Zalezi na nasledcich
Kdyz rizeni letoveho provozu je najednou bez spojeni, protoze konektor ztratil kontakt, a skonci to prus*em, tak se bude vysetrovat velice dukladne a nasledky budou i pro vyrobce smejdu hodne neprijemne. (Pro stouraly: Vim, ze RLP ma spojeni jistene)
Pokud víte, že váš výrobek nesplňuje dané specifikace, a přesto mi ho prodáte s tím, že ano, pak to je podvod. Přesně podle definice. S následky to nemá opravdu nic společného, ty jen určují míru zájmu o to, vás z podvodu usvědčit, a míru společenské nebezpečnosti vašeho jednání. Tak aby to navíc nebylo obecné ohrožení.
Nebojte, tento problem bude odstranen, jen co vstoupi v platnost TTIP. Vyrobce jednoduse zazaluje stat za existenci zakonu o podvodu, ktere brani distribuci konektoru nevyhovujicich specifikaci a brani tim hospodarske soutezi. Danovy poplatnik vyrobci zaplati tucnou pokutu a nasledne budou na trhu uz jen dobre konektory.
Prvotne se bude resit proc nefungovala redundance a ne kontakt. Ten prijde mozna nekde az posledni a na zaklade vice udani vyrobci aktivnich/pasivnich prvku.
RLP ma zalozni plany i pro vypadky celych systemu, pripadne predani rizeni jinam. Tam redundance funguje i na lidskem profesionalnim levelu.
Pokud koncovy prvek zjisti nespolehlive spojeni, tak shodi cele spojeni aby mohla bezproblemove naskocit zalozni trasa- failsafe design.
Dneska uz i levne sitove prvky(do pul milionu kc) dokazi merit zakladni diskretni elektricke parametry spojeni a spojeni automaticky shodit pokud prekroci jiste hodnoty. Znas ty pripady kdy ti nahodne naskakuje a zase pada link a narusta chybovost na zarizeni? Pokud se spravne prvek nastavi tak trasu shodi v pripade nespolehlivosti sam a tato se musi pak promerit technikem a manualne nahodit.
Tohle je okopirovano puvodne z telefonnich ustreden a systemu ktere fungovaly na principu prepinani okruhu. Ustredny uz pred vice nez nejakymi 30ti lety dovedly automaticky merit dalkove spoje a ucastnicka vedeni.
Ti se do toho opřeli. Sice nejsou asi zrovna nestranní, ale palec nahoru za důkladný přístup. Kdo má v pracovní výbavě krimpovací kleště, mohl by vyprávět. Ono i těch kleští je na trhu několik kategorií podle kvality.
- nejhorší tenké plechové, které krimpují našikmo a časem jim praskne čelist
- nižší střední třída s konstrukcí naohýbanou do plechového U, ty už nepraskají a krimpují rovně,
ale přesnost hloubky nakrimpování taky nebude nic moc, a když nožové kontakty zarazíte do RJčka
moc hluboko, tak Vám v některých zásuvkách ani nedosednou na kontakty...
- vyšší třída s vyměnitelnými čelistmi a lepší přesností, ale cenou kolem 10 kKč.
Zásuvky v levných switchích apod., kde když zatáhnete za kabel, až se opře
o aretační packu, tak ztratí RJčko kontakt, to mám taky za sebou :-)
Anebo speciální zásuvka v nějakém značkovém notebooku, která měla prostřední dva
piny bůhvíproč zapadlé o kus do hloubky :-) Konstrukční "vlastnost".
Opraveno háčkem z kancelářské sponky (piny jsem zbrutusil = povytáhl)
Nebo krimpovací RJčka, která nemají konec dutinek navzájem dokonale
oddělený, takže když si nedám bacha a nemám čistě zastřižený konec žil,
lezou mi vlákna z nepořádně střižené licny, tak se mi po zaražení do konektoru
ty fousy na konci ohnou a mezi žilami navzájem potkají :-)
Pravda je, že tady si nejsem jist, jestli to náhodou není spíš vlastnost
= pokud se to stane tak je to především moje vlastní nepořádnost.
S reflektometrem je svět veselejší.
Nebo krimpovací RJčka, která nemají konec dutinek navzájem dokonale oddělený, takže když si nedám bacha a nemám čistě zastřižený konec žil, lezou mi vlákna z nepořádně střižené licny, tak se mi po zaražení do konektoru ty fousy na konci ohnou a mezi žilami navzájem potkají :-)
Prase. :-) Ale tenhle problém, stejně jako další problémy třeba s tím, že se mi ty dráty při zasunutí několikrát přehodí, protože mám obě ruce levé, jsem vyřešil. Náhodou jsem narazil na dvoudílné konektory, kde dráty nejdřív v požadovaném správném pořadí strčíš do dutinek a pak to celé strčíš do konektoru a zacvakneš. Nekonečná lábuž. :-)
To teni nahodou, ale to jsou konektory urcene pro CAT6 a CAT7 kabely. Vypada to asi takto:
http://www.czc.cz/premiumcord-konektor-rj45-utp-cat6-na-drat-lanko/62925/produkt
To, co odkazujete, je jednak třídílné a zadruhé - pokud to nakoupíte u CZC apod., tak obvykle dopadnete tak, že obvykle dostanete akorát vlastní konektor a ten zbytek ne, ale jinak zaručeně bude nejméně jedna z těch tří věcí chybět, takže to můžete rovnou hodit do koše. Ty zbytky co tu mám jsou dvoudílné, je to kupovaného od nějakého ISP v Maďarsku (pro kabeláž na hotelu). Fungují normálně i na CAT5E a hlavně jsou tedy kompletní. :-) Nemůžu to ani u CZC ani na Alze najít, asi sem tenhle typ nikdo nevozí, nevím.
Jsem hledal nejaky obrazek a skutecne, to je tridilny konektor, tak to se omlouvam. Tohle je snad uz lepsi
http://test.satmarkt.com/pc/68746.jpg
Ja to vetsinou nakupuju na ebay, napr zde
http://www.ebay.de/itm/30x-Netzwerk-Stecker-RJ45-mit-Knickschutz-fur-Cat5e-Cat6-8-polig-vollgeschirmt-/310728238510
Dvoudílné se prodávají naprosto běžně dodnes. Já je již několik let beru odtud:
http://www.intelek.cz/cat_tree.jsp?bpath=Metalick%C3%A1+kabel%C3%A1%C5%BE%5CKonektory%5CKategorie+6
I servisaci krimpuji jen velmi vyjimecne. Jak pro profesni tak osobni pouziti uz kupuji jedine hotove merene patch cordy. Je to levnejsi nez prace. Tam kde je potreba delsi kabel udela se zasuvka jak to ma byt - kdyz uz se tu opirate do norem, pripadne pro ruzne adhoc prasacke instalace si udelam prodluzku ze dvou zasuvek+ packove keystony takze nepotrebuju ani zarezavaci tool abych to rozebral a slozil.
