Hlavní navigace

Nakrmte si pandu (17. 6. 2005)

17. 6. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Další příděl krmiva pro vaši pandu červenou (Firefox). Tentokrát se jedná o DictionarySearch, BlockFall, CuteMenus a EditCSS. Ať si říká kdo chce co chce, tetris rulez!

DictionarySearch

Při své práci používám docela často anglicko-český slovník. Někdy při proplouvání Internetem narazím na málo používané slovo, případně technický výraz, který vidím poprvé. Elektronických slovníků je na Internetu celá řada a není problém si ve vedlejším panelu otevřít některý z nich a slova do něj klepat.

Existuje ale i pohodlnější možnost v podobě tohoto rozšíření. Jeho funkce je poměrně jednoduchá. V menu si nastavíte jednotlivé vyhledávací položky. Určíte jejich název a adresu stránky, která se má při zvolení této položky otevřít. Důležité ovšem je, že v této adrese můžete použít znak $, který bude následně nahrazen hledaným slovem.

DictionarySearch

Já osobně používám český slovník vytvářený pod GNU FDL, ale rozšíření neklade žádná omezení. V mém případě je nastaveno:

http://slovnik.zcu.cz/online/index.php?word=$ 

Úplně stejně můžete nechat vyhledat výraz třeba v Google, a pokud si nastavíte:

http://www.google.com/search?q=define:$&hl=cs&lr=&defl=en 

budete mít možnost nechat si vypsat od Googlu definice výrazů. Jedinou podmínkou je nutnost znát podobu URL při vyhledávání.

BlockFall

Nejen prací živ je člověk, a tak je občas potřeba si oddychnout a zkusit něco jiného. O tom, že jsou rozšíření opravdu flexibilní, svědčí i tento kousek, který vám do prohlížeče přidá velmi starou, ale zároveň nestárnoucí hru Tetris.

Hra se spouští v menu nástroje. Otevře se vám nové okno a rovnou můžete začít hrát. Ovládání je řešeno klasicky pomocí šipek a mezerníku. Šipkami posouváte bloky a otáčíte (nahoru), mezerníkem je pak shazujete úplně dolů.

BlockFall

V nastavení hry si můžete zvolit velikost jednotlivých bloků a dokonce i jejich tvar! Kromě klasických čvercových můžete také zvolit trojúhelníkové nebo šestihrany. Hra pak dostane nový a nečekaný rozměr.

Máte-li někdy chuť si zahrát odpočinkovou klasiku, můžete k tomu využít přímo Firefox. Díky různým tvarům ale můžete zažít docela perné chvíle.

CuteMenus

V tomto případě se jedná o rozšíření, kterému bychom mohli říkat „grafické”. Není na něm na první pohled vlastně nic užitečného, pokud za užitečné nepovažujete vylepšení vzhledu. Jednu výhodu ale rozšíření má: může vám zjednodušit orientaci mezi položkami menu.

Jednoduše přidává malé ikonky do hlavního i kontextového menu vedle většiny standardních položek. Neumožňuje měnit žádná nastavení, vlastně by ani nebylo co nastavovat.

CuteMenus

Ikonky jsou rozměrově zcela ideální a v menu nijak nevadí. Dokáží vám opticky odlišit jednotlivé položky, takže se můžete orientovat jen podle obrázků, což by mělo být mnohem rychlejší než při pročítání textů.

EditCSS

Velmi užitečné rozšíření pro všechny web designéry. Pokud potřebujete upravit CSS styl některé webové stránky, pomocí položky v kontextovém menu (pravým myšítkem na stránku) nebo po stisknutí ctrl+8 se vám v prohlížeči objeví na pravé straně panel s otevřeným kaskádovým stylem. Ten můžete libovolně měnit a celá změna se okamžitě projevuje na samotné stránce.

Můžete tak velmi pohodlně a interaktivně dolaďovat detaily svých děl. Upravený styl si můžete následně uložit. Po novém načtení stránky se obnoví ten původní.

CS24_early

Toto je velmi šikovný nástroj, jehož výhodou je právě okamžitá reakce na změny, kterou vám klasická kombinace editor+prohlížeč nenabídne.

Je libo zelený Google?

EditCSS

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.