Hlavní navigace

Netscape - konec legendy?

4. 6. 2003
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Minulý čtvrtek firmy Microsoft a AOL Time Warner podepsaly rozsáhlou dohodu, jejíž součástí je kromě finančního vyrovnání a stažení antimonopolní žaloby také zásadní podpora prohlížeče Internet Explorer ze strany AOL. Co to znamená pro ledendární prohlížeč Netscape, který dnes patří právě mediálnímu gigantu AOL Time Warner? Určitě nic dobrého; jeho význam pro AOL je v tuto chvíli nulový.

Dohoda stojí za stručnou rekapitulaci (podrobnější popis zájemci najdou na news.com). Microsoft zaplatí vyrovnání ve výši 750 miliónů dolarů, AOL za to stáhne antimonopolní stížnost, kterou proti Microsoftu jménem své divize Netscape Communications podal v lednu 2002. AOL dále získá sedmiletou bezplatnou licenci na používání prohlížeče MS IE ve svém softwaru, jímž 32 miliónů předplatitelů přistupuje k on-line službám AOL. Obě firmy budou společně hledat způsoby, jak distribuovat digitální média a zpřístupňovat digitální obsah, aniž by docházelo k narušování autorských práv. AOL bude podporovat MS formát Windows Media pro kódování hudby a videa. Za tím účelem AOL získává dlouhodobou licenci na software MS Windows Media 9 sloužící ke kontrolované správě digitálních médií. Dále se obě firmy dohodly na budoucím propojení svých sítí AOL Messenger a MSN Messenger. Microsoft se navíc zavázal distribuovat cédéčka se softwarem AOL přes menší výrobce osobních počítačů, přes něž prodává OEM licence svých operačních systémů.

Dohoda je na první pohled výhodná pro obě strany. Finančně neúspěšný AOL bude mít hotovost, získá důležitý distribuční kanál pro zaplavování světa svými CD, bude mít technologie pro opatrnou distribuci svého digitálního obsahu v mezích zákona a nebezpečně silného protivníka (s nímž zatím všichni prohráli) promění ve strategického partnera. Microsoft zastaví jeden z nepříjemných soudních procesů, získá přístup k obrovské základně předplatitelů a ještě v praxi prosadí svůj formát a software v perspektivní oblasti distribuce a ochrany digitálního obsahu.

Osud prohlížeče, který stál u zrodu webové revoluce, je samozřejmě pod rozlišovací schopností aktérů této dohody. Richard Parsons, CEO firmy AOL Time Warner, se k němu nechtěl vyjadřovat a omezil se na konstatování, že Netscape Communications zůstává divizí jeho firmy. Nicméně, pokud se AOL bude chovat racionálně a bude postupovat v zájmu svých akcionářů, bude vývoj dříve nebo později ukončen.

AOL koupil Netscape v roce 1998, na vlně největšího internetového boomu, za dnes neuvěřitelnou celkovou cenu 9 miliard dolarů. V té době už Netscape začínal na MS IE ztrácet, ale pořád byl jeho důstojným soupeřem. Přibližně půl roku před akvizicí Netscape uvolnil zdrojový kód svého prohlížeče a spustil otevřený projekt mozilla.org s cílem napsat zcela nové, lepší jádro pro příští generaci prohlížečů. Jádro týmu mozilla.org vytvořilo zhruba sto vývojářů zaměstnávaných Netscapem, což byla pro rozjezd velkého open source projektu podpora k nezaplacení. AOL sice pokračoval v podpoře Mozilly, ale jinak pod jeho křídly nečekalo prohlížeč Netscape nic dobrého. Vývoj verze 4 se zastavil, pětka byla vynechána a se šestkou se přes dva roky čekalo, až mozilla.org nabídne nové, použitelné jádro. Technicky snad ospravedlnitelné úplné přepsání bylo pro Netscape marketingovou sebevraždou. Po dvouleté absenci na dynamickém trhu má dnes sice Netscape kvalitní prohlížeč, jenže už to nikoho nezajímá.

AOL si Netscape docela určitě udržoval jako možnou zbraň proti Microsoftu. Kdyby to bylo potřeba, mohl se s MS IE rozejít a celou vahou své předplatitelské základny přispět k oživení bývalé jedničky mezi prohlížeči. Teď však nastala jiná situace; ze soupeře je spojenec a zbraň není k ničemu. Modré písmeno N, které pro generaci, jež si své první kroky na webu odbývala v polovině devadesátých let, bylo synonymem prohlížeče, asi definitivně zmizí v propadlišti dějin (konec nostalgické poznámky).

Jak nejnovější vývoj ovlivní Mozillu? Můžeme jen spekulovat. mozilla.org je samostatný projekt a jeho závislost na Netscapu se během pěti let jeho existence stále snižuje. Přesto bych odhadoval, že téměř polovina klíčových vývojářů jsou stále zaměstnanci Netscapu. Až AOL zastaví sponzorování projektu, musí se to někde projevit. Určitě se najdou nadšenci, kteří jen vymění adresu netscape.com za mozilla.org a dál se budou snažit ve svém volném čase pokračovat, ale efektivita vývoje se nutně sníží. Otázkou není, zda Mozilla bude pokračovat, ale jak intenzivně bude pokračovat. Definitivní odstřižení od pupeční šňůry mateřského Netscapu bude zkouškou životaschopnosti projektu.