Pri dnesnich kabelaznich systemech a cenach patch cordu uz krimpovani u RJ45 nedava az na nestandartni pripady smysl.
????
Strukturka se dela prece tak, ze mas panel, z nej ti vede patch do switche (trebas) ... pak mas 90m drat (nikoli lanko) ... zasuvku ... a pak palsi patch k PC/krabce/...
Nedovedu si predstavit ze by to nekdo cvakal ... specielne kdyz takovej stredni kanclbarak hodi vpohode 500 portu.
Kupit hotove patch kably je podla mna vzdy vyhodnejsie. Aj ked ich potrebujes tisic.
Niekedy sme si ich robili samy. Ked sme si to po case spocitali (cena materialu+cena nasej prace), tak sme prestali.
Hotove boli lacnejsie, kvalitnejsie/bezproblemovejsie a je to aj jednoduchsie(kupis, rozbalis, zapojis).
Kazdy spoj pridava mozne poruchy ale aj vyhodu v univerzalnosti a jednoduchosti pri sprave/uprave. Strukturovanu kabelaz nevymysleli len tak pre nic za nic.
No asi nepracujeme. Ja sitarinu primarne nedelam, ale jsem ve styku s tymi ktere delaji. Kdysi jsem se tomu venoval ale uz dlouho se nevenuji. Hlavne je spousta novych kabelaznich systemu ktere nepotrebuji pomalu zadne naradi na kompletaci.
1. Pro ethernet by patch cord nemel byt delsi nez 10m a v pripade prasaren mimo normu 20m. Jasne obcas se deji prasarny, ale ty tech 20m obvykle nepresahnou pro specialni aplikace. I tak dlouhe patch cordy se vyrabi. Patch kordy kupujeme na stovky kg. Ruzne barvy, typy konektoru a znaceni.
2. Rozdil mezi nakrimpovanym kabelem a hotovym patch cordem je nekolik penci. Na druhou stranu chapu ze kdyz mas lopatu ze severnich cech za necelou dvacku nebo brigadnika tak se ti to asi v cechach u necertifikovanych instalaci bez zaruky vyplati. V USA skoro nikdo nekrimpuje vzhledem k cene prace. Tj.Nakrimpovat+promerit,opatrit cislem a na nej vystavit protokol.
3. Krimpuji opravdu jen vyjimecne hodne nestandartni veci a vetsinou se uplne nejedna o ethernet ale o jinou technologii. Nektere strukturky (zejmena prumysl) se delaji naprimo, pripadne pres specialni sroubovaci konektory a vodotesne spojky ktere se nekrimpuji ale montuji.
4. Specialni aplikace je prime zarezavani spoju bez konektoru,perkove kontakty pripadne "krutisvorky". Telefonni rozvadece jsou vetsinou primo zarezane a resi se pospojovani,propojky a nasledne na konci mozne nakonektorovani z rozvadecu napr. na RJ21. Zde se vsak ruzne systemy lisi zkrz poskytovatele a staty.
Tak jako to snad není jen o RJ, ale obecně, pokud je potřeba vést kabel skrz zeď, tak se buď použije tzv. "Husí krk" o dostatečném průměru, nebo ještě lépe zásuvka z obou stran, což pak zase dále nekomplikuje výměnu kabelu třeba za delší, nebo bez vadný, kdy místo stříhání a výměny po půlce baráku skrze zdi jen přepojíte v zásuvce.
Když protáhnete kabel dírou ve zdi, která je akorát na kabel, a na konec kabelu dáte konektor, tak ho uzamknete a buď zase konektoru ustřihnete, nebo tam máte kabel na pořád. Ale klidně ho můžete ze zdi i rvát, záleží jaké technologické postupy používáte.
Druhá možnost je dát na zeď zásuvku z obou stran a kabel tam zapojit (jeden z jedné strany a druhý z druhé strany). No a to pak vede k tomu, že při každé výměně kabelu nepotřebujete odborníka s kleštěmi, zásobu konektorů. Takže i v neděli v noci můžete vyměnit kabel bez stříhání a cvakání, můžete použít libovolný již nacvaklý kabel bez nového okonektorování a to ještě nezávisle na tom, na které straně zdi stojíte.
Co na je na tom "s obrovskou dírou jako magor" nevím, pokud Vám něco z toho není jasné, klidně napište.
Co na je na tom "s obrovskou dírou jako magor" nevím,
Reagoval jsem na tvoji "radu" že je přece daleko lepší provrtat díru jako kráva, do ní dát husí krk a tou tvojí obrovskou dírou rvát kabel s koncovkou. Cituji:
pokud je potřeba vést kabel skrz zeď, tak se buď použije tzv. "Husí krk" o dostatečném průměru
Tady je asi někdo úplně vymaštěnej.
"pokud je potřeba vést kabel skrz zeď, tak se použije tzv. "Husí krk" o dostatečném průměru"
Nevím, kde v te citaci, nebo v tom, co jsem psal výše, čtěte "díru jako kráva" nebo "obrovskou dírou rvát kabel koncovkou". Nevím proč musíte něco někam rvát a protahovat s koncovkou.
Tolik k tomu, kdo je vymaštej.
Naopak, místo vyvrtat díru a hned cvakat drát, považují za lepší reseni , a to jsem psal nejen já výše, do zdi dat zásuvku a do ni zapojovat na jedné i druhé straně kabely a klidně je libovolné měnit a nemusí se to pak zas nacvakavat a místo diry ve zdi je tam hezká zásuvka. Co je na tom "něco někam rvát do do obrovské díry s koncovkou", to skutečně netušim. Klidně muzete , a není to ostuda, stejně to nikdo nepozná ;-), přečíst co jsem napsal ještě aspoň jednou, at je to jasnější
Asi si sedíš na vedení (zřejmě se ti skříplo v husím krku...). Pro jistotu tu ještě jednou zopakuju tvoje "myšlenkové" toky podle vlákna, ve kterém nám tady těmi nápady oblažuješ:
> I servisaci krimpuji jen velmi vyjimecne. Jak pro profesni tak osobni pouziti uz kupuji jedine hotove merene patch cordy.
>> A když je potřeba protáhnout kabel zdí, tak vrtáš takovou díru, aby se tam vešel i konektor?
>>> pokud je potřeba vést kabel skrz zeď, tak se buď použije tzv. "Husí krk" o dostatečném průměru, nebo ještě lépe zásuvka z obou stran
Uffffff.
"I servisaci krimpuji jen velmi vyjimecne. Jak pro profesni tak osobni pouziti uz kupuji jedine hotove merene patch cordy."
- Tak to jsem nepsal já, nevím kde jste to vzal, ale ode mne to nemáte, tím pádem celá ta vaše divná konstrukce padá.
"A když je potřeba protáhnout kabel zdí, tak vrtáš takovou díru, aby se tam vešel i konektor?"
