, podivate se do nej - to uz je na vas.
  6) Manazeri a provozovatele firem na bazi OSS dorostou tak do jedne generace. Mozna tim dojde ke zhrouceni rady jinych modelu, ale komercni SW rozhodne nezmizi - to by nebylo logicke.
  7) Nedilnou soucasti OSS je komunita - to take nekterym vyrobcum vadi. Uzivatel pak nepotrebuje jejich placene sluzby, protoze se muze zeptat souseda (treba v Australii).
  8) V argumentech bych mohl pokracovat, ale pokladam to za plytvani (sveho) casu. Napise nekdo konecne smysluplny a srozumitelny clanek?

 • 23. 7. 2003 8:55

  lada blaha (neregistrovaný)

  Od kazdeho tohoto clanku stale cekam rozumny ekonomicky model vyvoje OS. A ted mluvim o vyvoji OS nikoli o firme co se zivi spravou site komukoli a chodi udrzovat internet a sambu do kancelari, a ve zbylem case si lide co vlastne ve skutecnosti pracuji pouze na pul uvazku hraji s OS.
  Pokud znate radu modelu pak se podelte. Slovni spojeni rada neceho casto ve skutecnosti znamena vlastne .... ZADNY MODEL. Konkretizujte to prosim.

 • 23. 7. 2003 18:16

  Vaše jméno (neregistrovaný)

  Nevim, co autor prekladal za clanek, ale cely jeho obsah je zavadejici a nesmyslny. Jde o to, ze:
  ....Pomoci OSS vydelavat penize lze ..., proste platite za sluzby....
  Nejde o to, zda můžete vydělávat peníze na OpenSource, ale zda si jich vyděláte více, než do vývje OpenSource investujete.

  ...OSS je o kvalite.... laicky uzivatel tu nemaji misto...
  Kvalita je schopnost uspokojovat požadavky všech uživatelů, včetně laických.
  Napsat program, ve kterém se po měsíci samostudia zorientuje profík není zdaleka tak složité a drahé, jako napsat "trottel-fest" řešení pro laiky. I ti však chtějí pracovat efektivně.

  ...Existuje rada modelu, jak uzivit firmu na bazi OSS...
  Křížový financování, dotace a zase jen dotace... Kdyby jste o těch modelech věděl, jistě by jste je aspoň výčtem uvedl (to sice není argument pro to, že neexistují, ale o něčem to svědčí.

  ...Vyhodou OSS je, ze mate (za urcitych okolnosti) narok na zdrojovy kod...
  Jaké podmínky máte na mysli ? Buďto zdroják k dipozici je - a pak je program OpenSource, nebo není. Podmínky si klade SharedSource model. Jak se podle vás vlastně liší OpenSource a SharedSource model některých komerčních firem ?

  ...Nedilnou soucasti OSS je komunita - to take nekterym vyrobcum vadi.... Uzivatel pak nepotrebuje jejich placene sluzby, protoze se muze zeptat souseda...
  Zapomínáte, že placené služby mají až na výjimky charakter ClosedSource - to, že váš soused v Austrálii má rovněž PHP vám k řešení problému s Vaší webovou aplikací nepomůže více, než když máte oba Closed Source.

 • 24. 7. 2003 10:12

  Haplo (neregistrovaný)

  Ja to vzdavam :-)