Hlavní navigace

Nakrmte si pandu (6. 10. 2005)

Petr Krčmář 6. 10. 2005

Další příděl krmiva pro vaši pandu červenou (Firefox). Tentokrát se jedná o All-in-one-sidebar, QuickNote, Tab Mix a AdBar. Máme rádi panely, v sobotu i v neděli.

All-in-one-sidebar

Pokud jste někdy používali Operu, třeba se vám zalíbil postranní panel, ve kterém se ukrývá spousta důležitých a rychle přístupných funkcí. Přesně tohle přidává do Firefoxu rozšíření All-in-one-sidebar.

Vyvolat sidebar můžete buď pomocí klávesy F9, nebo klepnutím na tenký okraj, který se ukrývá na příslušné straně prohlížeče. Úplně stejně pak můžete panel schovat.

Allinone

Panel se ukrývá standardně na levé straně prohlížeče, ale pokud vám to vyhovuje, můžete si jej přehodit doprava. Integruje v sobě nejpoužívanější dialogy: záložky, historii stránek, správce stahování, správce rozšíření, správce motivů vzhledu a další.

Klepnutím na příslušnou ikonu se pak dialog vysune a nabídne vám své služby. Vše je velmi přehledné a máte při ruce nejdůležitější funkce prohlížeče.

QuickNote

Pravděpodobně znáte lepící papírky post-it, na které si můžete napsat hromady vlastních poznámek a přilepit si je na viditelná místa. Pokud chcete psát poznámky přímo ve Firefoxu, můžete si nainstalovat QuickNote.

Po nainstalování se vám v menu nástroje objeví položka QuickNote, která je rozbalovací a umožní vám jednoduše otevřít okno s poznámkami. To může vypadat jako běžné plovoucí okno nebo může být součástí prohlížeče jako sidebar nebo další panel. Pro oblíbenou polohu si můžete také zvolit klávesovou zkratku CTRL+F7, která QuickNote otevře. Záleží jen na tom, co vám vyhovuje, výsledek je každopádně podobný.

quicknote

Ve zvoleném prostoru se vám objeví okno se dvěma panely a žlutým podkladem. Vše je konfigurovatelné, takže si můžete jednotlivé detaily nastavit. Do tohoto okna můžete ručně psát své poznámky. Ty se ukládají do nastavených souborů, které jsou čistě textové a standardně jsou umístěny ve vašem profilu. Můžete je ale mít, kde chcete. Veškeré poznámky se ihned ukládají.

Velmi příjemnou funkcí, která dělá z tohoto rozšíření ještě užitečnější nástroj, je možnost vložit poznámku z webu pouhým přetažením označeného textu do okna QuickNote. Můžete to také udělat z kontextového menu. Pokud si to nastavíte, může být text doplněn URL stránky, ze které pochází.

Tab Mix

Prohlížení v panelech, to je droga. Dokážete si představit prohlížeč bez nich? Brrr, hrůza pomyslet. Existují ale i možnosti, jak jejich funkce dále rozšířit a vylepšit. Jednou z těchto možností je právě Tab Mix.

Umí toho opravdu hodně, takže jdeme na něj. Umí zvolit, kam se mají otevírat nová okna. Dokáže měnit vzhled a pozici lišty s panely. Umí nastavovat práci s panely pomocí myši. To je asi nejdůležitější bod.

Tab Mix

Můžete pomocí kolečka přepínat panely, běžným přetažením měnit jejich pozice, přepínat panely pouhým najetím myši a další. Tab Mix je skutečně velmi komplexní rozšíření a nemá cenu zde popisovat všechny jeho možnosti. Pokud jste závislí na panelech, rozhodně jej alespoň vyzkoušejte.

AdBar

Možná patříte k těm několika málo uživatelům, které mrzí, že už Opera neobsahuje vaše oblíbené textové reklamy. Pokud ne, asi se divíte, proč by někomu měla reklama vyhovovat. V tomto případě se jednalo o textovou reklamu, která byla relevantní obsahu webových stránek. Když jste například navštívili server o Linuxu, reklama vám necpala Viagru, ale nějaké zajímavé linuxové řešení. Jsou proto lidé, kterým taková spojnice chybí.

adbar

Pokud byste si přáli mít reklamní pruh ve Firefoxu, nic není ztraceno a stačí si nainstalovat AdBar. Ten standardně zobrazuje dva reklamní pruhy, ale vše je možno nakonfigurovat. AdBar sice nemá běžný konfigurační dialog, ale v kontextovém menu hlavní nabídky můžete vybrat položku „Vlastní“ a dát si reklamy, kam chcete.

Jazyk, kterým jsou reklamy psány, závisí na procházených stránkách. Někdy to ovšem nefunguje úplně na sto procent, pravděpodobně dává reklamní systém přednost relevantnosti reklam před jazykovou shodou.

Našli jste v článku chybu?

6. 10. 2005 10:02

Některé funkce tabmixu zahrnuje už Firefox 1.5 (beta) přímo, např. přehazování tabu nebo potlačení otvírání nových oken a jejich otevření do tabu.

6. 10. 2005 15:21

* (neregistrovaný)
A na rozdíl od Opery či Konqueroru je nutno do Firekoksu nainstalovat aspoň 20 rozšíření, aby to bylo použitelné - a pak se to hádá, padá a žere paměť. Navíc podle www.secunia.com je Firekoks druhý nejděravější prohlížeč hned po IE. Pché.
Lupa.cz: Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Vitalia.cz: Často čůrá a má žízeň? Příznaky dětské cukrovky

Často čůrá a má žízeň? Příznaky dětské cukrovky

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

DigiZone.cz: Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Sony KD-55XD8005 s Android 6.0