- Nevím, asi nejste zcela v pořádku, nevím, proč mi pořád podsouváte, že když chci provrtat zeď a spojit 2 zásuvky bych tam rval kabel s koncovkami? A nebo, i kdybych to třeba v extrému zasekal do zdi a táhl třeba podélně někam až do riti, tak proč bych to tahal i s koncovkami? To je nějaká Vaše obsese
"pokud je potřeba vést kabel skrz zeď, tak se buď použije tzv. "Husí krk" o dostatečném průměru, nebo ještě lépe zásuvka z obou stran"
Tak toto jsem napsal já. Evidentně ale vůbec nevíte o čem je řeč. Tedy, pokud je potřeba nasadit zástrčky na zeď, která má tloušťku třeba 30cm, nebo i více, nebo i méně, tak se vyvrtá otvor "o dostatečném průřezu" jak jsem psal ( pro méně chápavé: "Dostatečný průřez" neznamená na kabel s koncovkou, ale univerzálně, aby se tam vlezlo to, co chceme, v tomto případě pro husí krk, asi těch 30 cm dlouhý, průměr nějaký z těch nejmenších, pro ten kabel, aby šel lehce prostrčit i stlačit - to po nasazení zásuvek, jestli jste to někdy dělal ) no a pak se husí krk vloží do díry, zamázne se to z obou stran sádrou aby se zeď neudrolovala a pak se připojí zásuvky obou stran kabelem, který se protáhne dírou s husím krkem ( pro nechápavé: kabel nemá koncovky jen kvůli tloušťce ale i kvůli tomu, že se bude zapojovat do zásuvek ).
Stále mi uniká, kde co v tom vidíte o tahání kabelu s koncovkami nějako obrovskou dírou člověče.
A uvědomte si, že ne každý je zvědavý na to, mít v každé zdi díru, ze které se mu udroluje zeď, nese hluk, v těchto dírách mít nastrkané kabely, kterým pokud neustřihne koncovku, tak s nimi může akorát tak šoupat sem a tam a čekat, až v jiné místnosti někdo o kabel zavadí a té další jeho místnosti to vyrve samičí koncovku z kompu třeba, nebo flákne routerem o zeď u té Vaší skvělé díry, jenom proto, že na to z "firmy" přijel cowboy s vrtačkou a jedním vrtákem a krimpovacími kleštěmi za pasem.
Tímto tato nesmyslná pro mne končí, to jak to děláte mne vlastně ani tak nezajímá, jen se bráním urážkám, kterými vždy začnete svůj "příspěvek" jak malé uražení děcko.
Tak to jsem nepsal já, nevím kde jste to vzal, ale ode mne to nemáte, tím pádem celá ta vaše divná konstrukce padá.
NTV... Chápeš, k čemu jsou v diskusi vlákna? To je úplně jedno, kdo to psal, tady všichni reagují na původní příspěvěk a pak sem spadneš ty z jahody naznak se svým husím krkem.
To snad není pravda.
Ano, chápu k čemu jsou k diskuzi vlákna, ale Vy asi ne. Ve vláknu se na příspěvek, ze kterého vlákno vychází, reaguje a diskuze se dál rozvíjí, a ne že jeden člověk vybere nějakou jednu větu, ještě od někoho jiného, všem ji strká "do myšlenkového pochodu" jak jste předvedl, uráží je a neustále otravuje člověka s něčím, co nikdy nenapsal. Mě ty urážky jako nijak nevadí, ale o ladasčem to vypovídá.
Takže: Trident v 1. příspěvku napsal o vedení kabelů a pak následovaly 2 celkem hloupé příspěvky
MMN:
"A když je potřeba protáhnout kabel zdí, tak vrtáš takovou díru, aby se tam vešel i konektor?"
a Váš
"No jasně, sbíječka pravítkuje, ne? :-D"
a pak jsem psal já. To je všechno vlákno jak vyšité.
No a na to jste začal vypisovat ty hovadiny, kdy jste si z každého příspěvku navybíral různě věty a někde, asi v hlavě, jste si z toho poskládal jakýsi můj myšlenkový pochod a tím jste se začal ohánět v každé odpovědi jak nějaký posedlý blázen, který není schopný držet krok s pár příspěvky, nebo na ně aspoň debilně nereagovat.
Vy jste nikdy neviděl tahat kabel husím krkem? A na co si asi myslíte, že husí krky jsou, než na tahání kabelů? Na ponožky?
Ovšem moje chyba je, že jsem tam měl připsat tzv. "blbuvzdornou" poučku, že až na velmi specifické případy, ale zpravidla vůbec, se kabely protahují bez koncovek. Domníval jsem se totiž, že sem chodí jen dostatečně inteligentní lidé a dopisovat takové zřejmé věci není nutno, jen by to zbytečně natahovalo příspěvek. No co, každý se může splést. Tak jen doufám, že si do mé věty nikdo nevloží nic co mě nyní nenapadá, aby mi to pak předhazoval. Píši to k přečtení a pochopení, ne k tahání za slovíčko, nebo vkládání vlastních rozumů.
Husí krk na díru skrz zeď? To jako vážně vyvrtáš v příčce díru skrz, ustřihneš 10cm husího krku, vložíš to do té díry, omatláš to kolem sádrou aby to tam dobře sedělo, navrtáš před to na obou stranách zásuvku a majitelům vysvětlíš extrémní výhody tohoto řešení oproti možnosti dát nábytek přímo ke stěně? To asi ne.
Já nevím... já si to udělám tak, že udělám desítkou díru co nejblíže u země v dobže voleném bodě, třeba někde v rohu za nábytkem, protáhnu dostatečně dlouhý kabel, který vedu pod Soklovou lištou, vrátím nábytek zpět ke stěně a viola, mám eternetový kabel v místě kde je třeba... jo a až budu chtít prohodit metaliku za optiku, nebo ji vyhodit úplně tak odsunu nábytek, vytáhnu kabel z podlišty, v případě odstranění "strukturované domací kabeláže" zamáznu tu jedinou desítkovou díru ve zdi a hotovo, nikdo neví že tam někdy něco bylo.
Jasně majitel musí vědět proč to tak chtěl a že za kabel se netahá, ale v čechách tohle hodně lidí pochopí.
Ale chápu... jde o to čím se člověk živí... když jsi placen "od zásuvky", tak se dá okecat výhody čehokoliv, třeba i 2x větší díry ve zdi, vysekání drážky pro husí brk na místo kde si myslím že je vzhledem k nynějšímu uspořádání nábytku vhodné mít zásuvku, vložení husího krku, zapuštění zásuvky do zdi, zasádrování, přemalování místnosti, instalace zásuvky s protokolem o měření (aby ta pevná instalace ve zdi se nemusela "tak často řešit" )... jj není nad kvalitně provedenou práci za kterou se člověk nemusí stidět (předložit tučnou fakturu ;) ).
Jo a mě tak napadá. Šikovný řemeslník by v takovým 3+1 s kompem a televizí byl schopen prodat strukturku s 2 dvojzásuvkami v každé místnosti, centrálním rozvodem, minirackem a patchpanelem... v podstatě by to zapojení televize na internet šlo spojit s kompletní rekonstrukcí bytu a zákazník by ušetřil :D
PS:
Vzhledem k tomu, že někteří diskutující těžko udrží myšlenku... ještě jednou připomínám že vlákno začíná příspěvkem Tridenta:
"I servisaci krimpuji jen velmi vyjimecne. Jak pro profesni tak osobni pouziti uz kupuji jedine hotove merene patch cordy. Je to levnejsi nez prace. Tam kde je potreba delsi kabel udela se zasuvka jak to ma byt - kdyz uz se tu opirate do norem, pripadne pro ruzne adhoc prasacke instalace si udelam prodluzku ze dvou zasuvek+ packove keystony takze nepotrebuju ani zarezavaci tool abych to rozebral a slozil.
Pri dnesnich kabelaznich systemech a cenach patch cordu uz krimpovani u RJ45 nedava az na nestandartni pripady smysl."
Kupodivu takových velmi výjmečných situací a nestandardních přápadů najde člověk desítky v každým vchodě paneláku ;)
Jiste nestandartni pripade. On nikdo predtim nikdy neresil vedle uzkych sachet vid? Dodavaji se male rozvadece pro vertikalni montaz. Tech systemu je nekolik a da se to udelat ciste. Vem si ze treba takovy koaxy a f-kabely zaberou vice mista a take se to resi rozvadecovou skrini.
Ono jde o to ze ne zas az tolik frantiku wifinaru ma pojem o cene prace a stejne jim to krimpuji lopaty ktery by v idealnim pripade skoncili na urade prace. Jde primarne o rychly zisk a to ze to majitele domu nezajima tak vysledkem je cunarna.
Nastesti na jemne zednicke prace mame pomerne kvalitniho dodavatele. Moderni kancelarske stavby maji dvojte podlahy a sachty. Dela se to tak i v hodne starych baracich i treba v te blbe praze.
Kraviny typu vysekavani zdi jsem nastesti u sveho domu nemusel resit. Vsechno je v predstene a vedeni podlahou vcetne predsteny dostal cihlak od rodicu taky. Ten stary barak uz by dalsi rozfrcani na kabely,odpady a trubky nesnesl. Existuji i jina reseni jako vedeni kabelu v okrajovych listach ktere uspeji i pred esteticky nachylnejsimi zenami nebo vedeni kabelu po obvodu.
Krom toho jim tam narozdil od tech nasich priblblych prazaku ktere mam za plotem taha mistni streec optiku. Je to krasna cista prace prichytit kabely a pak je zadeklovat.
1. Nemusí to být vždy příčka, jsou zdi i 30 - 40 cm v klidu ve starších domech i z kotovice (hliněné "cihly") nebo staré drolení zdi u cest a tak ....
2. Co se týče nábytku, ona ta zásuvka nevyčnívá více než za lišta u země
Ale samozřejmě záleží na situaci. někde na to místo je (třeba pod nebo vedle normální zásuvky na elektriku , tam taky na zeď skříň nedáte) ale ty lišty, proč ne, to se dělá pořád.
Jen mi šlo o to, že zrovna vedle v pokoji máme takovou jednoduchou díru do zdi s kabelem na obou stranách s koncovkami po někom a budu ho muset šmiknout. V práci už jsem skončil, tak kleště nemám a kvůli jedné koncovce si je kupovat nebudu. Mít tam tu zásuvku, žádný nábytek tam na metr není, tak bych to měl v klidu třeba každý den jinak přepojené, podle toho, jestli je někdo v pokoji nebo ne a jestli tam potřebuje kabel.
Nebo se mi taky stalo, prostě v 2 patře (celkem 4 takové patra) 5 kaclů, 25 - 30 PC, dojde k reorganizaci a k omezení počtu PC a zbudou vám díry ve zdi s kabely s koncovkami. Být pro každou místnost 2 zásuvky, tak vezmu 2 kabely z prázdné místnosti, 2x cvaknu kabel do zásuvky a 2x do switche v místnosti nové a nikde mi nic nezbude a nemusím nic cvakat. Tak to tam bylo protahané už když jsem přišel, někde zásuvky byly, někde díry. Nikoho neviním, nic nesoudím, jen píši, že někdy se zásuvky hodí. Jo a podlahy kudy by se to bez sekání tahlo tam nebyly a zdi měly dobře 40cm.
(Speciálně pro LoL Phirae píši, že jsem nikde nic netahal dírou i s koncovkou ani to nemám v plánu)
„tzv. "Husí krk" o dostatečném průměru“
Díky za dodání dnešní dávky zábavy. ČT24 dneska nebavila tak jako jindy, tak se to hodí. Taky už mě napadlo, že by se mohl dát protáhnout kabel i s konektorem, ale s výjimkou velké díry ve zdi mezi sousedníma místnostma jsem to nikdy nezkoušel a ani to neviděl nikoho jiného dělat. Husí krky se dělají na kabely, ne na konektory. Kolikrát je člověk rád, když tam procpe kabel kabel navíc, se kterým se původně nepočítalo.
"Husí krky se dělají na kabely, ne na konektory. Kolikrát je člověk rád, když tam procpe kabel kabel navíc, se kterým se původně nepočítalo"
Ano, proto jsem napsal "dostatečné tloušťky", protože kabel nemusíme táhnout jenom jeden, obvykle to více kabelů bývá, nebo se pak nějaký přidává, to je taky časté.
Nemůžu za to, že pak někoho napadne taková úplná blbost, že by tam narval Husí krk průměr 5
nevím kolik cm a tahal i s koncovkou. Takže se zeptám přímo: Jak Vás při tom, když někdo dá do zdi husí krk, napadne tahat to i s koncovkou? To plácáte takové nápady, i když taháte třeba elektriku, že by jste kabely tahal i s koncovkami? A to se chcete někomu smát?
Pane jste pořádku? Nevynechal jste nějaké prášky?
Husím krkem se normálně tahají kabely a nikdo tam nerve nic s koncovkou. Jediný, kdo pořád otravuje s taháním s koncovkami jste Vy. Nikdo jiný nic takového nenapsal, neřeší, jenom Vy to pořád opakujete jak nějaký nemocný osel.
A to, že "husí krk o dostatečném průřezu" přečtete jako "tahat i s koncovkou" znamená, že jediný "extra magor", jak titulujete, jste tady Vy.
Nahoře nějaký Tomáš teď psal, že to neřeší zásuvkou ale vyvrtá a tahá to podél zdi v liště. Proč ne. Jindy se zase bude hodit zásuvka, a když mám kabel z chodby v paneláku, jak jsem za ni rád. No a co. Účel světí prostředky.
Ale Vám speciálně, pro jistotu, aby jste zase nefňágal celý týden jak nějaké malé děcko, že ani "Účel světí prostředky" neznamená "tahat někudy kabel i s koncovkou" a pokud stále ve větě "husí krk o dostatečném průřezu" vidíte "tahat kabel i s koncovkou", tak neztrácejte čas na diskuzi a vyhledejte odbornou pomoc.
RJ45 se pouziva pro rozhrani ATM,E(n),ISDN,analogove telefony, ruzne RS232/485/xxx atd. Zrovna prvni jmenovany ma jinak krizeny kabel nez ethernet. Cisco konzolove kabely maji take jinak poskladane barvy (pouzivame jeste dost neoriginalu). Kabely do terminal koncetratoru jsou take zapojene ruzne dle dodavky. A v zapojeni RSxxx nejsou jednotne ani zasuvky na samotnych koncentratorech.
ATM a E1 ma jinak krizene kabely nez ethernet ale z hlavy uz bych to nedal (dela se to za uhersky rok).
Samozrejmne ze na sajtach a datacentrech jsou na zasuvkach prima standartni zapojeni podle TIA/EIA A ci B a prehodi se to na konci patch kabelem. Horsi jsou ruzne antenni systemy zejmena jizni amerika a usa (i mobilnich operatoru!!!) kde lze narazit na ruzne prasarny typu rozriznuty patch cord a prekrutisvorkovane draty.
K cemu to je? K nicemu. Jen zmateni jazyku ( a honeni ega vyrobcu ).
Levné konektory, levné kabely, výborně dostupné. Přestože oboje je velmi kvalitní. Navíc to má 8 žil. Pokud děláte něco menšího a nevyplatí se vám vytvářet nový globální standard konektoru a kabeláže, tak je pro vás RJ45 velmi zajímavý.
Takže se to používá na kde co, nejen Ethernet. Máme ty zásuvky například u nás na automatických šroubovácích. Je v tom 48V. Dodnes nevíme, co přesně to je, výrobce to v dokumentaci popisuje jako "service port".
Výborný článek poukazující na zásadní a neopravitelnou chybu kapitalizmu: (konkurenční) zastarávání. Jinými slovy: "nákladová efektivita". Velice dobře popsáno v knize Definice Hnutí Zeitgeist, která mimo jiné nabízí i řešení.
http://wiki.zeitgeistmovement.cz/index.php/Definice_Hnut%C3%AD_Zeitgeist#TR.C5.BDN.C3.8D_EFEKTIVITA_VS._TECHNICK.C3.81_EFEKTIVITA
Dalsi autoritativni prirucka ke spravnemu mysleni je zde: http://klempera.tripod.com/manifest.htm
Není to tak úplně pravda. Pokud si zaplatíte kvalitní konektor, tak vám s velkou pravděpodobností v první zásilce opravdu přijde. Ale s počtem zásilek ta šance klesá a po jisté době budete dostávat jen ty šunky. Ale za cenu kvalitního konektoru. Oni i číňani rádi "optimalizují náklady" a prostě to zkouší. A když jim to párkrát projde (respektive si toho nevšimnete), tak máte problém a na kvalitu zapomeňte. Nehledě na to, že jste kolikrát jejich rukojmí - máte tu pět palet zmetků a brzo vám dojdou ty dobré. Reklamace je na týdny, možná měsíce. Volba těžká. Tak si to pak koupíte od nějaké české firmy za velké peníze. Akorát se vám pak občas stane, že vám z té české firmy přijde ten šmejd, co jste vrátili číňanovi. Protože číňan to nikam nevezl a prostě to pod cenou střelil jiné české firmě, která s tím pak vesele obchoduje.
Prostě ne, u číny nemáte nikdy jistotu, bez ohledu na peníze. Tedy vlastně jo, jednu máte: za málo peněz málo muziky. Ale opačně to u nich nefunguje.
Východní trhy tradičně fungují tak, že transakce končí výměnou zboží za peníze. Buď si zkontrolujete co kupujete, nebo je to váš problém. S trochu lepšími podmínkami počítejte pokud jste významný zákazník, a zisk z ošizení jedné dodávky je menší než budoucí zisk za řekněme 1-6 měsíců dlouhodobé spolupráce.
No vyřeší. I kdyby jste měl milión zákonů na konektory, jediná možnost je ta, že si nekvalitní z Číny, nebo odkud, nikdo nekoupí. A oni je velice rychle začnou dělat tak, aby se kupovaly. To je ta neviditelná ruka trhu.
Zákonů máme přece každý rok další hromadu a trh vypadá pořád stejně. Jediná změna se děje tam, kde dáte finanční pobídky a necháte to na trhu, a nebo to necháte na trhu. Ano, pak jsou ještě zákazy, ale to jsme zase na začátku u kvality konektorů, příčiny a neviditelné ruky trhu.
Ale i to je zákon trhu. Když je poptávka po zmetcích ( to je pojem ne nadávka) a někdo je kupuje, v tomto případě asi neopravitelných zmetcích, tak proč by je nevyráběli? Až bude poptávka jen po kvalitních, tak se jiné dělat nebudou. Samozřejmě kvalitu si hlídáte, to je na Vás, ale to snad není taková novinka v životě.
To máte to samé jako s těmi nenáviděnými obchodními řetězci. Taky jenom prodávají co lidi klidně koupí, Můžete se celé město vztekat roky a psát petice, ale stačí pár dnů kdy tam nikdo ani nevleze, přijdou o tržby a okamžitě zareagují. Toto je stejný princip.
Ne. Ve strojní technologii se to skutečně nazývá zmetek a jedna z podkategorií je neopravitelný zmetek.
Ne že bych to měl přímo z odtud
http://projekty.fs.vsb.cz/147/ucebniopory/978-80-248-2723-0.pdf
ale použiji to jako důkaz že nekecám ;-)
Ale jdi ty nekvalitni vyrobku. Zmetek je cesky technicky pojem pro zavadny vyrobek. Existuji dokonce pojmy "zmetkovitost" cili pocet zmetku za urcity cas. Neboli jak zahranicni kolegove rikaji "s...s per hour" To se meri jak pri roboticke vyrobe tak rucni. Obvykle clovek s nejvetsim poctem zmetku ma padaka nebo je prerazen na praci kde neni takova presnost a preciznost vyzadovana (jesterka,skladnik,kancelar, urednik, poslanec...)
Tento odborny pojem nam byl vysvetlen jiz na zakladni skole a to v nekolika rocnicich vcetne pracovek. Dale pak prohlouben v totalne nesouvisejicim oboru jakym je statistika a nadale nejaky volitelny predmet-asi elektro nebo neco takovyho. Fakt nechapu co vas v ty skole ucili.
Ne ne, žádné lepší podmínky nezískáte. Oni vůbec nekoukají dopředu. Dodají vám paletu zmetků přestože vědí, že jim to vrátíte. Měli jsme i dodavatele, na kterém jsme byli v zisku: na penále zaplatil víc, než kolik jsme mu kdy zaplatili mi.
Je to prostě šlendrián jak za komunistů: nějaký pičičmunda je placen za to, že zásilka odjede k zákazníkovi, bez ohledu na kvalitu, stav nebo zda vůbec v těch krabicích něco je. Ale už ne za to, že to zákazník převezme a zaplatí. Na to tam bude pičičmunda jiný, který naopak nemá žádný vliv na to, co vám expedují. Můžete si stokrát říkat, že obchodujete s firmou, ale ve skutečnosti jste plně v rukou jejich řadových zaměstnanců, kteří neuvažují v horizontu větším, než pár hodin. A už vůbec ne v rovině "aby se to firmě vyplatilo". Nějaká dlouhodobá spolupráce je nezajímá, a ani netuší, jak velký jste zákazník. Pro ně jste jen jméno na dodacím listu.
Zkousi to i amici, zkousi to evropani, zkousi to kazdy. Rikaji ti vsak neco pojmy vystupni kontrola, znalost mistniho trhu, mistnich zkuenosti atd?
Jo cinani to zkousi, ale taky prave proto treba mame u tovaren svoje lidi kteri delaji kontrolu na miste. Je to levnejsi nez resit prusery az kdyz prijde kontejner.
Cinania vedia robit kvalitne a na takej urovni ze sa vyrovnaju aj zapadnym fabrikam. Zalezi na tom ako si to zariadite. V pripade plastovych vyrobkov je to o vyvoji foriem a vychytani chyb v celom vyrobnom procese a samozrejme o vystupnej kontrole a aj o priebeznom dohlade. Co obvykle znamena pravidelne posielat do Ciny ludi aby na vec dohliadli. Neviem kto je zadavetelom vyroby u tych konektorov, ale pokial je zadavatelom niekto "cezpolny" tak to vidim na nedostatocny dohlad.
To je ve skutečnosti docela problém. Značkoví výrobci ethernetové kabeláže většinou přepokládají, že kabely zakončíte v patch panelech, a proto málokdy prodávají konektory ("samce") - přepokládají opět, že si vystačíte s jejich hotovými patch kabely.
Já jsem před několika lety chtěl tento "zvyk" otočit: ukončit v rozvaděči všechny příchozí kabely rovnou konektorem a rovnou všechny zapojit do (PoE) switche: cena portu na L2+ switchi je už tak nízká, že nemá smysl přidávat patch panel a propojovat jen využíté zásuvky. Takže jsme potřebovali kvalitní konektory...
Nakonec kupuji konektory od Telegärtneru: stíněné s dobrým kontaktem "stínící klece" na kabel (plech je "krimpován" na stínění kabelu. Cena je o řád vyšší, než Čína. A ještě je vhodné si od Telegärneru koupit i kleště - ty mají navíc čelisti na utáhnutí toho stínícího plíšku.
IMHO rozumná optimalizace, pokud je to pro vlastní potřebu. Místo levného patchpanelu dobré konektory. Telegärtner dělá obecně dobré konektory. Obecně jsem ale pro patch panely, protože
je to standard.
Jinak my si necháváme dělat patch kabely na míru od Bel Stewart, mají továrničku někde u Loun a dodávají obratem libovolnou délku/kategorii, příp. barvu. S nákupy hotových kabelů u distributorů vč. např. Techdata byly problémy. Jednou třeba přišla porce patchkabelů, které byly viditelně mnohem tenčí, než mají být. Nebo je dobré kabely zvážit, viditelně lehčí sice má stejný vnější průměr, ale méně mědi a více plastu.
Podla mňa najlepšie konektory ktoré boli v it svete sú šrobovacie CANNON DSUB (každy icn nazýva inak, najznamejšie su 9 a 25 pinové). Ako vyvojar embedded zariadení ich používam všade kde je to len trochu možné. Aj obyčajný krimpovací MLW10 lepšie drží (nema potrebu sa po par rokoch uvolniť) než RJ45. Niet vačšieho hnusu než RJ45 - videl som ich už aj v nejakom ovladači nemocničneho prístroja.
Podle me vubec netusis o cem pises ... ten tvuj uzasnej d-sub ma podle provedeni zivotnost 50 - 250 cyklu. RJ-45 vpohode tisicovku.
A pro zajimavost, kdyz sme u toho, klasickej 4pin napajeci do PC (starsi disky a mechaniky) ... ma zivotonost 10 cyklu.
To by som chcel vidiet ako by to plastová prítlačná pružina na RJ45 konektore vydržala 1000 cyklov. Ja mám problém s RJ45 konektormi najma tam kde ich raz zapojím a očakávam že s nimi nebudu aspon pár rokov problémy typu konektor vypadol, konektor sa uvolnil alebo konektor má zly pritlak lebo platova pružinka to má za sebou.
Drobný redizajn RJ45 by rozhodne prospel.
Zadny redesign neni potreba. RJcka byla navrzena jeste v dobe kdy nebyli startupovi gelousi kteri radi veci komplikuji k nepouzitelnosti. Cela serie RJcek byla navrzena pro telco - tj. pro pomerne drsne zachazeni,vysokou koncentraci dratu, rychlou montaz a obcas drsne podminky.
Neni problem mit plastovy konektory ktery vydrzi takove namahani (koneckoncu umelych hmot je neskutecne mnozstvi+primesi). Konektor nemusi mit plastovou pruzinku. Muze byt kovova nebo jako mechanicke pero.
Pokud si koupis misto konektoru plastovou zvejkacku je to tvuj problem a ne designu toho konektoru.
Ale houby, přidávám se k názoru o nespolehlivosti RJ45. Ten konektor nebyl vymyšlen pro drsné podmínky, ale toliko a pouze pro zrychlení připojování (takže děkuji za reklamní vložku pro konektory RJ45) – jinak řečeno je produktem katování kostů.
Viz jeho vynálezce a výrobce a příslušný patent: https://www.google.com/patents/US3789344
Já sám se divím, že se RJ konektory przní jen tak málo, ono je ještě hodně moc kam v jejich kvalitě klesnout, a ještě se klesne.
Konstrukce RJ45 je nespolehlivá sama o sobě.
Pane PhD,
RJcka byly primy dusledek kauzy Hush-a-phone o pripojovani zarizeni tretich stran (tedy neco za co nam v tehdejsim ceskoslovensku hrozil kriminal). RJ45 byly navrzeny pro drsne pouziti ale jak pisete i s durazem na levnou a rychlou montaz. Kabel ma nalisovane zily a mechanicky je zajisteny i na vnejsi izolaci. Spojovaci kabely byly navic i ploche(tj.bez twistovani) na kratke vzdalenosti a tak se krimpovalo mnohem lepe nez na UTP kabel. V telco se navic osvedcilo permanentni tlak na kontaktech(pamatujete na nepozlacene perkove spoje na bakelitovych rozvadecich?) coz by melo resit teplotni vychylky a korozivni zmeny. Pro drsne zachazeni pristroje byly vybaveny dalsim zasekavacim uchytem na RJxx kabel.
Kdyz vyrobite konektor a samici blbe, nemuzete cekat ze to neco vydrzi. Kdyz nemate na RJ mechanicky uchyt jak by melo byt na pristrojich, tak nemuzete cekat ze vam na tech rjckach bude viset cely switch i se servisnim technikem.
Pokud potrebujete extra vydrz tak si kupte RJ sroubovaci, zatesnene s dalsim uchytem na dodatecne oplasteni izolace. Samec a samici i s patch panelem podle MIL standardu. Vetsina aplikaci tohle ale nepotrebuje.
Co si myslite ze pouzivaji telefonni rozvadece? Obycejne zarezy KRONE. Je to stejne "blba" technologie jako RJ konektory ne-li blbejsi narozdil od svych perkovych dedecku.
Dalsim idealnim prikladem jsou audio jacky ktere maji dedecka mono ctvrpalcovy jack.Konektory ktery uz od 19. stoleti az do pocatku 90tych let(v C(S)R) slouzily na spojovani telefonnich hovoru. Dovedete si predstavit asi jak byly vyrabeny tehdy konektory a jak dnes. A co musely vydrzet. A ze dnesni jacky jsou na strane samec,samice tak brutalne nekompatibilni ze ne vzdy to doseda aby clovek neco slysel, pripadne slysi jen jeden kanal. A odejdou uz po roce.
I kytarove jacky(v podstate puvodni telefonni) kdyz si clovek nekoupi poradne tak se mu do roka vycochtaji.
Kazdopadne racte prominout pri vasem vzdelani... nechal jsem se unest.
RJ45 je velmi dobre navrzeny konektor. Nicmene pro mission critical aplikace si muzes koupit treba sroubovaci RJ45. Pokud se ocekava ze se s pristrojem bude manipulovat, tak ten pristroj ma mit mechanickou zarazku na kabel aby se konektor zbytecne nenamahal pri manipulaci. Pokud si vzpomenes tak to maji pro RJ treba telefony.
Je spousta spatnych DSUB ktere nemaji pruzici kontakty a po par letech muzou prestat kontaktit. Nebo kontakty jsou s osizeneho kovu a zacnou korodovat i zapojene a zasroubovane. Nehlede na to ze existuji jak verze pajeci, tak krimpovaci.
Ja osobne mam radsi ruzne "micro ribbon" konektory (patri mezi ne centronics nebo RJ21) Je levny,sroubovaci nebo pojistkovy a obe rady kontaktu pruzi z podstaty konstrukce.
Na koleni krimpované konektory jsem niky moc nemusel, ale kdysi to fungovalo podstatě líp, než dnes. Kdysi měl kleště málo kdo, ale ten kdo je měl, tak měl nějaké slušnější. Dnes se dají kupit kleště za stovku a než někomu dávat flašku za půjčení kleští, tak si ty levné kleště každý raději koupí. Ono se to hodí. K tomu extrémně levné konektory. Obchodník v rohu náměstí je sice prodá za dvacku, ale sám je kupuje v pytlíku po sto kusech za 175Kč.
Trh se zabíjí cenou podobně jako do kdysi udělaly CD a DVD. 20 let stará CD R za stokoruny kus fungují dodnes. Čím novější a levnější CD, tím víc problému.
Trh se nezabíjí cenou. Zabíjí se také tím, že se designují konektory, které jsou náročné na přesnost a neošizení při výrobě – to je mimo jiné chyba designu. Navrhnout konektor tak, aby fungoval spolehlivě i při nenáročné výrobě a materiálech – to je to, co se nepovedlo.
S kleštěmi i konektory je to tak, že dnes cena není v naprosto žádné relaci s kvalitou výrobku. Vyšší cena je velmi často spíše jen zástěrka, jak prodat nejhorší šunt, aby lidé měli pocit, že si nekupují nejhorší šunt.
Je škoda, že na síť se nevynalezl nějaký lepší konektor, než je RJ45. Je to děláno tak, aby se minimálně musel používat šroubovák nebo pájka – na úkor spolehlivosti a kvality spojů. Když jsem dělal síť domů, tak jsem si nakonec zásuvky do zdi vyrobil sám – nenašel jsem nic, co by se buď nezařezávalo. Jako vedlejší efekt mě každý kus zásuvky přišel cca na 2 Kč a trochu jsem si zaletoval.
RJ45 je dělán pro velké sítě a firmy, které mají obrovský počet spojů. Důraz je na rychlost připojení a všechno ostatní jde stranou.
Je to stejné, jako když přišel elektrikář, a namísto toho, aby dva dráty sešrouboval čokoládou, tak dům naplnil emornmním množstvím Wago svorek – tak daleko už ta lenost naší civilizace došla. Vyhodil jsem ho, a dráty jsem si sešrouboval a dílem sletoval. Je to zcela určitě mnohem spolehlivější řešení, jen mám plnou krabici zbytečných Wago svorek.
Pane PhD,
cokolada je nespolehliva a nastroj stredoveku. Stejne tak sroubovaci instalacni kravice ktere jsou nachylne na chyby a blbe se s tim pracuje/opravuje. Hodi se tak maximalne na aplikace na opravy stavajici instalace. Elektrikar v USA na sroubovaci krabice bude koukat jako na nakup ze starozitnosti na ebayi. Nezapominejte ze elektroinstalace ma byt rychle opravitelna. Kdo to bude rozpajovat a rozpojovat?
Wago svorky maji lepsi spojeni a pruzi stale narozdil od skripanych spoju. Dokonce se pouzivaji i na spojovani hlinikovych vodicu prave kvuli stalemu pruzeni.
Osobne jsem pouzil ve sve domaci instalaci packove wago svorky a stejne tak na slaboproude rizeni kde to muzu rychle prepojit kdyz mezi stovkami paru nekde neco blbe zapojim (ale ja vim ze mne poucite ze clovek je neomylny. To vy akademici radi nepripoustite lidsky faktor (a pak padaji letadla))
V pripade silnoproudu se vsak skripane spoje s kabelovymi oky stale uplatnuji. Kdyz se to udela kvalitne vcetne pruzinky pod sroubem, tak se to cela leta dotahovat nemusi. Ale revize je proste jednou za par lettreba, protoze je tohle spojeni mene spolehlive z podstaty veci. Nehlede na to ze musite pouzit spravna oka na spravny material aby jste si nahodou neudelal clanek.
Tady mate mensi test:
http://elektrika.cz/data/clanky/vysledky-proudoveho-testovanibezsroubovych-svorek-wago-a-ideal
Ale racte prominout pri vasem vzdelani...
Vyhodil jsem ho, a dráty jsem si sešrouboval a dílem sletoval.
Trident už odpověď napsal, takže jen doplnění. Letování se u silnoproudu nepoužívá, protože při zkratu (stovky A) se ta pájka částečně nebo úplně odpaří a spoj již dále není spolehlivý (vyšší odpor, zahřívání). Svorky jsou na toto navrženy a testovány, takže zkrat (časově omezený vhodným jištěním) jim vůbec nic neudělá.
Šroubový spoj, pokud se udělá dobře, tak může být kvalitní. Ovšem u šroubového spoje je toho tolik k pokažení, že se udělá dobře málokdy (u klasické čokolády nikdy). Proto je mnohem lepší wago svorka, ten spoj je pokaždé stejný a navíc minimálně závisí na zručnosti toho, kdo ten spoj dělá.
Bez ironie prosim o vysvetleni, proc jsou temer vsechny spoje v cokolade spatne?
Chapu, ze kdyz do cokolady strkam slabej drat a moc ho utahnu, tak ho muzu uskripnout.
Chapu, ze kdyz drat dotahnu malo, tak muze byt spatny kontakt.
Ale vdycky se snazim, aby oba draty v cokolade byly kus soubezne a oba pod obema srouby.
(Samozrejme nemuzu pouzit tu nejmensi cokoladu, do ktere se drat vejde.)
Samozrejme lanko/licnu do cokolady pouze v dutince/spicce.
A kdyz jsem hodne povercivej, tak ty dva vodice nedam proti sobe, ale stejnym smerem, trochu je zkroutim a az potom dam pod sroub. (Dve licny do jedne dutinky a pod sroub.)
Vzdyt i v rozvadecich se pouzivaji sroubove svorky. (Nerikam, ze vyhradne, existuji i svorkovnice s pruzinkami, u nich se pry ani nemusi davat licna do dutinky?) Ostatne od prurezu 4 mm^2 vyse jsem snad ani Wago nevidel, ale to muze byt kratkou praxi. (?)
(Navic mam osobne tak trochu strach z "katovani kostu" u Wago svorek, kdy jeden nevi, kdy uhnijou a prestanou pruzit. Momentalne to je relativne novinka, tak se to asi dela relativne poctive, ale tipuju, ze za chvili budou Cinani sidit i Waga.)
Bez ironie prosim o vysvetleni, proc jsou temer vsechny spoje v cokolade spatne?
Chapu, ze kdyz do cokolady strkam slabej drat a moc ho utahnu, tak ho muzu uskripnout.
Chapu, ze kdyz drat dotahnu malo, tak muze byt spatny kontakt.
No právě jste si odpověděl. Máte opravdu jistotu, že elektrikář udělá každý z desítek spojů poctivě stejně? U wago stačí správně odizolovat drát a strčit ho do svorky. U čokolády musíte dát pozor na to, aby izolace nevlezla do svorky, aby se to neutáhlo málo, aby se to neutáhlo příliš, aby tam byl ten plíšek a neutahovaly se šrouby přímo na drát, musíte nakrimpovat dutinky (existují wagovky, kterým licna nevadí) apod. Je to spousta zbytečné práce s každým spojem. Navíc si nejsem jist, zda se vůbec vyrábí čokolády pro silnoproud (kde jde trochu o víc, než jen o to, aby to vodilo).
Ostatne od prurezu 4 mm^2 vyse jsem snad ani Wago nevidel, ale to muze byt kratkou praxi.
Mají i 185mm^2. Ale to už není svorka do montážní krabice, to už je řadová.
(Navic mam osobne tak trochu strach z "katovani kostu" u Wago svorek, kdy jeden nevi, kdy uhnijou a prestanou pruzit. Momentalne to je relativne novinka, tak se to asi dela relativne poctive, ale tipuju, ze za chvili budou Cinani sidit i Waga.)
Tak to už je asi spíš o tom co kde kupujete. Na čokoládě je toho taky co zkazit (například už je ta dutinka nemusí být měď nebo mosaz nebo co to vlastně je, ale může to být pokovená ocel, jak to mají ve zvyku dělat u zástrček - případně to dělají jen z plechu, no co, je to jen PE a stejně to není připojené - https://www.youtube.com/watch?v=Aq8_XYTZbGM). Prostě to od nich nekupovat, ale brát to třeba přímo od Němců (nebo od dobrého dodavatele).
Jinak o tom, že to přestane pružit apod. Tohle je o zvyku. Mě jsou třeba silně proti srsti americké stáčecí svorky, prostě tomu nevěřím. Přesto to tam používají desítky let, všechny testy, které jsem viděl, ukazovali správnou funkci a pevnost spoje. Přesto mi to nějak nešmakuje.
Promiňte mi dotaz BFU je z toho nějaký faktický problém pro SOHO.. Chápu problémy velkých servroven.
Mám v domě 24 zásuvek (mimochodem jednu jsem musel opravovat po elektrikářích) , kabely 5e (před 10 lety instalované ) a 6 . Propojil jsem si to zbytky a nakrimpoval minikabely pro spojení se switchem. Asi na 100 to buď funguje nebo ne, ale mám se obávat, že nekvalitní RJ by mohly ovlivnit gigabit ( spíše otázka budocunosti, protože nyní moc užití pro giga nemám).
Nekvalitni konektory ovlivnujou predevsim zivotnost kabelaze jako takovy => misto 30 let ti to prestane fungovat za 10 ... napr. A co se tyce patch kabelu, tak to vede k tomu, ze musis pravidelne kabel vymenovat nebo ustipnout a cvakat novej konektor.
Propojil jsem to zbytky...
Není to jen o konektoru, ale i o kabelu samotnem. Kvalita kabelu je ase ještě tragictejsi nez kvalita koenktoru. Obecne je rozdil mezi dratem a lankem (a jsou na to i jiny konektory). Zatímco drat patri do zdi a nehýbe se s nim, lanko je klasicky patchkabel. Pripojim s ni koncove zarizeni, lezi na zemi, hybe se s nim...
Takze zkontrolujte, zda jste pouzil spravny koenktor na spravny kabel a pokud jsou kabely v pohybu nebo namahane, zvazte jejich vymenu za lanko.
Ahoj všichni jsem jménem paní Joyce z Mogolie ... Jsem zde, abych sdílel tuto poselství velkoleposti jen těm, kteří se chopí příležitosti život nabídne, aby se stal něčím skvělým a aktualizoval své sny. Pane Cliffordovi. Moje prázdná bankovní karta může vybírat 5000 dolarů denně. Dostal jsem to od něj minulý týden a nyní mám 50000 dolarů měsíčně. Prázdná ATM stáhne peníze z bankomatů a není tam žádný název, není to možné sledovat a teď mám peníze na podnikání a dost peněz pro mě a moji rodinu, abych žil. Jsem opravdu rád, že jsem se setkal s panem Cliffordem, protože potkal jsem před sebou dva lidi a vzali peníze, protože nevěděli, že to byly podvody. Ale teď jsem šťastná. Pan Rick poslal kartu přes zásilku UPS Express Delivery Delivery a dostal ji za 4 dny. Získejte vlastní kartu od něj teď, že není jako jiný podvodník, který předstírá, že má kartu ATM, vydává ji, aby pomohl lidem, i když je to nezákonné, ale pomáhá hodně a nikdo se nikdy nedotkne. Začněte žít své velké sny , žijete tak velkým a pohodlným životem, o kterém jste vždycky věřili, kontaktujte e-mail: rickatmcardoffer@gmail.com
Internet Info Root.cz (www.root.cz)
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.